Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2006 yılında geçirmiş olduğum İş Kazası ile ilgili olarak dava açabilir miyim?

eminserin

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Selamlar

ben 2004 yılında %40 özürlü raporu aldım ve aynı yıl içerisinde ismini saklı bırakacağım büyük bir sigara şirketinde özürlü kadrosunda çalışmaya başladım. Benim gözlerimden özürüm olmasına rağmen depo kısmında yüklemeci(sigara sevkiyatı) olarak 4 yıl ağır işte çalıştım. Bu süre zarfında 2006 yılı içerisinde iş kazası geçirdim. Sigara yüklemesi esnasında tır içerisinde forklift çaprtı ve 2 ayağım birden kırıldı.
Sol ayak bileğim o dönem içerisinde ameliyat edilerek platin takıldı. Tüm tedavi masraflarını firma o dönem içerisinde karşılandı ve 3 ay iş göremez raporu aldım. Belli bir süre zarfı içerisinde ayaklarım iyileşti.
Buna rağmen iş dönüşünde yine aynı pozisyona devam ettirdiler ve bu süreç zarfında ruhsal olarak travma yaşadım. İş arayışında olduğum dönem içerisinde kısmen o bölüme göre daha hafif bir pozisyona atadılar.
2010 yılında ise memurluk sınavını kazandım ve işten tazminatsız olarak istifa etmek zorunda kaldım. Sol ayağım bazı zamanlar zarfında ağrı yapıyor ve bu kazadan dolayıda panik bozukluk hastalığım meydana geldi o süreçten beride ilaç kullanıyorum.

Benim sorum şu olacak 2006 yılı içerisinde geçirmiş olduğum iş kazasında, %40 gözlerinden özürlü bir insanın bu tehlikeli işlerde uzun bir dönem çalışarak, kaza geçirmesi sonucu fiziksel ve ruhsal tahribata uğramam nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açmak istesem dava zaman aşımına uğramış mıdır?
Bu tür davalarda nasıl bir yol izlenmelidir. İyi çalışmalar dileklerimle...

Öncelikle yapmış olduğunuz görev yapabilecek olduğunuz bir görevdirki 4 yıl çalışmışsınız..yani özürlü olmanızın ekstradan artı getirmesini beklemeyin derim sonra eli ayağı kırılan herkes tazminat davası açsaydı mahkemeye mahkeme değil panayır yeri derdik!Lütfen benim gibi çok ağır kaza geçirenlere fırsat verinki zaten 5 yılda zor biten iş kazası davaları yoğunluktan daha geç bitmesin sizin durumunuzda olsam sgk nın yıpratcı mevzuat sistemiyle uğraşmak yerine işime bakardım çünkü inanın bana bişey çıkmaz bundan uğraştığınla kalırsın herkesin psikolojisi bozuk TC de...

İş kazasından doğan maddi ve tazminat davaları Borçlar Kanunu'nun 125. maddesine göre 10 yıllık zamanaşımına tabidir.

Kişinin hangi işlerde çalıştırılamayacağı sağlık raporu ile belirleniyor. "%40 gözlerinden özürlü" biri olarak sağlığınızı olumsuz etkileyecek hangi "tehlikeli" işlerde çalıştırıldınız?

Öncelikle teşekkür ederim cvp verdiğiniz için.Tabi ki sizi anlıyorum, sadece belli dönem içerisinde bazı kişiler aklıma girdiler. Bu kazadan zaten olumlu bir sonuç çıkacağını tahmin etmiyordum.Avukat ile görüştüm onunda söyledikleri sizinkine benzer vaziyette.Söylediği 5 yıllık bir süreçte maddi olarak dava hakkın düşmüştür.Ve aynı zamanda hasar bırakacak bir durum olmadığı tüm masraflarında firma tarafından karşılandığı düşünülerek buda işverenin lehine olumlu sonuçlanabileceğini düşünmüştür. Böyle bir durumda sizlere sadece akıl danışmak istedim.Tabiki kaza geçiren arkadaşlarıma Allahtan sabır diliyorum.Bu ülkede dava açmak ve onunla uğraşmak son derece zor olduğunun bilincindeyim.Tüm iş kazası geçiren arkadaşlarım haklarını sonuna kadar alırlar umarım..

Sayın OturanBoğa rapor aldığım dönemde ağır işte çalıştırılamaz ibaresi işaretli değildi.Ben 2004 yılında sigara fabrikasında başladığım dönemde depo kısmında sigara sevkiyatı bölümünde başlattılar.Yani beden işcisi olarak sadece konteyner içerisinde kolileri yerleştiriyorduk.Yaptığım işin beden olarak ağırlığı çok fazla idi gözlerde ise bazı zamanlar tütün tozları kaçmakta idi.Ama bu gözlerimde hasar yaratacak bir durum teşkil etmemişti.Sadece iş kazası esnasında forklift makinesinin görme kaybı olan gözümün orada olması ve manevrayı hızlı yapıp beni ezmesi olmuştu.Ayaklarımda iyileşme oldu yani şu anda bir sorun yok sadece bazı zamanlar sızı yapıyor belittiğim gibi o döenmde tüm masraflarım karşılandı. İş kazası tutanaklara geçti 3 ay iş görememezlik sırasında maaşımı tam olarak alabildim.

O zaman ortada tazmşnatı gerektirecek bir durum yok gibi görünüyor...

Cvp için teşekkürler OturanBoğa en azından bilgilendirme yaptığınızdan dolayı kafamdaki bazı soru işaretleri kalkmış oldu. İşin açıkçası bu vakitten sonra dava açıpta, mahkemeler de seneler boyu uğraşmak bile istemiyorum.Benim için bir dönem bitip yeni dönem başlamıştır.Geçde olsa işimi bulduğumdan dolayı çok mutluyum.Ağır işlerde çalışan tüm özürlü arkadaşlarımın Allah yardımcısı olsun.... iyi çalışmalar

Üst Alt