Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 aylığı ve evde bakım aylığı alıyorum. Araç alırsam maaşım kesilir mi?

CrystaL

Üye
Konular
54
Reaksiyonlar
1
Merhabalar ben 2022 maaşından ve Evde Bakım Aylığından Faydalanmaktayım Ayrıca Yeşil kart var benim üzerimden araç alacak vasim acaba araç alınırsa ne gibi faydalarım kesilir etkisi olurmu ? ne yapapmam gerekiyor araç almak için bir yol gösterirseniz çok sevineceğim teşekkürler :)

Ben 2022 maaşına bağlandıktan sonra Engelli tertibatlı araç aldım kullanıyorum.2 yıldan bu yanada Bakım maaşı ve Yeşil kart ta çıkarttık.Çok Lüks veya Ticari araç olmadığı taktirde Maaş ve Yeşil kart iptal olmaz diye biliyorum.Aksi bir durum varsa bende merak ediyorum...

Araç lüks olmadığı sürece ve gelir getirmediği sürece 2022 aylığınız kesilmez, ama kesildiğine dair bazı şikayetlerde mevcut. Kanunen kesilmesini gerektirecek birşey yok..

raporda vergi ile ilgili birşey yazmıyor ama neler yapmam gerekiyor almak için peki evraklar nelerdir?

Engelli aracımı alacaksınız yoksa (tertibatlı) yoksa herkesin kullanabileceği normal bir araçmı?

Raporda sadece araç kullanabilir yazısı olur.Vergiden muaftır yazısını arabayı aldıktan sonra vergi dairesinden gidip bir yazı alacaksın ondan sonra vergi ödemeyeceksiniz.

bugün araç için gittim opele sordum raporun derecesi %90 olanlar için geçerli diyor doğrumu :S

kendisi araç kullanamayacak özürlü adına ötv indirimli araç alınacaksa,raporun %90 ve üzeri olması şart. %89 olsa kabul edilmiyor.

kusura bakmayın tam anlayamadım şimdi ben kullanırsam %90 şart mı ? %90 genel olarak şart mı yani :confused:

siz bayi %90 şart dedi diye yazınca,ben aracı sizin kullanamayacağınızı düşünerek cevap yazdım;

1-aracı özürlümü kullanacak,yoksa bir yakını mı?

2-özürlü kullanacaksa,rapordaki özürlülük oranının hiçbir önemi yok,ehliyetinin olması yeterli.ama ötv indiriminden yararlanmak için,raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir yazması şart.

3-araç kullanamayacak,ehliyet alamayan bir özürlü adına,yakınlarının kullanması şartıyla ötv indirimli araç alınacaksa,özürlünün rapor oranının %90 ve üzeri olması şart.

ş_i_f_a;

anladım aradığım cevabı buldum yok amcam kendisine alıcak yani benim bu hakkımı değerlendirecekti onada %90 olması lazım yani :) teşekkürler

Üst Alt