Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 başvurum reddediliyor. Ne yapabilirim?

kubilay269

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
merhaba ben 07.07.2009 tarihinde 2022 maaşına başvurdum
26.11.2009 tarihinde eve bilgilendirme kagıdı geldi
babam 4 aydır sgk lı oldugu için başvurum red edilmiş ama ben yeşil kartlıyım ve babamın sgk sı sürekli olmadıgı için sgk ya geçmiyorum
gönderdikleri kagıtta sgk dan faydalanmıyor iseniz valilige gidin yazıyor

ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinim.

teşekkürler

2022

merhaba ben 28.07.1990 dogumluyum
08.07.1990 tarihinde 2022 maaşına başvurdum. sgk başvurumu sgl lı gözüktügüm gerekçesiyle reddetti ama ben yeşil kartlıyım itiraz dilekçesi yazdım başvurum tekrar işleme alındı
ama sgk bu sefer de 18 yaşından küçükken başvurdugumu söyleyerek reddetti. gönderdikleri kağıtta şu yazıyor:
'18 yaşını doldurmadan başvuruda bulundugunuz anlaşıldıgından, özürlülük aylıgı yönüyle hakkınızda işlem yapılmamıştır. ancak 28/07/2008 tariinde 18 yaşınızı doldurdugunuzdan ikamet ettiginiz yerin baglı bulundugu defterdarlık veya mal müdürlügüne müracat ederek 2022 sayılı kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliginin 14. maddesine göre yeniden düzenlenecek belgelerin (saglık kurulu raporu hariç) kurumumuza gönderilmesi halinde durumunuzun aylık baglama yönüyle incelenebilecegine, bilgi edinilmesini rica ederim. '​

kagıtta sadece kagıdı gönderdikleri tarih yazıyor (02.02.2010). başvurdugum tarihle ilgili birşey yok. bu benim ikinci başvurum ilk başvurum 1 ay içinde red edilmişti ondan altı ay sonra tekrar başvurdum bunuda reddetmeye çalışıyorlar
şimdi ne yapabilirim nasıl bir dilekçe yazmalıyım
yardımcı olursanız sevinirim.

Yok yok olumsuz bir durum görülmüyor. 18 yaşından önceki başvuru ile 18 yaşını tamamladıktan sonraki başvuru farklıdır. Sağlık raporu hariç diğer belgeleri yeniden tamamlayarak 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmeliğin 20. maddesi uyarınca yeniden başvur

ama ben 18 yaşındayken başvurmuştum 18 yaşından küçük degildim tekrar başvurursam zaman kaybedecegim başvuru tarihim 07.07.2009 maaşım baglanırsa toplu para alacammışım tekrar başvurursam başvuru tarihi degişecek mi teşekkür ederim

18 yaşını tamamladığında başvurmuşsan, tabii ki yeniden başvurmana gerek yok.
Evet, başvuru tarihi önemli, çünkü maaş içerde birikmeye başlıyor... Yeni başvuru demek o açıdan kötü...

Evrak takip sitesinde bilgi var mı: http://uygulama.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do

evet kayıt var ama ordada 18 yaş dolumu yazısı yazıldı yazıyor başvuru tarihi yok

Doğum tarihin: 28.07.1990 (+18= 28.07.2008)
Başvuru tarihin: 07.07.2009

Demek ki başvurduğunda 18 yaşını tamamlamış olduğun çok net. O zaman sana bu red gerekçesini yazan yere şu minvalde itiraz dilekçesi yaz:
........'na​

../../2010​

07.07.2009 tarihinde 2022 sayılı yasadan yararlanarak sakatlık aylığı alabilmek için xxx'na başvurdum. Başvurum aşağıdaki gerekçe ile reddedildi.
'18 yaşını doldurmadan başvuruda bulundugunuz anlaşıldıgından, özürlülük aylıgı yönüyle hakkınızda işlem yapılmamıştır. ancak 28/07/2008 tariinde 18 yaşınızı doldurdugunuzdan ikamet ettiginiz yerin baglı bulundugu defterdarlık veya mal müdürlügüne müracat ederek 2022 sayılı kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliginin 14. maddesine göre yeniden düzenlenecek belgelerin (saglık kurulu raporu hariç) kurumumuza gönderilmesi halinde durumunuzun aylık baglama yönüyle incelenebilecegine, bilgi edinilmesini rica ederim. '
Ne var ki kayıtlar incelendiğinde görüleceği üzere doğum tarihim 28.07.1990'dır. Yani başvuru yaptığım 07.07.2009 tarihinde 18 yaşını doldurmuştum. Bir başka ifadeyle, başvurumun red gerekçesi kurumun yapmış olduğu bir yanlışlığa dayanmaktadır.

İş bu nedenle 07.07.2009 tarihinde yapmış olduğum başvurumun yeniden değerlendirilmesini ve başvuru tarihim itibarı ile tarafıma 2022 sayılı yasa kapsamında aylık bağlanmasını arz ve talep ederim

ad soyad
imza​
tc kimlik no
adres
telefon

söylediğiniz gibi dilekçeyi yazıp gönderdim.
bugün söylediğiniz http://uygulama.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do adresine değişiklik var mı diye baktım
11.03.2010 tarihinde SSK- BAGKUR DAN DOLAYI YENİDEN MÜRACAAT YAZISI YAZILDI yazıyordu sanırm yine reddettiler
şimdi ne yapmam gerekiyor

daha öncede sgk lı oldugumu idda ederek reddetmişlerdi dilekçe verince evraklar tekrar işleme alındı bununla beraber sgk üçüncü kez reddediyor acaba bilerekmi reddediyorlar ismim kubilay oldugu için. bildiginiz gibi kubilay ismi menemende, cumhuriyet ve laiklik karşıtı dinci bir gurup tarafından başı kesilerek şehit edilen teğmenimizin ismidir. benim aklıma başka birşey gelmiyor reddetmek için ellerinden gelenleri yapıyorlar acaba dava açsam reddeden memur cezalandırılır mı yoksa reddetme hakkı varmı yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...

:):) Yok Kubilay, sandığın gibi bir nedenle başvurunun reddedilmesi söz konusu olamaz...

Aktardığın ibareden yine reddedildiğine dair bir şey anlaşılmıyor... Biraz bekle bakalım, gelişmelere göre hareket ederiz...

merhaba başvurum yine reddedildi. gönderdikleri yazıyı oldugu gibi yazıyorum.
konu:yeniden müracaat etmeniz.

ilgi: 10.02.2010 tarihli dilekçeniz.
2022 sayılı kanunun uyarınca 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınızdan dolayı aylık almak için müracaat ettiğiniz ilgi dilekçenizden anlaşılmıştır .
müracat tarihiniz itibariyle ssk kaydınız oldugundan aylık baglanmamış olup, bu konuda daha öncede tarafınıza bilgi verildigi belgelerinizin incelenmesinden anlaşılmıştır.
ancak bugün için sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmıyor ve muhtaç durumda iseniz ikametgahınızın baglı bulundugu defterdarlık /malmüdürlügüne başvuruda bulunarak yönetmeligin 14 üncü maddesine göre düzenlenecek aylık baglamaya esas belgelerin kurumumuza gönderilmesi halinde durumunuzun aylık baglama yönüyle incelenebilecegine,
bilgi edinilmesini rica ederim.

NOT: ÇOCUGUNUZ 18 YAŞINI DOLDURDUGUNDAN KENDİ ADINA MÜRACAAT ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

aynen böyle yazıyor bide kagıt benim adıma degil babamın adına gönderilmiş.kagıttaki tarih 11.03.2010 ama zarfn üstündeki tarih 26.03.2010. şimdi ne yapmam gerekiyor. sürekli reddediyorlar başvuralı 9 ayı geçti acaba zaman aşımı varmı bundan sonrada zaman aşımana ugradı deyipmi reddedecekler acaba :):) . teşekkürler.

kubilay kendin dilekçe yaz kendi adına yolla sgk ya.pes etme senin hakkın bu maaş elinden ne geliyosa yap bence alırsın. bende uğraşıyorum bugünlerde ALICAM VALLA MAHKEME YOLUYLADA OLSA ALICAM bu benim hakkım neden devlette kalsın.

zaman aşımı falan olmaz bu işlerin.tekrar müracat edeceksin anneni babanı karıştırma.dilekçeni kendin adına gönder.hakkını ara

iki başvurumda da 18 yaşından büyüktüm ilk başvurumda benim adıma bir yakınım gidip başvurdu ve başvurum babamın birkaç tarladan tarım destegi aldıgı için reddedildi ama ikincisine kendim gidip başvurdum.başvurumun 18 yaş altımı yoksa üstümü oldugunu nasıl anlarım eğer 18 yaş altı olarak başvurdugum gözüküyorsa bu onların hatasıdır çünkü 18 yaşından büyükken başvurdum.dogum tarihim 28.07.1990 ikinci başvuru tarihim 07.07.2009 ilk başvurumda 2009 da yani 18 yaşındayken başvurdugum gayet açık.

Son cevaba bakılırsa 18 yaşından büyük statüsündeki başvurunu sen şahsen yapmamışsın... Eğer öyleyse, yani başvuru evraklarında senin değil başkasının smi ve imzası varsa, başvurun kabul edilmez doğal olarak... Ayrıca sigorta kaydı da var diyor...

Bence bununla hiç uğraşma... Şahsen git ve sıfırdan bir başvuru yap...

bülent bey kendisi şahsen yapmış ama sigorta kaydı problemi var önce o konuyu çözmeli sonra sıfırdan başvuru yapmalı diye düşünüyorum

Evet, şahsen başvurduğunu söylüyor, ama kurum nasılsa bunu başkası başvrdu olarak kayıtlara geçirmiş... İşler iyice karışmış yani. Bence hiç kasmaya gerek yok. Gidip sıfırdan başvuru yapmak en iyisi.

aynen öyle adamlar bi defa kayda geçtimi artık başından salma operasyonu yaparlar sıfırdan başvuru en doğrusu :)

bülent bey bizim de başvuralı 8 ay oldu 3 ay önce evrakta noksanlık yazısı yazıldı halledildi ama 3 aydır hala evrak tahsis servisine yoıllandı yazıyor ne zaman bağlanır tahmini bi cvp verir misiniz :?

Üst Alt