Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2007'de iş kazası geçiren babamın hakları..?

semsey

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba ben babamın adına yazıyorum,babam Karayollarından emekli olmasına rağmen özel bir şirkette taşeron olarak çalışmaya devam ediyordu 2007 ağustos ayında iş kazası geçirdi kullandığı silindirin freni patladı ve sol el bileği parçalı kırıklar oluştu el bileğini kullanamıyor dondurdular(sabitlediler). Ankara'dan raporumuz geldi 8 kalıcı iş göremez raporu verdiler,bizde dava açılması için avukata verdik bütün dosyalarımızı ,avukatın bürosu yandı bir çok evrak kayboldu,dava da açılamadı henüz ayrıca bilir kişi babamı kusurlu gösterdi.sigortadan hala sonuç çıkmadı aylık ne kadar alacağımızla ilgili en son aradığımızda bize tanıkların dinlendiğini söylediler ve bizden kaza tutanağını istediler bizde o tutanağı tutan jandarmaya gittik evrak kaybolmuş dediler.bize sonuç gelir mi,aylık ne kadar alır babam çalışırken 750tl civarı bir ücret alıyordu ayrıca emekli maaşı vardı.çok teşekkür ederim..

Sema hanım, oluşan işgücü kaybına verilen oran % 8 mi?

% 10'un altındaki işgücü kaybında sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaz. Sadece tazminat davası açılabilir, orada da kusur oranları çok belirleyici olur...

Şu anda dava açılmış değil anladığım kadarıyla? Davayı açacak avukat ne vadediyor?

merhaba cevap verdiğiniz için teşekkürler,yeni fark ettim ben yanlış yazmışım % 38 kalıcı iş göremez raporu verdiler.Görüşmüş olduğumuz avukatlar sonuç ile ilgili bir bilgi vermediler,sadece bildiğim avukatın bürosu yanmadan önce avukatımız aleyhimize çıkan bilir kişi raporuna itiraz etmişti..

Tahminim 400 TL gibi bir sürekliiş göremezlik geliri bağlanır. Tazminat konusunda bir fikrim yok maalesef.

teşekkür ederim,cevap verdiğiniz için.bize söylenen bir şeyi de size sormak istiyorum.size maaş bağlanacak ama toplu birikmiş paranızı da alacaksınız ayrıca birde sigortadan bu parayla ilgili tazminat parası alacaksınız diyorlar bununla ilgili bir bilginiz var mı??

Evet, doğrudur. İş kazasından bu yana geçen süreye ait sürekli iş göremezlik gelirinizi toplu olarak alırsınız.

sigortadan alınacak tazminatı bilmiyorum

emekli maaşı yüksek diye iş görememezlik maaşının yarının altına düşmesi

merhaba babam 2007 ağustos ayında iş kazası geçirdi emekliydi ama taşeron bir firmada çalışıyordu.5 buçuk yıl sonunda bugün iş görememezlik maaşı bağlandı dün sgk'ya gittiğimizde 800 tl çıktı ama emekli maaşı yüksek bu yüzden yarıya düşecek bu para dediler bugün gittiğimizde 243 tl ye düştü dediler babama verilen iş göremez raporu 8 di fakat bunu sgk ( olarak ödüyoruz diyorlar.toplu para ise 66 ay olmasına rağmen 14 bin olması gerekirken 11 bin tl dediler isterseniz itiraz edin ama bu para düşebilir yada artabilir karar sizin dediler bilgisi olan yardımcı olabilirmi??

%38 di rapor %28 ödüyoruz diyorlar eksik çıkmış

Aynı anda hem emeki aylığı hem sürekli iş göremezlik geliri hak edildiğinde, iki aylıktan fazla olanın tamamı, az olanın yarısı ödenir. Ama 800 TL'nin yaırı nerde, 243 TL nerde! Bir hata var gibi.

Toplu para için şimdi bulamadım ama, yakın zamanda bi yasa çıkartmışlar ve 5 yıldan eski iş kazalarında en çok 5 yıllık toplu para ödenmesine başlanmış. Sizdeki düşük topluparanın gerekçesi de o olabilir.

Bence maaşın ve toplu paranın yeniden hesaplanması için itiraz dilekçesi verin.

İşgöremezlik oranı ile iligli olarak % 38 olması gerektiğini düşünüyorsanız, bence ona da itiraz edin ve yeniden hesaplanmasını isteyin.

boğa kardeş selamlar zongda ereğliden yücel ben iş kazası nedeniyle %38iş göremez emeklisi oldum maaşım720 tl normalmi 2007 de kaza geçirdim bilgilerini bekliyorum kardeşim hayırlı günler

Bana doğru gibi geldi Yücel bey. O zman görünen maaşınız kaç liraydı ve ilk bağlandığında kaç lira olarak bağlandı?

Bağlanan aylık miktarı doğru diye düşünüyorum.

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..biz tekrar sgk ya gidip sorduk babamında bu kazada % 3 lük kusuru varmış bu yüzden paranın kesildiğini söylediler,eğer itiraz etmek isterseniz hastaneye gidip yeniden heyete girip itiraz edebilirsiniz dediler eğer heyette daha düşük oran çıkarsa para iyice düşer dediler.

toplu para için ise kaza yaptığı tarih önemli değil evrakların bize geldiği tarihten itibaren ödeme yapabiliriz dediler.tekrar hesaplanması için ayrıca sgk ya itiraz edebiliyoruz o zaman bunun itiraz süresi varmı,toplu para mart 22'de ödeneceği söylendi bu tarihten önce mi itiraz edebiliyoruz?

Verilen cevaplar baştan savma... Kusurun tümü kaza geçiren kişide olsa dahi 800 TL 243 TL'ye düşmez. Yok böyle bir oran...

Yukarıda dediğim gibi, ben olsam itiraz ederim.

Not: Rapor oranına itiraz etmediğiniz sürece yeniden rapor almanız gerekmez. Siz maaş ve toplupara miktarına itiraz edip yeniden değerlendirilmesini isteyeceksiniz.

Üst Alt