Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2000 senesinde iş kazası geçirdim, ama 2008 baz alınarak maaş bağlandı!?

yasem

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhaba

2000 senesinde iş kazası geçirdim. 2007 yılında işverene dava açtım davam hala devam ediyor.
4 ay kadar önce sgk bana belge gönderdi maluliyet tespiti için tespit yapıldı 24,9 oranında iş görmezlik verilmiş.
01.10.2008 baz alınarak geriye gidlmiş ve birkmiş para hesaplanmış. aylık olarakta 164 lira bağlanmış.
sigortayla görüştüm. neden 2000 değil de 2008 den itibaren olduğunu tam bir yanıt alamadım azarladılar falan.
öğrenmek istediğim 2000-2010 arası geçmişe dönük alabilir miyim
ikinci sorum da bu 164 lira neye göre hesaplanıyor

teşekkürler

Bence başlatılış tarihi de hatalı, bağlanan gelir miktarı da. Her ikisinin de yeniden değerlendirilmesi talebiyle sigorta müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapın. 20 gün içinde size yazılı olarak cevap verirler...

İş kazası hangi tarihte olmuşsa, sürekli iş göremezlik geliri başlangıcı için o tarih baz alınır. 5510 sayılı yasanın 19. maddesi çok açıktır:
"Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar."
Gelirin hesaplanması da aynı maddede düzenlenmiştir. Buna göre:
"Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalının mesleğinde kazanma gücünün kaybı oranına göre hesaplanır. Sürekli tam iş göremezlikte sigortalıya, 17 nci maddeye göre hesaplanan aylık kazancının % 70'i oranında gelir bağlanır. Sürekli kısmî iş göremezlikte sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine ödenir"
Ödenek ve gelirlere esas tutulacak günlük kazancı düzenleyen madde 17 de şöyledir:
MADDE 17- İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç; iş kazasının veya doğumun olduğu tarihten, meslek hastalığı veya hastalık halinde ise iş göremezliğin başladığı tarihten önceki oniki aydaki son üç ay içinde 80 inci maddeye göre hesaplanacak prime esas kazançlar toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.
Oniki aylık dönemde çalışmamış ve ücret almamış olan sigortalı, çalışmaya başladığı ay içinde iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrarsa verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirlerin hesabına esas günlük kazanç; çalışmaya başladığı tarih ile iş göremezliğinin başladığı tarih arasındaki sürede elde ettiği prime esas günlük kazanç toplamının, çalıştığı gün sayısına bölünmesi suretiyle; çalışmaya başladığı gün iş kazasına uğraması halinde ise aynı veya emsal işte çalışan benzeri bir sigortalının günlük kazancı esas tutulur.
4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi gereği sigortalı sayılanların ödenek veya gelire esas günlük kazançlarının hesabında:
a) Prim, ikramiye ve bu nitelikteki arızi ödemeler dikkate alınmış ise ödenek ve gelire esas alınacak günlük kazanç, ücret toplamının ücret alınan gün sayısına bölünmesiyle hesaplanacak günlük kazanca, % 50 oranında bir ekleme yapılarak bulunan tutardan çok olamaz.
b) İdare veya yargı mercilerince verilen karar gereğince yapılan ücret, ikramiye, zam, tazminat ve bu mahiyetteki ödemelerden, ödenek ve gelirin hesabına esas alınan üç aylık dönemden önceki aylara ilişkin olanlar dikkate alınmaz.
Meslek hastalığı, sigortalının sigortalı olarak çalıştığı son işinden ayrıldığı tarihten bir yıl geçtikten sonra meydana çıkmış ise, günlük kazancı bu son işinden ayrıldığı tarih esas alınarak yukarıdaki fıkralara göre hesaplanır.
İş kazası ile meslek hastalığı sigortasından bağlanacak gelirlere esas tutulacak aylık kazanç, yukarıdaki hükümlere göre hesaplanacak günlük kazancın otuz katıdır.

merhaba
geçen cuma böyle bir belge elime geçti dün unkapanına gittim kesinlikle geriye dönük yapılamayacığını 01.10.2008 tarihli yasaya göre yaptıklarını dilekçe veremeyeceğimizi ancak dava edebileceğimi söylediler.
davadan da birşey çıkmayacağını söylediler. bana inandırıcı gelmedi. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

2000 yılınd kaza geçirdiğim zaman asgari ücretten gösteriliyordum kaza günüden sonra pirimimi tavana yükselttiler uzun bir süre bu şekilde çalıştım aylık gelirin bu kadar az hesaplanması ilginç normaş şartlarda ne kadar almam gerekiyor sizce

Dilekçe verememek de ne demek yahu. Olur mu öyle saçma sapan laf. Halt etmişler! Dilekçenizi kabul etmek ve işleme koymak zorundalar. Koymazlarsa, aşağıdaki minvalde haklarında şikayette bulunacağınızı söyleyin:

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI
Sıra No: 22
Hizmet Adı: Bağlanan Aylıkların Kontrolü Ve Düzeltilmesi Talepleri
Başvuruda İstenen Belgeler: Talep Dilekçesi*
Hizmetin Tamamlanma Süreci (EN GEÇ): 20 Gün

Başvuru esnasında yukarıda belirtilen belgelerin dışında belge istenmesi, eksiksiz belge ile başvuru yapılmasına rağmen hizmetin belirtilen sürede tamamlanmaması
veya yukarıdaki tabloda bazı hizmetlerin bulunmadığının tespiti durumunda ilk müracaat yerine ya da ikinci müracaat yerine başvurunuz.

İlk Müracaat Yeri : SGK İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İsim : MUSTAFA KURUCA
Unvan : İl Müdürü
Adres : Süreyyapaşa Ormanı Başıbüyük mah Başıbüyük cd. Maltepe –İst.
Tel : 0216 421 35 70
Faks : 0216 421 35 56
E-Posta : mkuruca@sgk.gov.tr

İkinci Müracaat Yeri : İSTANBUL VALİLİĞİ
İsim : ALİ KAZGAN
Unvan : İl Vali Yardımcısı
Adres : Ankara cad. Cağaloğlu İstanbul
Tel : 0212 455 59 25
Faks : 0212 512 20 86
E-Posta : alikazgan@istanbul.gov.tr

* Dilekçe örneği:

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU

İSTANBUL SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE​

XXX tarihinde geçirdiğim iş kazası nedeniyle tarafıma sürekli iş göremezlik geliri bağlanması için xxx sigorta müdürlüğüne başvuru yaptım.
Yapılan inceleme sonucunda %24,9 oranında iş görmezliğimin bulunduğu tespit edildi ve tarafıma XXX tarihinden geçerli olmak üzere aylık XXX TL sürekli iş göremezlik geliri bağlandı.

Ne var ki gerek gelirin başlangıç tarihi gerekse miktarı 5510 sayılı yasanın 19. maddesinde belirtilen şekilde hesaplanmamıştır.

İş bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet standartları çizelgesinin 22 sırasında belirtildiği üzere bağlanan aylıklığımın kontrolü ve düzeltilmesi talebimin işleme konmasını ve tarafıma yazılı olarak yanıt verilmesini arz ve talep ederim.

XXX / XXX / 2010

Ad Soyad
İmza​

TC Kimlik No
Adres
Telefon

aslında tam olarak ben istekte bulunmadım iş kazsı ile mahkeme devam ederken mahkeme maluliyet oranı istemiş beni çağırdı ssk sonra gittim akabinde böyle bir gelir bağlandı.aslında benim böyle bir gelir bağlanabileceğinden haberim bile yoktu.madem bu benim bilmediğim konu hakkımsa neden gereğini yapmamyayım diye düşünüyorum.zaten mağdur edildim senelerdir.banane diyor adam bilseydiniz iyi güzelde yeni öğrenmiş oldum.o zaman neden hakkımı vermiyorsunuz değilmi
bilgileriniz için teşekkürler umarım dilekçe ile hallolur.
avrupa yakasında başvurabileceğim yer varmı acaba

4 ay önce sağlık kurulu raporu çıkarmışsın.. tarihlerde uyuşmazlık var... 4 ay öncesine maaşın bağlanmış olsaydı aşağıda kanun maddesindede belirtildiği gibi geçici iş görmezlik tarihinin tespit edilemeden sürekli iş görmezlik durumuna girlmiş olması durumunda sağlık kurulu raporu tarihini takip eden ay başlar... 2008 yılına gitmeleride bir yanlışlık var.

şayet geçici iş görmezlik belgesini ( tedaviye başladığın tarih ile tedavinin bittiği süreyi gösteren geçici iş görmezlik belgesini ibraz ettiğin taktirde Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarih itbari ile sürekli iş görmezlik maaşının bağlanması gerekir... kanun bunu söylüyor.

Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;

a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,

b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,

takip eden ay başından başlar...

Bülent bey, arkadaşın durumunu tahminimce '' b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar."

bu maddeye göre işlem yapmışlar... ama bu maddeye göre tarihte yanlışlık var 2008 yılına değilde 4 ay geri gidersek rapor tarihi itibariyle 2010 yılının X ayında maaş

bağlamaları gerekiyordu....

sürekli iş görmezlik ve memur olabilme

merhaba
uzun zamandır çalışıyorum 2000 senesinde iş kazası geçirdim.işverenle mahkemem devam ederken kasım ayı itibari ile sürekli iş görmezlik geliri bağlandı çalışmaya devam ediyorum geçen hastanede hangi kurm dediler ssk deim kaydımı bulamadılar en sonunda çalışan emekli olarak kaydım çıktı bu nasıl oluyor nasıl emekli görünüyorum ikincisi bu şekilde memurda olamam sanırım emekl i olmak istemiyorum bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz bu durumdan nasıl etkileneceğim

SÜrekli iş göremezlik geliri de bi nevi "emeklilik". Kurum kayıtlarında emekli olarak geçiyor... Yani, hastanede karşılaştığınız şey normal.

Bu geliri almanız kamuda çalışmanıza da sıradan çalışmalarınıza da mani olmaz...

Bu arada, gelirin başlangıç zamanına dair girşiminizin sonucu ne oldu?

Başlangıç tarihini değiştirmediler dilekçenin cevabı geldi ama değişen birşey olmadı 2008 itibari ile verildi yani diğer konu ise şu anda memur değilim ama memur olmama engel olurmu onu merak etmiştim

Üst Alt