Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alan çocuğum için GSS primi ödememiz söylendi!?

şenay24

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
selamunaleyküm sizden bir ricam var beni bilgilendirirseniz sevinirim benim mentalli 170 zihinsel 26 yaşında oglum var 3 aylık maaşı var bende bakım parası alıyorum bu gün vakıf ssk ya gönderdi 37 ytl saglık sigorta parası yatıracaksın diyorlar başka hiç bir gelirimiz yok 2 kişiyiz ne yapmam gerek saygılarımla

A Slm Şenay hanım aldığınız bakım parası gelir sayılmıyor ve siz başka gelirimiz yok diyorsunuz.
Son çıkan yönetmeliğe göre 1 yıl içersinde tüm 2022 maaşı alanlar kontrolden geçirilecek ve şartlarınızın son yönetmeliğe uyup uymadığı araştırılacak hane geliri 120 tl yi aşanların kesilecek dendi sizin gelirinizin olmasa dahi üzerinize kayıtlı bir mal varlığınız varsa ev oto arsa tarla vb bu varlıklar gelir getirmese dahi rayiç değerleri üzerinden gelir getiriryormuş gibi kabul edilip örneğin bir tek yaşadığınız ev bile sizin olsa rayiç ederini 240 a böldüğünüzde 120 Tl çıkması halinde 2022 maaşını hak etmiyormuşuz.
Bu durum 2022 maaşı alan kişilerin reşit olup olmadığına bakılmadan uygulanıyor. Sizin durumunuz 2022 maşınızın kesildiğini gösteriyor

144 nolu telefonu arayıp 2022 ile ilgili son durumunuz öğrenebilirsiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSonuc
Bu linkten provizyon sorgulaması yaparsanız.
Tescil kapsamı kısmında 60/c3 2022 65 yaş
Sorgu sonucunda kısmındada Müstahaktır provizyon alabilir.
Yazıyorsa bildiğimiz kadarı ile 2022 maaşında sorun yok demektir Devlet hastahaneleri ücretsiz tedavi olabilirsiniz
Aksi durumda sorgu sonucu kısmında bir açıklama vardır.

2022 maaşınızın kesilmiş olması durumunda kesilme nedenini öğrenip yazarsanız bizide bilgilendirmiş olursunuz.

iğide 2022 engelli maaşı alanların gss pirimini devlet ödüyor neden size 37 tl ödeme çıkartmışlarki sordunuzmu sebebi nedir diye birde diyosunuz ki tek gelir evde bakım maaşı ve engelli maaşı pirim ödememeniz gerek diye biliyorum

bakım aylıgı

selam 26 yaşında 100 % 70 zihinsel engelli oglum 3 aylık maaş alıyor bende 690 ytl bakım parası alıyorum bana 40 ytl genel sigorta çıkmış benim ve oglumun başka hiç bir geliri yok evde 2 kişiyiz üzerimizede hiç bir mal yokbu sigorta dogrumudur bakım aylıgı gelirdenmi sayılıyor bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

şenay hanım bir yanlışlık olması lazım bence siz kuruba giderek durumu bir dilekçe ile anlatın yani sizin herhangi bir ücret ödememeniz lazım mesela hem evde bakım hemde 2022 engelli maaşı alıpta pirim ödemeyen bir sürü engelli arkadaşlarımız var 2022 engelli maaşı alan engellilerin gss pirimini devlet ödüyor ve otomatik olarak sigortalı oluyor dediğim gibi bir yanlışlık olması lazım siz dilekçe ile müracat edin ve durumu anlatın bakalım nedicekler hatta siz durumu BİMER e yazın sorun bakalım ordan nasıl bir yanıt gelecek en doğru cevabı bimer verir

bakım aylıgı

bütün arkadaşlara yalvarıyorum ne olur bir cevap yazın ben 26 yaşında 170 zihinsel engelli ogluma bakıyorum bakım maşım var oglumunda 3 aylıgı beni 2012 de genel saglık sigortası yapmışlar 600 ytl borcum varmış aydada 39 ytl ödeyecekmişim başkada hiç bir gekirimiz yok sosyal yardımlaşmaya gittim bakım maşın var o yüzden sigortan var dediler allah rızası için bilen varsa yazsın saygılar

arkadaşım bulunduğun kaymakamlığa git yeniden gelir testi yaptır bu gss adı altında yatırılan parayı ödeyemiyorum iptalini istiyorum diye yeniden dilekce ver yeşilkarta geç tabiki yeniden gelip inceliyolar eve ondan sonra hak kazanırsan yeşilkartlı olursun vede o 39 lirayı ödemekten kurtulursun.birikmiş borcun için bişey diyemiycem onuda sgkdan öğren .

Bakım maaşı alması sigortalı olması anlamına gelmez ki. Bir yanlış anlaşılma olmasın?

2022 maaşı alan birisinin gss pirimi devlet tarafından ödenir bu durumda 2022 maaşının kesilmiş olabilme ihtimali var bunu sorgulayın yada vakıfa 2022li olduğunu hatırlatın

şenay24;

Merhaba.. Aynı halden bende muzdaribim..
eşim bakım aylıgı alıyor bende 2022 için müracaat ettim ve rededildi.. Gerekçesi ise GSS1 ödeyen kişi 2022 aylığı alamaz denildi.. Gss1 kapsamına bakım aylığı aldığım için giriyorum ve mecburen bu parayı ödüyorum.. başka bir alternatifi yok çünkü.. 2022 maaşı için gelir tespiti yapılırken Bakım aylığı gelir tespitine dahil edilemez denmesine rağmen. dolaylı yolsan bakım ucreti aldıgımız için Gss1 ödüyoruz ve Gss1 ödediğiniz içinde 2022 alamıyoruz. Bu sorunu Bimere yazdım. ve gelen cevap..
BİMER’ e 22.04.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.
Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden yapılan incelemede, 2022 Sayılı Kanuna göre söz konusu talebiniz ilerde yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinize rica ederim.
Bakım maaşı alması sigortalı olması anlamına gelmez ki. Bir yanlış anlaşılma olmasın?

Şenay, oğlun 2022 aylığı alıyor ve 2022 aylığı aldığı için 60/1 c(3) kapsamında sigortalı. Primini de devlet ödüyor.
Lakin sen maalesef oğlunun bakmakla yükümlü yakını sayılmıyorsun ve o yüzden gelir testine tabisin. Bu gelir testinde de oğlun senin hanende kalan bekar çocuk olduğu için kişi sayısına dahildir.
ayrıca gelir testinde maalesef 2022 aylıkları ve evde bakım aylıkları da dahil ediliyor. Gelir testinde o primi ödemek zorundasın. Böylece saglık güvencen olacak bundan yararlanabileceksin.
Sağlık güvenceli olman oğlunun 2022 aylığına zarar vermeyecek.

Vuralh, maalesef evet, GSS kapsamında sigortalıysan hiçbir şekilde 2022 aylığından yararlanamıyorsun.
Üstelik GSS gelir testine 2022 ve evde bakım aylıkları da dahildir. Böyle olunca sırf evde bakım aylığıyla bile eger kişi sayısı azsa GSS kapsamında 60/1 (g) kapsamında prim ödemek zorunda kalıyorsun.
Bu durumda da evde bakı aylıgından dolayı gelir testine tabi tutulup GSS 60/1 (g)'li olunca 2022 aylığı alamıyorsun.
Bu durumda olanlar da aynı şekilde 2022 aylığı alamaz.
Bu konuda bakanlığı sürekli rahatsız edin.
2022 aylığında evde bakım aylığı dahi,l edilmezken,
GSS gelir testinde evde bakım aylığının dahil edilmesi yüzünden senin gibi çoğu kişi 2022 aylığı alamaz.
Bakanlığı topa tutun. Ne bu yahu!

bi düzen veremediler bu 2022 maaşlarına. almanyada olsaydık 3 bin Euro alırdık

Şenay, o genelge'nin linkini niçin verdin? Anlatmak istediğin nedir?

selam bacım 04.02.2013 tarihinde bakım parasının gelire dahil edilmedigi yazıyor okuya BİLDİNMİ SAYGILAR

okudum orayı ama GSS gelir testi için demiyor orada.
Ayrıca GSS yönetmeliğine baktım ben. oyle bir şey yazmıyor. şimdi mevzuata bakıorum ben de.

Yönetmelik'teki ilgili maddeyi şurada paylaşmıştım:http://www.engelliler.biz/forum/saglik-guvencesi/110959-gss-gelir-testinde-evde-bakim-ve-2022-ayliklari-dahil-ediliyor-mu.html#post1294240

Ş
imdi konuyu iyice araştırıyorum.

Ablacım o bahsettiğin genelge yeni yardım programları ve ölçütleri geliştirmek için yapılan bir çalışmaya yönelik. Evde bakım aylığı yardımını degerlendirmek ve yeni yardım programı ve ölçütleri geliştirmek için değerlendirme çalışması yani.
Elde edilen sonuçların da istenen adrese gönderilmesi isteniyor. Hepsi bu. Bütün yardımlar tek çatı altında toplanacağı için onun hazırlıkları yapılıyor. Tüm yardımlar için bir ölçüt bir tek program hazırlamaya çalışıyorlar.

Melek hanım evde bakım aylığı alanlar hem GSS ödemek zorundalar hemde 2022 den biz yararlanamıyormuyuz ?

vuralh, vakfa git ve 2022'ye başvuracağını söyle GSS'nı i,ptal etsinler. Eger 2022 aylığı almaya hak sahibiysen yani kişi başına düşen aylık gelirin (evde bakım aylığı hariç) 119,62 lira altındaysa 2022 aylığı için başvuracagını söyle. Bu durumda 2022 aylığı baglanırsa 60/1 c(3) kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı olabileceğini soyle. Ama GSS gelir testinde evde bakım aylıgını da dahil ettikleri için prim ödemek zorunda kaldıgını, oysa 2022 aylığı için evde bakım aylığının dahil olmadıgını ısrarla soyle.
Önce bunu deneyelim.
Bu arada şu soruma cevap ver. Evde bakım aylığından başka geliriniz var mı? Evde kaç kişisiniz? Evde kalanlardan çalışan, emekli olan ya da hangi ad altında olursa olsun bir geliri olan var mı?

Melek hanım.. Vakfa gittim iki ay once yeniden değerlendirme istedim.. Bakım aylığından başka bir gelirimiz yok.. bana GSS1 ödediğiniz sürece şuanki mevzuata göre 2022 alamazsınız dendi. ve Bakım aylığı aldığınız sürece mecbursunuz gss1 ödeyeceksiniz denildi.. bu durumu BİMER e yazdım. evde iki kişiyiz eşim bakım aylığı alıyor 2022 ye müracaat ettim GSS1 ödediğinzi için vakıf bu parayı alamazsınız dendi.. Gelen cevap... [FONT=Times New Roman, serif]BİMER’ e 22.04.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir. [/FONT]
[FONT="Times New Roman"] [/FONT][FONT="Times New Roman"]Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden yapılan incelemede, 2022 Sayılı Kanuna göre söz konusu talebiniz ilerde yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinize rica ederim. [/FONT]

Vuralh, bu sorun nasıl gözden kaçmış ya? Ama yapılan çalışmalarda bu durum düzeltilecek gibi. demin şenay'ın gösterdiği genelge yeni bir program ve ölçüt hazırlama çalışmasıydı. Yine de aramak lazım. alo 144'ü aradın mı hiç? ne dediler?
Aile Bakanlığı da hiçbir şey yayınlamıor ki bakalım... giriorum siteisne guncel duurm var mı diye, bulamıorum. şeffaf değil bu kurum. genelgeleri bile anca vakıflara gönderiolar yayınlamıolar sitelerinde.

Zaten evde bakım aylığı da bütünleşik sosyal yardım hizmetlerine dahil olacak. bunun çalışmalarını yapıyorlar. ayrıca mevzuat da hazırlıolardır bir sürü. ama bir şey yayınladıkları yok işte. ne yapıolar fikrimiz var elbette ama doğru mu yapıolar tartışılır...

Melek hanım 144 ü bir kaç defa aradım... Evde bakım aylığı alan 2022 alabilirmi diye sordum.. uzmanlarla görüştüm evet hem 2022 hem de evde bakım aylığı alabilirsiniz dendi.. ama 2022 için gelir tespiti ölçütlerinde gss pirimini kendisi ödeyen 2022 alamaz deniliyormuş.. 144 teki uzman bana gss pirimini iptal ettir dedi.. vakıfa gittim iptal edin dedim de Tamam iptal edelim ama bakım aylığı aldığın sürece sen bu pirimi ödemek mecburiyetindesin gss genelgeleri bu durumda olduğu müddetçe pirimi ödeyeceksin.. pirimi kendin ödediğin sürece 2022 yi alamazsın dediler... 144 ü aradım vakıf uzmanlarıyla birebir görüştürdüm.. sonuçta onlarda iki arada kaldılar durumu müsteşarlığa bildireceklerini benim gibi çok kişi olduğunu ve ara ara vakıfa gidip gelişme olup olmadığını sormamı istediler.. Yukarıda Şenay hanımın verdiği link bir anda yeni bir gelişme olduğu izlenimi verdi.. ama sizin değerlendirmenizde hazırlık çalışması diyorsunuz... Hayırlı olur inş. sonu

Fazla sürmez o çalışmalar da. Az kaldı. Lakin senin başına gelen olay ciddi. resmen rezalet bir durum:) Bu pirincin taşını acil temizlemek zorundalar. O yuzden ben de arayacağım gerekli yerleri.

Bence sen de herkesi rahatsız et olay çözülene kadar. Çünkü dediğin gibi başına gelen olay olabilecek en saçma şey. kendi mevzuatlarıyla çelişiolar:)
Gerçi rezalet çok da:) Sinirimden gülüorum artık.

Teşekkür ederim ilginiz için.. elimden geldiğince uğraşıyorum sizlerin desteğiyle sanırım daha çabuk sorun çözülür..

2022 sayılı yasa gereği 65 yaş ve özürlü maaşı tarafınıza ödenen yersiz ödeme tutarları kurumumuzca kişi borçları hesabından takip edilmektedir.yersiz ödemenin tahsiliyle ilgili tarafınıza mal müdürlüğümüzce davet ve bilgilendirme yazısı yazdıksada duyarsız kalmış olmanız nedeniyle alacağın tahsili için dosyanız hakkında hukiki işlem başkatılmıştır...şimdi beni cezaevinemi atacaklar 2009 yılında 2500 tl idi..

2022 sayılı yasa gereği 65 yaş ve özürlü maaşı tarafınıza ödenen yersiz ödeme tutarları kurumumuzca kişi borçları hesabından takip edilmektedir.yersiz ödemenin tahsiliyle ilgili tarafınıza mal müdürlüğümüzce davet ve bilgilendirme yazısı yazdıksada duyarsız kalmış olmanız nedeniyle alacağın tahsili için dosyanız hakkında hukiki işlem başkatılmıştır...şimdi beni cezaevinemi atacaklar 2009 yılında 2500 tl idi..
TESYEV,E YAZI YAZDIM YARDIMCI OLUN OKADAR PARA TOPLANDI..DEVLETE OLAN BORCU ÖDEYİN DEDİM AMA YAPMADILAR..TESYEV ENGELLİYE YARDIMCI OLUYORMU ACABA BİLGİSİ OLAN VARMI

ne yazıkki bu durumda yeni düzenleme gerekli baklemekten başka yapacak bir şey yok ayrıca bu durumu sıklıkla yetkillilere iletmek gerek

YAHUU BU KONU ÇOK ENGELLİNİN canını yakacak gibi, ben e devlet sayfamdan baktım 3 aylık maaşım 08.12.2017 de kesilmiş + hemen gss ye baktım onda spas bölümünde hala aktif görünüyor 2022 den aldığım maaş ama özürlü değilde 65 yaş üstü olarak görünüyor, bunlar ne yapıyorlar yahuuu, kimin nerden haberi var var her şey allak bullak oldu çoğu engellinin 3 aylığını kestiler, bunlar kendilerini ne sanıyorlar 15 milyon kişidir engelliler, her şey iki dudak bir kafa misali ne dersem o olur gibi.ç...

Üst Alt