Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2006 yılında bağlanan sakatlık maaşı bugüne kadar çekilmemişse nasıl geri alınır?

ahmet42

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
sayın oturan boga kardeşim benim bir komşum var özürü zeka özürlü. bu kardeşim 2005de muracat etmiş yalnız önüne bir düşen olmamış.
bu konuyu bana çocukları anlatı bende evrak takipden baktım maaş 2006 da aktif olmuş yalnız hiç para çekmemişler tabi çekilmeyince bu para geri gitmiştir
hesabında görünen miktar 2300 lira civarında hesap gözüküyor
bu geçen yılara ait maaşları nasıl ve nerden alması gerekir

yardımcı olursan sevinirim.

İlgili kaymakamlığa konuyu belirtil bir dilekçe yazarak çekilmemiş paraların iadesini isteyebilirsiniz, fakat çekilmeyen paralar geri alınmaz diyo biliyorum. Çünkü sakat maaşı hesaba yatar ve kimse hesabına yatırılan paraya el koyamaz. İsterse 10 yıl beklesin. Bir yanlışınız olmasın.

2022 yönetmliği der ki:
Zamanaşımı ve aylıkların durdurulması
MADDE 26 – (1) Tahakkuk ettirildiği tarihten itibaren aralıksız olarak bir yıl boyunca aylıklarını almayan hak sahiplerinin aylıkları durdurulur. Aylıklarını beş yıl boyunca almayanların aylıkları ise kesilir. Bu süreden sonra başvuranların aylık istekleri yeni başvuru olarak değerlendirilir ve bunlara geçmiş süreler için bir ödeme yapılmaz.
Yani, bağlandıktan sonraki bir yılın sonunda aylık dondurulmuştur; o günden bugüne birikme diye bir şey söz konusu değil.

O 1 yıllık aylık da geri gönderilmiştir SGK'ya. Geri alınabilir mi, bilmiyorum. Ama sanmmıyorum.

Yapılması gereken, aylığı hak edecek durumdalarsa, aylığın yeniden bağlanması için SGK'ya dilekçe vermektir...

Üst Alt