Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2013'de iş kazası geçirdim. Sağlığım kötü. Haklarım nelerdir?

Selim Dgn

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba beyler ben 2013 de iş kazası geçirdim inşaattan düştüm ve hastaneye kaldırdılar beni ameliyat oldum belimde kirik var ve pilatin takildi 8 adet çivili pilatinle yaşıyor şuan iş yeri Adıyaman da bende kayseri de yaşıyordum geldim buraya kadar normal 3 ay istirahat raporum oldu ondan sonra kendi imkanıyla yaşamaya başladım lakin şu an yürüme koşma veya merdiven çıkma ayakta durma bile zor eğilme bile zor psikoloji bozuldu ne yapmam gerekiyor iş gücü raporu ala bilirmiyim bunla ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim şimdiden

İş kazasından dolayı vücudunuzda yüzde 10 ve üstünde maluliyetiniz varsa alınan maluliyet oranına göre sürekli iş görmezlik geliri alırsınız .Aynı zamanda tekrar sigortalı olarak çalışa bilirsiniz ve aynı zamanda ikinci emeklilik hakkınız olan yaşlıliÄ· aylığnıda alırsıniz ikinci maşınizda bağlandığnda fazla olanı tamamı az olanın yarısını alırsınız eğer rahatsızlığına yüzde kırk ve üstündeyise yaşlılık aylığna erken bağlantısının .yapmış olduğnuz iş kazasında iş vereninde sorumluluğu olduğu için tazminat davası aça bilirsiniz.

sgk ya baş vuru yapıp oran belirlenmesini isteyeceksin arkadaşım yapacak tek iş bu onlar seni ynlendirecek

Belimde 8 adet çivili pilatin var L1L2L4L5 DE BUNLAR omurga da takılı bunlara yüzde kaç oran verilir ve ben kazayı Adıyaman da gecirdim ama kayseride yaşıyordum oraya mı baş vurmam gerek

Selim Dgn kemiklerden çok anlamam ama bendede vida ve platin var omurilikte ve rapor için gittiğimde %24 aldım

SM-G355HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki abla sende kaçtane çivi var ve ne kadar maaş bağlandı

Ali abi peki maaş bağlanmış olursa başvuru yaptığın aydan mi yoksa kaza geçirdiğimiz tarihten itibaren mi oluyor şimdiden teşekkürler

Arkadaslar oran alırsınız bende sizin gibiyim belde oluşan kırık ve 8 adette bende var platin hem adli tiptan hemde sürekli is goremezlige müracaat etmiştim ankara Kocatepe sağlık kurulundan oranim 36.2 geldi sizde peşini bırakmayın
Selim Dgn

İş kazası geçirdiği işverenin bağlı olduğu SGK ya müracaat ediyorsun onlar seni yönlendiriyor
Maaş ise geçici is goremezligin yani çalışabilir raporunun başladığı tarih itibariyle başlıyor o tarihten bu zamana kadar olan paranida ne kadar maaş baglandiysa toplu olarak alırsın

Selim Dgn rapor oranın %40 olursa 1250 lira alırsın bağlı bulunduğun sydv ye raporunla beraber başvuru yap

SM-G355HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dün Adıyaman a gittim ve ordan adli vaka iş kazası polis gtutanagi her şeyi aldım ssk ya verdim benim şikayetçi olmadığımı o zaman belirttim 6 kattan düşmem kendi hatam olarak belirtmiştim bu benim aleyhime mi olur yoksa onun bir farkı olmazmı iş gücü kaybı hesaplanmasında

Bide orda mesleği ınsaat ve geliri 800 yazıyor 2013 asgari ücret gösterilmiş şimdi maaşa bağlanmış olsam neye göre hesap ediliyor gören duyan cevap yazsin kafayı yedim valla

Sen iş kazası olarak basvurunu yap maaş kazadan önceki son 3 ayin toplamı üzerinden yapılıyor ama sen tüm hatayı kendine bulmussun bu durumda müfettiş raporunda sana verilecek kusur oranida etkiliyor

Arkadaşlar SSK dan kağıt geldi kayseri araştırma hastanesi be sevk heyet için çıktı yani devlet hastanesine şimdi nasıl olacak ne yapmam gerek bendeki pilatinler duruyor nasıl bir işle
Olur

Sevk ettikleri hastaneye gideceksin kaza ile ilgili bölümlerden doktorları gezeceksin sonra heyete gireceksin rapor çıkmaz ordan senin evrakları bağlı olduğun SGK ya gönderirler onlarda ankara Kocatepe SGK ya gönderir orası oranını verir bu oran ile sürekli is goremezlik maaşına baglanirsin

Tüm bunları google a evrak takibi yaz tc numaranla evragini takip edebilirsin

Teşekkürler inşallah istediğim bir sonuç çıkar ben L3 kırık 8 platin den %30 gibi bir şey bekliyorum inşallah olur.

Benim l1 kırık %32 işgücü kaybı verildi seninde aynı olur tahminen

Bende T12 çökme kirigindan dolayı 8 adet platin var.oranim 36.2 geldi sizinkide bu arada gelir

Sabır

Bugün heyet raporu için gittim muane oldum yarın heyet var dedi ler ama fizik filim istedi verdim kas gücü oranı istedi onuda verdim sonuç ne olur sizinde bacaklar da falan ne gibi kas gücü kaybı hasarı kalbimi

Öncelikle geçmiş olsun inşaattan düşmüşsünüz anladığım kadarı ile suçun sizde olduğunu kabul etmişsiniz.Ben A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve bu tür davalarla çoğu zaman karşı karşıya kalıyoruz bildiklerimi burada paylaşmak istedim.Atılı suçu neden kabul ettiniz yüksekte çalışmada paraşüt tipi emniyet kemeri kullanmanız gerekirdi.

Bunu ekipmanı size işveren verdi mi? Verdi ise üzerinize zimmetledi mi? Yüksekte çalışma ile ilgili talimatları okutup size imzalattı mı ?Yüksekte çalışma ile ilgili gerekli eğitimleri almanızı sağladı mı? Hakim bunlara bakıyor.Ve kişilerin kusurları varsa bu oranda ceza çıkıyor.Bence önce işvereninizle maddi anlamda anlaşma yoluna gidin olmazsa mahkemeye sağlam delillerle gidin çünkü sonuçlanması bri hayli uzun sürecektir.

Öyle bir emniyet söz konusu olmadı ama benim sigorta zaten düştüğüm den itibaren başlamış onu mahkeme ile çözme yoluna gideceğiz lakin benim şimdi dediğim şu ben sgk dan malulen emekli olmak istedim bu hakkım varımdır sonuçta bir iş kazası böyle bir hakkım varmı bilginiz varsa yazarsanız sevinirim

Merhaba bugün heyet e girdim hastane ekipriz lerim okudu lar baş hekim e dediler malulen emekli olmak için baş vurmuş iş kazası baş hekim tamam dedi ve bana çıka bilirsin dediler ve raporu Sgk dan 1 ay sonra öğrenirsiniz dediler yani oran falan kimse bir şey demedi bu nasıl bir Araf da kaldık iyice olurmuş olmazmı egerki bunda bir sonuç elde edemez isem bir daha girme hakkım varmı

Arkadaşlar bugün heyet e gireli 23 gün oldu sgk aradım biri rapor geldi dedi biri daha gelmedi dedi ankara kocatepe ye gidecekmiş ordan gelecekmiş nasıl olacak bu iş bilen varmı bu rapor nasıl gidiyor hastaneden direk ankaraya gidermi

Selim Dgn heyete girdikten sonra sen hiç bir şey yapmayacaksın. Hastane dosyanı gerekli yerlere gönderiyor. Ankara dan dosyanın gelmesi 5-6 ayı bulabilir hatta birazda geçebilir... Ankara dan %10 ve üstü bir oran gelirse sürekli iş göremezlik aylığı bağlanacak, ömür boyu alacaksın ve hastanelerden emekliler gibi yararlanacaksın.

Hastane heyet günü demişti bir ay sonra bağlı olduğun kurumdan öğrenirsin raporunu dedi o yüzden evrak takibi ne baktım gelen giden evrak çok ama Ankara dan gelen bir şey yoktu biraz sıkıntılı birde ben kaza yapalı 5 sene geçti bu zamana kadar giden hakkım ala bilirmiyim

@Selim Dgn SGK işlemleri zaman alıyor. dosyan ankaraya gönderiliyor orada başka dosyalarda var dosyan sıraya konup inceleniyor oranın belli oluyor. sonra dosyanı bağlı bulunduğun kuruma gönderiliyor işlemler yapılıyor vs bu işler zaman alıyor. 5-6 ayda işlemi biten arkadaşlarda var. daha uzun süren arkadaşlarda var. sabırla bekleyeceksin başka yapacak bişey yok.

Zamanaşımının Uygulanması (5510 Sayılı Kanunun 4 üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (a) ve (b) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar ile Hak Sahiplerinin Tahsis
İşlemlerine İlişkin Tebliğ)

MADDE 22 (1) Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, iş kazası veya meslek hastalığı ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar. Diğer bir ifadeyle, gelir
ve aylıkların hak kazanıldıkları tarihten itibaren beş yıl içerisinde istenilmemesi halinde, talep tarihinden geriye doğru gidilerek beş yıllık kısmı sigortalı ve hak sahiplerine ödenir. Geriye kalan kısım ise zamanaşımına uğrar.

(2) Kuruma müracaat etmemenin haklı bir sebebe dayandığını ispat edenler hakkında, zamanaşımına ilişkin hükümler uygulanmaz ve hak edilen gelir ve aylıklar ödenir.

(3) Bağlanan gelir ve aylıklardan herhangi bir döneme ilişkin gelir veya aylığını belirli bir süre almayanların, alınmayan gelir ve aylıkları, talepleri halinde herhangi bir zamanaşımı süresi uygulanmadan ödenir.

(5) Sigortalının yargı kararıyla gaipliğine karar verilmesi halinde, hak sahiplerine bağlanacak gelir ve aylıklarla yapılacak toptan ödemeler ve genel sağlık sigortasına ait alacakların zaman aşımı süresi, gaipliğe ilişkin kararın kesinleştiği tarihte başlar.

kaynak: sayfa 8-9
http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...i+iş+göremezlik+geliri-portal.pdf?MOD=AJPERES

Bugün hastaneye gittim sıra alırken kağıtta malul sgk li yazdı bu ne demek oluyor

Bende sürekli iş göremez maaşı almak için 2 ağ önce baş vurdum ve rapor ankaraya gitti dediler pazartesi hastaneye gittim sıra aldım ve kağıtta MALÜL SGK li yazıyor acaba benim işlem onaylanmış mıdır arkadaşlar bir cvp yazarmi sin

Merhaba ağustos 2017 yılında beyinden ameliyat oldum iş kazasından.sağ el parmaklarda güçsüz yazi yazamıyor ve kaşık tutamiyorum

ayakta da zorlanma kosamama ve yorulma var.yüksekten korkma baş donmesi yaşıyorum

kekemelik konuşma zorluğu yaşıyorum.rapora hiç başvuru yapmadım vergi indiriminden faydalanabilirmiyim lütfen bilgi verebilir misiniz.

TR123 kardeşim sana bir sorum olacak şimdi ben iş kazası için sgk ya başvuru yaptım sürekli iş göremezlik için bana gelen kağıtta malul emeklilik için diye bir yazı yazıyordu şimdi benim malul orana yeterli çıkmadı diyelim %35 çıkmış olsa ben sürekli iş görmezlikten yararlana bilir miyim yoksa ona ayrı bir işlem mi gerek bu süreç nasıl işler gelen sonuç ikisini de kaplar mi cevap lütfen

@Selim Dgn %10 ve üstü bir oran aldığınızda iş kazası haklarından yararlanabiliyorsunuz.

%10 ve üzeri rapor aldığınızda sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır ve hastanelerden (emekliler gibi) yararlanabilirsiniz.

@Erkanturk38 vergi indiriminden faydalanmak için %40 ve üstü bir oranınızın olması gerekiyor.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu

Merhaba şimdi bana 32.2 oran geldi nekadar maaş alırım acaba 2013 asgari ücret alıyordum

simdi sen ne kadar maas aliyorsun kardesim

Üst Alt