Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaşını doldurmuş ve babasının sigortasından yararlanan engelli nasıl 2022 alır?

Konular
6
Reaksiyonlar
0
10 Haziran 2010 Güncel:

31 martta başvurdum bende Haziran'da kaymakamlıktan mektup geldi. muhtaç olduğuma karar vermişler.

arkadaşlar uzun zamandır düşünüyorum bu 2022den faydalanmayı.yeşil kartı araştırdım dializime özeller harici bi etkisi olmuyo çok şükür ama babamın sigortasından yararlanıyorum bundan nasıl düşecem?mal müdürlüğündeki abi 2022 kabul edilirse direk yeşil kartlı sayılıyosun dedi.ozamana kadar yine babamın sigortasındanmı yararlanacam ben?eğer öyle olmassa yeşil kartı daha önce almalı mıyım?birde ağır özürlü için raporun ne kadar olması gerekiyo?bugün sosyal hizmetlerdede ağır özürlü olman gerek dediler.ve 2022 için kişi başı gelir 80 lira dan fazla olmayacakmış doğru mu?mal müdürlüğündeki abi ise sen 2022 harici raporun çok olduğu için evde bakım bile alırsın dedi.kafam allak bullak oldu ve çok yoruldum.valla hasta hasta bu kadar eziyet ediyolar makyaj yapıp az özenip gittim diyemi böle oluyo herkese mi arkadaşlar lütfen cevap verin yazıma.

tam teşekkürlü bir devlet hastanesinden rapor oranın % 40 veya % 80 üstüyse % 40 % 80 arası alacağın 2022 maaşı 577 tl % 80 üstüysen 836 tl 2022 maaşı yeşilkartta gelince eğer maaş bağlandığında ssk kesilecek yeşilkart alacaksın yani 2022 maaşı bağlanmadan ssk yı iptal ettirme diye birşey yok kişi başı gelir 80 tl ye gelince o iş hikaye evde bakıma gelince raporunda ağır engellidir yani ws banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyamıyacak derecede ibaresi olanlar ve evde ki bu çok önemli kişi başı gelir 322 tl yi gecen alamıyor.

kaybedilen tek organ için %40 rapor verilmiyo mu yasalara göre?ben 2 böbreğimide kaybettim.şuan dile getiremeyeceğim bi çok problemimde var.yani raporumun en az %80 olacağını düşünüyorum.yinede doktorlar bilir.son birşey soracağım bu yeşil kart alma işlemi uzun süren birşey mi ben haftada 3gün diyalize giriyorum bu yüzden 2022 çıkmadan yeşil kart alabilir miyim diye sordum.

ssk nı iptal ettirdikten sonra 2 günde çıkıyo zaten yeşilkart ben kendim gitmedim bile ablamlar halletti yeşilkart işini ama birde şu var ( ssk ile her türlü özel hastanede muayene olabiliyorsun ve ilaçları da almak daha kolay ve ucuza patlıyor ama yeşilkartta bu böyle değil tek devlet hastanelerinden yaranma hakkın var ) bunuda yeşilkart a geçmeden önce göz önüne al hesabını iyi yap

Ortalama aylık gelirinizin 86,41-TL'den az,ağır özürlü sayılabilmeniz için %70 ve üstünde bir sağlık kurulu raporuna sahip olmanız gerekmektedir.Raporonuzda yüzde olmazsa bile,ağır özürlü ibaresinin olması yeterli.Böbrek hastası olduğunuz için bakım aylığından yararlanamazsınız.Bakım aylığından yararlanabilme şartlarından biriside günlük ihtiyaçlarını tek başına yapamama şartı vardır.Maluliyet derecesinde raporunuzun olması durumunda,babanızın sağlık güvencesinden ömür boyu yararlanabilirsiniz.

arkadaşlar çok teşekkür ederim şizofren abicim allah razı olsun.buyeşil kart geriye ödeme yapıyormudur acaba?bilen varsa yazabilirmi arkadaşlar yoksa ben ilçe sağlık müdürlüğüne gidip konuşmam mı gerek?

Yeşilkartta geriye dönük ödeme yoktur.Talebinizin uygun görülmesi ve onaylanması durumunda,onay tarihinden itibaren Yeşilkartın haklarından yararlanabilirsiniz.

ben babamın sağlık sigortasından faydalanıyorum,fakat maaş bağlatmadım,bu konuda beni bilgilendirirmisiniz.

18 yaşımı geçmiş olmam ve %90 özrümün olması

merhaba arkadaşlar....
bu siteye ilk üye olma sebebimde 2022 için başvuracağım ne yapacağımı bilmediğim içindi.
yaklaşık 2yılı geçti hala uğraşıyorum ve bi sonuca başlayamıyorum bi türlü uzlaşamıyoruz.kaymakam bile değişti hala yasaları bilmiyolar ihtiyacım olduğunu ve artık işin inada bindiğini anlamıyorlar.
en son bugün tekrar gidip mal müdürlüğüyle görüştüm bana söylenen red gerekçesi babamın belediyede çalışması ve onun sigortasından yararlanmam diye sözle beyan edildi bende bunu bana yazılı olarak vermelerini ve ankara sosyal hizmetlere dilekçe göndereceğimi söyledim.
18yaşımı geçtiğim için benim artık bi birey olduğumu ailemin yanında kalsam bile maddi olarak özgür olmak istediğimi devlet bana bu hakkı tanığı için bu hakkımı kullanmak istediğimi söyledim gelen cvp:
baban sana bakmıyormu? gibi aşağılayıcı ve kırıcıydı.
bende 18 yaşımı geçmiş birisi olarak ondan maddi bişeyler istemek beklemek yerine bu hakkımı kullanmak istiyorum oldu.
bana söyledikleri ikinci saçma sözde:
2022 dediğin ne kadar ki almak için uğraşıyosun gibisinden caydırmaya çalışma amaçlı uğraşmayı istemediklerini işlerini bilmediklerini gösteren lüzümsuz bi cümleydi. bunun üzerine ben:
benim %90 özrüm var en az 200tl den aylık 3ayda 600tl alabilirim buda belki çok bi miktar değil ama,ailemden birşey istemek zorunda kalmam dedim.
en sonunda benimle başa çıkamayacaklarını anladılar sanırım müdür bey elemanına bağırdı aslında benim yasal olarak hakkım bilmiyosanız öğrenin ve bana yardımcı olun sözlerime verecek cevap bulamamasıydı:)bağırmasının sebebi:)
çok uzattım farkındayım şimdi ben bu dilekçeyi yollayacağım da ank sosyal hizmetlere.
yalnız kaymakamlığı ezip geçip gitmiş olmayacak mıyım?

kaymakama bi dilekçeyle başvur bizim yapacağımız bişey yok sigortan var baban memur verilmiyo dosyanı falan gösteremeyiz dediler. ve sosyal hizmetler 2022nin bağlanmama sebebini yazılı olarakta görmek istemez mi?

bu yazılı kabul edilmedi die bi belge almak gerekiyosada kaymakama dilekçe yazıp mal müd. o şekilde alabileceğimi söylediler. kafam karıştı ve moralim çok bozuldu. kovulmaktan beter oldum,kendimi dilenci gibi hissettim hakkımı savunmaya çalıştığım bunu istediğim için saçma sapan sorularına cevap vermek zorunda kaldım. bunlara mutlaka ödetmek istiyorum arkadaşlar hakkımı almak ve hangimiz biliyomuşuz demeyi.
eğer bi fikriniz bilginiz varsa yazarsanız çok sevinirim.(başvuru tarihimi bile bilmiyorum)dilekçe yazmam için gerekli sanırım...

yazdım dilekçeyi,sgk ya gidip uğraşmak istemiyorum özürlü kimlik kartı için ordada mahvoldum.bide yürüyo görünce hafif makyaj biraz bakmışım kendime(onlara göre özürlü tanımı: kendine bakmayan temiz düzgün güzel giyinmeyen,hayattan umudunu kesmiş kötü bi hali olan kişi)gözlerinde öyle bi kişiyi düşünüyorlar ben gidip hakkımı savunduğumda %90 özrüm olsada içten içe ölüyoda olsam ihtiyacım yok hobi olarak uğraşıyorum sanıyorlar:D

Yok yok, gitmene gerek yok, posta yolu ile gönder dilekçeyi...

zaten mecbur gidecem,kimlik almak için hazır elden verip cevabını hemen alamazmıyım?

Alırsın tabii. Ben yüzyüze muhatap olmak istemedin diye posta ile önerdim... Saldır... :)

ama yinede yüzyüze muhattap olmasam da postayla yollasam daha iyi çünkü beni görünce ihtiyacı yok engeli yok gibi düşünüyorlar teşekkürlerrrrrrrrrr......
saldıracam saldıracam bırakırmıyım hiç peşini alcam hakkımı burdanda yazacam nasıl söke söke aldığımı :)

31 martta başvurdum bende 2 hata önce kaymakamlıktan mektup geldi.muhtaç olduğuma karar vermişler.şimdi sgk ya ankaraya gidiyor dosya sanırım.devamlı sorguluyorum bu tc ye ait kayıt bulunamıyor
1.sgkya gittikten sonraki süreç ne kadardır?
2.birde daha önce muhtaç görülmemiştim hatta olumlu olumsuz mektupta gelmemişti önceki başvurularımla şu zamanki durumum arasında bi fark yok ilk başvurum mu dikkate alınırödemede 31 marrtan itibaren mi?

bülent abi 2 sene belki daha çok oldu bu siteye üye olduğum günden itibaren 2022 için uğraşıyorum umutsuzluğada düştüm.saçma sapan sorularda sordular baban sana bakamıyo mu die ailemede laf attılar işi bilmez mal müdürlüğündekiler!
sonuç: ankarada ilçede 2 kez başvurum ağızdan söledikleri bikaç kelime ile geçiştirildi. sigortan var baban memur gerekçesiyle...
şimdiki sonuç: bunaldığım için tatile gitmiştim fethiyeye temelli kaldım, bi de burda şansımı denedim. aaa bide baktım ki kaymakamlık beni muhtaç görmüş. d0syamı mal.müdürlüğüne sgk ya gönderilmek üzere yolllamış.26 haziranda 1 ay oldu mektup geleli.evrak takibinde hala tc me ait birşey gözükmüo, bekliorum bakalım bu kez de olmassa dilekçe mahkeme hakkımı sonuna kadar savunacağım.
daha önce kabul görülmeyen muhtaçlığım nasıl oluyoda burdaki kaymakamlıkta anlaşıldı?bbasvuru günümden itibaren maas işliyo sanırım 2 senedir uğraşıorum ben sgk ya gittiyse dosyam diğer ilçedeki tarihde gözükmez mi?

Valla helal olsun yılmamışsın helal olsun... bence fetiyeden gönderilen dosyan uygun görülürse o dosya tarihi dikkate alınır.

ama mahkemeyle de uğraşırım diyosan; ilk başvuru yaptığın belgeleri kanıt olarak kullanıp mahkemede lehinde karar verirse ilk başvurundan itibarenki sanırım bu 3-4 yıllık bi sürenin parasını alacaksın. ve büyük bi zafer elde etmiş olacaksın...

Dava süreceni unutma sonuçlanması tahminim 2-3 yılın üzerinde olur...

Üst Alt