Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2007'de iş kazası geçirdim ama bir bildirimde bulunulmadı. Şimdi ne yapabilirim?

eddie1

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Öncelikle bu forumdaki ilk mesajim çok zor bir durumdayım yardımlarınızı bekliyorum.

Benim ailem 2005 yılında bir şahıs ile ortak olarak mağaza açtı ailem mağazacılık bilmediğinden bu sahış (aile dostumuz) bildiğinden ortaklık kağıt üzerinde olmadı yalnızca tutulan dükkan üzerinde hissesi vardı.
Ben o dönemlerde lise öğrencisiydim ve hafta sonları yardım amaçlı orada çalışıyordum.Bu şahışla aramızda hep bir problem oldu.Çünku magazayı o yönettigi için beni fazla istemiyordu ailem o sıralarda bir limited şirket açtı ve buradan çalışanların sigortasını yaptı .
Maalesef annem o dönem kanser tedavisi görmeye başlayınca tüm sgk primleri dahil her türlü sorumluluğu bu adama verdik.Liseden mezun olup yurtdışında üniversite okumak ve para biriktirmek için tam zamanlı çalışmaya başladım 2007 eylülde mağazada ve 2007 ekimde sigorta girişimi bu sahış gerçekleştirdi.
2007 ekimde işyerindeki pozisyonum finans operasyonları üzerineydi 3000 tl maaşım vardı. Bu sırada küçük hissedarı olduğumuz diger mağazalar ile 8 mağazanın finans işlerinden ben sorumlu idim.Tabi annemin devre dışı kalması babamın yurt dışında çalışması derken 8 mağaza ve 1 ofisin yönetimi ve işletmesi bu adama kaldı ve bende haliyle altında çalışmaya başladım.
2007 ekimde ürun sevkiyatı sırasında ayaklarımdan oluşan bir problem nedeniyle kolileri taşıyamadım ve kendi ailemin işyerinde kafamı ağır bir şekilde cam mekânılı bölmeye vurarak kafa travması geçirdim.Bunları yazıyorum çünkü geçirdiğim şok etkisiyle geçmişimi hatırtayamıyorum benden bu durum bir çok şeyi alıp götürdu zeka anlamında yetenek anlamında ve tekrardan son 5 yıldır terapiler görmeme ragmen eskisi gibi olamıyormuşum ben eski halimi bilmiyorum fakat şimdiki durumum çok 10 15 yaşlarındaki çocuklar gibiymişim. Ve sürekli başım ağrıyor ve başım dönüyor evde kendi işlerimi kendim halledemiyorum. Kalkamadığım için yataktan son bir yıldır çaresiz bir durumdayım.
Aynı zamanda ileri derecede pes planus denen bir rahatsızlığım var.Askerden direk bu rahatsızlıkla ilgili muafiyetim var b66 şeklinde bunun sebebi olarak ise askerlik muanesinde bana ayak tabanlarımın çok kötu çöktüğünü direk muafiyeti alacak sınırın içindeymişim ve iş olarak sabahtan akşama kadar ayakta kalmamın bu duruma yol açtığını söylediler.
Daha sonra yaklaşık 1 seneye yakın sonra işe geri döndüm ama kafamdaki durumdan ötürü pasif çalıştım geri planda 2012 temmuz ayında eve kağıt geldi gss borcunuz var diye bende bize ortak olan sahışa sordum neden böyle bir şey geldi diye bana devletin zorunlu sağlık sigortası yaptırdığını soyledi ve gelir testine girmem gerektigini yoksa dükkana ceza geleceğıni söyledi bende girdim çok kalabalık olması sebebiyle soru soramadım ve g1 40 tl prim ödeme yükümlüsü olmuşum.
Ama ben hem çalışıyorum primlerimin yatması gerekli ssk primlerimin 3000 tl maaş alıyorum.Meğerse sadece 8 gün prim yatırılmış bana ve giris çıkış yapmış.Ve biz sırf primlerim yatsın diye bu adama 3000 tl üzerinde ssk primleri yatırsın diye veriyorduk ama benim primlerimi cebine atmış yıllarca tam 8 senelik primler yok ortada

şimdi ben ne yapacağım.Ve bu adamın limited şirket üzerinde hiç hissesi yok primler burdan yatıyordu ve bu adam bize 300 bin tl borç bıraktırıp fasa kaçmış. Şirket iflas etti ve ben bu durumda kaldım
geçenlerde bimere başvuru yaptım bir takım insanlar eve geldi aile Bakanlığından durumumu dinlediler çünkü gss primlerini ödeyemiyorum eve her gün haciz geliyor her şeys bloke kondu ben çalışamıyorum.Onlarda durumum dinlediler gss c1 oldum ve bana parasal bir şey tavsiye edeceklerdi bu hastalıklarımın kendi işyerimden kaynaklıgını anlattım onlarda sgk tarafından haklı görülürsem sürekli iş göremezlik maaşına hak kazanacagımı belirtiler.
Toplam 8 gün prim yatmış olması bir şey değiştirmez isterse 1 gün yatsın sorun değil çekimeyin bu konularda dediler p.k 156 tl gözüküyor baktılar e devletden.
Bu aradan iyi bir sonuç çıktığında diğer konuyu halledersiniz dediler

şimdi ben ne yapmalıyım bülent bey ve diğer arkadaşlar ileri derece düz taban ağır kafa travması yaşadığım değişim sürekli yere düşmem sürekli birinin bakımına ihityacım olması sürekli uyku halimde var.Sizce iş göremezlik alabilirmiyim.
kaçan adam iş kasası bildirimi yapmamış ama şahitim annem kağıt üzerinde şirketin sahibi .ileri derecedeki düz tabanlık nedeniyle yürüme güçlügüm ve oturduğum anda şisme ve bacaklarda kitlenme oluyor onun raporları bende ama kafa travması ile ilgili raporları kaybetmışiz ameliyat izim duruyor anlımda.ve parasal anlamda ne haklarım olur

allah rıza için cevaplarınızı bekliyorum.saygılarımla...

Ve aynı zamanda 9 yıllık primlerimi geri almam lazım dışardan görüldügünde kendi kedimi dolandırmış duruyorum şaka gibi böyle bir durumda cezası yine bana mı gelir özür oranı nedir bu hastalıklarımın ona göre hareket edeceğim.

Aynı zamanda travma geçirdğimde anlım yarıldığı için 28 tane dıkiş atıldı o esnada ufak bir kötu huylu bir tümör kafamın içinden alındı.Ve vücüd direncim düştügü için evde steril bir ortamda yaşamaya çalışıyorum .Bana gelen insanlar sayesinde ben iş göremezlik maaşı verildiğini öğrenmiş oldum prime esas kazanç 8 gün 156 tl gözüküyor ama bunun çalınmasaydı 4000 gün 3000 tl maaş ile hesaplanması gerekliydi.Şimdi ben maaş alıcaksam 8 gün 156 den nasıl hesaplanacak haklı çıkarsam.

Arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu?Rica ediyorum bir baksanız?travmatik pes planus(işyerinde 18 saat ayakta kalıyormuşum ve o zamanlar çok kilolu idim askerden direk muafiyet aldığımda heyet ve normal doktor raporlarında çalıştığı iş yeri şartları ve fiziksel durumundan ötürü ileri derece düz tabanlığa yakalanmıştır şeklinde yazıyor askeri heyete göre tabanlar çök kötü çökmüş yürüme güçlüğüm var yardımsız olmuyor bacaklar kitleniyor ,ağır kafa travması(sürekli uyku hali ,kronik baş ağrısı,geçmişimi hatırlayamıyorum,aşırı unutkanlık,kendi hayatımı idare edememe günlük yaşam giyinme,beslenme gibi)

öncelikle geçmiş olsun.

sizin işiniz biraz karışık gözüküyor. bekleyip görmeniz gerekiyor. sanırım iş kazası bildiriminde bulundunuz. SGK müfettişleri olayı araştıracak iş kazası olduğunu belirlenirse sizi hastaneye sevk edip heyete sokarlar. iş gücü kaybınız belirlenir. %10 dan yukarı iş gücü kaybınız varsa sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

siz hem işçi hem işveren olduğunuz için iş yeriniz kapandığı için başınız ağrıya bilir. iş kazasını bildirmek iş verenlerin yükümlülüğündedir. iş kazasını bildirmeyen iş yerlerine az çok bir para cezası kesilir.

diyelim iş kazası aylığı bağlandı, bu sefer SGK iş yerine karşı rücu davası açıyor, yanı işçiye bağlanan aylığı iş verenden istiyor. Burada da sizin için bir sıkıntı var. şirket sahibine yani size borç çıkabilir.

diğer konu. iş kazasından önce engeliniz vs varsa bu alacağınız orana dahil edilmez. sadece iş kazasından dolayı doğan engeliniz oluştuysa bu hesaplanır.

eğer ayağınızdaki problem iş kazasının öncesinden varsa ağır yük kaldırma, uzun süre ayakta kalma vs sonucu oluştuysa bu meslek hastalığına girebilir bu ayrı mevzu. meslek hastalığı için sgk ya meslek hastalığı bildiriminde bulunup meslek hastalıkları hastanelerinde heyete girmeniz gerekiyor. iş kazası ayrı mevzudur meslek hastalığı ayrı mevzudur.

iş kazası bildiriminizin sonucunu bekleyin, bakalım sonuç ne çıkacak. eğer olumsuz sonuç çıkarsa, ayaklarınız için meslek hastalığı başvurusunda bulunarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Allah kolaylık versin

Cevabınız için teşekkür ederim, evet maalesef durumum karışık bunun başlıca sebeplerinden biride tabi ailemın aile dostu adındaki bir şahışa sınırsız güvenmesi oldu,sırf ekstra kazanç olsun diye bir iş kolu yaratmaya çalıştık ama sonu bir felaket oldu.Olanda bana oldu geçmişimi hatırlamayadığım için aldığım abitur diploması kolej diplomaları hiç bir işe yaramadı.Almanyada üniversite eğitimi almaya hak kazanmışım almanyada kayıtlı olduğum üniversitede bana zor dayandı 2.yılın ortasında terk edip ülkeye geri döndüm çünkü kendi dilimi zor konuşuyordum aldığım 20 yıllık eğitim çope gitti.ilaçlar bir noktaya kadar getiriyor ama sonrası yok.Bakırköy sadi konukta heyete girebilirmiyim orası çok yakın akrabama talep edilirse.Sgk meslek hastalığı için siz zamanında bildirimde bulunmadınız derse ne olur ve sonra olarak para verildi diyelim yine ceza olarak bendenmi istenir?

öncelikle iş kazası bildiriminde bulundunuz galiba, onun sonucunu bekleyin, acele etmeyi, eğer iş kazası talebiniz red edilirse. Biraz bekleyin (2-3 ay) sonra meslek hastalığı başvurusunda bulunun. ayaklarınız için rapor alırsanız belki maaş bağlanabilir.

iş kazası bildiriminde yeni bulunuldu bimerden 1 ay önce ınsanlar geldi gitti.O red olursa meslek hastalığı bildiriminde bulunucağım o zaman benim travmatik pes planus oranı meslekte kazanma gücü kaybı yüzde 18 gözüküyor her iki ayakta olursa, peki benim o günkü sigortam 8 gün yatmış p.e.k 156 tl gözüküyor ne kadar gelebilir.Ben 3000 tl alıyormuşum ama elden çünkü 4-5 işı birden yapıyordum.Ama o adam 8 gün yatırmış sigortamı,Benzer pozisyonlarda çalışanlar hele şimdi 4000 5000 alıyormuş.Nasıl hesaplarız?

Bağlanacak gelir sigorta primleri üzerinden hesaplanıyor. örneğin askeri ücretten sigorta primleriniz yattıysa askeri ücretten hesaplanır, yüksek yattıysa yüksek hesaplanır. elden alıp almamanız sgk yı bağlamaz. çünkü sgk resmi belgelere göre işlem yapıyor.

1 günlük sigortalı olsanız da bir günlük priminiz yatsa da iş kazası haklarından yararlanırsınız. Burada müfettişlerin raporu önemli, olayın iş kazası olduğunu belirlemeleri önemli birde %10 oranını geçmeniz lazım. Bekleyip görmekten başka yapacak bir şey yok.

aklınızda bir sürü soru vardır eminim. şu linkte iş kazaları ve meslek hastalıkları hakkında e-kitap var. detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

https://tisk.org.tr/tr/e-yayinlar/3...k_hasta/pdf_343_is_kazasi_ve_meslek_hasta.pdf

TR123

İlginize çok teşekkür ediyorum doğrudur konuya hakim değilim o yüzden kafamda bir sürü soru işareti var?Bu nedenle olursa ne olur bilemiyorum verdiğiniz linki inceleyeceğim.Son sorum şu 8 gün sigortam yatmış p.e.k 156 tl olarak gözüküyor.Sgk neye göre hesaplıyor benim yaptığım işin bir başkası yaptığında ne kadar aldığını mı hesaplıyorlar ona göre mi maaşı belirler ?yüzde 18 oran üzerinden hesaplarsak sizce doğru bir hesapmı olur?

Acil bir durumum var???

Arkadaşlar merhabalar daha önce burda konusunu açmıştım.Benim acil bir sorunum var,2007 de işyerinde düztabanlık adı verilen bir rahatsızlığa yakalandım.Bilateral pes planus,toplam 10 gün sigorta primim yatmış.O dönemde ve işten ayrıldım o dönemde.Daha sonra kanser hastalığına yakalandım.Başka bir nedenlerden ötürü ve yendim.O yüzden o dönemlerde bu konulara hakim değildim.Bu da bende tahribat yarattı,mikrop kapmamam lazım ağrılarım var uyutulma halim var.Dışarı çıkamıyorum yasak bana şimdilik hijjen sorunlarım var.Bimere başvuruda bulundum sürekli iş göremezlik maaşı için sgkdan arandım ve mail aldım.Yardımcı olacaklarını söylediler benden şunları istediler.İşyerinde oluşan hastalık ile ilgili belgeler sadece
1-Askerlikten muaf olduğuma dair belge
2-Devlet hastanesinden aldığım durum bildirir raporu var(2010da alındı belge)
3-Röntgenler
4-Radyoloji servisinde ayaklarımın ne kadar çöktüğünü gösteren belge rapor var
Bunları bir yakınınız getirsin dediler,bende bir dilekçe yazdım.Fakat sorun şu yakınım götürdü sonra o belgeler ne olacak,birde mail yollamışlar.Sizi meslek hastanesine sevk edebiliriz fakat bir değerlendirme yapmamız lazım diye.Ama ben dışarıya çıkamıyorum.Ne yapabilirim onlara yazdım tek isteğim 20 tl maaş alırım sorun değil ilaç masraflarımı almam gerek ve dedim .Ancak dışarıya çıkamam mikrop aldımmı çok kötü olur benim için.Böyle kararsız kaldım göndermezsem çabam boşuna gidecek çünkü sgk yazılı talep olmadan yardımcı olamıyormuş yeni yıla girdiğimizde 10 yıl olacağı için bu hakkım zora girecek yardımcı olursanız arkadaşlar çok sevinirim..Cevaplarınızı bekliyorum.

eddie1 eğer sağlık sebepleri yüzünden meslek hastalıkları hastanesine gidemiyorsan şunu deneyebilirsin.
Kanser tedavisi gördüğün doktordan rapor alırsın. raporunda tedavisi devam ediyor kalabalık ortamlardan iyileşene kadar uzak durmalı vs diye alabilirsen bunu SGK ya gönderirsin tedavin bitene kadar meslek hastalıkları hastanesine sevkinin ertelenmesini talep edersin. SGK da kabul ederse. Tedavin bitince de SGK ya gidip meslek hastalıkları hastanesine sevkini yaptırırsın. Böylelikle biraz zaman kazanırsın.

Tabi bu durumunda bir dez avantajı var iyileşince raporun daha düşük verilebilir. Karar senin.

Yani illa meslek hastalıkları hastanesine gitmen gerekiyor. Bizde hastanelerde zamanında süründük. Sabahın 5 inde -6 sında hastanede kuyruğa giriyorduk. o zamanlar telefonla randevu falanda yoktu. Devlet maalesef işciyi süründürmeden maaş bağlamıyor. illa gideceksin heyete gireceksin. Bu işler kitabına uygun yapılıyor.

TR123

Cevabınızı için çok teşekkür ederim.İlk dediğinizi bir deneyeceğim olmazsa zaten gidemiyorum olmayacak artık yapılacak bir şey yok.Başka bir talepte bulunabilirim ama sorun şu ki ben fazla takip edemiyorum gelişmeleri sürekli uyku halindeyim zorunlu olarak.O yüzden bıraz ağır gidiyor başvuru süreçleri.Umarım olumlu olur herşey tekrardan cevabınız için teşekkür ederim.

Üst Alt