Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 aylığı almak için evdeki gelir durumu nasıl hesaplanır?

rezzak

Yeni Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
benim özürlü raporum var.evliyim dört çoçuğum var adimdaki gelir 50tl yazmışlar eşimin geliri ise 200tl yazmışlar eşimin geliri çoçuklara bölünecekmi bu durumda benim 2022 dosya başvurumda bir sorun olurmu acaba beni aydınlatırırsanız memnun olurum.

Eşiniz sigortalı bir işte çalışmıyor anladıuğım kadarıyla. Böyl olunca, bence eşinizin geliri evin giderleri göz önüne alınarak hesaba dahil edilir. Büyük olasılıkla 2022 maaşı bağlanacaktır.

Sornucu buraya yazarsanız sevinirim. Net cevabı ben de merak ediyorum

kısacası merak ettiğim şey özürlü ben isem eşimin geliri 2022 yasası içinçoçuklarıma bölünecekmi bunun tam olarak bilmiyorum.

Benim anladığıma göre evet, bölünecek. Daha doğrusu, evin tüm giderleri göz önüne alınacak ve maş talep eden eşe ne kadar ayrıldığı göz önğne alınacak:
"(3) Evli olanların aylık gelirlerinin hesabında, eşlerin 2022 sayılı Kanuna göre aldıkları aylıklar hariç olmak üzere, her türlü mal ve gelirlerinden Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre aile masraflarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alınır."

rezzak, daha önce aylık başvurunun reddedildiğini yazmıştın şurada:http://www.engelliler.biz/forum/202...uz-reddedildi-ama-gerekcesini-bilmiyorum.html
Aylık 200 tl gelirin gözüktüğü için reddedilmişti. Tekrar mı başvurdun aylık için?
Yukarıdaki başlıkta 200 TL bir gelirin olduğunu söylemiştin. Burada ise 200 TL'nin eşine ait bir gelir oldugunu söyluyorsun.
Daha once bir yanlışlık mı olmuş yoksa? Yani eşine ait olan bir geliri senin adına mı yazmışlar daha onceki başvurunda?

babamın geliri beni etkilermi

benim yüzde 72 özürli rapurum var 1986 doğumlu evli 4 çoçuk babasıyım adımda herhangi bir gelir bulunmamaktadır aileminde gelirlerikişibaşı 70tl aşağıdır babamın evinde yaşıyorum 2022için babamın geliri beni etkilermi.

rezzak;

Babamın evinde yaşıyorum derken, aynı evde kalıyorsunuz sanırım. Eğer öyleyse hane içinde yaşayan kişilerin tümünün gelirlerinin toplamı (babanızda dahil) toplanıp evde yaşayan kişi sayısına bölünür ve kişi başına düşen gelir 100 TL yi geçmiyorsa 2022 maaşı için hiç bir sorun teşkil etmez.

Eğer en az yüzde 40 raporunuz varsa, herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda aktif sigortalı değilseniz ve evde ki kişi başı gelir 100 tl yi geeçmiyorsa aşağıda ki başlıktaki belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz

http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

evet ikinci başvurumdur ilçe jandarmada eşimin 200tl olan geliri yanlışlıkla benim adıma yazdıklarından dolayı maliyeden ret cevabı geldi.fakat ikinci başvurumda herhangi bir sorun olmadan aylık gelirim 50 tl olduğu takdirde 6 aydır dosyam maliyede daha kurula girmeden iki sefer bizim eve konrola gediler bizim eve niye geldiklerini ben anlamış değilim

Üst Alt