Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

19 yaşında %52 raporlu kızım için 2022 maaşı..?

serap07

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar,ben bu siteye yeni üye oldum.İleri derecede işitme engelli kızım var.19 yaşında %52 özür oranlı raporumuz var.özürlü aylığına başvurmak istiyorum,bana yardımı olacak bilgilerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkürler...

%52 rapor yeterli benimde %52 başvurdum bağlandı...şuan alıyorum

İlginiz için teşekkürler,kızım 18 yaşını doldurduğu için vasilik problemi yaşarmıyız ?

Muhtaç özürlü aylığı (%40 - 69 özürlü oranı)
1- Başvuru formu
2- Yetkili hastaneden alınmış özürlü sağlık kurulu raporu (Özürlü sağlık kurulu raporlarının aslı, ilgili hastane başhekimliği tarafından mühürle onaylanmış örneği veya Kurumca kabul edilmiş elektronik ortamda temin edilen örnekleri kabul edilir. Ayrıca, özürlü sağlık kurulu raporunun aslının getirilmesi halinde, belgenin fotokopisi, aslına uygunluğu kontrol edildikten sonra mahalli maliye teşkilatlarında birim amiri, Kurumda ise görevlendirilecek personel tarafından isim ve unvan yazılmak suretiyle tasdik edilerek kabul edilir.)
3- Türkiye İş Kurumuna kendileri veya kurum tarafından başvuru yapıldığına dair belge
4- Aylık talebinin vasi tarafından yapılması halinde mahkemeden alınmış vasilik kararı
5- ADNKS’den (Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi) alınacak yerleşim yeri ve diğer adres bildirim formu,
Süreç 45 Günde tamamlanır (Başvuru belgelerinde eksiklik olması halinde Kurum içi/dışı ile yapılan yazışmaların sonucuna göre değişiklik gösterir.)

Ayrıca
-18 yaşını doldurmuşsa daha rahat hareket edebilirsiniz.

Kolay Gelsin

serap07;

vasilik kararına gerek yok 18 yaşını doldurduğu için kızınızın adına başvuru yapacaksınız..

gerekli evraklar ise:

1-başvuru formu ( bağlı bulunduğunuz maliye teşkilatında yardımcı olurlar.)
2- yetkili sağlık kuruluşundan %40 ve üzeri oranlı sağlık kurulu raporu
3- %40-69 arası oranlar için iş-Kurdan başvuru belgesi yeterlidir...

bu sene muhtaçlık sınırı 98 tldir. bu miktarın üzerinde geliri olmaması gerekiyor....

Ben hemofili (faktör X eksikliği) hastasıyım. Babamın sağlık güvencesinden faydalanıyorum (ssk emeklisi). Ve özürlü aylığına bağlanmak istiyorum. Faktör düzeyim %<1 (yani %1 den düşük). Sorum şu olacak:
Tek gelirimiz babamın 750 tl olan emekli maaşı ve kotta kendimize ait bir evimiz var. Ben 23 yaşındayım ve ailede emekli maaşından başka geliri olan yok. Özürlü maaşı alma şartının 18 yaşından büyük ve hiçbir gelirinin olmaması gerektiği biliyorum. Bu durumda özürlü aylığı alma imkanım nedir?
İkincisi daha önce hiç başvuru yapmamıştım. Eğer özürlü kartı çıkartırsam yada aylık bağlanırsa yeşil karta geçmeksizin direk babamın ssk'sı üzerinden yararlanabilir miyim? Yıllardır ilaç maliyetlerimi ssk karşılıyor ve yeşil kartta ne gibi durumlar söz konusu bilmiyorum.

-Özürlü maaşı alma şartının 18 yaşından büyük ve hiçbir gelirinin olmaması gerektiği biliyorum. Bu durumda özürlü aylığı alma imkanım nedir?
-Evet alabilirsiniz.

- Eğer özürlü kartı çıkartırsam yada aylık bağlanırsa yeşil karta geçmeksizin direk babamın ssk'sı üzerinden yararlanabilir miyim? Yıllardır ilaç maliyetlerimi ssk karşılıyor ve yeşil kartta ne gibi durumlar söz konusu bilmiyorum.
-Eğer raporunuz %40 ve üzeri ise özürlü kimlik kartınız çıkartabilirsiniz
-Hiç bir yere kaydınız olmasa bile kız çocukları evleninceye kadar babadan yararlanabilir.

Şu an için, babanızın sağlık sigortasından yararlanıyor olmanız 2022 maaşını almanıza engel olmaz..

En az yüzde 40 özürlü raporunuz varsa,
Evde ki gelirlerin toplamı, evde bulunan kişi sayısına bölündükten sonra (18 yaşından büyükler için, kira, mutfak masrafı, fatura vs vs çıktıktan sonra) kişi başına düşen gelir 100 TL'yi geçmiyorsa,
Başvuruyu yapacak kişi herhangi bir işte aktif sigortalı çalışmıyorsa,

Aşağıda vereceğim bağlantıda ki evrakları tamamlayıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

yani maaşa bağlandıktan sonra yine babamın ssk'sı üzerinden faydalanabiliyor muyum?

bu konuyla ilgili benim de bir problemim var arkadaşlar. %52işitme engelli kızım adına engelli aylığına başvurdum,sigortalı işte çalışıyorum diye olumsuz cevap aldım.bir diğer kızım da nişanlı o da çalışıyor ikimizin aylıık maaşlarımızdan dolayı hak etmiyormuşuz.böyle birşey olabilir mi....

Engelli kızınız kaç yaşında ? Eğer 18 yaşından küçükse sizin sigortalı olmanızdan dolayı maaş bağlanmaz, 18 yaşından büyükse sizin sigortalı işte çalışmanız maaş almasına engel olmaz ama burda da sizin ve diğer çalışan kızınız eve getirdiği gelir göz önüne alınır.. Eve giren toplam gelir evde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelirin 100 TL yi geçmemesi lazım.. (18 YAŞINDAN BÜYÜKLER İÇİN : kira, mutfak masrafı faturalar vs vs giderler düşüldükten sonra bir hesap yapılır )

selamlar arkadaşlar,asgari ücretle çalıştığım için işitme engelli kızıma aylık bağlanamazmış bugün mal müdürlüğünden aldığım bu cevap beni şaşırttı....

Üst Alt