Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2011 yılında iş kazası sonucu iki parmağımı kaybettim. İşyerime dava açabilir miyim?

acar71

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm bn sitede yeniyim ve bi konuda aydınlanmak istiyorum 2011 yılının son günlerinde çalışmakta olduğum iş yerimde bi iş kazası geçirdim sol el 2 parmağımı kaybettim bir dizi ameliyat sonrası birini dikebildiler ama oda sadece görüntüden ibaret aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum sürekli iş görmezlik için müracatım oldu ama malüm sgk uraşmak takip etmek çok zor sadece iş kazası olduna kannat getirdiler ve ben şimdi iş yerimde problem yaşamaya başladım ve bu şekilde bırakıp gitmek istemiyorum çünkü onların istediğide bu açıkcası dava açmak istiyorum ve bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz artım eksim ne olur teşekkürler şimdiden

İş kazası için maddi manevi tazminat davası açma zamanaşımı 10 yıldır.
Dolayısıyla dava açmanız halinde işlevi olmayan iki parmağınız için tazminat alabilirsiniz. Dava süreçleri malüm Türkiye şartlarında 2 seneyi buluyor (anlaşmaya gidilmezse) tabiki kaza tarihinden itibaren faiziyle alıyorsunuz.

İs kazasiyla ilgili benimde bir sorum var yaklasik 2 ay once isyerinde kaza gecirdim ayagima palet dustu isverenim hastaneye yolladi parmagimin catladigini solediler alciya alindi ve 6 gun rapor verdiler ben bilmedigim icin belirtmedim hastanede is kazasiboldugunu isverenimde solemedi daha sonra raporum bittikten 2 gun sonra isten cikarildim rapor parami almak icin ssk ya basvurdugumda 90 is gununu doldurmadigim icin rapor parami alamayacagimi solediler is kazasi oldugunu belirtseydin alirdin dediler isvereni aradim biz belirttik diyolar ama hala rapor parami alamadim yani yatmamis ne yapmam lazim. 170 hatti var bukonuyla ilgili aradim onlarda isyeri belirtmemis sskya dilekce yaz gereken yapilir diyolar ne yapacam ben simdi. Bide 6 gune kac para yatar degermi bukadar yorulmama. :-(

selam asmın bence degmez zaten altı gunun ılk ıkı gununu odemıyolar dıye bılıyorum eger ıs kazası olarak gecmıyorsa ben ocak ayından berı raporluyum asgarı ucret uzerınden gostwermıs ısveren ve aylık ıs goremezlık 650 tl alıyorum tabı bu hastanede yatarak tedavı olursan dusuyo ayakta tedavı olursan degısıyo acayıp bı duzen senın anlıyacagın

slm dogusum aslında bende uğraşmayacaktım ama işverenim sırf bana inat olsun diye beilrtmedi iş kazası olduğunu benide işten çıkardı sonra ben farkedince hiç oralı olmadı bende inadımdan üzerine düşüp bu rapor parasını alacam iş kazası olunca rapor parası işverendende kesiliyormuş ya ondan maksat kıcıklık olsun ne yapmam lazım onu bilmiyorum işte :(

slm asmn eger ısveren ıs kazası olarak bıdırdıyse parayı alırsın 6 gunun tamamını alırsın ama soyle bısey var hastaneden ve muasebeden evraklar gıdıcek sgkya ondan sonra raporun bıtıs tarıhınden 20 gun sonra falan odeme cıkıyor senın durum bıraz karısmıs anladıgım kadarıyla ama yınede degmez dıye dusunuyorum sonucta allah korumus ve kalıcı bır rahatsızlıgın olusmamıs bende marangozum elımı bıckıya kaptırdım ve sag elımın ısaret ve bas parmagı zarar gordu bas parmak hıc calısmıyor ısaret parmagıda yarım yamalak senın anlıyacagın ımza bıle atamıyorum ısveren banada aynısını yaptı benım hıc sıgortam bıle yoktu hastaneye gıttıgımde ıs kazası oldugunu soyledım ve bozustuk sımdı dusmanız ve beklıyorum %10 uzerınde bır rapor verırlerse tazmınat davası acıcam sırf bana kotu davrandıkları ıcın aynı senın gıbı gıcıklıgına

slm dogusum bugün işyerinin insan kaynakları müdürü aradı beni mağdur olmanı istemem diyor biz bildirdik ssk ya diyor iş kazası olduğunu eğer bildirilmemeş olsak böle aramam üstüne düşmem diyor git ssk ya diyor eğer yok derlerse ara ben yetkili birini yollar düzeltirim diyor dedim ya maksat kıcıklık benim sigortam vardı çalışırken anlamadığım işveren bildirdiyse iş kazası olduğunu benim hastaneye sölememem birşeyi değiştirirmi? bu arada sanada geçmiş olsun şükür demek lazım dahada kötüsü olabilirdi ...

slm asminn senınde hastaneye her muracatında ıs kazası oldugunu belırtmen lazım belırtmezsen normal vakka olarak gırıyolar sısteme ve rapor paraları boyle zora dusuyo benım bıldıgım ama daha bılgılı arkadaslar vardır mutlaka

peki değermiki uraşmaya ne kadar tazminat alabilirim tahmini ?

bence deger arkadasım sonucta bu senın hakkın ve almam gerekır dıye dusunuyorum benım avukatım daha oncekı bır davasında sag el ısaret parmagının sadece ucu kopan bır muvekkılıne 18bınlıra tazmınat kazasndıgını anlattı bana ama tabı tam olarak detayını bılmıyorum merak ettıgım sen nezaman muracat ettın sgk ya ve sonuc alabıldınmı bende sgkya malulıyet oranımın tespıtı ıcın muracat ettım ve bakalım ne zaman sonuclancak

50.000- 60.000-tl civarı olur tahminimce..mahkemeler bilirkişinin raporuna bağlı olarak hüküm kurarlar.

Oran yüzde 10 un üzeri diyolar çarşamba kurula girecem netlik kazanacak ve sonrasında rapor ankaraya gidecek ama şu gerçekki ssk resmen ömrümü yedi git gel çok çaba sarfettim ama pes etmedim bakalım sonuç ne olcak

slm acar sgkda ısın nekadar surdu bende ısgucu kaybımın tesbıtı ıcın sgkya muracat ettım surecın nasıl ılerlıyecegı konusunda bılgı verırsen hem ben hemde bır cok arkadas bılgılenmıs olur

slm doğuş bi kere sskyı sürekli denetle eğerdenetlemezsen dosyayı hep alta atıyolar denetle dememdeki kastım git ve sor ne durumdaolduğunu ben en son kendim aldım dosyamı elden ele hep imzaları attırdım anlıcan belki aylar sürecek prosödürü bir günde yaptırdım bnm 1 yılı aştı ve sona geldim kurula girip özürlülük derecesini alıcam ve dosyamı ankaraya gönderecekler ama sakın sen ve diğer arkadaşlar hastaneden aldığınız evrakları posta yoluyla göndermelerini kabul etmeyin mümkün olduğu kadar hep elden kendiniz ulaştırın ben bu hatayı çok yaptım siz yapmayın ve zaman kazanın kolay gelsin işiniz çok zor

tesekkur ederım tavsıyelerın ıcın yanlız heye gırdıkten sonra cıkan raporları bıze verceklermı acaba ben verılmıyo dırek sgkya kendılerı gonderıyor dıye bılıyorum ben daha yenı muracat ettım sgkya ve ben ılcede oturuyorum ve ıle evraklarımı özel kargoyla yolladım ınsallah cok ugrastırmazlar ben balıkesırlıyım belkı sehrın kucuk olması ıslerın fazla uzamamasını saglar yanı bır ıstanbulla bır olmaz dıye umut edıyorum belkıde kendımı avutuyorum

kardeş bende iş kazası sonucu sol el işaret ve orta parmaklarımı tamamen kaybettim.resmi süreç 6 ay kadar sürdü.tabi bunu hızlandırmak senin elinde ben 5 ay kadar raporlu kalmıştım bu sürede sürekli ssk ya gidip işimi takip ettim hızlandırdım.iş yerine dava açtım.maddi olarak mahkeme sürecine dayanamayacağımı düşündüğümden uzlaşma yoluyla 70 bin tl tazminat alarak davamı geri çektim ve iştende normal tazminatımıda alarak kendim çıktım..%17 sürekli iş görememezlikle sskam asgari ücret üzer,inden yattığı için şuan 135 tl maaş alıyorum.bilgin olsun.

selam ucar 7432 senın ıslerın cok cabuk bıtmıs bazı arkadaslar 2 3 seneden bahsedıyor surecı nasıl hızlandırdın bılgı verırsen sevınırım bende sureklı ıs goremezlık ıcın basvurumu yaptım ve beklıyorum eger yardımcı olursan ben ve burdakı arkadaslarda faydalanır zor bı surec gercekten basına bu tur olaylar gelmıs olan arkadaslar bızımle paylasırsa bı nebzede olsa bılgı sahıbı oluruz

ben 31 temmuz 2010 da kaza geçirdim.6 ay sonunda işyeriyle olan ilişkimi kestim.sürekli iş görememezlik geliri için sskda dosyana bakan müfettişi bulup işini hızlandırması için konuş.git gel bıktır kendinden.maasa bağlanmandaki süreç öyle hızlanır.kısacası :31.08.2010 kaza-16.12.2011 bütün işlerim bitmişti.kolay gelsin.

arkadaşlar yardım istiyorum bu kararla %kaç alırım sol el 4. ve beşinciparmak amputasyonu sonucu kısıtlılık günlük işlerinde kullanamama geçirdiği iş kazası sonucu sol el 4 ve 5. parmak amputasyonu olmuş plastik cerrahi tarafından 4. parmak ravaskülerize edilmiş 5. parmak güdük kapatılması yapılmış hasta özürlülük derecelendirme amaçlı baş vurdu yapılan muayenede alt ekstiremite muayenesi ve sağ üst ekstiremite muayeneleri normal sol üst ekstiremite omuz dirsek ve el bileği normal 1-2 ve üçüncü parmak muayenesi normal 4. parmak mkf eklemi fileksiyonu pasif olarak 80 derece aktif 50 derece yapabiliyor 4 parmak pip ve dif ekleminde aktif hareket yok pip ekleminde pasif 40 derece fileksiyon mevcut ekstansiyon tam .4. parmak dip eklemi 40 derece fileksiyon potüründe kısıtlı .ekstansiyon yapamıyor .sol el 5. parmak orta falanks düzeyinden pip eklemi korunarak ampute 5. parmak mkf 50 derece fleksiyon yapabiliyor pasif olarak 80 derece fileksiyon yapabiliyor

valla arkadasım bısey anladıysam ne oluyım bunları yazan doktor sana bı acıklama yapmadımı yanı sukadar bı kayıpın olusmustur dıye ben bılmem ama bunu cozucek arkadasta yoktur dıye dusunuyorum

iş kazası

selam herkese iş kazası sonucunda müfettiş denetimi yapılmadan benim ifademe göre iş yerine %80 kusur vermişler bu etikmidir birde bu karar iş yerine bi ceza getirirmi konuyu bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirimn teşekkürler şimdiden

İşveren kendisi mi ifade vermemiş yoksa müfettiş hiç mi gitmemiş? Genelde işvereni dinler, işçiyi dinlemeden karar verir müfettişler! :)

İş kazası için işverene illa ki bir caza verilecektir. SGK sizin için yaptığı harcamaları vs. işverenden tahsil etme yoluna gidecektir.

iş veren ifade vermeye gitmedi zaten çağrılmadıda sadece benm ifademe baş vurdular ve sonuç iş yerine %80 kusur ve dosyambu şekilde ankaraya gitdi

işten çıkarıldım bütün haklarımı aldığıma dair imza attım bu benim geçmişte yaşadığım iş kazasından doğan haklarımı almama engelmi ?

İşten çıkartılmış olmanız tazminat açısından hiç bir dezavantaja yol açmaz. Tüm haklarınızı alabilirsiniz...

çok tşkr ederim cevabınız için iyiki varsınız :)

sn yöneticim bi sorum daha olacak size devlet hastanesinden % 11 rapor aldım tabi ssk ya göre geçerliliği yok sonrasında ankaraya gönderdim dosyamı acaba düşermi bu oran dosyam 2 sefer gitdi geldi eksik evrak yüzünden ve halabekliyorum yaklaşık 3 ay gibi bi zaman oldu

Oran düşürülmeyecektir, merak etmeyin. Bu süreç biraz uzun sürüyor... Sabır.

işten çıkarıldım ve haklarımı aldığıma dair imza attım ama ücretimi ödemedi iş veren ne kadar kanıni hakkım kaldı ne yapabilirim yardım istiyorum bilgisi olanlardan

haklarınızı aldığınıza dair imza atmakla büyük bir hata yapmışsınız. Bu durumda bir hak iddia edemezsiniz maalesef.

malüliyet oranı

ve sonunda yapıcanı yaptı ssk oran %8.2 2 parmak kopuk ciddi bi sinir yaralanması sol el yarısı işlem yapmıyo ve ben ellerimle kazanıyorum hayatımı oran bu ve geçen zaman yaklaşık 2 buçuk yıl yazıklar olsun başka diyecek bişey yok

Üst Alt