Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2005 yılında geçirdiğim iş kazası için bugün haklarımı alabilir miyim?

pusat34

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
2005 yılında geçirdiğim işkazası için hukuki haklarım nelerdir?

sene 2005 3 ay 20 sinde bir işkazası geçirdim kaza sonucu sağ gözüm korneadan hasar gördü ve görme gitti. o zaman nakil olmadım sadece dikiş attılar kornea üzerine ve sonraki yıllarda nakil olacagım söylendi.
kazadan 2 ay sonra askere gittim gitmeden işyerinden ayrılırken askerlik nedeni ile işten ayrılıp borcumuz yoktur yazısı adı altında boş bi kagıt imzaladım. işkazasını geçirdikten sonra işyerim yardım vaadinde bulundu askerlik görevim bitirip geldigimde devam eden tedavim yüzünden aynı işte çalışmam mümkün degildi başka pozisyonda işte veremeyeceklerini bildirdiler resmen kovuldum yani
askerligimi icra ederken sgk müfettişleri işyerine gelip denetlemede bulunmuşlar sonucu bana bildirmediler yardımcıda olmadılar kısaca yardım sözünüde tutmadılar..

sizin bilgilerinize dayanarak izlemem gereken kanuni ve hukuki haklarım nelerdir neler yapmam gerekli 2005 tarihinde olan işkazası bugün yani 2012 7 sene geçti müfettişlerin yaptıgı denetleme sonucuna nasıl ve nereden ulaşabilirim
sgk müdürlüklüklerine vermem gereken şikayet ve dilekçeler varmıdır mahkemeye başvursam durum ne olur dava açmalımıyım neticede bi gözümü kaybettim yıllardır nakil olmak için bekliyorum
sgk ya başvursam sürekli işgöremezlik maaşı baglanırmı kısaca ne yapmalıyım ?

Sigorta müdürlüğüne gidip bu konuda bilgi edinin ve sürekli iş göremezlik geliri için başvuru yapın. Eğer bilgi vermezlerse, BİMER kanalıyla bilgi edinme yasası çerçevesinde bilgi talep edin.

Hem sürekli iş göremezlik geliri alma hakkınız var hem de tazminat alma hakkınız. 10 yıllık zaman aşım süresini aşmadığınız için bir kaybınız yok.

bülent bey bilgileriniz için teşekkürler yalnız dava açma konusunda askerlik nedeniyle çıktıgıma ve alacagım yoktur yazısına imza attıgım kagıt problem çıkarabilirmi ?

Hayır, iş kazası ile bu iki durumun bir ilgisi yok.

işyeri hep güçlü işyerinde oldu diye dilekçe yzdık şahit yazdık müfettiş 8 ayda zor gitti bide şahitlerle degil müdürle konuşmuş kendisi dedi şahit beni ilgilendirmez diyip işle alakalı degil diye tutanak düzenledi bana gelen kagıtta mahkemede onaylanırsa iş kazası ozaman bizde deriz dedi şimdi mahkemeye verdim şahitlerle ne olur bilmiyom benim elimde tutanak yok işkazası ondan dolayıda işten çıkartıldım işyeri güçlü geliyor şimdi mahkemeyi bekliyom şahitlerin etkisi ne kadar olur acaba elimde rapor yok 2 senedir elimden çekiyom elimde kısalma el bilek kemikleri çıkartıldı güç kaybı hareket kıstlıgı aşırı agrılarım devam ediyor elde avuçta kalmadı tedavi göre göre işede almıyorlar elden dolayı ne yapcam bilmiyom ssk müfetişlerine güvenmekte hata bence şahitlerle görüşmeden müdürle görüşüp tutanak tutmuş bilmiyom ne olacak kafayı yiyecem valla iş yok aş yok şeytanada uymak istemiyom çolum çocugum var işte sabır sabır ama nereye kadar güçlü oldunmu kazanıoyon istersen haksız ol bu böle sen gardaş dilekçeni ver durmadan git müfettişe gittinizmi diye sıkıştır ben 8 ayda zor giti her gitmemem mana bulundu hatta bana dediki müfett,iş oraya gitsem beni fabrikaya bi,le sokmazlar dedi keşkede gitmeseymişsin dedim şahitlerle görüşlmemişsin niye gittinki dedim bilmiyom ne olacak kafayı yedim valla alah kimsenin başına vermesin avukat davayı açmış inş mahkemede şahitler şaşmaz gelirler 1ini çıkarmışlar 2si halen çalışıyor ne olur bilmiyom bakalım

Sabır Muhammet, sabır!

Avukatına danışarak, müfettiş hakkında BİMER'e ikayette bulunmanı öneriririm. Şahitlerle görüşmemesi ne demekmiş? İşini aksatmış gibi görünüyor...

iş yeri yolunu yorganını bulmuş abi adamları aradım ne gelen ne giden oldu diyor müdür baglamış diolar mahkemeye ver orda konuşak dediler vekalet verdim elimdiki raporlar ekiprizleri falan bilmem ne olur abi şimdi 4. ameliyatımı oldum el bilek donduruldu kürek kemiginden kemik alındı el oynamıyor parmaklar yarı yamalak güç yok kısıtlık yok bilmem ne olur işten çıkalı 1 senem oldu hastaneyle ugraşalı 3 seneyi buldum bakalım ne olcak o adalet dedikleri gercekten varmı yokmu görcez abi

sabır sabır nereye kadar aş yok ekmek yok çolcocuk bilmiyor abi sabırı varı yogu inancın olsun baba para diye elini açtımı çıkarıp 1 tl bile veremiyom çogu zaman nerde bunun sabrı adaleti huzur yok çocuk varı yogu bilmiyor işte pskolojim bozuldu uyku hapları sakinleştirici kullanıyorum yoksa sabır falan kalmadı işte çolugun çocugun aklına geliyor duruyorsun yoksa keskin sirke küpüne zarar verirmiş bilemiyom bu 2 senede yaşlandım artık

Bülent bey dün sgk ya sürekli işgöremezlik geliri için başvurdum. Hastane sevki aldım ,hastaneden gelen orana göre fabrikaya müfettiş göndereceklerini söylediler.kazayı geçirdigim şirkete 10yılı geçmemek şartıyla istedigim zaman müfettiş raporları olmadanda dava açabilecegimi söylediler.müfettiş raporları olmadan dava açmak nekadar dogrudur.sürekli işgöremezlik geliri hastaneye başvurduktan sonra nekadar sürede netice gelir?

Müfettiş raporu olmadan dava açmakta bir sakınca yoktur diye biliyorum. Müfettiş değerlendirmesi dosyaya daha sonra eklenir...

İş göremezlik geliri bavurusunun neticelenmesi 1 yılı bulabiliyor.

işkazası dava süreci nasıl işler??

Geçirdigim işkazası için dava açacagım avukat tutmadım bu konuda bilgi ve tecrübesi olanlar bilgilendirirse memnun olurum. avukatla nasıl anlaşma yapmalıyım.Dava süresince avukat bütün işlemleri takip edermi ?

Sevgili kardeşim.
Benim bu konularda fazla bir bilgim yok ve ne kadar bu sitede mesaj yazdıysam cevaplayan olmadı. Buradaki, arkadaşlar bayan yazarsa cevaplar ;)
bende iş kazası geçirmiştim (iş trafik kazası) iş yerime, araç kaptanına ve aracın trafik sigortasına dava açtım. Avukat 1 seneden önce sonuçlanmaz demişti öylede oldu. 2013 eylülde dava açtım. 2014 mart 1. Duruşma (1. Duruşmada adli tıpa sevkedildim) - 30 mayıs 2. Duruşma. 1 hafta önce (11.08.2014) adli tıptan %15.2 rapor geldi. Mahkemeden adli tıpa dosyamı kendim götürdüm ve orda yazan 30 mayısa kadar heyet raporunun mahkememize gönderilmesini rica ederiz felan yazıodu ama daha yeni geldi rapor. Türkiyede yaşıyoruz böle şeylere şaşırmamak gerek diye düşünüyorum.dolayısıyla mahkeme raporun geç gelmesi nedeniyle 4 ay ileri attı ve hakim benim tekrar adli tıpta muayene olmamı istedi. Gittik adli tıpa orada bi kaç evrak bekliyoz göndericez bi kaç güne dedi. Ben mahkemem geçti dedim. Yapacak bişey yok dediler adli tıpta :) 12 eylülde 3. Duruşma var. Avukat bu duruşmada aktüeryaya gider dedi. Oda alacağım tazminatı hesaplayacak kişi yada kurummuş. 4. Duruşmaya da karar çıkar dedi. Oda yılbaşını bulurmuş. Benim süreç bu şekilde oldu.
Ha bide avukatlar genelde %15 çalışıyorlarmış. Ben % 25 anlaştım. Acemiliğime geldi. Bide aman kardeşim avukatla yapacağın sözleşmede adı tuhaf bişey var özetle alacağın tazminat avukatın hesabına yatıcak diye bişey onu kesin olarak belirt benim hesabıma yatmasını istiyom diye. Bide % 15 den fazla anlaşmamaya bak derim
yardımcı olabilmişimdir inşallah.

Üst Alt