Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alanlardan ilaç ve muayene katkı payı kesiliyor mu?

SARUHAN

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar sizlere birkac sorum olucak cevaplarınız icin şimdiden teşekkurler...

1. özurlu aylıgından ne gibi kesintiler yapılıyor ve nekadar zamanda bir yapılıyor?
2. ben yeni yeşilkart sahibi oldum özurlu maaşımdan hastane ve ilac parası kesiliyormu?
3. aynı hastanede yattıgım özurlu bir arkadaşın bu mart ayından 220TL sini kesmişler
ama ne kesintisi oldugunu bilmiyor sizce neden 220TL Kesmiş olabililer?
4. duydugum kadarıyla doktorun yazdıgı recete başına 20TL. Özurlu maaşından para kesiliyormuş dogrumudur boyle bişey ?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin 1( GSS Primi Devletçe ödenen/Yeşilkart), 2 (Vatansız ve Sığınmacılar) ve Engelli,2022 maaşı alanlar 38 numaralı alt bentleri gereği genel sağlık sigortalısı sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ödemiş oldukları katılım payları, talepleri halinde, 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu hükümlerine göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca kendilerine geri ödenir

Sağlık kuruluşları muayeneleri, Kurumca belirlenen kronik hastalıklar ve acil haller hariç olmak üzere 10 gün içerisinde aynı branşta farklı sağlık hizmet sunucusuna yapılan başvurularda bu maddede belirtilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı tutarları 5 (Beş) TL artırılarak tahsil edilir. Artırılan 5 TL’ lik tutar; Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için gelir ve aylıklarından, diğer kişiler için ise eczanelerce kişilerden tahsil edilir.

talepleri halindede ödenmiyor o ilaçların parasını almak için bir sürü şart koşoyorlar yok evinize gekip bakmaları lazım 4 ay dan önce gelemeyiz diyorlar kendi koyduklarına kendileri uymoyorlar

ben şimdi devlet hastanesinde göz doktoruna muayene oldugum zaman özurlu maaşımdan 5TL. mi kesicekler?
ben eczaneden ilac aldıgım zaman nasıl bir katkı payı kesiyolar ve ilac başınamı kesiyolar yoksa recete başınamı kesiyolar özurlu maaşımdan?
lutfen acıklayıcı yazarmısınız

ilacın 2022 maşı ile alakası yok yazılan ilacı almaya gittiğinde eğer devlet hastanesinde yazdırdıysan 5 tl muayne ücreti %20 de ilacın katlım parasını peşin ödüyorsun arkadaşım yoksa ilacı eczacı vermiyor

ayrıcada 3 tl reçete parasını eczanede ödüyorsun

diyelim devlet hastanesine gitmedinde aile hekimine gittin sana reçete yazdı aile hekiminin yazmış olduğu reçeteyle eczaneye gittiğinde eczanede reçete parası olarak 3 tl ayrıca yazılan her 3. kutudan sonraki ilaç için 1 tl ve bu ilaçların toplamının %20 sini peşin ödeyip alıyorsun eczaneden

eskiden yeşil kartlılardan muayne ücreti alınmazdı saolsun sağlık bakanlığımız yeşil kartlılarıda çalışan sgklı saydı muayne ücreti alınmaya başlandı zate benim anlamadığım bende senin gibiyim devlet olarak diyorsun ki bana sen fakirsin ama ilaç almaya muayne olmaya geldimi çalışanlarla aynı muameleyi yapıyorsun bu ne yaman çelişkidir ben bu kanunlardan bişe anlamadım anlayan varsa anlatsada bizde anlasak

bu üç ilaçdan sonraki her ilaç için bir lira ödemesi nasıl olacak ben altı ilaç alıyorum üçü raporlu üçü normal nasıl olacak ödeme ben saglık ocagında yazdırıyorum ilaçları bendemi beşlira ödeyecegim

şunu sorayım size eczanelere ve devlet hastanesinde muayene olurken peşin para veriyorsak
özurlu maşından neden kesintisi yapıyolar peki?
bu neyin kesintisi oluyor?
arkadaşın bu mart ayı 3 aylıgından 220TL. kesmişler bir acıklama yok
bu ne kesintisi oluyor peki ???

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 29 Şubat 2012 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) değişiklik yaparak, vatandaşlara reçete başına yeni ücretler yükledi. 8 Mart tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemeye göre; vatandaşlardan daha önce ücret alınmayan aile hekimlerinden bundan sonra 3 TL muayene katkı payı alınacak. Ayrıca reçetenin nereden yazıldığına bakılmaksızın 3 kutu ilaç için 3 TL , 3 kutudan fazla her ilaç için 1 TL ilave ücret alınacak. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: "Artık ücretsiz, parasız, ucuz sağlık ve ilaç hizmeti devri kapanmış, paran kadar sağlık ve ilaç hizmeti devri başlamıştır" dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun vatandaşların sağlığını ilgilendiren konularda sadece Resmi Gazete kanalıyla değişiklikleri duyurmasına tepki gösteren TEİS Başkanı Ecz. Saydan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: SGK tarafından Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklikler yapmış ancak vatandaşa açıklayıcı, aydınlatıcı bir açıklama yine yapılmamıştır. Kurum, yapılan değişiklikleri Resmi Gazete'de yayınlayınca, vatandaşın haberi oluyor yanılgısına düşmektedir. Bu durumda ilaçlarını almaya geldiklerinde ilave ücretleri gördüğünde öfkelenen vatandaşlarımıza değişiklikleri anlatmak ve açıklamak yine biz eczane eczacılarına kalmaktadır. Vatandaşlarımıza duyurmak istiyoruz: 8 Mart'tan itibaren Aile Hekimliklerinden yazdıracağınız reçetelerden, SGK 3 lira istemektedir. Yani Aile hekimlerin de reçete yazdırmak ücretli hale gelmiştir. Durum 3 lira ile de sınırlı değildir. Eğer reçetenizde üçten fazla ilaç yazdırdıysanız, bu 5 TL ile 12 TL muayene katkı payı verdiğiniz devlet veya özel hastanelerde yazdırdığınız reçetelerinizde dahil, yazdırılan 3 kutu ilaç için 3 TL, 3 kutudan fazla her kutu ilaç için de ek olarak 1 TL daha reçete katkı payı ödemek zorundasınız 10 GÜN İÇİNDE BAŞKA DOKTORA MUAYENE OLMANIN BEDELİ 5 TL Ayrıca 10 gün içinde AYNI branşta, farklı hastaneye gidip muayene olursanız İLAVE OLARAK 5 LİRA daha ödeyeceksiniz. Yeni uygulama ile alınacak bu ilave ücretler, çalışanlar tarafından ceplerinden ödenecek. Emekli vatandaşlarımızın ise maaşlarından kesilecektir Zaten 3 liralık ilaç için 5 lira ödemek zorunda kalan, onu da öderken sıkıntı çeken asgari geçim standardının altında olan vatandaşlarımız, 8 Mart gününden itibaren nasıl ilaç alacaklardır? Kamu fiyatı 3,60 TL ve altında 1293 kalem ilaç bulunduğu göz önüne alınırsa artık vatandaşın reçetesindeki ilacı kendi parasıyla alması neredeyse daha ucuz hale gelmektedir. Kamuoyunda dile getirildiği gibi artık ücretsiz, parasız, ucuz sağlık ve ilaç hizmeti devri kapanmış, PARAN KADAR SAĞLIK VE İLAÇ HİZMETİ DEVRİ BAŞLAMIŞTIR. TEİS olarak yeni uygulamanın vatandaşlarımızın ilaç hizmetine erişimini zorlaştıracağını, hatta imkansız hale getireceğini düşünüyoruz. Vatandaşlarımız bilsinler ki; 8 Mart günü, eczanelerinize ilaç almaya geldiğinizde çıkan ilave ücretler eczacılarınızdan kaynaklanmamaktır. Bu durum; SGK'nın "reçetenin bedelini öde, ilacı öyle al" uygulamasının bir parçasıdır. teis basın bürosu

Acıklaman icin cok tesekkurler...
paran yoksa sakın hasta olma devri yeniden başlamış herkese hayırlı olsun
paranız yoksa sakın hasta olmayın arkadaşlar
veya paranız kadar hasta olun :) :) :)

hükümet kına yaksın hani adalet hani müslümanlık paran varsa tam yaşanacak zaman paran yoksa benim gibi tam ölme zamanı

niye ölesin arkadaşım allah sevenlerine bağışlasın allah bir ayetinde buyurki biz kimseye çekemeyeceğinden fazla dert vermeyiz sabır ve dua elimizden başka hiç bir şey gelmez ama ölmeyide aklından çıkar hz peygamber bir hadisinde buyururki bir müslimanın dünyada 1 gün fazla yaşaması kardır umulurki ogün günahları affolunur

haklısın vede dogru dediklerin ama ben isyan ediyorum keşke bu dünyada rahat olsam ötede yanmaya razıyım hani allah kimseye zulüm etmezdi bana çok zulüm ediyor

Muayene Katılım Payı alınması kötü oldu..

devletin kasasında dagıtılacak para kalmadı satılacak fabrikada kalmadı ne yapacagını şaşırdı usta ustanın kim oldugunu biliyorsunuz kimine çift maaş baglayacagım diyorum üç aylık maaş alanlarında maaşını ilaç dan kesip bitirecegim diyor kısaca tayyip diyorki bana çürük adam lazım degil bundan sonra diyor ben ben alacagımı aldım oyunuza ihtiyacım kalmadı yoksulun bir yeşil kartı vardı sorunsuz parasız ilaç alıyordu içine ettiler helal olsun meger müslümanlık dogruluk adalet buymuş meger

komite;
burası siyaset konuşulan yer degil. hastalıkla ilgili yazınız seçim zamanı gelince oyunuzu ona göre kullanırsınız.

komite;

allah kimsye zulum etmez imtihanda olduğumuzu unutma kardeş ne mutlu o imtihanı geçenleri bu dünyayı düşünme burası geçici bir yer asıl yaşam orada orda rahat olmaya bak tek kurtuluş bu

bu gün aile hekimine 6 kutu ilaç yazdırdım 6 tl ilaç parası artı %20 si artı saolsun sağlık bakanlığımız örneğin trioid ilacı 6 tl onun 1.5 tl sini karşılamıyor artı onları ödemek zorunda kaldım

el tanıma sistemi kullanılmaya başlanıp yolsuzlukların önüne geçilirse muayene katılım payı ve ilaç başı ödenen paralarda alınmayabilir.

şuan ankarada bir hastanede uygulanmaktadır temmus 2012 itibarı ile tüm türkiyeye yayılacakmış.

bir adaletsizliğin giderilmesi için çağrı

buradan yeşil kartlı veya 2022 maaşı alan arkadaşlara sesleniyorum devlet bize yani 2002 maaşı aln veya yeşil kartlı olanlara adil davranmıyor niyemi şimdi çalışan bi insan sgklı olduğu çalıştığı için oda ilaç alırken %20 katılım ödüyor bizde oda 5 tl muayne ücreti ödüyor bizde veya aile hekimine gittiğinde ilaç yazdırdığında oda 3 tl muayne ücreti ve her artı kutuya 1 tl ödüyor bizde ama aramızdaki fark o sskl ve çalışıyor asgari ücret dahi olsa eline aylık 800 tl gibi bi ücret geçiyor ya biz 3 ayda 680 tl eminim benim gibi ayda bir defa veya 2 defa hastaneye veya aile hekimine gidip ilaç yazdıran arkadaşlarımız vardır devlet madem herşeyiyle bizi sgklı sayıyor ozaman bizim de gelirimizi yükseltsin hadi onu yapmıyorsa ilaç katılım parasını emeklilerde olduğu gibi %10 yapsın ben bu amaçla bimer ve sağlık bakanlığına bu konuyu aktardım ama sadece benim aktarmam yetmez benim gibi düşünen varsa o arkadaşlarında bimere bi yazı yazmalarını eğer bu açtığım konuda haklıysam benim gibi yapmalarını rica ediyorum (işin özeti şu devlet olarak diyorsunki sen fakirsin sana ben bakacam ama ilaç alırken muayne olurken demiş olduğu fakirliği unutup çalışanlarla aynı kefe koyuyor)

çok haklısınız herkes tepkisini bimere yazsa ben aynı şeyi yazmadım ama bizim gibi hasta olupda her ay hastane ile ugraşanların sorunu için yazdım yeşilkartla sevk alıp tıpfakültesi hastanesinde tedavi görüyordum iki yıldır geçen hafta sevk vermediler kaldık ortada dedigin gibi sözde sgklı olduk sevksiz hiç bir özel veya tıpfakültesi hastanesine gidemiyoruz nasıl sgklı olduk bunu kimse açıklayamaz açıklamaya kalkan masal anlatır hükümette masal anlatır biz fakir fukaranın yeşilkartı vardı sevkle bazı hastnelere gidiyorduk onuda bitirdi

demekki sağlık kimsenin umrunda değilmiş kimse konuya düşüncesini yazmamış

Üst Alt