Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alan ve yeşilkartı olan engellinin Opel Insignia sahibi olması doğru mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

UZAKLAR

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
1
Malmüdürüyüm, İlçe İdare Kurulunda gerek 2022 ve gerekse yeşilkart taleplerini değerlendirip karara bağlarız. Bu gün yeşilkart vizesi için gelen ve de 2022 sayılı kanun gereği maaş almakta olan bir %90 ve üzeri engelli statüsünde olan bir KARDEŞİMİZ adına yapılan araştırmada 2011 model OPEL INSIGNIA marka araç çıktı. Buyurun yorum yapın. ÖTV siz fiyatı 55-60 Bin TL olan bir araça sahipsiniz ve 2022 ve yeşilkartınız var. 2022 aylığı ve yeşilkart önceden verilmiş ve durum yeşilkart vizesi sırasında ortaya çıkıyor. Aracın şoförleride kuzenleri.
Çok haklar kaybettikya, bize inanın müstehak. Başka bişi söylemek istemiyorum.:mad::mad::mad::mad::mad:

Böyle sahtekarlar tesbit edilip ayıklanmalı .....

Merhaba
O araç adamın adına kayıtlı olabilir ama Aracın şoförleri kuzenleri diyorsunuzya bence kuzenleri bu adamın engelini ve raporunu kullanarak aracı almış ve kullanıyorlardır emin olun adamada bi faydaları yoktur yani adamın yine o yeşilkarta ve maaşa ihtiyacı vardır.

Onun adına alınmıştır bencede iyice araştırılmalı..

hangi yönden bakarsanız bakın yanlış.aracı kendisinin almasıda (2022 maaşına muhtacım diyor çünkü), varlıklı bir yakınının onun ötv hakkından yararlanmasıda. devlet bu gibi durumları araştırsın,hile yapanları cezalandırsın ama bunları bahane edip haklarımıza tırpan vurmasın.

Bence de haklısın Şifa bu tip insanlar yüzünden haklarımız tırpanlanıyor doğru.Buna birazda biz izin veriyoruz galiba

Evrak üzeri o araç onun olabilir.ama eminimki o araca kendisi binmiyordur.vede o maaşa vede yeşil karta muhtaçtır.bu tür istisnalar yüzünden mevcut haklar hiç bir şekilde sorgulanmamalı.özürsüz olan bir insan özürlünün halinden anlamaz.bırakın böyle estek köstek şeyleri.bizlere daha kaliteli bir hayat sunmak için çaba sarfedin.bütün dünya o özürlünün olsa onun bir kolunu bir bacağını geri verebilirmisiniz.tüm özürlüler bundan daha iyilerine layıktır...............

Hadi yaaa..!!! bana ailemin geliri yüzünden ne 2022 ne de evde bakım aylığı vermeyecek ama diğer taraftan amca son model lüx araca binecek bizde "ne olacak binsin "diyelim sorgulanmasın diyelim öylemi..

bizde 2022 maaşı olanlara araştırma yapılmıyor.müracat etmeleri halinde direkt yeşilkart bağlanıyor.

UZAKLAR;
Yorumu siz yapın malmüdürü sizsiniz, görevi ihmalden suç duyurusunda bulunun mesai arkadaşlarınız hakkında, neden bu kadar pahalı bir aracın ruhsatı veriliyor diye! o kişi hakkında soruşturma isteyin nerden bu değirmenin suyu? geliri varmı yokmu diye! İyi niyetle bu yazıyı yazmışsınızdır ama yorumu bize bırakmanız çok çok yanlış...

Bir kardeşimiz demişki;
Araba aldık 2022 maaşım kesildi, bu yasal mı? bende şöyle bir yazı yazdım oraya bi zahmet bunada bir yorum rica ediyorum. sn. UZAKLAR

2022 muhtaç, engelli, yaşlı herkesi kapsıyor bu yüzden gereksinimleri artık karşılamıyor... Bir defa engellilerin hakları ayrı muhtaç bireyin hakları ayrı olmalı; utanmadan engelli bireyde birde muhtaçlık şartı aranınca böle saçmalıklar oluyor. Çalışamayan engelli bireyden muhtaçlık kısıtlamaları kalkmalı...

Durumu olan akrabalarım bana basitinden araç alalım diyor ama bu saçmalıklar yüzünden alamıyoruz. Şurdan kızılaya gitsem(ankara) 12tl taksi maaş almaya gitsem taksi hastane taksi o taksi bu taksi, kimse bunları düşünmüyor. Heray 100tl taksiye veriyorum buda ayda 5 kez dışarı çıkmak demek, yazıklar olsun yaptıkları işe verdikleri 3 kuruşta taksiye gidiyor... Unutmadan yarın oy kullanıcam gene taksi

Kimse demiyor ki kardeşim bunlar engelli, herkesten çok onların araca ihtiyacı var! onlara kolaylık yapalım 20-25.000tl'ye (akrabaya yardım etmek inancımızın temeli değilmi? durumu olan bi akraba, hayırsever alır.) kadar araç sahibi olabilsinler ama yok devlet dairelerinde facebooka girmekten denetim yapmaya fırsatları kalmıyor beyefendilerin, olan bize oluyor. Oy için çığırtkan salarlar meydanlara o kadar!
Ben üniversite okudum, ülkeme faydalı olcam diye ,evimden 800 km uzakta engelli halimle karşılık bumu...

2022 alıyorum 2 yıldır bir allah kulu aramadı yetiyormu maaş? alabiliyormusun? sıkıntı varmı? öldünmü kaldınmı? diyen yok. Evde bakım hizmetindende yararlanıyoruz asıl SHÇEK bunu sormalı amaonlardan da tık yok...
Siz başka birşey söylemiyorsunuz ama benim söyleyecek çok şeyim var ama kısacası DENETİM DENETİM DENETİM.

tek gelirim 2022 maaşı bana şimdi yakınlarım kendi aralarında para toplayı bir araba alsalar sıfır olsa bu araç bu benim maddi durumumun iyi olduğu anlamınamı gelir... sayın malmüdürüm şöyle bir kendini bu engelli insanların yerine koy oyle değerlendir konuyu...

araba var, araba var... ben opel ingsinia dan bahsediyorum akrep_61, o kadar ucuz arabalar varken neden gidip alınabilecek en iyi ve en pahalı arabadan birisi alınıyorki ? bu gün ülkemizde bu arabadan acaba kaç kişide var. ve ayrıca para toplayıp bir akrabasına araba alacak kadar SOSYAL YARDIMLAŞMAYI bilen kuzenler o kişiyi neden 2022 aylığına muhtaç etsinlerki. lütfen konuyu çarpıtmayınız. il/ilçe idare kurulunun engelli adına olan bir aracı değerlendirirken illaki belli insani duygularıda göz önünde bulundurur. Bu araç bir dacia, clio, getz v.b araçlar olsaydı inan kimse üzerinde durmazdı bile. Umarım anlaşılmışımdır.

TTedTT, arkadaşım 2022 ve yeşilkart bağlanması ile ilgili işlemleri bilin de sonra biz suç duyurusunu yaparız ! Biz bu arkadaşımıza üzerinde araç varken 2022 ve yeşil kart vermedik. 2022 ve yeşilkart hakkı kazandıktan sonra vatandaş art niyetle arabayı aldıysa idare kurulu ne yapabilirki. Sadece bu arkadaş yeşilkart vizesi için müracaat ettiğinde adına yeniden araştırma yapılır ve araç kaydı bu araştırmada çıktı.

Anladım, ülkemizin ekonomik durumu nedeniyle, ülke kaynakları art niyetle sömürülüyor. Benim vurgulamak istediğimde devlet kurumlarındaki denetim zafiyeti, kordinasyon-enformasyon yetersizliği ve memurların görevini kötüye kullanması.. Sonuçta birey art niyetlide olsa devlet memurlar bunu engellemeli, engellemiyorsa vardır bunda bir iş deyip memurlar hakkında soruşturma açılmalı. Devlet kaynaklarını kendi sömürtmemeli.
Arkadaşıma, evde bakım maaşı olıyorsun bu yüzden ortez veremeyiz diyebilenler, bunu tespit edebiliyorsa aracın ruhsatını yaparken nasıl tespit edemezler? ÖTV indirimi yapılırken nasıl tespit edilemez ?

TTedTT, güzel bir konu belirtmişsiniz, ÖTV indirimli araç talebi olanların 2022 ve yeşilkart ilişiğinin araştırılması yasal bir düzenleme ile getirilebilir ve de çok yerinde olur.

Şu anki uygulamada ötv indirimli araç alırken kişi hakkında herhangi bir araştırma yapılmıyor ne yazıkki.

UZAKLAR;
Mal müdürüyüm demişiniz şunumu anlayayım lütfen beni aydınlatın..bir engelliye 2022 maaşı ve yeşil kart hakkı verirken sizin denetiminizdenmi geçiyor bu kişiye maaş bağlansın veya kesilsin..
nedir bunun prosüdürü engellinin üzerinde ne tarz bir otomobil olursa maaş alamaz veya kesilir..? otomobil en az kaç model olursa maaş verilmez veya kesilir..eğer mal müdürü iseniz diğer illerle bağlantı kurabilirsiniz nedeni şu belki duydunuz maddi değeri 10000 (on bin) tl olan doblo marka bir otomobili olan %90 engelli bir vatandaşımızın maaşı kesildi..ve bunun örnekleri çok
siz diyorsunuzki normal bir otomobil olsa üzerinde durmazdık yani siz üzerinde durmuyorsunuzda başka mal müdürleri neden üzerinde duruyorlar..yasa sadece bölge bölgemi allah aşkına..
size göre 10 veya 15 bin tl lik bir otomobil normal diyorsunuz ama bunu başka mal müdürleri demiyor. hal böyleyken yasada kopukluklar var bana göre.. siz müdürler bir araya gelip bunu olması gereken durumu yazıp engelli vatandaşları bilinçlendirmeniz gerek. yasaya göre otomobilin gelir getirmiyorsa maaşını etkilemez ama işgüzar memurların yüzünden çok engelli vatandaş madur oldu..ama deselerki bize 1000 tl lik otomobilin olsa bile maaşınız kesilir arkadaş ozaman bizde af edersiniz salak deyiliz üzerimize otomobil almayız devletin memuru yasaları bilmiyor işimiz çook zorr çoook..

Durakoğlu, üzerinde durmazdık derken bu forum sayfalarına taşınmaz anlamında söylemek istemişştim yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın.

2022 aylığı bağlanmasında veya kesilmesinde kurul olarak karar verilir burada kişiler tek başına karar veremez.

Ayrıca 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2022 sayılı kanunla ilgili düzenlemenin Madde 5 (Muhtaçlık) kısmınn c bendine bakarsanız hesaplama işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Ayrıca aynı tebliğin 8. maddeside izin sorularınıza cevap olacaktır.

Bir arkadaşım 2022 maaşı alıyor hiç bir geliri yok.yurt dışında yaşayan yakınları kendi aralarında para toplayarak yurtdışından wosvagen passat getirdiler.şimdi bu arkadaşımın 2022 maaşı kesilmesi hakmı.yani yakınları mağdur olmasın diye araç alıyorlarsa bakımınıda o araç alan yakınları mı karşılasın.

Devletin asli görevlerinden değilmidir vatandaşlarının yaşamlarını sürdürmesini sağlamak, hayat standartını yükseltmek bunu devlet yapamıyorsa hayırseverler yapıyor sn UZAKLAR, devlette 2022 ile yaşamlarını sürdürmesini sağlıyor. Yani devletin yapamadığını zaten akrabalar yapıyor, bide maaş verirlerse devlet ne için var ? siz neden vergi veriyorsunuz ? babam neden vergi ödedi ? bunu da yapamayacaksa mevcut hükümet istifa etsin!

"ve ayrıca para toplayıp bir akrabasına araba alacak kadar SOSYAL YARDIMLAŞMAYI bilen kuzenler o kişiyi neden 2022 aylığına muhtaç etsinler."
21.yy da böyle birşey duydum ya helal olsun valla, eminim bu yazdığınızdan pişman olmuşsunuzdur, vicdan azabı çekiyorsunuzdur. Hernekadar iyi niyetle yazsanızda bu sözünüz devletin itibarını zedelemektir, memur olduğunuzu unutmayın.

Ayrıca; "Ayrıca 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2022 sayılı kanunla ilgili düzenlemenin Madde 5 (Muhtaçlık) kısmınn c bendine..."

c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması.

Bunu dikkate alarak 2022 engelli hakkı almak yanlış. Bu bendin esası gelirdir, hibe yoluyla araç alınması 2022ye etki etmemeli. Sonuçta o araçtan kira, faiz, temettü elde edilmiyor, teminat yada ipotek konusu olmuyor. Bahsettiğim araç Opel ins. değildir bunu dikkate almayın, düşünün ki Dacia LOGAN MCV1.5dci ötvsiz ve kdvsiz fiyatı 18000tl

şimdi devlet toki adı altında dar gelirli vatandaşlara 1+1 47 metre kare ev veriyor ayda 100 tl ödeme koşulu ile bu evlere sahip olmak için yeşil kartlı %50 ve üzeri engelli olacan.. bunun dışında ssk , bağkur , emekli sandığı sosyal hakkı olanlar bu evlerden faydalanamıyor..buraya kadar normal..
komik tarafı şu.. şimdi aynı devlet diyecekki sen ev sahibi olmuşun engelli kardeşim ben şimdi senin 2022 den aldığın maaşı ve yeşil kartını iptal ediyorum..çünkü gayrımenkül sahibi olmuşun..zenginlemişin
eee hani bu eve sahip olmam için yeşil kartlı ve engelli olmak gerekiyordu..
hadi bu işin sırrını çözün bakalım.. :)

:):):D:eek::):):D:D;):rolleyes:Yerlerdeyim valla,çok haklısın...Bravo...Güzel tespit..Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu..:)Öyle uygulama olursa eğer!....

Polemik konusu olmaya başladı bu başlık, kanun koyucu biz değiliz. Biz var olan kanunların uygulayıcısıyız. Bundan sonra çok sık duyacaksanız 2022 ve yeşilkart iptallerini zira bu düzenlenen yeni yönetmelik gereği 01.12.2010 tarihinden önce aylığa bağlanmış olup, halen aylık alanların muhtaçlık durumları ve bakım ilişkisinin devam edip etmediği hususun da 31.12.2014 tarihine kadar İl ve İlçe İdare Kurullarınca Yönetmelik esasları çerçevesin de yeniden değerlendirme yapılacak arkadaşlar. Bu nedenle üzerinde ev, araba gibi benzeri taşınır ve taşınmaz malları olanların muhtaçlıklarıda sona erecek ve maaşları kesilecek. Bilginize...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt