Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2006 yılında 2022 maaşı için başvurduk, ama hiç bir toplu para verilmedi!?

mehmet ali özer

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
üç tane özürlü çocuğum var.
27.02.2006 yılında 2022 sayılı maaşlarına başvurdum.
20.10.2009 yılında maaşları bağlanıp geriye dönük maaşlarını vermediler

sebebi nedir?

toplu para

geriye dönük maaş verilmez ama toplu para vermeleri lazımdı size bilgi mektubu gelmedimi ve ayrıca maaşlarınızı almadan önce bilgi mektubu gelmiş ise ziraat bankasından tc yle toplu paranızı almanız lazım diye biliyorum şünkü benimde oglum özürlü 18 yaş altı ben maaşını ve ayrıca toplu parasını aldıkeger bilgi mektubu gelmemiş ise siz ..sgk.başvurun sebebini ögrenin

çocuğım 14 yaşında 2006 da 2022 maşına baş vurdım 2009 maşı bağlandı ama toplı parası 568 tl geldı bu para azdeyilmı sebebı nedır bende 18 yaş altı avrak istediler daha önce benim adımdaydı ama şimdiki avrak anasının adına yaptım acaba ondamı böyle oldımı

size bilgi mektubu gelmedimi

size kagit geldiginde ilk odemeniz ziraat bankasindan yapilacak.Gelen kagitla ilk olarak ziraat bankasina gidip toplu para alacaksiniz(Miktari gelen kagitta yazar).Sonraki odemeleriniz ptt den yapilacak.(3 ayda bir).hayirli olsun.

Ödeme için illa bir kağıt gelmesine gerek yok. TC kimlik numarasıyla ziraat bankasına gitmek yeterli olacaktır...

Mehmet bey, evet, bence de bir sorun olmalı. Konuyla ilgili olarak aşağıdaki dilekçeyli sgk'na gönderin. Eğer elinizde 27.02.2006 tarihinde başvuru yaptığınıza dair bir belge varsa, onu da ekleyin dilekçeye. Ve lütfen gelişmeleri bu başlığa yazarak bizlerle paylaşın:

Dilekçeyi şu adrese gönderin: Tuna Cad. No: 7 Kızılay / ANKARA

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne​

... / ... / 2009​

Bakmakla yükümlü olduğum ve fiilen bakımını gerçekleştirdiğim 18 yaşını tamamlamamış çocuğum ... ... adına 2022 sayılı yasa çerçevesinde Özürlü Yakını Aylığı almak için 27.02.2006 tarihinde kurumunuza başvuruda bulundum.
Başvurum neticesinde 20.10.2009 tarihi itibarı tarafıma maaş bağlandı.

Ne var ki ilgili (R.G. 20.06.2006 / 26204) yönetmeliğin aylıkların ödenmesini düzenleyen 18. maddesinin ikinci fıkrasında öngörülen "Aylığa hak kazanma başlangıç tarihi ile ilk aylık ödemesinin yapıldığı ödeme döneminin ilişkin olduğu aya kadar olan haklar için ise defaten ödeme yapılır" denmesine rağmen, başvuru tarihim olan 27.02.2006 tarihinden maaşın bağlandığı 20.10.2009 tarihine dek geçen süreye ait toplu para tarafıma ödenmedi.

Bilindiği üzere aynı yönetmelikte "Aylık başlangıcı" şu şekilde düzenlenmiştir:
MADDE 16 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerine göre aylık bağlanmasına karar verilenlere ödenecek aylığın başlangıcı, ilgililerin başvuru formlarının mahalli maliye teşkilatında kayda geçirildiği tarihi, 2 nci maddenin (d) bendi kapsamına girenler için ise ilgili sosyal güvenlik kurumuna müracaat tarihini izleyen aybaşıdır.
İş bu sebeple gerekli incelemelerin yapılarak başvuru tarihim olan 27.02.2006 tarihi ile aylığın bağlandığı 20.10.2009 tarihi arasında geçen süreye ait hak ettiğim aylıkların yönetmeliğe uygun olarak defaten tarafıma ödenmesini ve dilekçeme yazılı olarak yanıt verilmesini arz ve talep ederim

adınız soyadınız
imzanız​

tc kimlik numaranız
adresiniz
telefonunuz

2006 yıllında ilçe kaymakamlığı verdiği karar çocuğumun adına kararı verdiği için o tarihten verdiği karar geçersizmiş sebebi çocuğumun adına karar verdiği için yeni kararın üzerinde bağlamışlar eski tarihli karar geçersizmiş ne yapmam lazım çocuğum o parayı hak ediyormu etmiyormu lütfen cevabını bekliyorum.

ben asgeri ucretle çalışırsam çocuğumın 2022 maaşı kesilırmı ve sigotalı olarak çalışırsam kesilırmı 9 nufuslı bir ayleyım bizahmet cevabın beklıyorum teşekurler

2006'daki başvurunuz reddedilmiş ve yeni başvurunuz işleme konmuş. Bu durumda teorik olarak onlar haklı...

18 yaşından küçük çocuklarınız için 2022 maaşı alıyorsanız, onlşar kesilir; 18 yaşından büyüklerinki ise kesilmez.

oturanboğa

merhaba oturanboğa sonuçta biz bir ayleyiz ya babasının adına yada anasının adına yada çocuğun adına ne fark öder sonuçta bir ayleiz yani 2006 da maliye karar çocuğun adına vermiş giriye dönuk hakını kaybetmiş bu demektir lutfen cevabını beklıyorum teşekurler

----------

2006 daki karar rededilmemiş devam ediyor

2006 başvurusu reddedilmedi ve süreç işliyor mu? Bundan emin misiniz? Yani aynı anda iki başvurunuz birden işleme kondu ve bunlardan birincisi devam ederken ikincisi mi sonuçlandı?

Böyle bir şey olmuşsa, bu durumda -tıpkı SSK ve Bağkur hizmetlerinin birleştirilmesi misali- iki başvurunun birleştirilmesi ve işlemin lehinize sonuçlandırılmasını istemek geliyor aklıma...

2006 daki işlem devam ediyor 2006 daki işlem uzerinde maaşı bağlandı başka işlem yapmadımki

Hiç bir şey anlamadım :)

Eğer 2006 yılında bşvurdunuz ve şimdi sonlanmasına rağmen toplu para alamadıysanız, yukarıdaki dilekçeyle sgk'na başvurun. Başka bir şey gelmiyor aklıma.

toplı parayı aldım yani 568 tl aldım az oldığı için

----------

dilekçeyle baş vurdım çocuğun maşını geçici olarak durdurdular sebebi ben esnafım bana bir yazı geldı malyede esnaf olmadığıma dahi bir yazı aldım ve gönderdim çocuğın maşı bağlanırmı lutfen cev yaz

Mehmet bey, yukarıdaki dilekçe ile başvurmaktan ve sonucun gelmesini beklemekten başka bir şey gelmez eilinizden.

3 tane özürlü çocum var 2022 maaşlarına 27.06.2006 yılında maaşlarına baş vurdum
1 tane 01.01.2008 yılında bağlandı o tarihte 1,600.tl aldım
diğer 2 çocuğumun 20.07.2009 tarihinde ikisininde maaşları bağlandı her bir tanesine 568 tl verildi

arada 3 yıl geçtikten sonra itiraz dilekçesini yazdım çocuklarımın geriye dönük haklarını istedim ikisininde geçiçi olarak askıya aldılar
bana bir yazıgeldi sen esnaf sın senin çocukların maaşlarını bağlamamak lazımdı emniyetin verdiği raporu beni esnaf olarak göstermişti tekrar emniyet yeni rapor tuttu esnaf olmadığına dahil ben günlük işlerde günlük işlerde çalıştığını günlük 15 tl emniyet rapor tutu ve sgk ye gönderdim
ben 9 nüfuslu aileyim sgk den bana gelen cevab bu maaşların bağlanmaması lazım bir yazı geldi
benim hakım varmı yoksa yokmu?

sizden bir cevap bekliyorum.

18 yaşından küçük çocuklar adına 2022 maaşı alabilmek için anne-babanın sigortalı olmaması ve gelirinin bulunmaması şart.
Günlük 15 TL gelir belirlemişse emniyet, bu durumda aylık 98 TL'nin üstünde gelirinizin olduğu savıyla çocuklar için 2022 aylığı bağlamayabilirler... Bilemiyorum. Vicdansız birilerine denk gelirse, 9 kişilik aile felan umursamaz mevzuattan bişeylere dayanarak...

Şimdilik bu başvurunuzun sonucunun gelmesini bekleyin. Reddederlerse, BİMER kanalıyla yazar, 9 kişilik ailenin geçim sıkıntısı çektiğinden ve 2022 için gelir hesabının buna göre hesap edilmesi gerektiğinden yola çıkarak başvuru yaparsınız...

sgk den cevap geldi ilçe kaymakamlığından onay istiyor red edilmesi için kaymakamlığa yazı geldi ne yapmalıyım baba ve anne ikiside ssk lı ve bağkurlu değil ben ilçe kaymakamlığına gittim derdimi anlatım bana dedilerki sana bir yazı yazarız ve sgk ye gönderecez bağlanırmı bu maaş bağlanmazmı lütfen cevabını bekliyorum teşekür ederim

Sigortalı olunmasa da günlük 15 TL gelir görünmesi 2022 başvursunun reddedilmesi için mevzuat açısından doğru.

Bence BİMER'e şu minvalde yazın (Kırmızı yerleri kendi bilgilerinizle değiştirin ve metnin doğru olduğundan emin olduktan sonra gönderin):

XX tarihinde %XX ve %XX sakatlığı bulunan iki çocuğum adına (çocukların ad soyad ve TC kimlik numaralarını buraya yazın) 2022 yasası gereğince aylık bağlatmak için xx kaymakamlığına başvuruda bulunduk. Ne var ki başvurumuz polis memurlarının yazdığı "gündelik işlerde 15 TL ile çalışmaktadır" yazısına dayanarak reddeedildi.
Biz 9 kişilik bir aileyiz. Aile bireylerimiz ne çalışıyor ne de sağlık güvencemiz var. Sadece ben gündelik iş bulduğumda 15 TL karşılığında çalışıyorum, ama her zaman çalışacak iş bulmak da mümkün olamıyor. Kaldı ki her gün çalışabilsem dahi üçü sakat 9 kişilik ailemizin asgari geçim giderlerini bile karşılamam mümkün değil.

Ailemle çok zor durumdayız. Arada bir gündelik işler bulup çalışabiliyor olmamdan dolayı 2022 sayılı yasadan yararlandırılmamamızın ne hakkaniyetle ne de vicdanla bağdaşmadığını düşünüyorum.

Reddedilen 2022 başvurumuzun bu temelde yeniden değerlendirilmesinin sağlanmasını ve tarafıma yazılı olarak yanıt verilmesini arz ve talep ederim

2022 aylık gelirı kişi başınamı yoksa ayle reyisıne tekmı hesablanır

ben 9 nufslı bir ayleyım

sgk den daha red edilmemiş ilçe kaymakamlığa yazı gelmiş ilçe kaymakamlığından red kararını istiyor bunun için ne yapmalıyım lütfen cevabını bekliyorum teşekür ederim

Mehmet Ali bey sorduğunuz soruya Oturanboğa cevap vermiş hatta bimere yazmanız gerekenleride yazmış BİMER ile derdinizi direkt başbakanlığa anlatıyorsunuz..

ilçe kaymakamlğı onayladı sgk gönderdiler maaşları bağlanırmı lutfen cevabını beklıyorum

İlçe kaymakamlığı onayladıysa muhtaç oldugunuz hakknda karar almışlar demektir bu. Çok güzel bir gelişme. Lehinize olmak üzere hareket etmişler. Aylık bağlanır size.
Hayırlı olsun:)

ilçe kaymakamlığı onay verdi bu maaşların bağlamasına ve sgk gönderdiler bu maaşları bağlanırmı lutfen cevabını beklıyorum

teşekur ötım

Evet, rahat ol, maaşlar bağlanır:)

mac72;
sgk den cevab geldı ama red kararı istiyor ama ilçe kaymakamlığı red kararı vermiyor ne yapmalıyım

Benimde Aynı Şekilde Oldu 2006 Başvurdum Toplu Para Alamadık

Üst Alt