Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 engelli aylığı 'sosyal güvenlik aylığı alması' sebebi ile kesilmiş..?

yusufelma07

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
selam...
bir çok kardeşimize yardımcı olduğunuzu gördüm... bizlere de yardımcıolacağınızı umarak size yazıyorum..
iki tane yeğenimden birisi işitme engelli, diğeri akdeniz anemisi.
geçen yıl özürlü maaşı için başvuruda bulunduk. bir ay maaş ödenmesi uygun bulunmuş ve ödendi...
başvuru sırasında istenilen evrakları verdiğimiz günden beri alesinde sosyal güvence açısından ve çalışma durumunda hiç bir değişiklik yok... baba köyde oturuyor ve çocuklarının rahatsızlıkları nedeniyle ekonomik olarak bitik olduğu için daha önce yatırmakta olduğu bağ-kur pirimlerini ödeyez olmuş ve pasif sigortalı olarak gözükmektedir. anne kendisi de böbrek hastası olup hiç bir şekiilde çalışamamaktadır.
bu durumda çocuklara ödenen aylık aniden kesilmiş sebep olarak babanın sgk dan maaş aldığı gösterilmiştir.

gerekli evraklar tekrar düzenlenip itiraz yapılmış nisan ayından beri ne bir cevap alına bilmiş ne de yol gösterilmiştir...

bu arada byük kardeş 18 yaşını doldurdu...
şimdi bizim izlememiz gereken yol ne olabilir... yardımcı olursanız seviniriz...

teşekkürler...

Yeğenleriniz buyuk yegeniniz de dahil olmak üzere 2022 aylıgı başvurusu sırasında 18 yaşın altındalarmış. Dolayısıyla babaları onlar adına 2022 özürlü yakını aylığı için başvurmuştur.

Küçük çocuk 18 yaşından küçük oldugu için şu yapılabilir...
Eğer baba, engelli yakını aylıgı başvurusundan sonra bagkurlu gorunuyorsa aylık hak sahipliğini kaybeder. O yüzden ilk önerim bagkur kaydını incelesin ve bagkur kaydı varsa bagkur kaydını iptal ettirsin. Bağkur kaydını iptal ettirdikten sonra "bagkur kaydının olmadıgını" belgelesin ve o evrakla birlikte engelli yakını aylıgı için tekrar başvursun (küçük çocuk 18 yaşından küçük oldugu için onun adına baba başvurabilir çünkü).

Buyuk çocuk 18 yaşını tamamlamışsa kendi adına başvurabilir artık. 18 yaşını doldurdugunu belirtir ve gerekli evraklarla birlikte özürlü aylıgı için kaymakamlıga başvurur:http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

Ama küçük yegeniniz için öncelikle babanın bagkur kaydının olup olmadıgını kesin ögrenin. Durumdan da bizi haberdar edin lütfen...Sizden gelen kesin bilgiye gore tekrar degerlendirriz durumu...
Evrak takipten engelli yakını aylıgıyla ilgili durumunu bir incelesin:http://kesenek.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do
Tekrar ediyorum bu durum küçük yegen için geçerli.

Buyuk yegen 18 yaşını doldurmuşsa artık kendi adına başvurabilir.

selam...
konu ile ilgilendiğiniz ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim...

Çocukların babası, önceden bağkur (çiftçi) pirimlerini yatırıyordu.. babdan kalma tarlaları ekip dikiyor, boş zamanlarda vasıfsız amele olarak çalışıyordu. çocukların özürleri nedeniyle tedavi giderleri ve çalışma kaybından dolayı bir çok malını satmış ( tarlalar da dahil) ve ekonomik açıdan zor duruma düşmüştür... dolayısıyla da ilk defa özürlü aylığına başvurduğu sırada 50 ay pirim ödenmemiş borçlu ve durumu da paif sigortalı olarak değiştirilmişti. bu belgelerle özürlü aylığı için başvurduk ve kabul edildi.. daha önce de belirttiğim gibi bir defa para da ödendi...

bu ödemeden sonra babanın durumunda sosyal güvenlik olarak hiç bir değişiklik olmadı... hiç bir yere pirim ödemedi, hiç bir sigortalı işte çalışmadı...maddi olarak da o günden daha da kötü duruma düştü tabii...

şimdi bu durumda biz sgk dan alınan belgeyi de 5 ay önce pirimsiz ödemeler müdürlüğüne gönderdik...
ancak ne bir haber var ne de bize cevap veren var...
bu arada biz dün büyük çocuk için yeniden evrakları hazırladık ve mal müdürlüğüne teslim ettik... sanırım o da belli incelemeler tekrar yapıldıktan sonra kurl kararıyla onaylanacak ve pirimsiz ödemeler müdürlüğüne gönderilecekmiş... bu da 6 ay gibi bir süreçte oluyormuş... zaten bir özürlünün banka araştırmalarını yaptırması bir hafta sürüyor hazırlanan evrakta... 15 kurumdan sorgulama yapılıyor... bir zamanlar hastanelerde, bağkur kapılarında çekilen sıkıntılar şimdi de bu alanda devam ediyor. acaba devletimiz bir gün özürlü vatandaşlarımızın bu işlemlerini daha da kolaylaştıracak mı merak ediyorum..
umarım bizlere yol gösterebilirsiniz...
saygılarımla...

Rica ederim ne demek:) Biz paylaştıkça güçleneceğiz...
Büyük çocugun muhtaçlık kararının en geç 3 ay içinde çıkması gerekir mevzuata gore... Dün başvurusunu yaptıgına göre en geç üç ay içinde muhtaçlık kararı çıkar ve gerekli evrakları SGK'na gönderilir. inşallah altı aydan önce çıkacagını düşünüyorum aylıgın...
Buyuk kardeş için de bekleyeceğiz biraz malesef..
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıgı yapılandırılmasını tamamladıktan sonra inşallah bu sorunlar azalacaktır diye düşünüyorum. Temennim bu. Bu süre içinde SGK primsiz ödemeler müdürlüğüne biraz katlanacagız daha... Şu an SGK Primsiz Ödemeler Müdürlüğü kaldırıldı ama bahsettiğim bakanlık yapılandırılmasını tamamlayana kadar ilgili mevzuatına gore hizmete devam edecek... Daha sonra bahsettiğim bakanlık bunyesinde toplanacak tüm sosyal yardımlar. Bu da sorunlarımıza çözüm bulma noktasında elimizi güçlendirecek...

Küçük kardeş için sormam gerekecek. Bagkur kaydı tamamiyle silindi mi babanın? Bagkur kaydının bile olmaması gerekiyor çünkü. Lütfen bu konuyu iyice ogrensin baba. Bagkura borçlu olması bişi ifade etmiyor. bagkur kaydının olmaması gerekiyor hiç... Bunu tam ögrenip buraya yazabilir misiniz lütfen?

e postayı cevapladım. foruma yazmanın mantığını sonradan düşündüm...
o yüzden tekrar özetle yazıyorum..

bizden istenilen ve sgk dan alınan evrakta babanın durumu "pasif sigortalı" olarak görünmektedir... bunun tam anlamı sigorta kaydı silinmiş demekmi yoksa durdurulmuş demek mi ben bilmiyorum...

ilk başvuru yaptığımızda da böyle yazıyordu. maaş bağlandı. sonradan tekrar durumu ispatlamak için ilçe mal müdülüğü taafından istenen evrak da da böyle yazıyordu.. kimse bize bu evrak şöyle olacak demedi. bunu kabul ettiler her defasında...
ayrıca maaşın kesilme sebebi olarak sgk kaydı var demiyor..." sgk dan maaş alması" diyor... (asla bu kişinin maaş alması yok...zaten bankadan para olarak sadece çocukların ilk maaşını çekmiş.) tek endişem isim benzerliğinden olur mu diye düşünüyorum.. tc kimlik no ile yapılmıyor mu bu işlemler diye düşünün ce o da mantıksız geliyor...

malesef pirimsiz ödemeler de telefonlara bakılmıyor... 170 e yönlendiriliyorsunuz... özürlü maaşına muhtaç bir kişinin ücretli bu hattan yararlanması ayrı bir sorun...

allah özürlü kardeşlerimizin yardımcısı olsun...

Yusuf Bey, öncelikle şu bagkur kaydının silinip silinmediğini çocukların babasından ögrenebilir misiniz? Öğrendikten sonra buraya yazarsanız memnun olurum. Pek sigorta işlerinden anlamam o yüzden SGK'dan durumunu sorguulatıp kesin bilgi alabilir misiniz?
Hiçbir şekilde babanın bagkur kaydının olmaması gerekiyor.
Çünkü bagkurlu olmakla bir aylık hakkı kazanıyor baba. Bu şekilde aylık hakkı kazanıldıgı için "sgk'dan aylık alması" ibaresi kullanılıyor genelde.
Sorun, ya babanın bagkur kaydının halen silinmemiş olması ya da yeniden gözden geçirme surecine tabi olmasıdır...
Şu bagkur işini öğrenin ona gore bakalım biz de...

Üst Alt