Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alan yetim aylığı alabilir mi? Yetim aylığı anneye nasıl devredilir?

madiguzel

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba benim zihinsel engelli bir kardesim var %90 özrü,
benim sorum su kardesim 2022 ye göre üc aydan üç aya 850 civarı maas alıyor babamı kaybettikten sonra babamın aldığı emekli maaşı annem ve kardesim arasında pay edildi ve bize kardesimin 2022 aylığının kesilebileceği söylendi fakat kesilmedi hala annem alıyor 3 aydan 3 aya kardesimin maasını
fakat babamın emekli maasını normalde 4/3 ünü normalde annem alacakken, 4/2 sini anneme 4/1 ini kardesime bağlandı yani eve aynı para giriyor.
2022 maası kesilmedi devletin işi belli olmaz fakat birde kesilmesi gerekiyordu siz alıyorsunuz diye bize geri dönmesinler??
ben babamın emekli maaşını sadece annemin almasını kardesimin 2022 maasını almaya devam etmesini istiyorum.
ne yapmalıyım_???

babasından yetim aylığı bağlandığında,sizin dilekçe yazıp 2022 maaşını kestirmeniz gerekiyor.eğer kestirmezseniz,bu tespit edildiğinde haksız ödeme diye ödedikleri maaşları %50 fazlasıyla geri isterler.

Ama yetim aylığı 2022 maasından düşük olduğunda 2 sini de alır diye bi karar var..

ALINTI :
Av. Engin EKİCİ

Sayın av. tugba;

Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin verdiği emsal niteliğindeki karara göre; yetim aylığı alan engellinin yetim aylığı, engelli (muhtaçlık) aylığından düşük ise, engelli hem yetim aylığına, hem de derecesine göre engelli aylığına hak kazanabilmekte. Müvekkilinizin durumu mahkeme kararındaki şarta haiz ise iki maaşı da alması mümkün. Başvuruyu, Sosyal Güvenlik Kurumu'na hitaben bir dilekçe marifetiyle yapabilirsiniz. Saygılarımla..

Ben ne yapmalıyım ;???

1- 2022 maaşını kestirin, yetim aylığının 2022 maaşı seviyesine yükseltilmesi için sigorta müdürlüğüne başvurun. Böylece baba üzerinden sağlık güvencesi konusunda canınız sıkılmaz (aslında bu hak bakidir, ama sgk mızmızlık yapabiliyor)

2- Yetim aylığını kestirin (nnenizin aldığı maaşı arttırın), 2022'yi almaya devam edin. Bu durumda kardeşinizin sağlık güvencesi sgk işgüzarlığı nedeniyle sorunlu hale gelebilir...

3- Yukarıda alıntıladığınız dava, yetim aylığı alırken aynı zamanda 2022 maaşı almanın da önünü açıyor. Ne var ki bu süreç ancak sizin de dava açmanızla mümkün bence. Sanmıyorum ki sgk mahkeme kararına bakıp işinizi kolaylaştısın. Ve, dava açmanız için sgk'nın yetim maaşını ya da 2022 maaşını (diğerini öne sürerek) kesmesi gerek.

Merhaba.
sizin 3. maddede dediğiniz gibi sgk kardesimin 2022 maaşını kesti
2022 takip sitesinden baktığımda maaşın durdurulduğu ve sebeb sgk dan yetim aylığı alması görünüyor
simdi bize ceza gelirmi daha herhangi bir ceza gelmedi ne yapmamız gerekiyor
yetim aylığı 250 tl
2022 950 tl
yani yetim aylığı 2022 maaşından düşük şimdi dava mı acmamız gerekiyor yada sgk ye bir dilekçemi yazmamız gerekiyor
yardım ederseniz sevinirim
teşekkürler.

Yetim aylığınızın 2022 seviyesine yükseltilmesi için sigorta müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bu hakkınız var, yetim aylıgınız 2022 aylıgından (aylık olarak) düşükse.
Ya da dava açarsınız. Dava ile ilgili karara ulaşamadım. O yüzden bu konuda pek bişi söyleyemem. Bir avukattan görüş alın. Avukat, ilgili karara ulaşabilirse incelesin ve onun görüşünü de alarak dava açarsınız. Sonuçta dava yoluyla her iki aylıgı alabilenler olmuş. Ama dediğim gibi bu konuda ilgili kararı görmediğim için bişi söyleyemiyorum.
Siz her iki seçeneği de masaya yatırın sonra karar verin yani.
SGK buyuk ihtimalle borç yazısı gönderir size. Bu kurum, bir kuruşunun bile peşini bırakmaz. Öncelikle yersiz ödeme yapılmış mı diye inceleyecektir. Sonuzu size yazılı olarak bildirir.

Üst Alt