Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alanlar anne ve babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir mi?

efe can

Üye
Konular
94
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar yeni yönetmeliğe göre 2022 alanlar anne veya babasının sağlık güvencesinden faydalanabilirmi?

bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

Eğer 2022 aylıgına başvuran kişi muhtaçlık kriterlerine uygunsa yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanması sorun olmaz. Önemli olan başvuru sahibinin yönetmelikte belirlenen muhtaçlık kriterlerine uygun olmasıdır. Bu durumda yeni yönetmelikte de yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmak, 2022 aylıgı almaya engel değildir.

teşekürler cevap için birkaçyıl öncesine kadar hem 2022 alıp hemde annemin sağlık güvencesinden faydalanıyordum ozamanlar sağlık karnesini vizeletmek için götürdüğümüzde vizelememişlerdi ya maaş ya sağlık karnesini seçin demişlerdi bende sağlık güvencesini iptal ettirip yeşilkart almıştım hala yeşilkart lıyım yönetmelikte bu konuda değişen bişey yoksa aynı problemlerle karşılaşacağım büyük ihtimal bu durum anladığım kadarı ile tamamen bilgisiz memurların suçu ama çoğumuzun mahkemeyle uğraşmak için şartları uygun değil anlaşılan yeşilkarta devam!!!

2022 maaşı alan engelli babasının sigortasından yararlanabilir mi?

Merhaba,ben yine eskisi gibi babamın sigortası olan emekli sandığından faydalanmak istiyorum.Hem 2022 engelli maaşı alıp,hemde babamın sağlık sigortasından faydalanabilir miyim?Çünkü yeşil karta geçiş yaparsam,istediğim özel fizik teedavi merkezine gidemeyeceğim.
Tabi buda hastalığımı olumsuz etkileyecek.Şimdi ne yapmalıyım?Aşağıda hastalığımı anlatan kısa bir yazı var.OKUYUN LÜTFEN!SAYGILAR...AYŞE PEKEL

Merhaba,27 yıldır cerebral palsy hastasıyım,şimdi 31 yaşındayım.Hastalığım,yoğun fizik tedavi gerektiren bir hastalık,ama istediğim fizik tedavi merkezine gidemiyorum,çünkü salı günü yeşil kartlı olduğumu öğrendim.Şimdi 24 saat evdeyim.Yine bütün kapılar,açılmadan kapandı.Engelli maaşı alırsam servis ya da taksi parasını öderim,istediğim fizik tedavi merkezine giderim diyordum.Bu seferde yeşil kart engeli çıktı.Şimdi ne yapmalıyım?

Yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanabiliyorsa yararlansın tabi ki. Bu durum 2022 aylıgı almasına engel değil. Önemli olan muhtaçlık kriterlerine uygun olması. Eğer muhtaç bulunursa aylık baglanır, aksi takdirde yani muhtaç bulunmazsa aylık baglanmaz.

herkese selamlar
muhtaçlık kriterleri nelerdir acaba.?mesela anne babası emekli down sendromlu 18 yaşından buyuk biri

Sevgili Kalem, verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Son zamanlarda duyduğum en güzel haber :) Yönetmeliğin değişmesi çok iyi oldu. Büyük bir sorun ortadan kalkmış oldu böylece.

M.Cem;

bu konuda yönetmeliğin değiştiği felan yok,yani bir netlik yok,muğlak ifadeler havada uçuşuyor. melek hanım bizim lehimize yorumluyor,memurlar aleyhimize.

evet şifa haklı gelen cevabı kopyalıyorum

Soru : 2022 sayılı yasa kapsamında özürlü aylığı alan bir kişi aynı zamanda anne veya babasının sağlık güvencesinden faydalanabilirmi bilgilerinizi rica ederim!
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.

2022 sayılı yasanın 7.maddesi bu kanundan yararlananların tedavi giderleri 18.06.1992 tarihli ve 3816 sayılı ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin yeşilkart verilerek devlet tarafından karşılanması hakkında kanun hükümlerine göre yeşilkart verilerek karşılanır.

Bilgilerinize arz ederim.

Daha iyi bir hakkım varken (anne-babam üzerinden sağlık güvencem varken) daha düşük bir hakka (Yeşil Kart'a) razı olmam! Benim böyle bir sorunum olsa, solupu mahkemede alırım.

Üst Alt