Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 engelli aylığı aldığım takdirde babamın sağlık güvencesinden faydalanamaz mıyım?

Gamzzee

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben 22 yaşında % 76 oranında raporu bulunan bir spina bifida hastasıyım. Bu zamana kadar babamın sağlık güvencesinden faydalanıyordum.
Yaklaşık 7-8 önce 2022 engelli aylığı almaya başladım bu dönem süresincede hep babamın üzerine kayıtlı idim taki 15 gün öncesine kadar.
Daha öncede bir mesajımda bahsettiğim üzere babam işten ayrıldı ve şu an işkur sağlık hizmetlerimizle ilgileniyo. İşkur 15 gün önce benim babamın üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağımı ileri sürdü bunun doğruluk oranı tam olarak nedir acaba
ben bu maaşı aldığım için mi babamın sağlık güvencesinden yararlanamıyorum Yoksa başka bir nedeni mi var?

Bu konu ile bi kaç konu başlığına baktım fakat kilitlenmiş.
Bu konuda yardımcı olur musunuz?

sevgili arkadaşım ben sgk lıyım eşim ise diyaliz hastasıydı bundan 4 veya 5 ay önce sgk bilgi edinme birimine başvurduk durumumuzu izah ettik bize gelen meilde eşinden dolayi sağlık gövencesine sahip olduğu için 2022 maaşı almasında yasal bir engel olmadığını yani sgk sının kesilmesine gerek yok demişlerdi ancak 2022 maaşı bağlandı 4gün sonra eşim vefat etti.
sanada önerim kendi durumunu detaylı bir şekilde sgk bilgi edinme birimine bildirip sana gereken en sağlıklı bilgiyi vereceklerdir...

merhaba öncelikle cewaplarınız için teşekkür ederim

ben 8 senedir TAK yapıyorum ve çeşitli ameliyatlar geçirdim bu ameliyatların çoğunu 18 yaşını geçtikten sonra oldum babamın sağlık güvencesi hiç bi sorun çıkarmadı.
bundan 7-8 ay önce 2022 engelli aylığına başvurdum başvururken dahi bu sağlık güvencesi sürekli aklımızdaydı sorduğumuz görevliler bir sorun çıkmayacağını söylediler babam 4 ay önce işten ayrıldı 2 ay sonrada emekli olacak bize bu süre zarfında işkur bakıcak fakat işkur da sadece hastanedeki olan masrafları karşılayacağını dışarıya (yani TAK ta kullandığım sondaları) karşılamayacağını aynı zamanda benim bu maaşı aldığım için babamın üzerinden sağlık güvencesinden yararlanamayacağımı ileri sürüyo. bugün babamlar tekrar gidip benim durumumu detaylı bi şekilde anlattılar ama onlar maaşı alırsak sağlık güvencesinden yararlanamayacağımı zaten yararlansam dahi sonda masraflarımı karşılamayacaklarını ve bunu bütün yasaların böyle söylediğini iddia ediyorlar

İşkur'a neymiş yahu. Sonda masrafınla, sağlık güvencenle İşkur'un ilgisi neymiş! Oların böyle bir şey söylemeye hakkı da yetkisi de yok. Boş konuşuyorlar...

2022 aylığı alan biri babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Nokta. Bunun aksini söyleyen hiç bir düzenleme söz konusu değil. Aksine SGK bu konuda bu yönde görüş belirtmiştir: http://www.engelliler.biz/forum/202...gerekir-muhtar-onayi-ne-demek.html#post318801

bu durumu hiç bende anlamış değilim:confused: burdaki örnek teşkil edecek kişilerin yorumlarını okuyorum ve bunu annemler görevlilerede söylüyor ama bana sgk dan bakıldığında bilgilerim emekli sandığında görünüyor ve işkurda bu maaşın kesilmediği takdirde bunun düzelmeyeceğini iddia ediyor
sonda masraflarıma gelince aklımız iyice karıştı çünkü işin garip yanı 8 senedir sürekli olarak sonda ihtiyacımı karşılayan medikalci de aynı şeyi tekrarlıyor işkur masrafları karşılamıyor diyor

Haaaa! Şimdi anladım. İşkur'dan işsizlik ödeneği alıyor baban.... İşkur, işsizlik ödeneği alınan süre içinde genel sağlık sigortası primlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırmakla yükümlüdür. Gerisine karışmaya hakkı yok.
Baban işsizlik ödeneği alıyor mu hala?

evet iki ay kadar daha alacak bu sürenin sonunda emekli olacak

İşkur'a neymiş yahu. Onlar babanın genel sağlık sigortası primini ödemek zorunda. O da babandan hak sahibi olduğun için senin sağlık güvenceni kapsıyor. Bu konuda kimsenin "hayır" demeye hakkı yok.

Üst Alt