Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2013'de iş kazası mahiyetinde trafik kazası geçirdim. Tazminat hesabım nasıl olur?

35efe35

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
Merhaba;
2013 Nisan ayı trafik kazası (iş)
1983 mart doğumluyum
Kalıcı iş görmezlik oranım % 49
Tedavi sürem 1 yıl
Kaza tarihi itibari ile net maaşım 2900 tl
Evli ve 1 yaşında çocuk babasıyım
Kaza kusur oranım % 0 ( çift taraflı kaza ve kusur tamamen karşı taraf araç sürücüsünde % 100)
SGK başlangıç tarihim 2002 Nisan ayı
2002 - 2013 Nisan ayı arası toplam prim gün sayısı 1980 iş günü

Sormak istediklerim;
1- Ne kadar tazminat alabilirim? Aktüer hesaba göre?
2- Maluliyetime göre SGK nın bana sağlanması gereken haklar var mıdır?
3- sırasıyla izlemem gereken yol nedir?

1) Normal iş kazalarında kusur oranları tazminatı etkiliyor. işverenin kusur oranı varsa buna göre tazminat hesaplanıyor. Sizinki trafik iş kazası olduğu için bulunduğunuz araçtaki sürücünün kusuru yoksa yada azsa iş verenden alacağınız maddi tazminat düşük çıkabilir. Bunu ancak iş verene karşı açtığınız mahkeme sonucunda görebilirsiniz. iş kazalarında kusur oranları tazminatları etkileyen faktördür. işverenize maddi ve manevi dava açtıysanız kusur oranları belli olana kadar sabırla beklemenizi tavsiye ederim.

2) iş kazalarında %10 ve üstü iş göremezlik oranı olanlar. Hastanelerden yararlanabiliyor, ortez protez ödemelerinden yararlanıyor, ömür Boyu sürekli iş göremezlik aylığı alıyor. Eğer yurt dışında tedavi ile sağlıklarına kavuşabilecekler ise yurt dışı tedavi masrafları karşılanıyor.

3) ilk önce sgkya iş kazası bildirimi yapılması gerekiyor, eğer yapıldıysa sgk tedavi bitince heyete sokup sürekli iş göremezlik oranını tespit edip sürekli iş göremezlik aylığı bağlıyor.

ayrıca iş verene karşı maddi ve manevi tazminat davası açarak, iş verenden tazminat talep ediyorsunuz.

Merhabalar Sayın 35efe35

Öncelikle çok geçmiş olsun ben de trafik kazası mağduruydum. Bir Tavsiye ile güvenmediğim halde eşimin ve ailemin baskılarıyla bir hasar firmasına başvurdum. Aradım Konuştum Çok Güzel İlgi Gösterip Yüz Yüze Görüşme Sağladık. Vekalet İşlemleri felan filan derken 37 gün sonra banka hesabıma 273 Küsür bi tazminat yattı ( 273.000 tl Civarında / Feçli kaldım ). Şuanda İkinci Dava Sürüyor İstersen ara bi bilgi al derim

Üst Alt