Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008 yılında sigortasız çalıştığım işyerimde kaza geçirdim. Ne gibi haklara sahibim?

byefe64

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
slm 10/03/2008 de üzerime 440 kg yük düşmesi nedeniyle omurilik L2 L3 parçalı ve ayagım kırıldı 1.5 sene yattım şimdi biraz yürüyebiliyorum belden asagı his kaybı var ve aynı zamanda dengemi kaybedip düştüm platinlerim kırık
07/05/2010 de sgk ya dilekçeyle bas vurdum iş kazası malulen emeklilik için aynı zamanda da sigortasız calısıyordum kamyonda
her ay arıyorum var mı bi gelişme diye azarlayıp kapatıyorlar telefonu nasıl ve hangi yolu izlemeliyim

yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Biraz daha açıklayıcı olursan ne kadar güzel olur..
Şimdi siz çalışırken iş kazası geçirdiniz ve sigortanız yoktu ve aradan geçen zaman da iyileşme olmadığı için şimdide 07/05/2010 tarihinde iş görmezlik geliri için kuruma müracaat ettin doğrumu ..
Yada iyileşme sürecinde iyileşme olmadığı için kuruma malulen emekli olmak için mi müracaat ettin..

açıkcası nasıl bir yol izlemeliyim bilemiyorum o kadar çaresizim ki anlatamam yani denize düşen yılana sarılır misali iş göremez raporu alıp emekli aylıgına bağlanmak istiyorum
kurum un istediği tüm evrakları tamamladım epikriz raporu polis v jandarma tutanagı mahkeme kararı fian hepsini tamamlayıp dilekçeyle basvurdum tahakkuk servisinden bi türlü çıkmadı
sonuç çalışamıyorum epeyde yatmış sigorta ve bagkurum var

Ceberrut memurlar! Azarlamakmış. Şikayet edin o saygısız memurları amirlerine. Sakın alttan almayın. Sizin hakkınızı kimse yiyemez.

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürğü'ne mi başvuru yaptınız? Orayı mı arıyorsunuz telefonla? Öyleyse, şu dilekçeyi hem aşağıdaki email adresine gönderin, hem de elden İzmir Valiliği'ne gidip sunun. Bakalım nasılmış işi savsaklamak ve vatandaşa hakaret etmek.

Not: xxx olan yerleri kendinize göre düzeltmeyi unutmayın.

Uşak Valiliği'ne,​

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumu Uşak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nün Hizmet Standartları'na uymaması ve kötü muamele
İlgi: Uşak Vali Yardımcısı Sayın Mustafa YILDIZ
... Ocak 2011​

xxx tarihinde geçirmiş olduğum iş kazası nedeniyle xxx tarihinde gerekli evrakları tamamlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu Uşak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne İş Kazası Geliri Bağlanması talebiyle başvuru yaptım.
Ne var ki aradan geçen 7 aylık süreye rağmen başvurum halen neticelendirilmedi. Dahası, ayda bir kez bana verilen xxxx numaralı telefonu arayıp başvurumun ne aşamada olduğunu sorduğumda, telefonu açan memur bana anlamlı bir cevap vermediği gibi, şahsıma saygısızca hitap edip hakaretler etmektedir.

Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu Uşak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Hizmet Standartları'nda İş Kazası Ve Meslek Hastalığı Geliri Bağlanması ile ilgili olarak 30 günde hizmetin tamamlanması gerektiği belirtilmiştir.
Aynı mevzuatta, "Başvuru esnasında yukarıda belirtilen belgelerin dışında belge istenmesi, eksiksiz belge ile başvuru yapılmasına rağmen hizmetin belirtilen sürede tamamlanmaması veya yukarıdaki tabloda bazı hizmetlerin bulunmadığının tespiti durumunda Uşak Valiliği'ne başvurunuz" denilmektedir.

İş bu gerekçelerle, Hizmet Standarlarına uymayan ve vatandaşa saygızıca cevaplar veren kurum personeli hakkında idari soruşturma açılmasını, İş Kazası Geliri Bağlanması talebimin bir an önce sonuçlandırılmasının sağlanmasını ve tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini arz ve talep ederim.

ad soyad
imza​

tc kimlik no
adres
telefon
Gönderilecek email:
Uşak Valiliği
Mustafa YILDIZ (İl Vali Yardımcısı)
Tel : 0 276 223 54 70
Faks : 0 276 223 54 74
E-Posta : bilgi@usak.gov.tr

olay uşak merkez sgk da meydana geldi kaza da uşakda oldu izmire sevk edilmedim kendi imkanlarımla emot da ameliyat oldum uşak valiliğine aynı zaman da sgk il müdürüne mail ve dilekçe yazsam
olurmu teşekkürler

Uşak olarak değiştirdim üstteki dilekçeyi. xxx olan alanları da kendinize göre düzenleyip Uşak Valiliğine başvuru yapın.

slmm

verdiğiniz dilekçe örneği için çok teşekkür ederim
aynı tarihde yani 10/01/2011 tarihinde dediğiniz yerlere mail attım 5 gün sona sgk müfettişleri bana geri döndü ve sgk ya çagırdılar tekrar ifademi aldılar ve o günden sona hala bi haber yok
geçen hafta telefon açtım ve gene şükran hnm dosyanın kendinde oldugunu ve de adresin var biz sana döneriz dedi ve kapattı telefonu
önümüzdeki ay başvuralı tam 1 sene olacak
ne olur yardımcı olun çok maduruz

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

zafer özalp.

Telefonla değil de, kendiniz giderek sormayı deneyin bence. En azından hangi aşamada olduğunu söylemelerini isteyin....

Iş kazası tazminat

arkadaşlar slm öncelikle bütün arkadaşlara acil şifalar dilerim. ben zafer özalp uşaklıyım helen de uşak da ikamet etmekteyim, benim sorum vede sorunum sigortasız söförlük yaparken (09/03/2008) kamyon dan üzerime 440 kğ pres düşmesi sonucu L2 - L3 parçalı kırık ayaklar kırık kuyruk kemiği böl. kırık vs.
ameliyat başarılı geçti platinler fizik tedaviler (izmir emot)( tamamiyle özel bir hastane skk ödemeyi 5000 tl uygun görüyor) buraları kısa geçecegim şu an ayaktayım ağrılar sızılar hat safhada fakat buna da sükür. % 39 rapor verdiler (izmir tepecik de ) sürekli iş göremez maaşı almaktayım.

iş verenle en nihayetin de mahkemelik olduk (2013). avukatın dediği bilir kişiye gönderelim dosyayı sonra dava açalım ok. dedik 5 bin tl lik dava acıkdı bilir kişiden sonuç 75,000 geldi tekrar meblayı yükselttik 75,000 e daha sonra gidişata göre konuştuğumuz da 100-105 oldu para faiziyle den di ne zaman ki biz karşı taraf la anlaşmayı kabul ettim bizim para ilk önce 50,000 e daha sonra da 25,000 e ondan sonrada av. nin dediği zafer bey dava sıkıntılı KAYBEDEBİLİRİZ. dedi ben dondum kaldım (karşı tarafın biraz nufusu var daha önce ssk ya ilk başvurum da sümen altı olmuştu 1,5 senede geldi sevk cevabı (bimerden ortalığı ayaga kaldırın ca)(tahminim karşı tarafın av. ile benim ki konuşunca işler değişti av. lerin hiç birine güvenmiyorum eminim sattı dosyayı)

karşı tarafın kazadan sonrakı sakatlığıma inanmayışı vede beni adli tıp a sevk ettirmesi de ayrıca fark lı bir boyut.
benim siz den vede başına böyle bir iş gelmiş arkadaşlardan, her iki av karşı tarafı şikayet edicem gerekirse dosyamın incelenmesi için (prosüdürü bilmiyorum) müfettiş istiyeceğim daha da olmadı avrupa insan haklarına herkezi şikayet etmek istiyorum

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim .

avukatınızı idari yönden baroya şikayet edebilirsin , adli olarakda savcılığa şikayet edebilirsin.
bu olay iş kazası olarak kayıtlara geçmedimi, kaza olduğunda tutulan tutanaklarda senin sigortasız çalıştığın yazılıdır, yazmıyorsa eğer sigortasız çalıştığına dair şahit bulup müfettişe bildirebilirsin.
gelelim davana
eğer dava açıldıysa zaten adli tıp tan alınacak raporun.tepecik hastanesinden aldığın rapor geçersizdir davada.
avukatına anlaşmak istemiyorum de, ısrar ederse noterden AZİLNAME ile avukatını azlet, başka bir avukatla devam et davaya.

bütün tutanaklar mevcut, benim o iş yerin de çalıştığım irsaliyelerdeki imzalarıma kadar var müfettişler incemelerin de kaza yeri jandarma tutanagı da mevcut hastahane girişinde polis kayıtları da var fakat ben hastane de yarı baygın ken araç benim demişim hepsi bu bir de kaza yerindeki forklift ci ben kaza anında yanında değildim görmedim fakat suçlu zafer özalp tir demiş bilir kişi gibi av. burdan kaybederiz diyor
anlamadım gitti

herkeze slm valla işin boyutu çok fazla değişti artık avukatın gerçekten bu davayı kaybedeceğine inanıyorum maaşım üzerindeki icrayı kaldırması için 26/12/2012 de dosya numarasını verdim ok işlem tamam icra hukuk mahkemesinde mahkeme günü bekliyoruz dedi 06/02/2013 tarihinde icra hukuk kalemine dosyayı sormaya gittim böyle bir başvuru olmadığını söylediler avukatı aradığımdada daha e-devlet e düşmez dedi sonra münakaşa ettik 11/02/2013 tarihinde kesin olur dedi vede aynen öyle oldu şükür 1,5 ayda bi dosya açtırdık kendi takiplarimiz sonucu bu arada önceki dosyadan aldığı 300 tl yi de inkar edip hala mahkeme bitmeden benden para istiyor ne yapacagım bilemiyorum kime ne sekilde şikayet edeceğim.baroya şikayet etsem ne olur oda avukat neticesinde en son ali tezel diye birini duydum oda olmazsa uyap dan şikayet edeceğim

uşak da varmı bilen iş mahkemesinde başarılı dosya satmayacak bi avukat

aynı zaman da sgk müfettişleri benim 0 suçlu olduğumu yazmışlar neye göre % 100 suçluyum onuda bilmiyorum bu davayı kesin kaybedermişiz bu arada sürekli iş göremez maaşım da kesilirmiş :( kaza geçiren ben mağdur olan ben beli kırılıp gençliği giden ben 5 senedir sürekli acı ve ağrılar çeken ben ha bide unuttum SUÇLU DA YİNE BEN bu işin sonunu bırakmayacağım benim atladığım veya bilmediğim bir konu varsa yazarsanız sevinirim herkeze ii günler

ayrıca bugün bi olay daha geldi başıma avukatım bu davayı kaybederiz den hariç bide müfettiş % 100 kusurlu bulmuş hem davayı kaybederiz hemde sürekli iş göremez gelirini keserler biz bu davadan vaz geçelim diyor maaşım bu halde kesilir mi yok mu allah rızası için cevap yazacak bi kişi

Sürekliiş göremezlik geliriniz hiç bir şekilde kesilmez. İş kazasındaki kabahatin tamamı sizde olsa bile bu değişmez. Kabahat oranına göre azaltılır ama tümden kesilmez. Ben olsam şehir dışından bir avukat ile görüşürüm.

Sürekli iş göremezlik gelirinin bağlanması yönünden sigortalıların sorumluluğu (İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Bakımından İşverenin, Üçüncü Kişilerin ve
Sigortalıların Sorumluluğu ile Peşin Sermaye Değerlerinin Hesaplanmasıyla İlgili İşlemler Hakkında Tebliğ)

MADDE 8 – (1) Sigortalının iş kazasına veya meslek hastalığına uğraması, tedavi süresinin uzaması veya iş göremezliğinin artması hallerinde sürekli iş göremezlik geliri;

a) Ceza sorumluluğu olmayanlar ile kabul edilebilir mazereti olanlar hariç olmak üzere, sigortalının iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle tedavisini yapan hekim tarafından
bildirilen tedbirlere ve yapılan tavsiyelere uymaması nedeniyle tedavi süresi uzamış, sürekli iş göremezlik derecesi artmış veya malul kalmış yahut maluliyet oranı artmış ise, bu hususların
hekim raporu ile tespit ve belgelendirilmesi halinde, uzayan tedavi süresi veya artan iş göremezlik oranı esas alınarak dörtte birine kadarı Kurumca eksiltilerek,
b) Ceza sorumluluğu olmayanlar hariç, ağır kusuru yüzünden iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalının, mahkeme kararı, denetim, soruşturma ve kontrol
raporları, ünite kararı, hekim raporu, kamu kurum ve kuruluşlarının görevleri gereği düzenlediği tutanak veya belgelerde belirlenen kusur derecesinin üçte biri oranında Kurumca
eksiltilerek, ancak kusur derecesinin bilgi ve belgelerde yer almaması halinde yüzde beş oranında Kurumca eksiltilerek,
c) Mahkeme kararı, denetim, soruşturma ve kontrol raporları, ünite kararı, hekim raporu, kamu kurum ve kuruluşlarının görevleri gereği düzenlediği tutanaklar veya belgelerde kasti
bir hareketi yüzünden iş kazasına uğradığı saptanan, meslek hastalığına tutulan veya Kurumun yazılı bildirimine rağmen teklif edilen tedaviyi kabul etmeyen sigortalıya, yarısı
tutarında,
ödenir.
(2) Yukarıdaki fıkranın (b) bendinin uygulanmasında; sigortalının, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara uymaması, tehlikeli olduğu veya hastalığa sebep olacağı bilinen bir hareketi
yapması, yetkili kimseler tarafından verilen emirlere aykırı hareket etmesi, açıkça izne dayanmadığı gibi hiçbir gereği veya yararı bulunmayan bir işi bilerek yapması ve yapılması
gerekli bir hareketi savsaması, ağır kusuruna esas tutulur.

Kaynak: SGK

allahım bir değil bin kere razı olsun şimdi ben bunu satılmış avukatın göstereyim bakalım şimdi ne yapacak

Üst Alt