Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2007'de 64 günlük çalıştım. 2007'den bu yana aldığım maaşları faiziyle istiyorlar..?

memo34

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba kalem,

ben 2007 yılında 64 gün sgk lı olarak çalıştım ve 2022 sayılı 3 aylık maaşını almaya devam ettim. ondan sonra hiç sgklı çalışmadım
1 ay önce yersiz ödemelerden 2007 yılından beri aldıgım 3 aylık maaşları ve %50 faiziyle beraber geri istediler.
buna itiraz dilekçesi yazdım 90 günden fazla çalışmadıgımdan dolayı

şimdi çevap geldi mektubuma şöyle yazıyor; 90 günü aşmayan hizmetiniz 2007 yılındadır. kanun 2008 yılı ve daha sonraki dönemleri kapsadığından hakkınızda yapılan işlemlerde bir yanlışlık bulunmamaktadır

lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Nisan 2008 tarihinden sonra isteğe bağlı prim ödediniz mi? Bağkur kaydınız var mı?
Yersiz ödeme iddiasıyla aylıgınızın kesilmesi ve size ceza kesilmesinin gerekçesi, sigortalı olmanız mı yoksa muhtaç bulunmamanız mı? Evrak takip bilgilerinizi kimlik bilgilerinizi saklayarak buraya kopyalayabilir misiniz? Evrak Takip

merhaba melek hanım.bana ceza kesilmesinin sebebi skk lı sigortalı olarak çalışmam.2008 den sonra çalışmadım 2010 yılında memur olarak çalışmaya başladım hemen 1 ay geçmeden 2022 engelli maaşımın kesilmesi için dilekçe gönderdim bunu kabul ettiler.ve sonra 2007 yılında 64 gün skk lı olarak çalıştığım için ceza geldi. ben itiraz dilekçesi gönderdim.itiraz dilekçemde 90 günden fazla çalışmadıgımı ve bundan dolayı borcumun silinmesi için dilekçe yazdım. itiraz dilekçemi kabul etmediler bir yanlışlık yapılmamış diyor.itiraz dilekçeme verilen cevabı yazayım aynen şöyle diyor:
'90 günü aşmayan hizmetiniz 2007 yılındadır. kanun 2008 yılı ve daha sonraki dönemleri kapsadığından hakkınızda yapılan işlemlerde bir yanlışlık bulunmamaktadır.' şimdiden teşekürler.iyi günler

Adı:xxxxxxxxxx
Soyadı:xxxxxx
T.C.Kimlik No:xxxxxxxxxx
Emekli Sicili:xxxxxx
Vasi Adı:
Vasi Soyadı:
Emekli Nevi:SAKAT
Durumu:pASİF
Aylık Durdurulma Tarihi:01/12/2010
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi:6/12/2010
Durumu:
Yazışma Tarihi:
Yazışma Durumu:--
Belge Açıklama Tarihi:0
Durumu:
Rapor Tarihi:
Rapor Açıklama:-------
İşlem Tarihi:
İşlem Açıklama:
Ödeme Tarihi:06/12/2010
Ödeme Durumu:TARİHİNDE İPTAL KARARI
Online Ödeme Tarihi:
Online Ödeme Tutarı:0.0
Online Ödeme Açıklama:
Evrak Açıklamaları
TAHSİS 09/02/2005EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
TAHSİS 20/05/2005EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
TAHSİS 12/10/2010EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
12/10/2010SSK-BAĞKUR NEDENİYLE AYLIK DURDURULDU.
TAHSİS 27/01/2011EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
01/02/2011 SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI.

17.09.2010 yılında memur olarak işe başladım. 12.10.2010 da giden evrağım 2022 engelli maaşı iptal etmek istediğim dilekçemdir.

Öncelikle şunu söyleyim. 2022 sayılı Kanun der ki:

"Geçici Madde 1
– (Ek: 17/4/2008-5754/92 md.)
"Bu Kanun kapsamındaki kişilere bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler terkin edilmiştir. İlgililer hakkında herhangi bir idari ve icrai takibat yapılmaz. "​

Yukarıda bahsedilen maddeye göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan ceza ve faizler terkin edilmiştir. Yani Nisan 2008 tarihinden önceki yersiz ödenen aylıklar varsa bu yersiz ödenen aylıklar için size borç tahakkuk ettirilemez. Kanun bu konuda çok açık.​

Evrak takipte yazdıgına göre memur olduktan sonra bildiriminiz sonucu aylığınız durdurulmuş. Tarihler uyuşuyor. Siz işe 17. 09.2010 tarijhinde başlamışsınız, Ekim ayında aylık durdurma talebiniz SGK'na ulaşmış ve aylığınız sigortalı çalışmaya başladığınızdan dolayı dönem sonunda yani Aralık itibariyle durdurulmuş. Burada sorun yok.
Eğer siz Nisan 2008 tarihiyle memurluğa başladıgınız tarih arasında hiç sigortalı olarak çalışmadıysanız, isteğe bağlı sigorta primi yatırmadıysanız, Bağkur kaydınız hiç yoksa şu dilekçeyle SGK'na itiraz ediniz:http://www.engelliler.biz/forum/202...len-kisiler-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html

merhaba melek hanım, öncellikle ilginiz için çok teşekür ederim. nisan 2008 den itibaren sigortalı olarak çalışmadım. ben itiraz dilekçemde şunu ifade ettim."Geçici Madde 1

– (Ek: 17/4/2008-5754/92 md.)
"Bu Kanun kapsamındaki kişilere bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler terkin edilmiştir. İlgililer hakkında herhangi bir idari ve icrai takibat yapılmaz. diye.
ama cevap olarak bir yanlışlık yapılmamıştır diye cevap geldi.ben bu önerdiğiniz dilekçeyi tekrar gönderecem.sizce icraya verseler benden parayı alırlarmı kanunsuz olmasına karşı?her şey için çok teşekür ederim.iyi günler​

merhaba melek hanım, ben itiraz etmiştim bana gönderilen cevapta şöyle diyor
'90 günü aşmayan hizmetiniz 2007 yılındadır. kanun 2008 yılı ve daha sonraki dönemleri kapsadığından hakkınızda yapılan işlemlerde bir yanlışlık bulunmamaktadır. diyor.ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi günler

Üst Alt