Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alırken işe giriş-çıkış ve 90 günlük sınır hesabı..?

ECOnomiST

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
02/11/2009 tarihinde engelli statüsünde bir firmada ssk lı olarak işe başladım. daha öncesinde herhangi bir sigorta başlangıcı vs yoktur...

31/12/2009 tarihinde de bu işten ayrıldım... 1 yıl içerisinde toplamda 90 günü aşmayan bu 2 aylık sigortalılık sürem neticesinde 2022 maaşımı kestimek için herhangi bir girişimde bulunmadım...

ve aynı zamanda aralık 2009 daki maaşımı da çektim...

aradan 2 ay geçti... ve ben 02/03/2010 tarihinde yeniden ssk lı olarak engelli statüsünde işe başladım... ve tahminim odur ki bu iş yerinde çok uzun süre çalışacağım... yani 2010 yılında sigortalılık sürem 90 günü kesinlikle aşacak...

1-2009 yılı aralık aynında çektiğim maaş için ceza kesilir mi? 1 hesap yılı açısından bakıldığında 60 gün görünmekte... ama aynı zamanda bildiğim kadarıyla maaşlar sonraki 3 ay adına önceden verilmekte... bu durumda ne olur? ki öyle olsa bile 2009/12 ssklı, 2010/01 ve 2010/02 işsizdim...

2- en kısa zamanda 2022 maaşımı kestirmek için dilekçe yollayacağım... fakat ödenmekte olan 2010 mart 2022 maaşımı çekmemi tavsiye eder misiniz? çekersem ne olur? ceza kesilirse hangi tarih aralıklarını kapsar? 2009 kasımda başlayan ssk mı da hesaba katarak 90 günü aşmışsın diye düşünürler mi?

Hesap yaparken, bulunduğun günden geriye doüru 365 günü değerlendireceksin... Son 365 gün içinde 90 günü geçen sigortalılığın olduğu anda 2022 maaşını kestirmekle yükümlüsün. 90 günü geçtiği halde 2022 maaşı alırsan faiziyle geri ödemek zorunda kalırsın.

Peki arkadaşlar; 2022 maaşını iptal ettirmek için nereye ve nasıl bir işlem yapabiliriz. Bu konuda dilekçe örnekleri mevcutmudur..?

Kardeş benim sana kardeşçe ve benim de başıma geldiği için diyeceğim şu, şimdi sen insanlık yapıp 2022 maaşının kesilmesi için dilekçe vereceksin sgk tutacak sana 01.06.2008 tarihinden buyana hani bu daha önce af olunan yersiz ödemere istinaden hemen sonraki maaş döneminden itibaren, 2022 maaşını sigortalı gibi almışcasına borç tahakkuk edecek bu kesin, Çünki; şu an sgk sahtekarlara ve dolandırıcılara açtırdığı kara deliği kapatmaya çalışıyor kaçan kurtuluyor kaçamayan biz engelliler maalesef sgk nın hakkaniyetsiz işlemlerine kurban oluyoruz. Yazıklar olsun bu devlete de hükümetede bizleri böyle zor duruma sokuyorlar. Bir lafım da bu yorum yapan arkadaşlar var yok prosödür felan ayağı yapan neyin prosödürü ya neyin kuralı kardeşim herkes kendi kafasına göre işlem yapıyor sizde bizi avutuyorsunuz yorum yapacağınıza bu işi artık meclisemi taşıyorsunuz başka yerleremi bugün 24 bin 438 kişi perişan borç kıskacın da çaresiz bunlar için de emin olun böbreğini satışa çıkarmaya dahi hazırlananlar var haberiniz olsun.

arkadaşlar dilekçenin belge niteliği taşıyacak kopyası derken neyi kastediyorsunuz?

gidip noterden dilekçenin örneğini mi çıkarttırayım?

yoksa fotokopisini çekip aslını kendimde saklayıp örneğini mi yollayayım?

Peki 90 gün dolmasına rağmen dilekçe verilmesse otomatik kesilirmi 2022 aylığı

umarım bir sorun çıkmaz... 90 gün dolmuş fakat mart ayı maaşımı çekmedim ve bunu dilekçemde belirttim... bu koşullarda cezai yaptırım ortaya çıkamaz diye düşünüyorum...

dilekçemi ve emekli sandığı kartımı yarın aps ile erkenden yollayacağım... hayırlısı olsun...

Emin ol çıkar kardeşim çıkmasada çıkarırlar artık benim bunlara hiç bir itimadım kalmadı. Eğer çıkarsa bana hak vereceksin o zaman 2 satır yaz can kardeş sen haklıymışsın dede herkes görsün, çünki burada bazı herşeyi toz pembe gören bazı arkadaşlar var onlar biraz ikna olurlar belki. Bakın arkadaşlar ben daha önce belirttim ama bir kez daha söylüyorum SGK yasa masa dinlemeden kendi kafasına göre işlem yapıyor maaşını kendisi kestirene veya kendileri kestikleri zaman o insanların sigortalı olmadığı dönemlere dahi borç çıkarıyorlar insanları mağdur ediyorlar. Burada oturup yok şu yasa yok bu prosödür diyeceğinize bunları araştırın arkasını arayın,

kuruma yolladığım dilekçeyi sizle paylaşayım... aps ile 02 nisan tarihinde erkenden yolladım... ayrıca dilekçemide 30 mart tarihli düzenledim... dilekçenin içeriği ve ikna kapasitesi konusunda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

[FONT=Verdana]30/03/2010 [/FONT][FONT=Verdana]Salı[/FONT]

[FONT=Verdana]SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI[/FONT]

[FONT=Verdana]Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne[/FONT]​

[FONT=Verdana]02/11/2009 tarihinde engelli statüsünde bir firmada ssk lı olarak işe başladım. Bu tarih öncesinde herhangi bir sigortalılık sürem olmamıştır. 31/12/2009 tarihinde bu işten ayrıldım... 1 iş yılı içerisinde toplamda 90 günü aşmayan bu 59 günlük sigortalılık sürem neticesinde 2022 maaşımı kestimek için kurumunuza herhangi bir başvuruda bulunmadım...[/FONT]

[FONT=Verdana]02/03/2010 tarihinde yeniden ssk lı olarak engelli statüsünde işe başladım. İçerisinde bulunduğumuz Mart ayı sigortalılık süremi de hesaba katarsak 1 iş yılı içersinde 90 günü aşan sigortalılık durumum ortaya çıkacaktır. Bu noktada ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ve cezai yaptırımları önlemek adına, sorumlu olduğum bildirim yükümlülüğümü bu dilekçem ile yerine getirmek istedim. [/FONT]

[FONT=Verdana]Aynı zamanda Mart 2010 dönemine ait 2022 maaşımıda, ortaya çıkabilecek olumsuzlukları önlemek adına hesabımdan “çekmedim”.[/FONT]

[FONT=Verdana]........... sicil nosu ile almakta olduğum 2022 maşımın sigortalı olarak işe girmem sebebiyle kesilmesini ve tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini arz ve talep ederim.[/FONT]

[FONT=Verdana]Sicil no: .................[/FONT]
[FONT=Verdana]T.C no : .................[/FONT]
[FONT=Verdana]Adres : .........................................[/FONT]

[FONT=Calibri][SIZE=3]EK: SSK Hizmet Dökümü[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]Emekli Sandığı Tanıtım Kartı[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana] ERDAL[/FONT]

biraz önce sgk nın evrak takibinden son durumumu öğrenebilirim diye düşünerek giriş yaptım ve dilekçemin sonuçlandığını farkettim... detayları sizle paylaşayım... cezai yaptırımla karşılaşacağımı sanmıyorum... dilekçeme net cavabın gelmesi ve varsa ceza ile alakalı detayların tarafıma bildirilmesi ne kadar sürer? yorumlarınızı bekliyorum...

Emekli Nevi :MUHTAÇ
Durumu: GEÇİÇİ, DURUMDA
Aylık Durdurulma Tarihi:01/06/2010
Aylık Durdurulma Nedeni:MUHTAÇLIĞIN KALKMASI
Değişiklik Tarihi:17/11/2003
Durumu:
Yazışma Tarihi:
Yazışma Durumu :--
Belge Açıklama Tarihi: 24.09.2003
Durumu:SK 24.09.2003
Rapor Tarihi :13/10/2003
Rapor Açıklama:Özür oranı() Kabul edildi.
İşlem Tarihi :15/10/2003
İşlem Açıklama:KARAR NO'SU İLE
Ödeme Tarihi:17/11/2003
Ödeme Durumu:TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME.
Online Ödeme Tarihi:
Online Ödeme Tutarı:
Online Ödeme Açıklama :
Evrak Açıklamaları
Havale Yeri TAHSİS
21/04/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
21/04/2010 MUHTAÇLIĞIN REDDİ NEDENİYLE AYLIK DURDURULDU.

Aylık dondurulduğuna göre, herhangi bir ceza uygulaması olmaz artık...
Yazılı yanıt gelir mi, ne zaman gelir, bilemiyorum.

Yazılı yanıt elime ulaştı... Yalnız benden talep ettikleri şeyi tam olarak anlayamadım... Kendisine de böylesi bir cevap gelen arkadaşlardan yapmam gerekenler konsuuda yardım bekliyorum...

...........................

T.C. SGK BAŞKANLIĞI

Sayın Economist

İLGİ:30/03/2010 tarihli dilekçeniz.

2022 Sayılı Kanun uyarınca aldığınız aylıktan feragat etmek istediğinizi ilgili dilekçeniz ile belirtmeniz üzerine aylıklarınızın ödenmesi geçici olarak durdurulmuştur.

Talebinizin yerine getirilebilmesi için ekte fotokopisi gönderilen dilekçenizinüzerine imzanın size air olduğunun, ikametgahınızın bağlı bulunduğu Muhtarlıkça mühür ve imza ile tasdikinden sonra dilekçenizi Kurumumuza iade etmeniz gerekmektedir.

Gereğini rica ederim.

ek: 1-dilekçe
..............................

ekteki dilekçe fotokopime "imza bana aittir" deyip imazmı atıp, bu dilekçeyide muhtarlığıma tasdikmi ettirmemi istiyorlar?

Evet, muhtara gidip aynen dediğin işlemi yapman yeterli...

Üst Alt