Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2001 bağkur girişim çıktı, o zamanlar 2022 maaşı alıyordum..?

NSBMEHMET

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
0
Slm arkadaşlar benim 2001 yılında çiftçilik belgesi çıkarmış babam adıma ve mahsülü toprak mahsülleri ofisine yatırmış adıma ofiste bağkur kesintisi yapmış yani bir nevi bağkurlu olmuşum ssk ya gttim o döneme ait primlerimi yatırırsanız o tarihte girişli sayılacaksınız ama bende o tarihte 2022 maaşımı almaktaydım şimdi o tarihteki bağkur primlerini yatırırsam o zamanki 2022 maaşımı geri alırlarmı benden 2 yılıdırda 2022 maaşımı kapatmışım ssk lı olarak çalıştığım için sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim

Büyük risk... Halen 2022 aylığı alıyor musunuz? Almıyorsanız, bence geçmişe dönük primleri ödemeniz o zamanki 2022 maaşının sizden geri alınmasına neden olmaz. Daha doğrusu, fark edilirse alınır ama, bence fark edilmez. (Ayrıca, prim borcu olsa da olmasa da, o dönemde bağkurlu olmanız zaten 2022 açısından cezayı gerektiriyor teorik olarak).
Eğer halen 2022 aylığı alıyorsanız, önce onu iptal ettirin, bir süre geçince de geçmişse dönük bağkur borçlarınızı ödeyin...

öncelikle tşk ederim 2022 maaşımı 2 yıldır kestirmişim ssklı olarak işe başladığımdan dolayı kemdim dilekçe gnderip kesdirdim .ayrıca ban son aldığım maaşımı geri istediler dilekceyi gönderdiğim için ana paray yatırdım faizsiz yani 2 yıldır ssk lıyım

Arkadaşın dediği gibi farketmedikleri sürece sorun yok. Eğer farkederlerse 1 Ekim 2008'den itibaren 2022 aylığı alıyorken bagkur kaydınız oldugu tesbit edilirse borç tahakkuk ettirilir. Öncesi için bişi yapamazlar zaten. Ayrıca zaten iki yıl önce kestirmişsiniz aylıgınızı. Bu durumda çıksa çıksa en fazla bir senelik borç tahsil ederler size. Olabilecek en büyük tehlike budur.
Ki bu da çok düşük olasılık. Çünkü siz SGK'lı çalışmaya başladıgınızı bildiren bir dilekçe yazmışsınız. Aylıgınızı çalışmaya başladıgınızdan dolayı keserlerken "yersiz ödeme söz konusu oldu mu acaba" diyerekten didik didik araştırıyolar prensip olarak. O sırada tesbit edememişlerse hele aylıgınız kesilmişken tesbit edeceklerini sanmıyorum.
Çok küçük ihtimal fark edilirse eger, en fazla bir senelik bir borç çıkar karşınıza. Olası en buyuk tehlikenin bu oldugunu bilmeniz açısından anlattım bunları. Yani "2022 aylıgı aldıgım zamanların hepsini ya benden alırlarsa" diye bir kaygıyla hareket etmemeniz için.
Şu an 2022 aylıgınız kesilmiş zaten ve sgk'lı çalışıyorsunuz. Geriye dönük bagkur borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
Kar zarar hesabınızı da yaptıgımıza göre endişelenecek bişi yok yani. Farkedeceklerini de düşünmüyorum bundan sonra.

tşk ederim 1 ekim 2008 den itibaren demeişsiniz öncesini kanun değiştiği içinmi alamayacalar yani ayrıca 2-3 yıl daha beklesem daha iyi olmazmı

01.08.2008 günkü Resmi Gazete'de, 2022 ile ilgili Yönetmelikte değişiklik yapılmıştı. Bu yapılan değişikliklerden biri de istege baglı prim yatırmakla ilgili idi:
"[SIZE=2]MADDE 2 –[/SIZE] Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır. "a) 2 nci maddenin (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere Kuruma prim ödeyenler,"
http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2008/08/20080801.htm
Bu değişiklik, yukarıda gördüğünüz gibi 01.08.2008 tarihindeki Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle oldu. Sizin daha önce bagkur kaydınız var ise bundan dolayı size yönetmeliğin yururlüğe girdiği tarihten önceki istege baglı primden dolayı yersiz ödeme iddiasıyla borç tahakkuk ettirilemez.
Ayrıntılı bilgi için bakınız:http://www.engelliler.biz/forum/202...-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html#post489154

Bahsedilen değişikliğin yürürlük tarihinden sonraki dönem başından iti,baren borç çıkartılabilir size ancak. Bu da bir seneyi geçmez. En kötü senaryo bu. Fakat tekrar ediyorum sizin aylıgınızı keserlerken didik didik yersiz ödeme konusu olmuş mu diye durumunuzu taramışlardır. O sırada tesbit edememişlerse şimdi tesbit etmeleri zor. Bu konuda kar zarar hesabını siz yapınız ister sonra dediğinizi yapın. ister şimdi geri borç ödemesi yapın. Karar sizin.
Ya da daha sağlam basmak istiyorsanız ayagınızı. 1.08.2008 tarihinden aylıgınızı kestirdiğiniz tarihe kadar olan tarihlerde bagkur kaydınız var mıydı bir sorgulatın. Bagkur kaydınız silinmişse ya da iptal edilmişse bundan dolayı dikkate almamış da olabilirler. Çünkü sgk, sizin aylıgınızı keserken sizin bagkur kaydınız olup olmadıgını gormeyecek bu mümkün değil:) Belki de bagkur kaydınız iptal edilmiş durumdaydı.
Eğer böyle bir durum söz konusu olmuşsa zaten sorun yok demektir. Çünkü 2022 aylıgı almıyorsunuz artık.

şimdi söyle benim sadece 2001 de 6 aylık primim var yani sadece onu yatırabilirmişim dedi sgk ki görevliler yani sadece girişimin sayılması için benim bağkurda borcum falan yok 2001 de toprak mahsülleri ofisine mahsül benim adıma yatırılmış ve o sırada verilen makbuzda bağkur primi adı altında kesinti yapılmış oda benim için bir bağkur girişi sayılıcakmış dediler sgk da ki görevliler hepsi bu yani sgk bir dilekçe verdiler sgk girişimin bu şekilde hasaplanması adı altında diye bana dolaştır dediler toprak mahsülleri ofisi , ziraat odası vesaire olay bu yani

Üst Alt