Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 aylığı başvurumuz kabul edilmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

sete

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben annemle babanemin evinde ikimiz yaşıyoruz 21 yaşındayım yüzde 87 spastik ağır engelliyim aylık sabit gelirimiz yok akrabaların yardımıyla geçiniyoruz annemde benim için 2022 ye başvurdu fakat malmüdürlüğü ret cevabı verdi sebebse evin yaşanabilir ,klimalı,kaloriferli benimde bigisayarımın olması gösterilmiş bizde itiraz ettik fakat gene ret verilmiş 2. kez itiraz dilekçesi yazdık evin bizim olmadığını bugün isteseler evden atabilekçeleri gibi açıklamalı yazdık ama iki itirazımızda ret edildi ve aynı zamanda bimere ,sosyal güvenlik kurumuna yazdık ne yazıkki cevap dahi alamadık neyazıkki bu maaşı vermek için hangi kriterleri arıyorlar yada kimlere veriyorlar biz çözemedik çünki maddi durumları çok çok üstün cipleri, yazlıkları süper lüks evlerde oturanlara hatta hem yetim maaşı hem 2022 alan arkadaşlarım var şimdi bu durumu çözen lütfen yazsın

belirli bir maaşınız yoksa raporun agır engelli ise sosyal hizmetler baş vur birde ordan maaş baglata bilir siniz

1.komisyonun sadece senin geliri incelemek zorundalar 83,00 fazla gelirin varsa bağlamazlar onların bir üst makamına itiraz edebilirsin vali yrd veya valiliğe hakkını mutlaka ara sen haklısın.
2.O raporun ile aslı gibi tasdiklet vakıflar bölge müdürlüğüne gönderirsen o kurumda sana her ay sosyal yardım adı altında para gönderirler.
3.87 oranındaki spastik kendi işini göremiyor yeme içme giyinmeme yüzünü yıkıyamama gibi durumların varsa o zaman sosyal hizmetler müdürlüğüne müracat et oradan bakım parası alabilirsin iyi haberlerini bekliyorum

ret cevaplarını aldıktan sonra yapabileceğiniz tek şey,bölge idare mahkemesine başvurmak.

sete, babaannenizin evinde anneniz hariç başka yaşayan var mı? Yani babanneniz ve dedeniz sizle birlikte o evde mi yaşıyor? Ayrıca onların bir geliri var mı? Ev ve eşyalar önemli değil. Eşya ve eve bakarak ancak gelir tesbiti için tahminde bulunabilirler. Ortada aylık 100 TL'yi aşan bir gelir bulunmazsa bunlar sorun olmaz. O yüzden senin gelirlerinin toplamının (buna nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceğin yardım miktarı da dahildir) aylık 100 TL'yi geçmior oldugunu ispatlayıp sunman lazım.

bimerden kesin cevap alırsın..ayrıca o bilmiş memurlara git idare mahkemesine başvuracağını geçmiş maddi kayıplarıyla beraber memuriyetlerinide yerinde yapamadıkları için onlarıda mahkemeye vereceğini söyle ve oradan çık..kesinlikle muhatap olma,işin oldu oldu kesin olur,olmadı doğru mahkemeye geçmiş haklarınıda istediğn dilekçeyle başvur..kolay gelsin

hayır sadece annem ve ben kalıyoruz akrabaların yardımları ile geçiniyoruz babanem amcamda kalıyor çünki yaşlı amcamda annem ikimize bakamaz diye aldı

2022 araştırması,evinizin olup olmaması,tarlanızın olup olmaması,taşıt ve aracınızın olup olmaması,gelir durumunuz,nafaka alınıp alınmadığı,hanede yaşıyanların gelirleri gibi etkenlere bağlı.

annem bakım parası alırsa ki oradanda gelenler evi görünce aynı şeyi düşünüp vermezler 2022 aylığı bana gene bağlamazlar idari mahkemeye gitsemde

eve bakılmaz.sadece polis gelir.ailenizin maddi ve sosyal durumu ile ilgili tutanak tutar.

bende geçici olarak,2022 araştırmalaarının yapıldığı bölümde çalışıyorum.

Nurgül, senin ve annenin hiçbir geliri yoksa gelirinizin olmadıgını ve evden de bir gelir elde etmediğinizi, evin babaannenize ait oldugunu ve eve evdeki eşylara gore bakarak muhtaçlığınız konusunda karar verilemeyeceğini söyleyeceksin itirazında. Evin olup olmmsı önemli değil. Onemli olan gelir durumunuz ne durumda buna bakmaları gerekir. İlgili Yönetmelik bu konuda oldukça açıktır. Yaşam koşullarınıza bakmaları içlerinde kuşku uyandırıyorsa bile gelir sizin gelirinizi sorgularlar. gelir sorgulamanızd sorun yoksa ev sorun olmaz.
İtiraz dilekçnizde şu şkilde itiraz etmişsiniz dediğine göre:
"...
2. kez itiraz dilekçesi yazdık evin bizim olmadığını bugün isteseler evden atabilekçeleri gibi açıklamalı yazdık ama iki itirazımızda ret edildi ..."
Böyle bir itirzdan sonuç alamazsınız ki zaten. Ev sorun değil burada. Eve bakarak yaşam koşullarınızı görmüş ve gelirinizin yuksk oldugunu düşünmüşlrdir ya da muhtaçlık sınırının ustunde bir gelir tesbit edilmiştir. Siz muhtaçlık kriterlerinize uygun oldugunuzu, hiçbir gelirinizin olmadıgını belirtceksiniz ve muhtaç oldugunuz sebbeiyle krara itirz edeceksiniz. Tekrar itirazda bulunun olur mu? Bu şekilde Bimer'e de yazın şikayette bulunun. Bu konuda bir arkadaşımızın başından geçen bir olay vardı. İlgili linki bulup kopyalayacagım buraya...

ikinci itirazda herşeyi açık açık yazdık aylık sabit gelirimizin olmadığını akrabaların yardımıyla geçindiğimiz gibi daha neler neler ama 2.itiraz itiraz dilekçesinin ertesi günü ret yazmışlar anlamadım bir türlü size kaç tane arkadaşımı yazayım durumları çok çok iyi olup hem bakım parası hem 2022 yada yetim maaşı alıp 2022 alanlar özel sigortadan aylık alıp 2022 alanlar var galiba ben şanssızım bu arada raporumda 2022 işareti evraklarım tam tek gerekçeleri evin yaşanabilir durumda olması kalorifer klima benim bilgisayarımın olması ailenin akrabaların durumunun görünürde iyi olması ve muhtaçlık kriterlerine uygun olmadığımmış

arkadaşlar 4. kez yazışımda bimerden cevap geldi başvuru tarihi ve başvuru numarası bende girdim çalışma ve sosyal güvenlik başkanlığı oradan sosyal güvenlik kurumu başkanlığı oradan primsiz ödemeler genel müdürlüğü yazıları çıkıyor ben şimdi başvurumun ne olduğunu nasıl sorgulayıp yada nasıl öğrenebilirim beni bilgilendirin lütfen

Burada ilginç olan sizin müracaatınızın değerlendirmeye bile alınmaması. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Sizin muhtaç olup olmadığınıza İl/İlçe İdare Kurulu Karar verebilir. Tek başına Malmüdürlüğünün müracaatınızı red etme gibi bir görevi söz konusu bile değil. Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa bulunduğunuz İlçenin Kaymakamı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Nurgül, ablacım bunda inşallah itirazın sonuç verecektir. Sadece kopyaladıgım kısımdaki gibi itiraz ettin sanmıştım. O halde itirazın dikkate alınacaktır. Bimer başvurunu dikkate almış demek ki ilgili kuruma yönlendirmiş. Bu arada kaymakamlıga da sorup dur... Senin olaya benzer bir vaka vardı. Sonunda itirazı arkadaşımızın sonuç verdi:http://www.engelliler.biz/forum/202...-2022-maasi-baglanmasina-mani-sayilir-mi.html

Malmüdürlüğü böyle bir konuda tek başına karar verip cevap yazısı yazamaz çünkü burada malmüdürlüğü sadece bir aracıdır.Bu durum direk kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının işidir zaten red cevabı ve incelemede bu kurul tarafından yapılır. Bence bu konuda bir eksik nokta var

kaymakamada gittik annemle ama oda topu malmüdürüne attı onlar araştırır kararı verir dedi sayın kalem abla bizde anlamıyoruz 2. itirazımız ret geldiğine göre tekrar ne sormam gerekir çünki herşeyi yazmıştık ret geldl ümidimi kaybediyorum annemede yük olmak istemiyorum çünki beni kaymakamlığa götürmesi getirmesi çok zor oluyor 6 ay yada 1 sene sonra tekrar başvursam diyorum yada 3. kezmi itiraz edeceğim ablacığım veya malmüdürlüğüne gidip bimerden yazı gelip gelmediğinimi soracağım birde ne kadar zaman sonra sorayım kusura bakmayın çaresizim bilgisizim sizlerden öğrenip uygulayacağım şimdiden ALLAH RARIZI OLSUN

Sete ablacım sana gelen red yazısında neler yazıyor? Yazılı olarak tarafına bir red yazısı geldi ve siz o red yazısına binaen mi itiraz ettiniz?
Muhtaçlık kararını il/ilçe idare kurulu verir çünkü. Bu konuda mal müdürlüğünün tek başına yetkisi yok. İl/ilçe idare kurulu gelen muhtaçlık durumunu degerlendirir ve muhtaç bulunmazsan olumsuz karar sana yazılı olarak bildirilir. Yazılı olarak sana bildirilen bir red yazısı var mı? Neler yazdıgını buraya kopyalayabilir misin?
Kusura bakma tekrar tekrar başa dönmek zorund klaıorum ama bunca itirazına olumlu karar çıkmadıgını söyleyince sorun nerede onu anlamaya çalışıorum. Hiçbir gelirin yoksa, sigortalı değilsen, ev ve eşya gibi unsurlar gelir getirmediği sürece muhtaçlık tesbitinde dayanak olamaz, gelirlerinin toplamına bakılması gerekir. Bu konuyla ilgili yazmıştım zaten.

bu konuda benimde bir yorumum olsun 2022 aylık alan biri olarak bu işler çok zor ben 2 sene ugrastım rapor için çünkü ilgili merciler insanı o kadar ugrastırıyoki hep saga sola dolaş muayene vs derken uzun zaman alıyo mal müdürlügü adı üstünde malca kararlar verip red red diye çogu insanı magdur ediyo ama senin yapacagın işin üzerine gitmek itiraz etmem bimere vs basvurma buralardan bişey çıkmaz sen akime basvur direk sosyal kurumdanda bişey çıkmaz direk akime yaz sert bir şekilde istegini eleştirini talebini ilet hatta mal müdürlügünden şikayetçide ol işi geçiktirme incelemeden red etme görevi suistimal karsı tarafı magdur durumundan bu işler zor iişler sonuna kadar ugrasmak hakkını aramak gerek sonuna kadar bu maasları o kadar hak etmeyen zenginler insanlar alıyoki artık devlet bu konuda ciddi bir çalısma ve yeni bir düzenleme mutlaka yapmalı çünkü engelli ve bakım maasları raporu ile gelir dagılımında çok büyük uçurumlar var.. özürlüde aylık 90 tl en az gelirin olucak bakım maaslarında ise kişi bası 400 tl az olucak gelirin artık siz hesap edin adaletsizligi....

yaptığımız iki itirazında yazılı olarak gelen ret cevabı aynı yaşam koşulları yaşanabilir durumda muhtaçlık kıriterlerine uygun olmadığından dolayı 2022 aylığının bağlanmaması ve itirazlarının kabul edilmemesi uygun bulunmuştur yazıyor kalem abla annem eve gelen memurun dosyada yazdıklarını okumuş orada gerekçe olarak ev yaşanabilir durumda,ev kalorifer ve klimalı engellinin bilgisayarı var akrabalarının ve ailenin durumu iyi görünüyor anne kendi ailesinden mirasçı diye yazıyormuş yani annemin şimdi kaldığımız evde miras hakkının olduğunu belirtiyor doru söylüyorsun fahri1222 arkadaş hemde ne zenginler var çevremde bu aylığı alan haksızlık beni ençok bu yaralıyor illa yukardan bir tanıdıkmı olmalı yada yedirmelimi işimiz olsun akim ne ve akime nasıl başvuracağız galiba doğru bişey çıkmayacak o oraya öbürü başka yere ordan oraya döndürüyorlar artık iyice umudum tükendi

Sete, ablası yardım aldıgını söylediğiniz akrabaların amca, dayı vs mi? Böyleyse sorun olmaz bu. Ama babaannenin, dedenin geliri iyi olup da size yardım ediyorlarsa ve bu yardım miktarı aylık 100 TL'yi geçiyorsa sen muhtaç bulunmazsın ve aylık başvurun reddedilir.
Yoksa İlgili Yönetmelik'e göre evden bir kira elde etmiyorsan, ev eşyaları lüks olsa bile bu gerekçelerle muhtaçlığın reddedilemez. Ard arda bu kadar red edildiğine göre başvurun, sorunu anlamaya çlışıyorum...

Tekrar ediyorum nafaka yükümlüsü yakının olan babaannen, deden, annen ve baban, zengin durumda olan bir kardeşin varsa kardeşin nafaka yükümlüsü yakının olarak sana gelirlerinden aylık 100 Tl'yi geçen bir yardımda bulunabiliolarsa 2022 aylık başvurun reddedilir. Bu konuda tüm nafaka yukumlusu yakınlarından alabileceğin yardımların toplamı dikkate alınır.
Ancak yardım eden akrabaların nafaka yükümlüsü yakının değil ise yasal olarak 2022 aylıgı açısından gelir toplamında dikkate alınamaz.

Böyle bir durumdaa yani "nafaka yükümlüsü yakınlarından aylık 100 TL'yi geçen bir yardım almadıgını, oturdugunuz evin nafaka yükümlüsü akraban olan babaannene ait oldugunu ama bu evden bir gelir elde etmediğinizi, eşyaların babaannenize ait oldugunu sizin orada akraba olarak oturdugunuzu, annenizle birlikte kaldıgınızı ve hiçbir geliriniz olmadıgını, ilgili Yönetmelik hükümlerine göre aylık 100 TL'yi geçmeyen bir gelirin olmdıgını, defalarca itiraz etmene ragmen itirazlarının rddedildiğini, itirazlrının dikkate bile alınmayıp tekrrdan muhtaçlık durumunun araştırılmadıgını, muhtaçlık kararının evdeki eşyalara ve gelir getirmeyen oturdugunuz eve ve nafaka ykumlusu olmayan akrabalardan alınan yardımlara göre kararlaştırıldıgını,böyle bir muhtaçlık kararının mevzuat aykırı olduğunu; muhtaçlık durumunun mevzuata uygun olarak tekrar araştırılmasını ve 2022 özürlü aylıgının baglanmasını" talep eden bir yazı yaz BİMER'e.
BİMER kanalıyla da sonuç alamazsan ve nafaka yükümlüsü yakınlarından aylık 100 TL yardım alamadıgını ve hiçbir gelirin olmadıgını düşünüyorsan ve eminsen dava açarsın.
Ama öncelikli tavsiyem BİMER'e yazman ve o kanalla itiraz etmen.

sevgili kalem abla cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim allah razı olsun her şey gönlünce olsun inşaallah babam ben bebekken trafik kazasında ölmüş dedemde 15 sene önce vefaat etti ben tekim kardeşim yok amcamın,dayımın durumlarıda çok çok iyi değil babanem dedemden sğk alıyor ama bizimle değil amcamda kalıyor çünki yaşlı onların elden yaptıkları yardımları ile geçiniyoruz sizin yazdığınız gibi bimere yazdım ancak 4.yazışımda cevap geldi ondada yazımın gönderildiği mercihleri gösteriyordu annem dün gene kaymakamlığa gitti 2.hafta olmasına rağmen bize bimerden yazı yada başka kurumlardan bir yazı gelmedi demişler annem pes etti artık uğraşmayacağını maddi manevi artık zorlandığını mahkeme masraflarını falan karşılayamayacağımızı 6 ay yada 1 sene sonra tekrar başvuracağını söylüyor bende annemden gizlice fahri 1222 arkadaşın yazdığı akimi bulup aradım allah razı olsun ilgilendiler ret gelen evraklarla raporunla gel dediler inşaallah annemi ikna edebilirim gerçi oda haklı çok koşturdu birde benle uğraşıyor belli etmiyor ama ben anlıyorum için için üzülüyor çünki akrabada olsa başkalarının eline bakmak çok feci

arkadaşlar kaymakamlıklar mal müdürlükleri keyfi kararlar veriyor buna ne bimer nede valilik karışıyor bimere yazdıgın şikayeti bimerde şikayet ettigin kuruma gönderiyor onlarda kişiye cevap yazıldı diyor bir örneginide bimere gönderiyor o kadar diyalize giren biri benden yardım istedi bende elimden geldigince yardım ettim sosyal hizmetler bakım parası için 2 kez ret verdi sebeb kişi kendi ihtiyaçlarını karşılar diye benden yardım istiyen kişinin diyalize girdigi yerde onlarca kişi bakım parası alıyor gelin kontrol edin dedim ve haklı çıktım ve hepsi kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar sosyal hizmetler ise bizim yeteri kadar kontrol elemamınız yok bizi dpb şikayet edin bize personel göndersinler dedi yani arkadaş hak kaybına ugradı sosyal hizmetler vatandaştan muhbirlik bekliyor onu şikayet edin bunu yapın kendi asli görevlerini vatandaşa yaptırmak istiyorlar şimdi özürlülüler idare başkanlıgı bimer cumhurbaşkanlıgına güzel dilekceler gönderdik eger sonuç alamassak idare mahkemesine başvuru yapıcaz ben sosya hizmetlere ya bu arkadaşınki gibi ne kadar kişi varsa iptal edin yada bu arkadaşada bakım parası baglayın dedim çünkü arkadaşın durumunda olup sadece yaşadıgımız kentte bakım parası alan yüzlerce kişi var

sete, ablacım genelde bir soru oldugunda önceki yazılan mesajları dikkatle okurum, gözden kaçan bişi var mı diye... Senin olayında sorunu tesbit etmek için ( çünkü dört kere reddedilmiş itirazın) o kadar dşünürken "sorun nedir" diye... önceki mesajlarına bakmak aklıma bile gelmemiş...
Sabah baktım önceki mesajlarına ve sorun olan şeyi buldum.
Anneni amcan "çalışıyor" göstererek sigortalı yapmış. Annenin sağlık güvencesinden yararlanıyormuşsun...
Ablacım bu konuda bir Genelge ile sgk'nın tutumu konusunda bilgimiz oldu. Özellikle anne babasının saglık güvencesinden yaarlanan bakmakla yükümlu olunan kişilerden malul çocukların durum değişikliğine 2022 almayı da sayıyor. Neyse bu konuyu anlatıp kafanı karıştrmayım sadede geleyim...Sen yeşil karta geçmeye çalış...
Bir de sorun, annenin sigortalı çalışıyor görünmesi. Sigortalı çalışan göründüğü için bir aylık da alıyor görünür. Bu aylık sebebiyle aynı evde iki kişi yaşadıgınız için, eve kira vermediğiniz için annenden alabileceğin 100'yi geçen bir yardım miktarı gorunur senin için...O yüzden bu olayı çözmeden sana aylık baglanması oldukça zor... Amcanla bu konuyu konuşup başka bir alternatif bulun anneniz için...
Ayrıca annen için "çalışan görünüyor ama aylık almıyor" da diyemeyiz... Çünkü bu yapılan iş aynı zamanda bir suç... Ortada sigortalı çalışıyor gerçeğini ve bir aylık aldıgını inkar edemeyiz yasal olarak...
Bu işi çözmeden 2022 aylıgı baglanması mümkün değil sana...

tamam ama oturanboğanın bir yazısında okudum artık benimde kafam karışıyor 2022 aylığı almaya anne,yada babanın sgk sından sağlık giderleri karşılanması bu aylığa engel olmadığını yazıyordu ben kime inanayım artık anlayamıyorum annemin maaşı yatıyor ama annem almıyorki

Ablam, annen çalışıyor görünüyor di mi? Aylık alıyor görünüyor di mi? Bu durumu siz bilirsiniz ancak. SGK için bu durum şu anlama gelir:
Annen sigortalı çalışıyor ve bir aylık alıyor. Yani SGK kayıtlarında çalışan görünür.

Şimdi il/ilçe idare kurulu bu aylığı nasıl yok saysın? Kayıtlarda çıkıyorsa?
Yok,diyorsan ki; "annemin sigortası yatırılıyor, çalışıyor görünmüyor, böyle bişi yok. Yani çalışarak değil de isteğe bağlı prim yatırılıyor, çalışıyor görünmüyor." ,
durum böyleyse sorun yok.

Ama aksi durumda annenin geliri (çalışıyor göründüğü için, olmayan geliri aslında) dikkate alınır, nafaka yükümlü yakının olarak.
Mesele şu: Senin nafaka yükümlüsü yakınlarından (annenden) aylık 100 TL'yi aşan bir yardım miktarı aldığın tesbit edilmişse, aylık talebin bu yüzdn reddediliordur.
Senin yapacagın iş, eger böyle bir durum yoksa red kararına itiraz etmen...
Annenin sağlık güvencesinden yararlanıyor olma meselesi aşılır yoksa...
Nasılsa 01.01.2012 tarihinde yeşil kartlılar GSS kapsamına alınacak. Yeşil kartlı olursun, Ocak ayı itibariyle de otamatikman GSS kapsamına alınırsın, sorun hallolur...

Üst Alt