Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı alıyorum. Geçici işçi olarak çalışırsam maaş kesilir mi? Daha sonra..?

cazcı

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
şu an 2022 maaşı almaktayım. belediyeye geçici personel olarak alındıktan sonra belli bir zaman sonra, eğer kadro alamaz isem, işten ayrılma durumunda tekrar 2022 maaşım bağlanır mı?

Teşekkürler

Bu maaşı çalışmayan ve üzerine mal varlığı olmayan kişiler alıyor
Benim bir arkadaşım vardı bu maaşı aldı 8 yıl boyunca devalarca kendisini uyardım. Alma emekli olunca senden bunu keserler diye beni dinlemedi. Ve sonu da emekli oldu sistem devlet o zaman bu arkadaşımdan tüm parayı geri aldı faiziyle birlikte.
Çalışıyorsan SSK lı kestir parayı. tekrar işten çıkarılınca da tekrar müracaatla bağlatırsın ben bunu biliyorum..

2022 maaşı bir kez iptal edildiğinde, yeniden hak etmek için tüm işlemler sıfırdan yenilenmeli.

ben de temmuzda ssk lı olarak bir işe başlamıştım. fakat şartlar elvermediği için istifa etmek zorunda kaldım. toplam ssk 18 gün yatmış görünüyor ve yeşil kartım iptal oldu. ayrıca 2022 maaşı alıyordum eylül ayını aldım. İstifa ettiğim için maaş kestirme talebinde bulunmadım. acaba maaşım kesilir mi? bu durumda ne yapmam gerekir?

cazcı;
işe başlarsan maaşın kesilir belli bir zaman sonra işten ayrılırsan tekrar başvuru yapabilirsin tabi herşey yeniden başlar

----------
atlantis;
maaşın kesilmez yeşilkart için tekrar başvuru yapabilirsin

Bir yıl içinde 90 günü aşan sigortalılık olursa 2022 maaşı kesilir. Aksi halde kesilmez.

bülent kardeş nedir bu 2022 açıklarmısın sanada fazla soruyoruz ama kusuruma bakmazsan sevinirim.

2022 sayılı kanun, %40 ve üzerinde sakatlığı bulunup maddi açıdan yoksul olan kişilere bağlanan bir yardım aylığıdır. Bu forumda çok sayıda mesajda gerekli detaylar var...

ben %40 vergi indirimini hak etmiş arkadaşlara maaş bağlandığını sanıyordum öyle bişey yokmu?

hayır arkadaşım %40 üzeri rarorun varsa başvuruda bulunabiliyorsun..

burcu hanım onu biliyorum bende öyle başvurup maaş almaya başladım fakat oturanboğa diyorki raporu olan yoksullara (2022)veriliyor dedi bende o %40 olana maaş verildiğini biliyorum .ayrıca yoksulluk parasıdamı veriliyor sorum buydu.

merhabalar: 13 mayıs 2011- de işe başladım, P.Ö.G.M, 2022 maaş iptali için.dilekçe gönderdim,bugün bir mektup geldi ordan,yersiz ödeme olarak 657.84 tl. enyakın maliye teşkilatına yatırılmasını istiyorlar,ben -mart 2011-den buyana -2022- maaşı almadım. 01-09-2011 tarihli maaşı almadım bu tarihli maaşı istiyorlar kısaca. bu konuda neyapmam lazım.tşk

Dilekçeyi ne zaman gönderdiniz? Size gelen yazıda hangi aylar için borç tahakkuk ettirilmiş. Yazınızdan tam anlamadım burasını. Ayrıca "P.Ö.G.M" kısaltması nedir? Anlamadım bunu...

merhaba kalem.yazıdaki kısaltma şu: pirimsiz ödemeler genel müdürlüğü,dilekçeyi işe başladıktan 15 gün sonra yollamıştım maaşın iptali için, benden istenen 01.09.2011-30.11.2011 tarihleri arsında hak etmediğim aylığı aldığımı sanıyorlar.ben mart-2011 den beri maaş almadım.neyapmam lazım

Sigortalı çalışan olarak prim ödeme gununuzun 91. gunu agustos ayına geliyor. Bu demektir ki Eylül dönem başında aylıgınız durdurulmuştur/kesilmiştir, yani hak sahipliğiniz sonlanmıştır. Dilekçenizin ulaşması işleme alınması gecikmiş olabilir. Bu durumda Eylül ayından sopnra işlem yapmışlar demek ki...
Eylül dönem aylıgınız halen geri gitmemiştir. SGK'ya bir dilekçeyle Eylül dönem aylıgınızı, Haziran dönem aylıgınızı çekmediğinizi yazın. Kurum yersiz ödemeye konu olan tutarı kendi tahsil etsin.
Sizden Eylül dönem aylıgınızı geri istediklerine göre Haziran dönem aylıgında sorun yok demek ki. O yüzden soruyorum: sigorta priminiz hangi tarihte yatırıldı tam olarak?
çekmediğiniz Eylül dönem aylıgını alarak maliyeye ödeme yaparak da bu işi çözebilirsiniz. Bu kısmı kolay. Şu hesap işini yapalım önce biz.
İlk sigorta priminiz ne zaman yattı tekrar soracak olursam?

Ha bir de haklarınızdan feragat mı ettiniz acaba? Haziran aylıgınız açısından soruyorum bunu... Hazirandan alacaklı gorunuyorsunuz çünkü. mart dönem aylıgınızı da çekmediyseniz mart dönem aylıgı da kesin hakkınızdı zaten.

farkında mısın kalem, 2022 konusunda prof oldun proff :eek:

İltifatın için saol canım:) Ama biraz eksiklerim var. Özellikle pratik konularda. Ama arkadaşlar saolsun. Onlarla el ele hallediyoz işte:)

tevazu yok öylesin öyle, fırsat bulduğunda KDV olayına da bir el atıver, hukukçusu, maliyecisi orda, halen çözüm yok:eek:

Allah nazardan saklasın canım zaman şeridi gibiyim:) kdv olayına odaklandıgımda zaten çözüm vakti gelmiş demektir diyormuşum:) bekliorum birazcık nedense:)
Takip ediorum ama nedense içimden gelmior çözümün parçası olmak, şu an dermişim:)

13. mayıs . 2011- ilk pirim ödenen ay. işe giriş tarihi bu hem. mart 2011 de maaşımı aldım bundan sonra daha almadım yani. birde benim yazdıklarım geç ulaşıyor galiba konuya.

bu arada, yazdığım dilekçeyle maaşımdan feragat etmiştim. 2022 maaşım 01.09.2011 olarak kesilmiş bana gelen mektupta

Zaten demiştim. 91. günün içinde bulundugu ay Ağustos ayında oldugu için sonraki ödeme dönemi olan Eylül başı itibariyle aylıgınız kesilmiştir diye.
Aslında Haziran aylıgınızı yersiz ödeme konusu yapmamışlar. Oysa haziran ayında da yirmi gunluk bir fazlalık gorunuyor 13 mayıs itibariyle.
Asıl sorununuza gelince. Siz aylıklarınızı çekmediğiniz için aylıklarınız henüz geri gitmemiştir kuruma. Dolayısıyla kurum o aylıkları çektiğinizi düşünebilir.
Bu sorunu çözmenin yolu da kuruma bir dilekçe gönderiniz ve haziran, eylül aylıklarınızı çekmediğinizi, yersiz ödemeye konu olan tutarı kurumun tahsil edebileceğini sonucun yazılı olarak tarafınıza bildirilmesini talep edin (bu yöntem pratik açıdan mümkün mü bilemiorum. Yani kurum sizin aylıgınızı tahsil edebilir mi?)
Ya da borç için yönlendirildiğiniz maliyeye giderek aylıkları çekmediğinizi yersiz ödemeye konu olan tutarı çekip onlara teslim edebileceğinizi belirtin. Kurumdan da haziran aylıgınızın akibetini ögrenin. Haziran dönemi aylıgınız kuruma geri gitmiş mi?
Eylül dönem aylıgınızı da onlara verin:)
NOT: 13 mayıs, ilk priminizin yattıgı gün mü tam olarak? Bu soruyu hesaplarındaki mantıgı çözmek adına kendim bilgilenmek için soruyorum.

evet 13 mayıs ilk pirim yattığı gün ve işe giriş tarihi olarak görünüyor.e-devlet şifremle sisteme girdiğimde. ozaman maliyeye gidip onlarla görüşmek enmantıklısı galiba tşk bilgileriniz için

O zaman tamam. Dilekçeniz ulaştıktan sonra yersiz ödeme sözkonusu mu diye hesap yapmışlardır ve 2011/21 sayılı genelge'de bahseidldiği gibi hareket etmişlerdir:
"5.9. Aylıkları kesilenlere borç bildirim işlemleri yapılırken yersiz ödenen tutarların sorgulamaları yapıldıktan sora borç bildirim işlemleri yapılacaktır. Aylık kesme işlemi sırasında, ilgilinin tahsil etmemesi nedeniyle Kurumumuza iade edilmiş aylıkları var ise, iade miktarının çıkan borçtan düşülerek kalan borcun tahsili istenilecek ve toplam borçtan düşülen miktar not olarak yazımızda belirtilecektir."
Haziran dönem aylıgınızı bu usulle tahsil imkanı bulmuşlardır. Eylül dönem aylıgı bu işlemlerden sonra gundeme gelmiştir. Onu da sizden istiyorlar.
Bu durumda eylül dönem aylıgınızı çekin maliyeye verin hesabı kapatın. Zaten siz de maliyeye sorarsınız. Sonuçtan haberdar edin lütfen. Pratik yolları ögrenmiş oluruz en azından sayenizde...

Cazcı, Kuruma haziran dönem aylıgınızın akibetini de sorun lütfen. Haziran dönem aylıgınızı da çekmediğinizi özellikle belirtin. Bu hesap işlerini çözmek için kabul ediyorum fazla detaylara giriorum. Ama bunu başka arkadaşların haklarını daha bilinçli takip için yapıyorum. Yorduysam özür...
hesabıma göre prim gunleriniz şöyle:
Mayıs: 19 gün
Haziran 30 gün.
temmuz: 31 gün
Buraya kadar toplam prim gunleriniz 80 gün ediyor.
Ağustos için de 1o gun var. agustosun 10'nda 90 gun doluyor. agustos'un 10'u da dahil hakkın senin.
91. gun agustosun 11'i. 21 gün fazla prim gunun var haziran dönem aylıgından.Buna da mayıstaki 19 prim gununü eklemişlerdir. Yuvarlak hesap için.
Geriye 2 günlük fazla primin var haziran dönem aylıgından. Bu iki gunu de eylül dönem aylıgından düşmüşler ve sana borç olan tutarı göndermişler.
Bu durumda haziran dönem aylıgını da hak ettiğin gorunuyor kısacası. O yüzden haziran dönem aylıgının akibetini sor lütfen. Dilekçen feragat niteliği taşıyorsa bu aylıgı tahsil edemezsin. Eger feragat dilekçesi değilse haziran aylıgını da alma hakkın mevcut. Yine de sen bu işleri kuruma sor.
Şu hesap kitap işlerini çözmeye taktıgımdan soruyorum bunu. Bizim için sor lütfen...

Üst Alt