Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 başvurusunda "Maliye borç yazısı" ne anlama geliyor?

serderkek

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba,

2022 nolu kanunla ilgili olarak iligili merciden cevap bekliyordum. evrak takib sisteminden kontrol ettim ve şu ibareyle karşılaştım: "maliye borç yazısı yazıldı"

Bu nedir? açıklayabilir misiniz?

Evet, vergi borcunuz varsa, o ortaya çıkmış olabilir. Yalnız, olası bir borç 2022 maşını nasıl etkiler onu anlamadım doğrusu. Zira mevzuatta "kamuya borcu olana 2022 maaşı bağlanmaz" diye bir şey bilmiyorum.

selam bu gün bende baktım aynısı bana da gönderilmiş ne anlama gelıyor bılmıyorum

bunula ilgili yapılacak bir sey yok mu ?
şimdiden tesekurler

2022 maaşı alırken aynı zamanda sigortalı oldunuz mu hiç? Öyleyse, bu şimdi tespit edilmiş ve maliyeye, "yersiz ödemeleri faiziyle birlikte geri alın" diye bildirilmiştir.

Ama unutmayın, 17.4.2008 tarihinde 2022 sayılı kanuna eklenen bir madde ile o tarihten önceki yersiz ödemeler için "af" çıkmıştı:
Geçici Madde 1 – (Ek: 17/4/2008-5754/92 md.)
Bu Kanun kapsamındaki kişilere bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler terkin edilmiştir. İlgililer hakkında herhangi bir idari ve icrai takibat yapılmaz.
Yani öyle bir şey de anlamsız olur. Neyse, durun bakalım, hele bir bildirim yapılsın size...

selam oturanboğa dün elime sgk nin gönderdiği evrak yetişti. evrakta 2674,34 lira borc çıkarmışlar.
yalnız ben bir sey danışacağim: 17,04,2008 de af çıktı değil mi? öğleyse benim sigortam 2008 12 inci ayında son buldu. maaşımı 2009 un 9 uncu ayında kestiler. 2009 un 9 uncu ayının 24 dünde tekrar sigortam bağlandı.
bu göre benden kac aylıği isteyebilirler ve tahminen ne kadar olur.

teşekürler

17.04.2008 ile sigortanızın son bulduğu x.08.2008 tarihi arasında aldığınız aylıklar faiziyle birlikte geri alınacak.
Zaten hangi tarihler arasında yersiz ödeme yapıldığı size gönderilen yazıda belirtilmiştir.

selam bülent abi ilgin için teşekür ederim şimdiden,
bana gelen evrakı aynen böyle
kurumumuz 12/11/2009 tarih ve 4205490 sayılı işlemleri ile söz konusu aylıği 01/12/2006 tarihinden itibaren kesilmiştir.
01,06,2008-son,08/2009 tarihleri arasında ayliğa hak kazanmadıği halde yersiz ödenen 2673.34 tl nin yönetmeliğin 23 maddesi gereğince ilgili tarafından ikametgahına en yakın maliye teşkilatına yatırması süretiyle tahsilinin sağlanması için gereğini arz ve rica ederim.

Not:5754 sayılı kanunun 62 inci maddesi ile 2022 sayılı kanuna eeklenen gecici 1 inci madde uyarınca bu kanun yürürlük tarihinden önceki dönemlere ait yersiz ödeden aylıklar terkin edildiğinden 01.06.2008 tarihinden önceki borç tutarları bildirilmemiştir...​

Aynen böyle ve benim ssigortamın kesildiği tarih 12.2008 tarihinden itibaren sigortam yok taki 24,09,2009 a kadar bu kadar borc gelmesi normal mı?
zaten 01,09,2009 da maaşımı almaya gittiyimde kesildiğini öğrendim. 24,09,2009 da da sigortali bir işe başladım. bana ne kadar borc gelmesi gerek

Senin gibi büyüklerimizi, ve abilerimizi allah başımızdan eksik etmesin. Amin

Ercan, 17.4.2008 tarihinden sonra sigortalı çalışıyor olmasaydın, af kapsamında 17.4.2008 tarihinden sonra maaş alsan da sorun olmaz, aşağıdaki bağlantıda* yer alan dilekçe ile hak arayabilirdin. Ama maalesef sen 17.4.2008 tarihinden sonra sigortalıymışsın ve o arada aylık almaya devam etmişsin. Bu durumda sana tahakkuk ettirilen cezayı ödemekten başka bir yol yok maalesef. En çok, Maliye'ye gidip ödeyebileceğin şekilde taksitlendirmek için pazarlık yapabilirsin o kadar.

* http://www.engelliler.biz/forum/202...len-kisiler-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html

bülent abi benim 12,2008 de sigortam kesilmişdi ve 09,2009 da maas almaya gittiğimde kesildiğini öğrendim.
24,09,2009 da da tekrar sigortalı oldum.
Bunlar benden 2009 u da istiyorlar. benim 2009 da sigortam yok ki
bu nasıl yapalıyım.

Ercan, mevzuat diyor ki, sigortalı olduğunda aylığını kestirmekle yükümlüsün. Kestirmzsen, sigortalı olduktan sonra aldığın tüm aylıklar yersiz ödeme sayılır ve faiziyle birlikte geri alınır.
Sen de -af tarihinden sonra- 2022 aylığı alırken sigortalı çalışmışsın. Maaşını kestirmen gerekirken kestirmemişsin. Bu durumda o tarihten itibaren sigortalı olduğun ya da olmadıpına bakılmaksızın borç tahakkuk ettirilir ve ödemek zorundasın. Bu konuda yapılacak bir şey yok.
Ama ille de ben şansımı deneyeyim dersen, aşağıdaki mantıkla kuruma itiraz edebilirsin. Belki 2009 için öngörülen cezadan kurtulursun. Şans...

Not: 2008-2009 tarihlerindeki sigortalılığını gösteren belgeyi sigorta müdürlüğüne gidip almalı ve dilekçeye eklemelisin:

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne,​

... / ... / 2009​

xxx tarihinde tarafıma gönderilen mektupla "01.06.2008 ile son.08.2009 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığı[m] halde" yersiz ödeme aldığım iddia edilerek yersiz ödenen 2673.34 tl'nin tarafımdan talep edildiğini öğrenmiş bulunuyorum.

Sigortalı bir işte çalışmaya başladığımda 2022 aylığımı kestirmem gerektiğini geç öğrendim ve mevzuat uyarınca öngörülen cezayı da ödemek durumundayım.
Ne var ki 01.06.2008 ile 01.08.2009 tarihleri arasında ceza tahakkuk ettirilmesi hatalıdır. Zira EK1'de dökümü görüleceği üzere sigortalılığım sadece 2008 yılının sonuna dek sürmüş, 2009 yılı itibarı ile sigortalı olmam söz konusu olmamıştır. Bu nedenle 2009 yılı için borç tahakkuk ettirilmesinin hakkaniyet ilkesi ile bağdaşmadığını düşünüyorum.

İş bu gerekçeyle tarafıma bildirilen cezai işlemin 01.06.2008 ile 30.12.2008 tarihleri arasını kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini, 01.01.2009 ile 01.08.2009 tarihleri için tahakkuk ettirilen cezanın iptal edilmesini, ödeme talimatının yeniden düzenlenerek tarafıma bildirilmesini ve dilekçeme yazılı yanıt verilmesini arz ve talep ederim.

EK1: 2008-2009 tarihleri için SGK ilişik durumu bildirir doküman

ad soyad
imza​

TC kimlik no:
Adres:
Telefon:

Dilekçe gönderecek adres:
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
PRİMSİZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
TUNA CD. NO:7 KIZILAY/ANKARA​

Üst Alt