Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2015'de iş kazası geçirdim. %19 işgücü raporu ile ne kadar aylık alırım?

Mst53

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar 2015 yılında iş kazası geçirdim 3 artı 3 6 ay iş görmezlik maaşı aldım şuan çalışıyorum iş yerini mahkemeye verdim ve SGK ya başvuru yaptım SGK kurul raporu verdi yüzde 19 sürekli iş görmezlik maaşı bağlanacak bu nasıl hesaplanıyor ne kadar maaş alırım maaşım kaç tl olur bugün ki bürüt maaşım mı esas alınır yoksa 2015 mi maaşım SGK ya başvuru tarihinden intibaren mi yatar yoksa kaza sonrasından itibaren birikir mi

@Mst53

Öncelik ile büyük geçmiş olsun senin iş göremezlik maaşın rapor tarihin bitigi ay dan itibaren baslar(Örenegin kaza tarihin 2015 yılının 4 ayı diyelim sen 6 ay raporlu oldugunu var sayalım rapor bitiş tarihin 2015 yılının 10 ayı oldugundan sürekli iş görememezlik maaşı sana 2015 yılının 11 ayından itibaren toplu olarak ödenecek)

Sana baglanacak gelir ise kaza tarihin 2015 yılı oldugu için senin 2015 rayılında kazayı gecirdigin aydan itibaren maaş bordlusundaki ssk ya yatan son 3 ayın maaş bordlular üzerinden hesaplama yapılır (örnegin asgari ücret alıyorsun diyelim kaza tarihinde önceki aylıgın 1050 tl diyelim son 3 ay bakdıgımız için 1050*3=3150 tl eder bunu günlük kazanc bulmak için 3150/90=35 tl günlük kazanç cıkar bunuda 35*21=735 eder bunuda iş görememezlik oranı bölüyor 735/%19=139 tl gibi bir iş göremezlik baglanır)

Sen kaza tarihini ay gün olarak ve kazadan önceki son 3 aylık maaş bordlularının Bilgileri ve varsa kusur oranını detaylı yazdıgında sana ortalama ne kadar maaş alacagını ve toplam ne kadar birikmişin olduğunu yazarım,

geçmiş olsun öncelikle. sgk sürekli işgöremezlik maaşını kaza geçirdiğin tarihteki brüt maaşın üzerinden hesaplar. hesaba gelince gelirinin %70'inin maluliyet oranı kadar hesaplanır. kusur oranına göre de maaşından kesinti yapılır. yine o tarihte gelirin üzerinden hesaplayıp bulduğu maaşına yıllık emekli zamları ne ise o kadar atırıp birikmiş maaşlarını yatırır.

@cumaliman

Kaza geçirdiğimde işe gireli 21 gün olmuştu sonrasında ise senin maaşını SGK yatırıyor biz sana pirim yaptıramayız gibi şeyler söyledi personel müdürü normalde maaşım o tarıhte 2000 tl idi sigortamda maaşım üzerinde. Yatıyor du Ama iş kazası maaşlarını 2000 tl aldım aylık bu Arada haşa aynı şirketteyim şuan maaşin bürüt 3700 tl

Maaşım ayın 21 de yatacak diye mesaj geldi ama e devletten grip bakıyorum maaş 0 tl olarak görünüyor bu maaşa kaç gün kalana kadar hesaplanır yani maaşı ne zaman öğrenebilirim 21 ini mi beklemeliyim

Kaza geçirdiğim ay 19 güne 1750 tl yatırılmış SGK ya bir sonraki ay 4 gün yatırmış SGK mı onada 375 tl yatırmış sonraki aylar yatırmamış yatırmadığı aylar için devlet maaş veriyor biz sgk hizmetini yaptıramayız dediler 2015 6 ayı kaza geçirdim işe girdiğim ay 2015 yılında 56 gün yatırmışlar 5222 tl kaza denizde oldu Şia’na kadar kusur oranı kusur filan hiç hesaplanmadı hiç karışımada çıkmadı

Üst Alt