Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 aylığı, ceza, yurt dışına çıkış, cezanın aileye ödettirilmesi vs.vs.vs.?

Christian

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Agustos 2009 da i$e girdim Ankara'da, haliyle sigortali da oldum. Bu zamana kadar 58% engelli - suresiz - oldugum icin "devletten" 3 ayda bir 600 tl gibi bir rakam almaktaydim.
Eylul'de hastaneye gittim grip oldugum icin, soylenen ilaclari almak icin eczaneye gittim, SSK'min olmadigini, Yesil kart uzerinden alabilecegimi soylediler. Ardindan postahaneye gittim, oraya da para yatmisti.
Isyerine gidip muhasebe ile kontrol ettik, SSK da kaydim gozukuyordu,ama ilac / doktor masraflari icin hastahaneye veya eczaneye gittigimde yesil kart kullanmak durumundaydim. Postahaneye 3 ayda bir yatan parayi aldim.
Ardindan, 2010 Aralik'ta isten ciktim, 2010 Aralik -ayni ay- baska bir ise girdim. Orada da SSK ya kaydim devam etti, Eylul 2010 a kadar calismaya devam ettim. Bu sure zarfinda 8-9 kez hastahaneye gittim, biri yanik digeri de antibiyotik zehirlenmesi olarak acil. Bunlarda da SSK kaydimin olmadigi ve yesil kart kullanabilecegimi soylediler..
Calistigim sure zarfinda, ise gidemedigim gunler icin rapor alamadim doktordan, SSK kaydim olmadigi icin. Isyerim de gelinmeyen gunler icin sigorta yatirmayip ayliktan kesiyordu. - 10 gun gelmedin, ayligin 1/3 u gitti, sigortaya da 20 gun yatirildi - gibi.
Ardindan, 2010 Ekim'de Rusya'ya tasindim.
Daha once de ise girmistim 2001 senesinde, 2 ay sonra ciktim isten. Bu sureyi SSK da gorup kesmislerdi ben basvurmadan, odemedikleri zamani da odemislerdi.

TR'deki aileme (annem/babam) - "oglunuzun borcu var,50% zammi ile odeyin yoksa size haciz getiririz" gibi bir kagit gondermisler, 2011 ocak ayinda..

"Gelip alsinlar" dedim ben de ne diyeyim. "))) 4000tl(veya fazlasi) + 900tl ucak bileti verecek maddi durumum yoktu,manevi olarak hazirlamistim kendimi oysa..
Ailem sahsen muracat edip benim yurtdisinda oldugumu soyleyince "Bizi baglamaz,siz odeyeceksiniz o yurtdisindaysa. Siz de odemezseniz oglunuzun kardesine -benim kardesim yani "))- borc yazariz ". denilince,ailem bankadan kredi cekip odemisler. - boyle birsey yasal mi? ben yurtdisindaysam borclari annem/babam mi tahsil etmek zorunda? Diyelim ki oksuz ve yetimim, kardesim de yok, devlet borc makbuzunu rulo haline getirip kendi kendisine takdim eder mi o durumda?
Tekrar engelli ayligi baglatmak icin sahsen basvurup heyet raporu almam gerekliymis - "Sahsen gelsin, elimize versin" diyorlar yani - ulan 58% aldim omurboyu, ise girip cikinca iyilesmedim ki, oyle olsa bi sirket kurar hepinizi ise alirim, OB de dahil olmak uzere! Sonra hepinizi cikaririm ama isten, tazminat falan da beklemeyin.

Burada henuz calismiyorum. Hadi diyelim ucak parasi ve islemler icin para harcayip engelli ayligini tekrar baglattik diyelim..
Burada bir ise girersem ne olacak, bunu nasil belgeleyecegim? ( Apostil/tercume anasinin nikahi kadar para tutar oyle seylerde burda.. Onu da sahsen gidip ellerine vermem gerekir ilgili memurlarin)
Var mi boyle bir ornek - yani engelli ayligi aldigi zaman yurtdisina cikan - elimizde?
Yurt disina cikinca engelli ayligi ne durumda olur?
Noter vekaleti biraktigim ailem yatan parayi tahsil edebilir mi?
Calismadigima dair nasil bir belge sunacagim TC ye? - 5 sene sonra "sen yurtdisina cikmissin belki calistin ise girip biz ne bilelim. o tarihten beri hepsini geri ver zammiyla" denmesi muhtemeldir,denmeyecegini bilebilir miyiz?
Henuz cifte vatandaslik yok, cifte vatandas olursam durum ne olur?
Butun bu yeni kanun duzenlemeleri A.K. Partisi'nin bir hediyesi midir? 2001 deki durumumda ben "kesin ayligimi" demeden kesmislerdi SSK daki kaydi gorunce.

Saygilarimla
Christian

Christian:) Öncelikle sigortalı iken nasıl yeşil kart kullandığını anlayamadığımı söyleyim...
İkinci olarak da Ocak 2011'de 2022 özürlü aylığından dolayı sana borç tahsil edilmişse, gelen yazıda hacizden bahsedilmez. O süreç hemen öyle başlamaz.
Yani SGK, borç yazısında hacizden bahsetmez, bu zmana kadar hep bildik aşina bir diline tanık olmuşuzdur. Hangi yıllarda neden dolayı borç oldugunu, tutarını bildirir, ödnmesi gerektiğini vs.. Onun haricinde hacizden bahsetmez. Hukuki süreç der en çok... Haciz, öyle hemen glinecek nokta dgildir.
Ayrıca Ocak 2011 tarihinde sana borç yazısı gelmiş. Senin 25.02.2011 traihinde yürürlüğe giren 6111 sayılı yasadan dolayı yeniden yapılandırma sürecinden faydalanabilir olman gerekti. Demek ailen duymamış bunu. Bu şekilde borcundan Yüzde ellilik faizden vazgeçilmiş olacak, taksitlendirme imkanın olacak sadce kanuni faiz uygulanacaktı sana.
SGK'nın normal prosedür çerçevesinin dışına çıkacagını da sanmıyorum. Nasıl hemen hacizden bahsedilir ve ailenin ödemesi gerektiği konusunda bu kadar dayatılır? Yoksa borcun daha onceden olup artık hukuki sürece mi taşınmıştı?
Kusura bakma şu saatte kafam baya yorgun ben de bişeyleri kaçırmış anlamamış olabilirim...
Ayrıca bir not düşeyim: Annen baban nafaka yükümlüsü yakınındır. Kurum senin için ödediği parayı nafaka yukumlusu yakınlarından tahsil edebilir. Fakat kardeşin refah içinde değilse nafaka yukumlusu yakının değildir ondan sana ödedikleri parayı tahsil edemezler.
Üstelik bu detayı SGK'nın kullanmasına da çok şaşırdım... Yani SGK'nın,TMK'nun ilgili maddesi geregince hareket etmeyi dile getirmesine bile çok şaşırdım... Şaşkınlıgım bundan. Senin yurtdışında oldugunu bilip soyulacak kaz mı gördü desem yine de acaip... Bu da baya garibime gitti. Bunu kim demiş ailene?
Şimdi şu haciz olayına taktım ben... Sana tahakkuk ettirilen borç hangi yıllara aitti? Borç yazısı ailene hangi tarihte ulaşmış? HUkuki sürece mi taşınmıştı yoksa?
Öncelikle şu baştaki kısımları bi anlayım sonraki soruların daha saglam kafayla yarın dönerim inşallah...

Agustos 2009 itibari ile ise girdim. Eylul 2009'de aylik yatiyordu. Ben kesilmistir diyerek postahaneye gitmemistim bile. Eczaneden ogrendik, SSK ya kayitli olmayip ilaci yesil kart ile alabildigimi gorunce - aldigim ilac da agri kesici ates dusurucu antibiyotik grubu yani oyle anormal rakamli birseyler degil.
Bu para ben buraya - Rusya - gelene kadar (2010 eylul en son) yatmaktaydi her uc ayda bir.Borc 2009 eylul/2010 eylul arasi surec.
Aralik ayinda kesilmis herhalde - son aylik odenme zamani. Ocak ayinda ailem aradi, "eve kagit geldi 50% faizle istiyorlar gel" diye. Mektubun detayina dair bir bilgim yok.
Ardindan pederle annem birlikte kaymakamliga gitmisler - muhtemelen ocak ayi icerisindedir, bizimkiler resmi evraklari bekletme durumunda olmazlar. Orada da bu yazdiklarim "sizden aliriz, haciz getirriz, asariz keseriz" denilmis.
Bir de ben evliyim yahu hâlâ mi annem babam odemek durumunda boyle seyleri. Borc yapip yurtdisina cikayim, ailem magdur olsun.. Sacma degil mi bu?
Rusya'da buranin vatandasi evlenince, evlendigin kisi sorumlu oluyor borcundan (ayni sekilde sen de onun borcundan sorumlusun), anne - baba durumu kalkiyor o durumda. cocuklara veya kardese dokunma gibi durumu yok devletin.
Kardesim universite ogrencisi,zannetmiyorum refah bi durumu oldugunu ") Onun dahi aldigi ogrenim kredisinden benim borcu tahsil etme tehditinde bulunmus kaymaktaki memur.

Christian, SGK daha Aralık ayında senin aylıgını kesmiş, ocak ayında borç yazın gelmişse hemen öyle haciz noktasına gelinmez. Borcun birikir sadece...
Ayrıca evliyken eşin bakmakla yükümlü yakının olarak daha öncelikli. Böyle bir durumda hemen annen babandan tahsil edemezler. Bir de nafaka yükümlüsü yakınlarından borç tahsil etme olayı bu kadar basit değil. Ve boyle bir uygulamayı yapmıyor sgk. Annen babanı korkutmuşlar demek ki kaymakamlıkta... Hiç mi aklına gelmedi onca olay olurken buray yazmak?

Bir de evrak takipe girip orada yazanları buraya kopyalayabilir misin? evrak takip
Kimlik bilgilerii silersin...
Şu an anladığım kadarıyla sadece T.C. vatandaşısın. Rusya'da ikamet ediyorsun.
Diğer sorularınla yarın ilgilenirim inşallah... İncelemem gereken şeyler de var çünkü...İyi geceler.

Bu surec zarfinda yasadigim bir suru seyi es gecerek konuyu paylastim.. Kisaca "foruma giremedim, OB'yi da hic sevmem, foruma girmiyorum bu nedenle :mad:" diyeyim ")
Sanirim annemler bu parayi 50% olarak odediler -telefonda "ben kredi cekip odedim" dedi annem, bu konuda bir bilgim yok, acip da sordugumda bin sey dinleyebilirim, bu sekilde odendiyse odenen faizi geri alabilirler mi?

SGK' Alıntı:
ES 2022 Evrak Bilgileri(V1003021052)14 Temmuz 2011, Perşembe 0:51

2022 Sayılı Kanuna Göre Emekli Evrak Takibi Sonucu
Adı:OTURMAYANSoyadı:BOĞA
T.C.Kimlik No:-1Emekli Sicili:-2
Vasi Adı:Vasi Soyadı:
Emekli Nevi:SAKATDurumu:PASİF
Aylık Durdurulma Tarihi:01.12.2010Aylık Durdurulma Nedeni:SOSYAL_GUVENLIK_AYLIGI_ALMASI
Değişiklik Tarihi:Durumu:
Yazışma Tarihi:Yazışma Durumu:
Belge Açıklama Tarihi:Durumu:
Rapor Tarihi:Rapor Açıklama:
İşlem Tarihi:İşlem Açıklama:
Ödeme Tarihi:20/2./19.0Ödeme Durumu:
Online Ödeme Tarihi:Online Ödeme Tutarı:684.75
Online Ödeme Açıklama:İLK AYLIK BAĞLAMASon Maaşı(1 Aylık):Aylık almamaktadır.

Kalem hocam eline saglik, ugrastirdigim icin cok ozur dilerim. Aklimdaki paylasmakti bu yasananlari, hep beni mi bulur bu isler ")

OY anneler:) Anlaşılan çok telaşlanmış, korkmuş... Neyse ben bu konuyla yarın ilgileneyim olur mu? Öncelikle yurt dışına dair pratiğim az. Hem yurt dışı ile ilgili bilgilere, hem konuyla ilgili mevzuata bakmam lazım. Ayrıca evliymişsin. Bu durumda annen bababndan borcunu tahsil etmeleri sırayı atlayarak bunu yapmaları hatırladıgım kadarıyla yasal değil. Fakat dediğim gibi incelemem gerek bu olayı da. Olmadı bir avukat arkadaşa da srarım, sadece kendi araştırmama bırakmam yani...
Sende detay çok... Şimdilik izninl yarın görüşmek üzere... İyice bir araştırmadan hemn cevaplanacak sorular dğil bunlar:)

Şimdilik şunu diyim gidim bari:) Türk vatandaşlıgından çıkartılmadığı sürece, Türk vatandaşlığını muhafaza ettiği sürece şartlara uyan her Türk vatandaşının bu aylıktan yararlanma hakkı var. Fakat bu konu sadeece burada bitmior işte. Rusya ile Türkiye arasındaki uluslararası anlaşmalar (sosyal güvenlik anlamında) da önemli. Bunun gibi şeylere de bakmam gerekecek... o yüzden cevapları erteliyorum...Yoksa rahatsız oldugum filan yok. Bilakis gayet memnun oluyorum paylaşımlarından. Ama öylesine cevaplanacak konular da değil:) Baksana iki ülke arasında perişan olmuşsun...

Eline, Kalem'ine saglik hocam tekrardan, benim hayatim detay ")
Vatandasliktan cikarilirsam asil o zaman cok sorularim olur, veya ben cikmaya calisirsam "))

Christian, öncelikle şunu söyleyim Rusya ile Türkiye arasında bir sosyal güvenlik anlaşması yok. Bu konuda çalışmalar dvam ediyormuş vs.
Sosyal güvenlik anlaşması olsaydı ilgili anlaşma hükümlerine göre, ilgili hükümler gereği yararlanabileceğin sosyal haklardan tıpkı bir Rus vatandaşı gibi yararlanma imkanın olacaktı.
Şu durumda sadece Türkiye vatandaşısın ve sosyl güvenlik anlaşması olmayan bir ulkede yaşıyorsun. Türk vatandaşı olarak haklarından Türkiye Cumhuriyeti sorumludur. Rusya'nın kendi vatandaşı olmayan diğer ulke vatandaşları için bir sosyal güvnelik anlayışı var mı nelerdir? bilmiorum. Bu konuda Türkiye, Rusya'da yaşayan Türklerin (sadece Türk vatandaşı olan Türklerin)sosyal hakları için nelr yapıor onu da bilmiorum.
Evlenmen Türkiye tarafından resmi olarak kabul eidlmiş durumda mı? Yani Türk Nufus kayıtlarında evli gorunuyor musun? ADNKS kayıtlarında ikamet adresi başvurunu yaptın mı? Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi - ADNKS / T.C. Dışişleri Bakanlığı
İnan Rusya'daki oturum durumun, hukuki durumun hakkında bir bilgim yok. Yani tek bildiğim henuz rus vatandaşlıgına geçmediğin.
Eşin Türk vatandaşı mı? Çalışıyor mu? Oarada gelirinizi nasıl sağlıyorsunuz? Eşinin Rusya vatandaşlıgı var mı? Bu prosedurler de nasıldır bilmiorum...
Fakat bildiğim tek şey şu Türk vatandaşı olarak 2022 sayılı Kanun gereği muhtaç bulunursan sana özürlü aylıgı baglanmalıdır.
İlgili Kanun ve ilgili Yöntmelikte yurtdışında yaşayan muhtaç ve sosyal hakları bulunmayan özürlü Türk vatandaşları konusunda bir bilgi yok. Bu konuda buyuk bir boşluk var.
Özellikle sosyal güvenlik anlaşması olmayan ulkelerde yaşayan Türk vatandaşları için bu durum oldukça ciddi görünüyor. Zaten bu sorunlar da Türkiye Dışişleri Bakanlıgının sorumluluk alanında
Senin bu aylık başvurusu için ya da tüm hakların için Türkiye'e gelmen saçmalık olur. Rusya'daki dış temsilcilikler aracılıgıyla bu işler yapılabilir.
Konuyla ilgili muhatabın Dışişleri Bakanlıgıdır yani.
Ben Dışişleri Bakanlıgı konsolosluk birimini aramaya kalktım. Ama henuz ulaşamdım. cevap veren yok. Ulaşınca zaten konuyu gundme getirceğim. Konuya vakıf oldugum için(2022 il ilgili mevzuata dair bilgim oldugu için) kendim görüşme taraftarıyım. Sosyal güvenlik anlaşması olmayan bir ülkede yaşayan özürlü Türk vatandaşlarının ,Türk vatandaşlarının yararlandığı haklardan nasıl yararlandırılacagı konusunda görüşeceğim. Mevzuatta istenen ilgili prosedürlerin nasıl olacagı konusunda vs...
Gerekli bilgileri sana sonra iletirim.
Bu konuya bakacagım derken şu ceza olayına bakamadım hiç... Özür...

Christian, öncelikle şunu söyleyim Rusya ile Türkiye arasında bir sosyal güvenlik anlaşması yok. Bu konuda çalışmalar dvam ediyormuş vs.
Sosyal güvenlik anlaşması olsaydı ilgili anlaşma hükümlerine göre, ilgili hükümler gereği yararlanabileceğin sosyal haklardan tıpkı bir Rus vatandaşı gibi yararlanma imkanın olacaktı.
Şu durumda sadece Türkiye vatandaşısın ve sosyl güvenlik anlaşması olmayan bir ulkede yaşıyorsun. Türk vatandaşı olarak haklarından Türkiye Cumhuriyeti sorumludur. Rusya'nın kendi vatandaşı olmayan diğer ulke vatandaşları için bir sosyal güvnelik anlayışı var mı nelerdir? bilmiorum. Bu konuda Türkiye, Rusya'da yaşayan Türklerin (sadece Türk vatandaşı olan Türklerin)sosyal hakları için nelr yapıor onu da bilmiorum.
Evlenmen Türkiye tarafından resmi olarak kabul eidlmiş durumda mı? Yani Türk Nufus kayıtlarında evli gorunuyor musun? ADSKN kayıtlarında ikamet adresi başvurunu yaptın mı? Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi - ADNKS / T.C. Dışişleri Bakanlığı

2 kere yaptim, ilk ekim 2010 da gelisimde, ikinci olarak da pasaport yenilemede mart 2011. Peki secim de nerede oy kullanmam gerektigi yaziliydi secmen sorgulama sitesinde? ANKARA.. sistem icine tukureyim mi? ") yarin obur gun "sen oy da kullanmamissin" diye birseyler cikaracaklar, yaziyorum buraya..
Evliligi de tr de yaptigima bin pismanim..
Neden? Su sekilde:
TC kanunlarina gore evlenen her kadin kocasinin soyadini alir. Bize sormadilar bile ve ayrica da belirttik onceki soyadini korumak istedigini, buna ragmen sadece benim soyadima sahip. Burada boyle degil, anayasal ozgurluk senin onceki soyadini koruman - veya erkek karisinin soyadini alabiliyor isterse. Esimin soyadi degistigi icin tum pasaportlarini ve kendine ait butun belgeleri, kisisel imzasini degistirmek zorunda kaldi. ( imzalarda soyadi zorunlu burada, soyadini belirtmen gerekiyor el yazin ile, mesela ornek vereyim buna Mustafa Kemal ATATÜRK'ün imzasi )
TR de verilen Uluslararasi Evlilik Cuzdani, Uluslararasi degildir, aksini iddia eden gaflet ve delalet icindedir! Uzerinde Apostil damgasi olmayan hic bir belge diger devletler tarafindan TC ye ait resmi belge olarak islem gormez. Buradan "yauv 8 dilde veriyos biz evlilik cuzdanini aha almanca,ingilizcesi" diyen kecioren nufus muduru Sn Odun bey'in de Midas kulaklarini cinlatayim. Apostil belgesinin de illa ki orjinalinde olmasi gerekiyor, tekrar ayni Midas'in "garde$im biz orjinale basmıyoz apostil olur mu ööle şey get notere onaylat, gel fotogopisine basaalım" demesi de, ardindan benim evlilik cuzdanini 2 kere posta ile rusyadan istanbula yollatip, ailemin de ankaraya gidip orjinaline apostil vurdurmasi bana geri gondermesi de cabasi. lanet olsun tr deki evlilik islemlerine.. Tek rahatligi esimin oturma izni. ver 400 tl yi al oturma iznini 2 haftada, eve iki-uc kere polis gelsin bi baksin evlilik gercek mi degil mi veya eslerin durumu nasil diye, ardindan kafana gore.. Burada oturma izni icin aids testi/akciger testi/sabika kaydi/diplomaniz varsa buna dair belge/senelik 7.000 TL gibi bir gelir saglayabilecek durumda olman (burada bir bankada hesap acip orada para gostermen gerekiyor)/yasadigin evde diger ikamet edenlerin senin o evde oturmana izin vermeleri/parmak izi ve el izi kayitlari gerekiyor. Islemin suresi de 4-6 ay. Tabii TR den gelen her belgenin orjinal ve apostilli olmasi, ayrica noterden ruscaya cevrilmesi gerektigini de yazayim..
Sabika kaydi ile bir sey yazacagim, asagida yazdiklarini da kapsiyor.

İnan Rusya'daki oturum durumun, hukuki durumun hakkında bir bilgim yok. Yani tek bildiğim henuz rus vatandaşlıgına geçmediğin.
Eşin Türk vatandaşı mı? Çalışıyor mu? Oarada gelirinizi nasıl sağlıyorsunuz? Eşinin Rusya vatandaşlıgı var mı? Bu prosedurler de nasıldır bilmiorum...
Fakat bildiğim tek şey şu Türk vatandaşı olarak 2022 sayılı Kanun gereği muhtaç bulunursan sana özürlü aylıgı baglanmalıdır.
İlgili Kanun ve ilgili Yöntmelikte yurtdışında yaşayan muhtaç ve sosyal hakları bulunmayan özürlü Türk vatandaşları konusunda sosyal yardımlar konusunda bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda buyuk bir boşluk var. Özellikle sosyal güvenlik anlaşması olmayan ulkelerde yaşayan Türk vatandaşları için bu durum oldukça ciddi ve bizim devletimizin buyuk bir ayıbı..
Senin bu aylık başvurusu için Türkiye'e gelmen saçmalık olur. Rusya'daki dış temsilcilikler aracılıgıyla bu işler yapılabilir.
Konuyla ilgili muhatabın Dışişleri Bakanlıgıdır yani.
Ben Dışişleri Bakanlıgı konsolosluk birimini aramaya kalktım. Ama henuz ulaşamdım. cevap veren yok. Ulaşınca zaten konuyu gundme getirceğim. Konuya vakıf oldugum için(2022 il ilgili mevzuata dair bilgim oldugu için) kendim görüşme taraftarıyım. Sosyal güvenlik anlaşması olmayan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olup özürlü Türk vatandaşlarının Türk vatandaşlarının yararlandığı haklardan nasıl yarralandırılacagı konusunda görüşeceğim. Mevzuatta istenen ilgili prosdürlerin nasıl olacagı konusunda vs...
Gerekli bilgileri sana sonra iletirim.
Bu konuya bakacagım derken şu haciz olayına bakamadım hiç... Özür...

Rusya Federasyonu vatandasi, su an calismiyor. Ben programciyim,projeler yapiyorum - tr/rusya/amerika/ingiltereye neresi denk gelirse ")
Yine, kocaeli kaymaktaki memur, "onun ayligi iptal olmus, gelip tekrar doktor raporu alip durumunu belgelemesi lazim" demis, Rusya'daki dis temsilcilige verdigim adres beyan formu'nun akibeti yukarda, 10 haziran a kadar hala ankarada ikamet ediyor gozukuyordum, sonrasinda bakmadim.
Disisleri bakanligini aramistim buradan, rusyadan vizesiz gidebilecegim ulkeler hakkinda konusmak icin, 1 hafta- haftaici her gun 15 dakikada bir 9-16 arasi telefonla arayarak ulasamadim, ulasabilirsen ne mutlu.

Sabika kaydi:
Rusya'da veya baska bir ulkede Adli sicil kaydina ihtiyaciniz oldu diyelim..

e-Konsolosluk -

[FONT=Verdana]Açıklamalar[/FONT]
[FONT=Verdana]
  • [FONT=Verdana]Adli sicil kaydı belgesi talepleri, Büyükelçiliğimizce / Başkonsolosluğumuzca Adalet Bakanlığı Adli Sicil Genel Müdürlüğüne intikal ettirilmekte ve anılan kurumca 4 lisanda (Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca) hazırlanan belgeler ulaştığında Büyükelçiliğimizce / Başkonsolosluğumuzca ilgiliye iletilmektedir.[/FONT]
  • [FONT=Verdana]Anılan belge Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimince düzenlendiğinden, belgenin temsilciliğimize ulaşması 6-8 haftayı bulmaktadır.[/FONT]
  • [FONT=Verdana]Adl[/FONT][FONT=Verdana]i sicil belgeleri, kullanılış amacı belirtilmek suretiyle ilgili kişiye veya vekaletnamede açıkça belirtilmek koşuluyla kişinin vekiline verilebilir.[/FONT]
  • [FONT=Verdana]Başvurular[/FONT][FONT=Verdana]ın temsilciliğimize postayla yapılması durumunda, adli sicil belgesi talep eden kişinin[/FONT][FONT=Verdana] dilekçesini e-Konsolosluk ortamında doldurduktan sonra, bu dilekçeyi yerel noter huzurunda imzalayarak veya yerel notere kimliğini tespit eden ve dilekçedeki imzanın kendisine ait olduğunu teyit eden bir belge düzenlettirerek, postayla ilgili Büyükelçiliğimize / Başkonsolosluğumuza göndermesi gerekmektedir.[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana]Doldurulacak Formlar[/FONT]
[FONT=Verdana]Başvuru İçin Gerekli Belgeler[/FONT]
[FONT=Verdana]
  • [FONT=Verdana]Nüfus cüzdanınızın önlü arkalı fotokopisi,[/FONT]
  • [FONT=Verdana]Talep dilekçesi[/FONT]
  • [FONT=Verdana]Postayla başvurularda ayrıca y[/FONT][FONT=Verdana]erel notere düzenlettireceğiniz kimliğinizi teyit eden bir belge[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana]İşlem Masrafları[/FONT]
[FONT=Verdana]Harç Bedeli[/FONT]
[FONT=Verdana][FONT=Verdana]Bu işlem harçsız yapılmaktadır.[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana]Posta Masrafı[/FONT]
12,00$ - Normal Posta
[FONT=Verdana]
[/FONT]
Burada der ki,
Konsolosluga gelin, Adli sicil kaydi istediginizi belirtin, postayla gonderelim, 6-8 haftada gelir geri, siz de konsolosluktan alirsiniz. Guzel, dimi?
Değil.
Gelen belge apostilsiz gelir, yani oturup MS word de adli sicil kaydi hazirlayin, ayni sey vereceginiz yurtdisindaki kurum icin. Bir anlami yok. Konsolosluktan Adli sicil kaydi basvurusu yaptiginizda apostilsiz nasil geri gonderirler o da ayri bir beyinsizlik ornegi. Belgenin apostilsiz gelecegini soyleyen de Moskova Buyukelciligi'ndeki banko 8 (kasa/noter) deki gorevlidir.
Apostilli sini nasil alirsiniz?
Konsolosluga gidip, vekaletname yazarsiniz Adli sicil kaydi icin, bu vekaletnameyi de TR'deki ailenize -aileniz yoksa bir avukata- verirsiniz. Posta ile vekalet verdiginiz kisiye bu vekaletnameyi gonderirsiniz. Sonra, bu kisi de gidip adli sicil kaydinizi alip,orjinaline apostil vurdurup size geri gonderir.

TR den anladigim tek konu varsa, bireysel basvurmadan,fiziksel olarak o ortamda olmadan bir sey yapamazsin..

İnan söylediklerine, belgelendirdiğin bilgilere diyecek bişi bulamıorum. Biraz araştırma yapayım derken kafayı yiyecek hale geldim. Seni düşünemiyorum bile. Daha önce de yurt dışında yaşayan Özürlü Türkler konusunda ufak çapta araştırıordum temel anlamda sadece. Şimdi sen de yazınca iyice odaklandım şimdi...
O yüzden incelemeyi, araştırmayı bırakıp Dışişleri Bakanlıgını aramaya başladım... Telefon açılmıyor bile... Söylediklrin bir gerçek olarak duruyor karşımda, inkar edilecek taraf yok bu zorluklar karşısında...
Konumuzun tek muhatabı Dışişleri Bakanlığıdır.
Önce SGK ile görüşmeye çalıştım. "Yurtdışında yaşayan özürlü arkadaşım 2022 aylıgı hakkından nasıl yararlandırılır? İlgili prosedürlerin nasıl olabileceği konusunda" diye... Tabi bu işler için de Türkiye'ye gelmen sözkonusu olamaz. Ne hacet! Dış temsilikçiler niçin var o halde? Memurlarla ugraşmak yerine, baktım olmuyor, Dışişlerinden önce bir önbilgi alayım dedim. Ona da ulaşamadım. Bugün tibariyle tabi. Sürekli arayıp konuyu takip edeceğim.
Sadece 2022 aylıgı da değil zaten sorun...

Özürlü sağlık kurulu raporun sürekli olduğu için senin şartlarında zaten kabul görmeli ilgili kurumlar tarafından. Ayrıca şimdi aklıma geldi.Yurtdışında yaşayan özürlü biri askerlik mevzuat açısından özürlü sağlık kurulu raporu için baglı bulundugu Türk konsoloslugu sevki aracılıgılıyla resmi olarak oradaki bir hastaneye sevk yaptırabiliyor (ilgili mevzuat hazırlanmış bu konularda diye biliorum. BU konuya da bakacagım pratikliğini görmek ve sunmak açısından). Bu konudaa T.S.K'nin asker yoklamaları için çalışmaları oldugunu, dış temsilcilerimizde bu yönde bilgilendirmelerin yapıldıgını hatırlıyorum. Ama olay tam aklımda kalmadı. Bunu sadece bir örnek olarak veriyorum. Buradaki sevk işlemleri yurt dışında dış temsilcilikler aracılıgıyla ilgili prosedürler de hazırlanarak yapılabilir. Bu konudaki pratik boşlkları doldurmak gerekiyor. Oy kullanmadaki sorunlar da halledilemeyecek konulardan değildi.

Dış temsilikçiler niçin var o halde? Memurlarla ugraşmak yerine, baktım olmuyor, Dışişlerinden önce bir önbilgi alayım dedim.
Ona da ulaşamadım. Bugün tibariyle tabi. Sürekli arayıp konuyu takip edeceğim.
Sadece 2022 aylıgı da değil zaten sorun...
Dis temsilcilikler, gelen gidene pasaport vermek ve noter islemleri icin var.
TC'nin Moskova Büyükelçiliği - konsolosluk demiyorum dikkat, bu Buyukelcilik, konsoloslugun abisi daha yetkilisi -, TC'de gecerli olan bir belgeye - or. evlilik cuzdani - apostil damgasi vuramiyor. Yani TC de gecerli oldugunu bildigi belgeye "evet bu TC dahilinde gecerli resmi bir belgedir" deme yetkileri yok. Bu nedenle pa$a pa$a TR ye dönüp orada islem yapmaniz gerekiyor.
Özürlü sağlık kurulu raporun sürekli olduğu için senin şartlarında zaten kabul görmeli ilgili kurumlar tarafından.
İlçe kaymakligindan soylenen "ayligi kesildikten sonra tekrar baglanmasi icin tekrar yeni rapor almasi sart". O kaymakliga da ben gidemezsem, vasiyetimdir OB'ye, 20 tane zenci basketbolcu göndersin benim yerime. "haciz gelir, kendisi gelsin, rapor alsin", bu ne yahu 58% den 158% e cikartacaklar adami zorla..

Ayrıca şimdi aklıma geldi.Yurtdışında yaşayan özürlü biri askerlik mevzuat açısından özürlü sağlık kurulu raporu için baglı bulundugu
Türk konsoloslugu sevki aracılıgılıyla resmi olarak oradaki bir hastaneye sevk yaptırabiliyor (ilgili mevzuat hazırlanmış bu konularda diye biliorum.
BU konuya da bakacagım pratikliğini görmek ve sunmak açısından).
Bu konudaa T.S.K'nin asker yoklamaları için çalışmaları oldugunu, dış temsilcilerimizde bu yönde bilgilendirmelerin yapıldıgını hatırlıyorum.
Ama olay tam aklımda kalmadı. Bunu sadece bir örnek olarak veriyorum. Buradaki sevk işlemleri yurt dışında dış temsilcilikler aracılıgıyla
ilgili prosedürler de hazırlanarak yapılabilir.
Tabii, yalniz o durumda konsolosluktan aldigim "Apostilli" her belgeyi noterde ruscaya cevirtmem, ardindan da gelen belgeyi tekrar bu kez Rus makamlarina Apostil vurdurarak - "evet bu RF'de gecerli resmi bir saglik raporudur" olayi - ruscadan turkceye cevirttikten sonra buyukelcilige mi vermem lazim?
Ucak bileti 15000 Ruble, sayfa basina tercume ucreti 1200 rubleye denk gelmekte. ( 750tl = 15000 Rub) Hani bu sekilde bir imkan varsa, boyle de bir maliyetle gelir karsimiza - tabii bu islem sonucunda kesin sonuc alacagimizin garanti olmasi lazim, ardindan "ya gel de bi imza ativer su kagida, senin ellerinden olmasi lazim" denebilir mi sonunda?

Bu konudaki pratik boşlkları doldurmak gerekiyor.
Oy kullanmadaki sorunlar da halledilemeyecek konulardan değildi.

Oy kullanmadan ziyade benim kastım burada, durum su sekildedir:

- buyukelcilikten oturma bildirimi yaptım 2010 ekimde, ardindan 2011 mart da pasaport yenileme icin gittiğimde ( askerlik belgesi zorunlu herhalde pasaport yenilemede, her seferinde yaninizda bulundurun, 60%-80% dinlemiyorlar bu da baska bir konudur basimdan gecen) "olsun sen doldur bi daha" diyen gorevliyle doldurup verdim oturma bildirimini. haziran 2011, ikametgah => ankara kecioren. Demek ki haftalik gidip bildirim yapmak lazim. (!) Buyukelciligin calisma duzeni,ciddiyeti ve prensiplerini cozemedim ben bu yasadigimdan sonra.

Orada bilin siz beni, zaten beni gormek demek yuzumu gormek demek degildir.

Christian, bugün de telefon açtım bakanlık konsolosluk birimine, ulaşamadım. Mail atacağım Bakanlığa.
Sadece özürlü aylıklarıyla ilgili dğeil tabi. Bu konuda yardımına ihtiyacım. Sorun tesbiti çok önemlidir. Bunu dile getirmemiz önemli..
Niçin gerek duyuyorum buna. Özürlü aylığı açısındna bakalım:
Diyelim ki özürlü aylığına başvuracaksın, Türkiye'ye kaymakamlıga sn gelmeyeceksin herhalde.
Diyelim ki vekaletname verdin ailene. Senin adına özürlü aylığı için başvurdu ailen.
E il/ilçe idare kurulu muhtaçlık karraını nasıl verecek? Tüm gelirini eşin ve sen hade beyan ettin. E ilgili belgeleri nasıl teslim deceksin. Resmi olarak kabul görmesi sorunu da var. Dediklerine göre dış temsilcilikler noterden öte iş yapmıyormuş. Vs vs vs sorunlar...
İlgili belgelerin temini ve bunların kabulü, sosyal güvenlik anlaşması olmayna bir ülkede olman, Türk vatandaşı olup da türk vatandaşlarının yararlanabildiği hklardan yararlanamaman gibi sorunlar...
Maili yazabilmem tek bşıma başarısızlıkla sonuçlnaır. Çünkü yaşayan sensin. Pratik sorunları bilen sensin. Bu konuda sorunları derli toplu yazabilme imkanın ve bana ulaştırm imkanın var mı? gerek duyarsan mailini aynen de bakanlığa iletebilirim.
Tekrra tekraar okuyacağım tüm yazdıklarını. Sorun tesbiti için gerekli bunlar...
NOT: ola ki sosyal güvenlik anlaşması yapılması için çalışmalar yapılıor dnilecektir. Senden bir ricam var. Vaktin varsa, sosyal güvenlik anlaşması olan bir ülkeyle yaptıgımız anlaşmayı okuman. Mesela Almanya ile var sosyal güvenlik anlaşmamız. Bu anlaşma hukumlerini incele. Bu hükümlerin ne kadar senin durumunda özürlü arkadaşları rahatlatacagını, varsa eksiklikleri, yetişemeyen noktaları Rusya'da yaşayan biri olarak belirtebilir misin? Ya da sen Rusya'da yaşadıgın sorunları tam dile getir, ben sosyal güvenlik anlaşması olan birulkeyle olmyan bir ülke arasındaki farkı karşılaştırrım. Bu şunun için önemli. Yaşadıgın sorunlar sosyal güvenlik anlaşması yapmakla aşılabileck sorunlar mıdır? Aşılamayacak sorunları tesbit açısından önemli...

Vaktin varsa, sosyal güvenlik anlaşması olan bir ülkeyle yaptıgımız anlaşmayı okuman. Mesela Almanya ile var sosyal güvenlik anlaşmamız. Bu anlaşma hukumlerini incele. Bu hükümlerin ne kadar senin durumunda özürlü arkadaşları rahatlatacagını, varsa eksiklikleri, yetişemeyen noktaları Rusya'da yaşayan biri olarak belirtebilir misin?

Sosyal güvenlik anlaşması olan bir ülkede bulunmanız, bu v.b. sorunları yaşamıyacağınız anlamına gelmez..
Bizzat gözlemlediğim bir olayı anlatacağım.
T.C. vatandaşı bir şahıs eşinin yanına gidiyor. Eşi rahatsızlanıyor. Acilen ameliyata alınıyor.
Hastane sosyal güvenlik anlaşmanız olduğu halde faturayı tahsil ediyor!
Size de faturaları veriyor. Bunu siz gidin kendi sosyal güvencenizden iadesini alın diyor.

Adamlar demekki bizim bürokrasimizden illallah etmişler.. Tahsilat sorunu olmuşki böyle bir olay meydana geliyor.
O bakımdan bence anlaşma olması ile olmaması arasında pek fark görünmüyor. Şu durumda...vesselam.

Bu kafalar hiç bir sorunu aşamaz!!! Engelli nin aracını engellinin kendinden başkası kullanamaz diyen(hastalandınız eşiniz,kardeşiniz kullanamaz yassakkk diyen )bir bürokrasi den hiç bir cacık olmaz!!

Niçin gerek duyuyorum buna. Özürlü aylığı açısındna bakalım:
Diyelim ki özürlü aylığına başvuracaksın, Türkiye'ye kaymakamlıga sn gelmeyeceksin herhalde.
Diyelim ki vekaletname verdin ailene. Senin adına özürlü aylığı için başvurdu ailen.
E il/ilçe idare kurulu muhtaçlık karraını nasıl verecek? Tüm gelirini eşin ve sen hade beyan ettin. E ilgili belgeleri nasıl teslim deceksin. Resmi olarak kabul görmesi sorunu da var.

$imdi soylenen su sekilde bana "sen i$e girdiğin halde aylik almissin, bu nedenle ceza yemi$sin, ayligin da kesilmis faizi ile odemeni istiyorlar. tekrar aylik baglatman icin tekrar ozurlu raporu alman lazimmis".

Inceleyelim:
- Bu raporu nasil alabilirim?
a) TR deki yetkili hastahanelerden
b) yurtdisindaki hastahaneden

b) deki raporu TR makamlari tanir mi?

4. Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşı, Yaşadığı Ülke Makamlarınca Düzenlenen Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile Özürlü Kimlik Kartı Alabilir Mi? Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarımızın yaşadığı ülke makamlarınca verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporu Türkiye’de geçerli değildir. Özürlü kimlik kartı almak üzere, mevzuat gereği yetkili hastanelere müracaat ederek yeniden özürlü sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.

Ilk cumle der ki, o raporu tanimayiz.

Dediklerine göre dış temsilcilikler noterden öte iş yapmıyormuş. Vs vs vs sorunlar...

Buyrun: e-Konsolosluk - TR konsoloslukta yapabileceginiz i$lemler bunlardir. Basliklara tikladiginizda hangi i$lemlerin daha çok yapıldığını görürsünüz. Konsolosluk i$lemleri o kadar ilginç ki..
Adli sicil kaydindaki durum i$te, ba$vuruyorum
"apostilsiz gelir bizim kanalimizla alirsan, yabanci ulke makamlari tanimaz, buradaki noterden ailene vekalet ver. ucreti 27$. o vekaletnameyi postayla veya tr ye giden bi arkadasin varsa ona ver - yurtdisinda yasayan her türk vatandaşı santiyede calisan ta$eron i$çidir mentalitesi - ailen de o belgeyle gidip alsin senin ASK ni, sonra apostil vurdursun , sana da postayla veya gelen biriyle gondersin"
Evlilik cuzdanina apostil vurdurmam lazim, ustteki cumlenin benzeri. "noterden vekalet ver ailenin apostil damgasi vurdurmasi icin,postayla gonder"
Sasirdigim tek durum varsa bu prosedurlerde, degerli evrak gonderiyorum TR'ye - kimlik/evlilik cuzdani - ve evragin postada gezinmesi sirasinda kaybolmamasidir.

Pasaport yenilemede de su sekilde bir macera yasattilar, her aklima gelince cinlatiyorum disisleri bakanliginin uygun yerlerini.

Benim vizenin gecerlilik suresi 31 mart da doluyordu. Pasaport un da gecerlilik suresi 9 eylul 2011 son. Rusya'ya 6aydan az gecerlilik suresi olan pasaport ile giris yapamiyorsunuz veya vizenizi Rusya Disisleri Bakanligi'nda uzattiramiyorsunuz - RDB'den vizemi 2 kere uzattim bu arada, Ocak 1 -iki aylik-/Mart 1 -1 aylik- tarihlerinde. Uzatma sebebim de "Burada yuksekligi yarim metreyi bulan kar vardir. Bu insan engellidir, engelli insanlarin bu hava sartlarinda sokaga cikmalari uygun degildir. Kendisinin havaalanina gidisi sirasinda herhangi bir dusme/carpma neticesinde kemik kirilma riski vardir. Bir doktor olarak bu riski uygun gormuyorum" yazili bir rapor ile basvurmam. Bakanlik "dogrudur vizeni uzatalim" dedi herhangi bir ucret vs odetmeden. Burada da boyle bir bakis acilari var engellilere.

Pasaport yenileyeyim dedim, e-pasaport'a basvurdum internetten.

Hangi belgeler gereklidir soruma cevap su sekilde:

Cevap :
sayin xxx Konsolosluk Subemize gelmeden once e-pasaport.gov.tr internet sitesinden randevu almaniz gerekmektedir. Gereken belgeler adigecen siteden ogrenmeniz mumkundur. Ihtiyaten 2 adet biometrik foto (50x60 mm), uzerinde TC kimlik no. kayitli nufus cuzdani asli, askerlikle ilgili terhis yada tecil belgesi, yaklasik 192 ABD Dolari. Ayrica Konsolosluk Subemiz Pasaport kutugunde kaydiniz olup olmadigina gore pasaport sureniz tespit edilecektir. Bilgilerine.
Askerlik tecil belgemin olmadigini bildirip engellilik durumumu ve onceki pasaporttaki askerlik kisminda "---" gibi birsey yazdigini (hala da anlamis degilim --- nedir? yapti/yapmadi/yapmayacak/yapabilecek mi? ) bildirdim, gelen cevap

Cevap :
sayin alcin neler gerektigini bir oncekinde bildirmistim T.C cuzdanI asli 2 adet biyometrik foto geterin islemlerinizi alalim saygilarimla.

Tamam, gerekli belgelerimiz " T.C cuzdanI asli 2 adet biyometrik foto geterin islemlerinizi". Bir oncekinde dolar ve askerlik belgesinden de bahsetmistiniz , demek ki ucretsiz yapacaksiniz.. Adamlarin konuyu takibi ve ciddiyeti bu i$te.. Aldik randevuyu, 8 mart.. Burada 8 mart kadinlar gunu resmi tatil, ama web sitesinden randevu alabiliyorsunuz. Haliyle bizim konsolosluk da hem TR deki bayramlarda, hem de Rusya daki bayramlarda kapali olan bir devlet kurumumuz. Aldik randevuyu, ne bir uyari maili geldi ne baska birsey "8 martta calismiyoruz" a dair. Sonrasinda okuduk ki moskova buyukelcilik sayfasinda, tatiller mis. Randevuyu iptal edip ikinci randevuyu aldik, 14 mart.. randevuleri alma saatleriniz 09 ve sonrasinda 30 dakikalik dilimler 12:30a kadar, yani bir gunde 7 kisiye randevu veriyordu sistem. Gittik 15 mart da, e-pasaport bankosunun onunde en az 20 kisilik kuyruk var. "Randevum vardi 11:30 icin sistemden" dedim, "o formalite, almasan da olurdu" (!). Ne lan bu?

Neyse, verdik resimleri parayi, o anki gecerli pasaportu. "Bilader askerlik raporunu getir e-pasaportunu almaya geldiinde. yaz su kagida da 'evet getircem' diye". Kac gunde gelir tr den dedim, "7-10 gunu bulur". "15 gunden fazla olmaz degil mi?" "yok konsolosluk burasi diplomatik evraklar beklemez postada"
Eh iyi dedik, eve döndük, ertesi gun Turk Disisleri Bakanligindan "pasaportunuz hazirlanmistir, ilgili konsolosluga gonderilmistir".
Vay be, 1 gunde hazirlandi geliyor demek?

Sonrasinda, ayin 25'i oldu bi ses seda yok. yazdigim e-posta su sekilde

14 Mart 2011 tarihinde e-pasaport islemleri icin basvurdum. 15 Mart 2011 tarihinde, T.C. Disisleri Bakanligi'ndan

Sayin XXX,
e-Pasaportunuz tanzim edilmis olup, basvurdugunuz temsilciligimize iletilmektedir. XXXXXX seri numarali e-Pasaportunuz temsilciligimize ulastiginda size yine e-posta ile bilgi verilecektir. Bu asamada ilave bir islem yapmaniza gerek yoktur.
Saygilarimizla,

bu e-postayi aldim. Su an 25 Mart 2011, herhangi bir e-posta bana ulasmadi e-pasaportuma dair. 31 Mart'da vizem doluyor Rusya Federasyonu'nda. Eger pasaportumu alamazsam, 28 Mart'a kadar ucak biletim icin rezervasyon yaptirmam gerekli. Bana pasaportumun durumu konusunda bilgi verebilir misiniz? Moskovaya ulasti mi? Eger vize bitis tarihimden sonra ulasirsa, yani ben TR ye donersem, bu pasaportu nasil alacagim? Su an gecerli olan pasaportum ile RF'ye tekrar giris yapamiyorum, 4 Eylul 2011'de expire olacak.. Acil bilgiye ihtiyacim var, cok tesekkurler.

Dusunsenize durumu, ben TR ye donuyorum pasaportum yurtdisina cikiyor. Hali hazirda pasaportum oldugu icin yenisini de cikarttiramiyorum. Oldu ya o pasaport da kayboldu diyelim postada, Aziz Nesin'lik yasantilar..

Peki Kalem hocam.. Sorunu detayli acikladigim e-mailime Konsolosluk nasil döndü dersin?

Cevap :
sayin xxx size cevap gelecektir gelin alin diye hosca kalinEn iyi dileklerimizle,
T.C. Moskova Buyukelciligi

Bu nedenle,

Maili yazabilmem tek bşıma başarısızlıkla sonuçlnaır. Çünkü yaşayan sensin. Pratik sorunları bilen sensin. Bu konuda sorunları derli toplu yazabilme imkanın ve bana ulaştırm imkanın var mı? gerek duyarsan mailini aynen de bakanlığa iletebilirim.

istersen bu konuda ortaklasa bir tez sunalim bakanliga, yasadiklarimdan gorusume gore alacagimiz cevap "bu konuda calismalar suruyor" dan oteye gidemeyecektir, ama yine de durumu uygun bir dille duzenleyip gonderecegim size.

NOT: ola ki sosyal güvenlik anlaşması yapılması için çalışmalar yapılıor dnilecektir. Senden bir ricam var. Vaktin varsa, sosyal güvenlik anlaşması olan bir ülkeyle yaptıgımız anlaşmayı okuman. Mesela Almanya ile var sosyal güvenlik anlaşmamız. Bu anlaşma hukumlerini incele. Bu hükümlerin ne kadar senin durumunda özürlü arkadaşları rahatlatacagını, varsa eksiklikleri, yetişemeyen noktaları Rusya'da yaşayan biri olarak belirtebilir misin? Ya da sen Rusya'da yaşadıgın sorunları tam dile getir, ben sosyal güvenlik anlaşması olan birulkeyle olmyan bir ülke arasındaki farkı karşılaştırrım. Bu şunun için önemli. Yaşadıgın sorunlar sosyal güvenlik anlaşması yapmakla aşılabileck sorunlar mıdır? Aşılamayacak sorunları tesbit açısından önemli...

Onumuzdeki 2 hafta calisiyorum,ardindan vakit ayirabilirim bu konuuya. Rusya'da yasadigim sorunlar buradaki rutin evrak islerindeki yavaslik, bunun disinda herhangi bir sorun yok, benim sorunlarimin kaynagi TR.. Ve TR vatandasi oldugum surece de eger kazanilmis bir hakkim varsa almak.

@saww: http://www.engelliler.biz/forum/oze...n-hisimlar-otomobili-kimler-kullanabilir.html oyle demiyor burada. 2022 konusuna bagli degil, ilgili forum alaninda bir baslik acarsaniz tartisiriz.

@saww: http://www.engelliler.biz/forum/oze...n-hisimlar-otomobili-kimler-kullanabilir.html oyle demiyor burada. 2022 konusuna bagli degil, ilgili forum alaninda bir baslik acarsaniz tartisiriz.

Orayı dikkatli okursanız %90 ve üzeri engelliler için o yazı.
%90 üzeri zaten araç kullanamaz! Ben arac kullanan engellilik için yazdım. Bürokrasi saçmalığına örnek olsun içün. 2022 ile alakası bu bağlamda uygundur!:)
Bizim makamlarımızın bürokrasisi her kurumda benzeşiktir.

Üst Alt