Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alan kişinin ailesi de otomatik olarak GSS'li sayılacak mı?

asilçocuk

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
2022 alan engelli otomatik GSS kapsamına alınmış,peki 2022 ile geçinen ailesi de hiçbir işleme gerek olmaksızın GSS li sayılacakmı?

Mesela eşi...

S G K dan 2022 aylıgı ile ilgili bir yazı görmedim.

Evde 1 GSS li olması yeter deniliyordu.Babam direkt GSS li olduğuna göre bakmakla yükümlü olduğu ailesinin de GSS li olması gerekmezmi?

özellikle eşinin de gss olması gerekmezmi arkadaşlar

18 yaşından büyükler demi aynı eşi örneğin??

Evet. 18 yaşından büyük özürlüler,
adına engelli aylıgı alınan 18 yaşından küçük özürrlüler ve yaşlı aylıgı alaanlar sadece bu kapsamda GSS'lısı olur.
2022 almayan eşi, çocugu, anaa babası vs gelir tesbitine tabi tutulur ve gelirinee gore GSS'lı olur.

Evdeki diğer bireylerin gelir tespiti yapılırken,bir kişinin aldığı 2022 maaşı da hesaba katılacakmı?Ben mantıken katılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Melek abla.şimdi ben 2022 maaşı alıyorum.yeşilkartımın vizesi haziran ayında doluyor.hazirana kadar yeşilkartı kullanıp hazirandan sonra otomatikman gsslimi olacam?yoksa 1 ocakdan itibaren yeşilkartımın hükmü yok.zaten gss li olmuş oluyormuyum şu an?
bir de eşim ve bebeğim var.onlar benim dosyamla yeşilkartlılar.eşim özürlü değil.onlar yeşilkartlarının süreleri dolunca kaymakamlığa gidip gelir testi yaptıracaklarmı?eşimin üzerine ve bebeğimin üzerine hiçbir mal yok.sadece evlenirken takılardan kalan 5 bin tl vardı.eşimin adına bankaya attık.o para bir sorun teşkil eder mi gss için?
not: annem ve babamla aynı evde yaşıyoruz.yani evde 5 kişiyiz.babam 2 ay sonra isteğe bağlı bağkurdan emekli olacak.yaklaşık 700 tl civarı maaş alır diyorlar.bunun bize etkisi olur mu?

evde 5 kişi oldugunuzu belirmişsiniz buda 295*5= 1475 tl yapmaktadır bu rakamın üzerinde gelir ve giderler olursa gss primi ödemek durumunda kalabilirsiniz.yeşil kartı olanlar 01 ocak 2012 den itibaren otomatik gss kapsamında olup vizesi dolunca 1 ay içinde gelir testi yaptıracaklar gelir testinde tüm gelirler hesaplanacaktır sosyal yardımlar (nakdi) , emekli maaşları , 2022 aylıgı , sigortalı çalışan gibi .. gelir testi içinde hesaplanacaktır.

Üst Alt