Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 Yaşını doldurmuş çocuğumun benim sigortamdan yararlanması için ne yapabilirim?

temur1875

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selam.. Benim 18 yasını doldurmus zıhınsel engelli p agır ozurlü bır erkek cocugum var.. Bır yasını doldurmadan havale gecırdıgı icin boyle oldu.. Ben 18 yıldır devletten bır kurus para almadım.. Sadece bu ozel okullar var oraya gıdıp geliyo.. Sorunum su.. Ben 2012 mart ayından berı cocugum 18 yasını doldurdugu ıcın sıgorta katkı payı oduyorum. Reşit olmadan once benım sıgortamdan faydalanıyodu.. Ama şimdi nerdeyse bır yıldır bu parayı oduyorum.. Her yere muracat ettım tekrar benım sıgortamdan faydalanması ıcın ama hep olumsuz yanıt aldım.. Cocugumun p agır ozurlu raporu var..bu raporla muracat ettım.. Ama bu rapora guvenmeyıp benden istanbul unıversıtesı hastanesınden tekrar rapor ıstedıler.. Ben o raporuda aldım ve o raporda 5 profösör bır uzman doktorun ımzasıyla cocugumun hayatını kendı basına ıdame ettıremıyecegı yazıyo.. Butun bunlara ragmen halen bu aylık 37 tl yı benden alıyolar.. Ben ozurlu maası falan ıstemıyorum arkadaslar.. Sadece cocugumun tekrar benım sıgortamdan faydalanmasını ve bu 37 tl yı odememek.. Bu yuzden dava acmak ıstıyorum.. Bu işlerden anlayan avukat tanıyosanız lutfen bana yazın. Yada napabılirım, devlet cocuguma yardım edıcene bıde uste para oduyoruz.. Lutfen yardım edın . Napmalıyım.. Derdım maas degıl.. Sadece tekrar sıgortamdan faydalansın.. Syg.

İkinci rapora rağmen SGK hangi gerekçeyle başvurunuzu reddediyor?

aynı sorun bende de var.daha 18 yaşına girmedi 12 şubatta girecek ben de bimere yazdım bana raporu ile sgk ya gitmemi söylediler.rapor için göztepe ssk ya gittim bana kadıköy sgk dan yazı almamı istediler kadıköy sgk ya gittim bana bir atne form verdiler onu doldurdum üzerinede not olarak benim sağlık sigortamdan faydalanmasını diye yazdım onlarda bana üç gün sonra sizi arayacağız dediler yada alo 170 i arayın dediler oradan soracakmışım ben bir şey anlamadım bu işten herkes bir şey diyor ama kimsenin dediği bir başkasının dediğini tuıtmuyor eğer banada aynı şey olursa ben de dava açacağım hatta beraber açalım.

yüzde 80 raporu olan ve evli olan biri emekli babasının ssk sından faydalanabilirmi.

malül olmaması ve evli olması durumunda yararlanamaz.
...
Birçok faktörün incelenmesi gerekiyor bu konuda.
daha once yani 5510 sayılı yasa yürürlüğe girdiği sırada babanın bakmakla yukumlu çocugu hükmündeyse (erkek ve kız çocugu olması da etkliyor durumu tabi) 5510 sayılı yasa yururluge girmeden önce bakmakla yukumlu yakın olarak hangi sgk kurumundaysa ve bu ilgili kurumların daha önceki hükümleri de etkiliyor durumu.
Bunlarla ilgili 5510 sayılı yasa geçiş hukumleri var. Bunların hepsini incelemedim tabi.

Gerekce yok.. Ankaradan cvp geldı dıyolar bız aracıyız dıyolar..ikinci raporun karar kısmı aynen soyle UYGUN SURE VE DOZ TEDAVIYE YANITININ OLMADIGI,BASKASININ BAKIMINA MUHTAC OLDUGU,CALISARAK HAYATINI KAZANAMIYACAGI KANATINE VARILMISTIR. Yazıyo.. Ama yınede bu pirimi oduyorum.. Zıhınsel oldugu ıcın calısamıyo.. Okula gıtmıyo.. Alınan raporlar ortada. Neden halen bu pirimi odetıyolar.. Ben maas falan ıstemıyorum.. Sadece benım sgk dan faydalansın bunu ıstıyorum.. Yardım edın., cok ugrastım muhatap bulamıyorum zaten.. Artık bu işlerden anlayan bır avukat arıyorum dava acıcam.. Tanıdıgı olan varsa telefon yazsın lutfen. Syg.

temur1875@

SGK hangi gerekçeyle reddetti?-----------> cevap önemli:

Gerekce yok.. Red oldu dıyolar.. Sonucta raporlarda yazanı soyledım..basak şehır sgk bılmıyoruz bız sadece raporları gonderdık dıyolar.. Bu raporlara olumsuz dıyen kuruma ulasamıyorum.. Kim red dedı nıye dedı sorucak kimse yok..:(

Temur, sen Başakşehir SGK'ya gittin. Çocuğunun senin sağlık güvencesinden yararlanmasını istedin. Bunun için dilekçe verdin. Sgk Seni İstanbul Uni. Hastanesine sevketti. Sonra da İstanbul Üniversitesi Hastanesi Raporu sana mı verdi SGK'ya mı gönderdi?
İkinci sorum da şu: Sen raporu gönderdik demişsin. Sen raporu nereye gönderdin? Hangi kuruma hangi adrese?
(daha önce başka bir yere bu şekilde yazmışsın ona dayanarak soruyorum bunu)
Sana Rddedildi diyen kimler? SGK'dan mı dediler?

Çünkü başka yerde sana "o primi ödeyeceksin" denmiş. Bu sgk'nın cevabına benzemiyor. Sen SDYV'ya mı sordun yoksa? Vakfa mı yani?

Raporu gönderme işlemleri ne zaman oldu hangi tarihte?

Derdini anlatmaya çalışıyorsun. Ama derdini anlatırken kurum adı, tarih, şunu şu kurumdan soylediler bunu bu kurumdan diyerek net bilgiler ver.

Çünkü bu karışıklığın bir sebebi olmalı.
Aklıma ilk gelen şey yanlış işlem yaptığın olabilir diyeceğim ama sen Başakşehir SGK'ya gitmişsin. Onlar seni niye yanlış yönlendirsin ki?

Ayrıntıya girmekten kaçınma. Sorularımı önce bir cevapla. belki anlattıgın detaylar sayesinde sorunun kaynagını bulabiliriz.
Şunu da öğrenmek istiyorum.
SGK, çocuğunun maluliyetinin tespiti için sevketti seni hastaneye di mi?
Hastaneye sen sadece o sevk kagıdını mı verdin? hastaneye Kendin mi dedin rapor alacağım diye?
Rapor, maluliyetinin tespiti için yapılmışsa sana rapor vermezler ki? Sevk eden kuruma kendisi gönderir hastane. sana vermez raporu. Hadi aldın bir rapor bu raporu nereye gönderdin?
Kafam burada karıştı.
Ayrıntıları yaz lütfen.

Sayın kalem, oncelikle konuyla ilgilendıgınız icin tesekkurederım.Benım cocugum daha bır yasını doldurmadan havale gecırıp zıhınsel ozurlu oldu.. O zamandan bu zamana kadar % 70 agır ozurlu raporu var..
18 yasına kadar benım sgk dan faydalandı.. ama 2012 mart ayında 18 yasını doldurdugunda devlet bızden her ay cocugum ıcın sgk pirimi istemeye basladı.. Bız de ok meydanı ssk dan olmıs oldugumuz rapor ıle basakşehir sgk ya gıdıp, buyrun raporumuz , cocugumuz ozurlu, calısamıyo, kendı kendıne nerdeyse bakamıyo dedık.. Tekrardan benım uzerımden sgk dan faydalanmasını ve bu pirimi odemek istemedıgımızı belirttık..
Basakşehır sgk da bu raporun yeterli olmıcanı soyleyerek bızım yazdıgımız bır dılekce ıle beraber kendılerının verdıgı bır yazıyla( bu yazıda testlerın yapılması gerektıgını yazıyodu) istanbul tıp fakultesi pisikiyatri özel dal saglık kuruluna gonderdı. Bende cocugu alıp gıttım.. Basakşehır sgk nın verdıgı kagıdı verdım. Ve o kagıttaki tetkikler yapıldı. . Belli bır sure sonra rapor sonucunu almaya istanbul tıp fakultesıne gıttım 18/10/2012 de.. raporu kapalı bır zarfa koymadan once bır fotokopisini rica ettım ve aldım.. Onlar raporu kapalı bır zarfa koydular.. postada kaybola bılıyo, bız bunu kapalı zarfa koyuyoruz sız basakşehır sgk ya teslim edın dedı. Bız de kapalı bır şekilde basakşehır sgk ya teslim ettık.. Zaten durumu anlatan, tekrar benım uzerımden sgk dan faydalanmasını istedıgımız bır dılekce vermıstık..
basak şehır sgk bu enson aldıgımız raporu ve dılekcemızı,süreyyapaşa il saglık kuruluna gonderdıler. bıze cevap 2 ay sonra gelir dendı.

2 ay sonra aradık noldu dıye onlarda cevap geldı ama olumsuz yanıt gelmıs.. Yanı nolcak dedım, bu pirimi her ay odıceksınız dedı.. Ama raporlar ortada dedım.. Onlarda sureyyapaşanın herseye red verdıgını cok kişi itiraz ettıgını ama bır sonuc alamadıklarını soyledıler..
tamam red sonucunu gonderın dedım tamam dedıler. Ama 2 aydır gelen bısey yok.. Aradım tamam gondercez dıyolar.. Yanı olumsuz oldugunu telefenda ogrendım.. Cunki olumsuz yazısı elime ulasmadı daha..

Kalem hanım mail adresınız varsa ben bu raporları mail atmak isterım sıze. Syg.

Bahsettiğin rapor maluliyetinin tespiti için istenen rapor olmalı. Kapalı zarfla gönderilmiş kurum'a.
Lakin biz yine de o red yazısını bekleyelim. Red yazısı gelsin ona göre gereken yapılır. Memur açıklamalarıyla olmaz bu tür işler.
Öncelikle kesin bilgiye ulaşmamız şart.
özel mesajla mail adresimi yazdım. siz o mail adresine gönderin bakalım o raporları bir bakayım ben de.
aynı zamanda alo 170'ten de bilgi almaya çalışın bu arada siz.

SGK'ya çocuğunuzun kendi sağlık güvencenizden faydalandırılması için muracaat ettiğinizi, sgk tarafından yetkili bir hastaneye sevkedildiğinizi, raporun teslim edildiğini, 2 ay sonra aradıgınızda da raporun onaylanmadıgını ve saglık güvencenizden çocugunuzun yararlandırılmayacagını soylediklerini ve talebinizin reddedildiğini anlatın kısaca.
Ankara sgk sağlık kurulu'nun cevabının red mi olduğunu, redse red yazısının ne zaman geleceğini ya da red yazısının gönderilmesini iste. ne bilim, durum hakkında net bilgi almaya çalış işte.

Üst Alt