Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 engelli maaşı alıyorum. Yeşil karta başvurabilir miyim?

yaprak1981

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
arkadaslar merhaba 2022 engelli aylığı kız arkadasım alıyor yeşil karta başvurabilirmi ?
başvurduğunda 2022 engelli aylığı kesilirmi?

hayır.
kaymakamlığa sözlü olarak 2022 aldığınızı beyan edip yeşil kart çıkarttırmak istediğinizi söylerseniz başka hiçbir inceleme yapılmaksızın yeşil kartınızı alabilirsiniz..

Yeşil kart çıkartmamışsa ve yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmıyorsa Yönetmelik'in 24. Maddesi gereğince sağlık giderlerinin
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanması için SGK'na başvursun.
Yeşil karta gerek yok.​

melek hanım bu başvuruyu nasıl yapmalıyız benimde yeşilkart için kaymakamlıha itiraz ettim ama daha bi yanıt alamadım olumsuz bi yanıtta birde sizin göstermiş olduğunuz bu yola başvura bilirmiyim tşk ederim

Zaten 2022 aylığı alıyorken yeşil kart kullanmıyorsan yeşil kart çıkarmana gerek yok. Eğer yeşil kart başvurun olumsuz sonuçlanırsa Yukarıda dediğim gibi SGK'na başvur.
65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK'in 24. maddesine göre; sağlık giderlerinin, "31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında" karşılanmasını talep eden bir dilekçe yaz ya da sgk il müdürlüğüne başvur.
Pratikliğim pek yok bu konuda. Zaten bu yönetmelik de yeni yürürlüğe girdi biliyorsun. İstersen il sgk Müdürlüğüne git sor. Gelişmeleir buraya da yaz lütfen...​

Trakyalı, evde bakım aylığının reddedildiğini yazmışsın. Mesajında belirttiğin 850+300 TL'yi toplayıp üçe böldüm sonuç 383 tl çıktı. 3 Lliracık aşıyor sadece.
Evde toplam kaç kşi yaşıyorsunuz? ve tam olarak geliirniz aylık olarak ne kadar? Bu 3 lira belki düşük çıkar...? Tekrar bir hesap yapsana. Aylık kişi başına düşen gelir 380 TL'yi aşmıyorsa ve şartlara uygunsan evde bakım aylığı alabilirsin. Zorlayın şu gelir meselesini biraz...

arkadslar beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
benim kız arkadasım sağlık güvencesi yok.yeşil kart o yüzden cıkartalım dedik.
biz buna başvurduğumuzda 2022 aylığı kesilirmi?
izlememiz gereken yol nedir?
teşekkür ederim.

melek hanım evde 3 kişi yaşıyoruz babamın bu ay aldığı maaş 870 benim aldığım 3 aylık 900 küsür bunu 3 böldümüzde 390 çıkıyo evde bakımdan önce şu sağlık güvencesi olumlu sonuçlansın bundan sonrası hakkımızda hayırlısı neyse o olsun tekrar teşekür ederim melek hanım

Üst Alt