Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı için 5130 TL borç geldi! Ödeyecek durumum yok. Ne yapabilirim?

meddata

Yeni Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
0
ben %82 özürlü birisiyim bir senedir de sgk çalışyorum, 2022 de alıyodum
şimdi borç yazısı geldi 5130 lira %50 faiziyle ödeyin diye
ben okadar para almadım ödemeyede gücüm yok napmam lazım ödemesem ne olur?
itiraz edin diyolar sonuç çıkar mı?

cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekürler.

ödemezsen seni bir süre sonra mahkemeye vereceklerdir. Senin de bu durum karşısında yapacağın avukat tutup savunma yapıp durumunu anlatman olacaktır ya ad durumun yoksa barodan ücretsiz avukat talep edebilirsin.

aynı durumda benimde başımda arkadaşım 540 işe girdik bir yıl şimdi bizden 4960 tl borç çıkarıyor..
ya taksitlendirecen yada taksidlendirecen ben ayda 100liradan fazla verememki kazancımız ne???
allah bildigi gibi yapsın bu hükümeti

Size gelen borç yazısına haksız olarak itiraz ederseniz, mahkeme, sizi borç yazısındaki miktar üzerinden % 40'dan aşağı olmamak üzere kötü niyet inkar tazminatı ödemeye mahkum eder. Bu sebeplerle, size gelen borç yazısına itiraz etmeden mal beyanında bulunmanız gerekiyor. Hiçbir geliriniz, gayrimenkulünüz ve menkulünüz yoksa bile hiçbir gelirim, gayrimenkulüm ve menkulüm yoktur, bahsi geçen borcu kabul ediyorum, çalışmaya başladığımda borcumu ödeyeceğim yönünde beyanda bulunarak yasal süreyi geçirmeden yazılı beyan dilekçesi vermeniz yararınıza olur.

Çalışıyor iseniz, maaşınızın 1/4 ü oranında haciz konulur

işe başladığın için 2022 nin kesilmesi gerekiyordu.ne yaparsan yap bu parayı senden alırlar.ister itiraz et ister avukat tut farketmez.ödeme durumuna bakmazlar.üstüne kayıtlı bir şey varsa haciz yolunu denerler.senin ödeme planı vermen gerekiyor.yani taksitlendirmen.yoksa her ay maaşından belli bir miktar keserek ödettirirler.

2022 demek calısamayacak durumdakı ozurluye verılen maas anlamını tasımıyormu ? Madem calısabılecek durumdasın sıgortan yatıyor bu devletı dolandırmak olmuyormu? Hukumet bırılerının tekerıne çomak sokunca (allah bildigi gibi yapsın bu hükümeti) oluyor .Tek karsı cıktıgım taraf anlar anlamaz kes sonradan borc cıkarma.

Dostum buradaki sıkıntı arkadaşımızın.suçu yok.
şöyle 2002 maaşı alıyorsam, haklarımı bilmeme lazım. Bu bavna söylenmemiş olabilir. Birde işe girereken sigortalı yada emekli sandığı bana maaaş bağlanırken ve benim de özürlü olduğum beyan edildiyse uyarılması ve maaşın iptali istenmesi gerekiyor.
Birde hali hazırda 20222 göre maaaş almakta olanların maaşları aile geliri asgari ücretin üstündeyse kesilmektedir.
Peki buna ne diyorsunuz?

edipbalkan;

bu devleti kardeş bi benmi kalmışım dolandıracak ALLAH aşkına,, sadakamı ödüyor. madem sistemi var kessin neden 2 yıl sonra kesipde borç çıkarıyor benim bilgim yokdu cahil biriyim!!

Allahınızı severseniz biz böylemi ABye gireceğiz, resmen diyorsunuz ki;
işe erken gitmek için evdeki çöpü sokak konteynera atamadım direğin dibine koydum. Sonrada diyorsunuz ki; belediyenin işi ne oradanda alabilir(!) Böyle bir mantık olabilir mi? 21. yüzyıldayız arkadaşlar! Kural diyor ki; 2022 yardımından yararlanan bir engelli sigortalı bir işe girdiyse 3 aylık(9ay) dönemini geçirmeden SGK'ya yada 2022 için ilk başvurduğu birime durumu bildirmekle yükümlüdür. Oysa ki iki yıl devam ediyorsun 2022'yi sömürmeye... Bu kadar bencil olmayın ya, yapabilcek tek şey borcu taksitlendirmektir.

baran sertaç;

2004 te üye olmuşsun ve cahilim diyorsun, ilginç valla...
Cahil insan devlet işlerinde titizdir, kaçak elektrik su vs. kullanan cahil değildir, aç gözlüdür!

Tatlı tatlı yemenin acı acı kusması olur.
kısadan hisse

haklarınıza sahip çıkacagınıza eleştireye dönen insanlar yüzünden bugün hiç bir hakkımızdan faydalanamıyoruz
ilk önce içimizdeki çuvaldızları çıkarıp atmamız lazım
birileri deve yüküyle götürür onlara kimse itiraz edemez daha dorusu etme gibi lükssü yoktur
burda muhtaç kimselere verilen üç kuruşu %50 faizle alır. deve yükünden götürene getir %50 faiziyle geri ödeyin diyem yok
bunada türlü türlü kıssadan hisse yada çok bilgililik taslayarak cevap verir
kuru gürültü yapılacaksa yapmayın arkadaşalarım
yemişim kaz etinden doymuşum lezzetinden

O çalıyor benimde çaldığıma ses etmeyin demek çok özlü bir davranış zaten.

burdaki mevzu çalma mevuzsu degil burda sorulmak istenen nasıl bir yol çizebilririm
ne yazik ki aynı kaderi paylaşan arkadaşlarım yol göstermek yerine türlü türlü nahisatlar ve örneklerde bulunuyorlar
bilgin yoksa yazma kardeşim
biliyorsan konuş adam sansınlar bilmiyorsan sus yine adam sansınlar

peki 50 tl taksit yaparlarmı?aldıgımız zaten 550 lira

adam konu açtığına pişman olmuştur herhalde alt tarafa doğru zelzeniş yazıları var :D
ben de başvurmuştum 2022 ye babam mükellef ve oturduğu dükkan kendisinin olunca vermediler :D yane et pazardayken soğan doğranmaz derler bizim burda ama neyse sağlık bazı kapılar açılır bazı kapılar kapanır hayırlısı olsun umarım ödemen kurtarırsın paçayı diyecem ama zor. . . .

Herşeyin bir bedeli var. Sen çalıştığında özürlü aylığının kesilmesi için bir dilekçe yazsaydın. Bunlar başına gelmezdi. Zaten senin almış olduğun liralar harama giriyor. En azından haramdan kurtarılacaksın. ÜZÜLME....

Ücret geri ödenmelidir ama ücreti alırken adamıda böbreğini satmaya mecbur bırakmayacaksın. En azından vergi cezalarında uygulanan faizi uygulaycaksın. Bu vatandaş haksız para almış ama devlette ciğerini sökerim senin diye üstüne gidiyor.

Hakkaniyetli ve adil olan faiz ne ise onu almalı. Devlet UZAN ailesine bile borçları için %50 faiz uygulamadı... Benim itirazım bu noktada, yoksa 2022'den haksız ödeme alan arkadaş yerden göğe kadar haksız.

Zaman zaman kampanya yapar tüm borçlulara ve tecil edilen vergi borçlarına yıllık % 3 tecil faizi + 18 taksit uygulanır. Demekki isteyince oluyormuş. Bkz. ::Mevzuat Display::

ohhh ne güzel hem çalışırken al maaş hemde devletin 2022 sini al ne güzel.Devlet engellilere para vermese ne biçim devlet,verince de böyle devletini dolandırırsınız.Zehir zıkkım olsun o aldığınız paralar.baran fırsatını bulsa elektiğide kaçak kullanırsın sonrada devletten helallik istersin devletten değil kaç kişinin parası var orada kimbilir nasıl helalleşiceksin.ama haram ve helal senin için önemli olsa devleti dolandırmassın.Daha kesmeseler ölene kadar da oparayı kestirmezdin sen.sonra diyosun ki cahilim o parayı almak için çalışmadığına dair şartı olduğunu biliyosunda işe girince kestirmen gerektiğini mi bilmiyosun.Zehir zıkkım olsun alamyanlar aç aç beklesin sende o haram paraları ye sonra devlet bize baksın...

birirleri sizlere son 10 yılda nekadar hakkınızın gasp edildigini devlet baba tarafından açıklamıyor galiba ????????? iyikine bu yıl 7000 kişi alıyor devlet babadan iyisi yok
YARASI OLAN GOCUNUR
kimin dolandırıcı oldugu belli etti
sahte raporlarla maaş alanı, işe gireni, haklarmızdan faydalnaları hey size diyorum yarası olan arkadaşlar.. azar çekeceginize dönünde bir etrafınaza bakın ben kimim diye ????

SİTE YÖNETİMİNE SESLENİYORUM SİYASET VE PARTİ BÖLÜMÜDE AÇIN !!!!
bari insanların kim oldgunu anlayıp ona göre cevap yazarız

ceren.kozaner;

biraz düşünmeyerek kırıcı ve sert yazmamışmısınız?bende şuanda aşagı yukarı buna benzer bir durumdayım.ama şöyle bişey var ben sigortalı olan kişye 2022 maaş bağlangdığını bilmiyordum.öyleymiş madem ben evrakları teslim ettim herşeyi bildirmeme rağmen maaşı bağlayanlara ne demeli ve ben bu durumu öğrendikten sonra dilekçeyle kendim bildirdim.benim durumum bu sigortalıyım ve size 2022 başvurusunda bilgilerimi sundum siz maaşı bağlamışsınız ama cezalı ödeme diye bişey duydum maaşın durdurulmasını ve incelenmesini talep ediyorum dedim dilekçemde....o yüzden sevgili kardeşim madolyonun o yönününde düşünün tek suçlu olan bizler olmuyoruz.insanız herkez hata yapabilir.bu hükümetde olsa......önemli olan zararın neresinde fark edeilirse kaale almamazlık yapmayalım...sevgiler....

2022 aylığı yersiz ödeme

slm arakadaşlar bana 2022 yersz ödeme diyerek 8 bin tl borç çıkarıldı.taksitle ödeyebilirim dedim kabul etmediler.şimdi bi yazı geldi.hazıne dava açmış.mahkemeyeçıkcam.ne yapmam lazım mahkemeden sonuç ne olur acil yardıma ihtiyacım var

arkadaşım başına gelen üzücü bir durum. sana bende yüklenmek istemem ama ;
uçarın karaçarın yok ödiyeceksin ...korkma yanlız değilsin bende ödemiştim ve ortalama 4 taksitim kalmıştıki (8 mayıs 2008) af çıktı ama 2850 tl ödedim sana geçmiş olsun şimdiden ....

Dava açılmışsa kesin ceza alırısn. Her günün belli bir ücreti var (örneğin 1 gün 15 tl) senden tahsil edilmesi gereken ücret o çizelge doğrultusunda kaç gün ediyosa gider o kadar gün ceza evinde yatarsın. Tabi başka bişeyden yargılanmazsan Devleti dolandırmak, haksız kazanç sağlamak vs vs gibi dosyalar açılmazsa tahminen 1 yada 1.5 yıl yatar çıkarsın :) hayırlı olsun . .

meddata, hemen bir avukat tutmalısın. Kendi başına hareket etme. Borcunu taksitlendirme imkanın vardı. Bunu memurlarla sözlü goruşmek yerine yazılı olarak kaymakamlıga bildirecektin. Tekrar taksitlendirme yoluna gidersin...Mahkeme sürecinde detayları bilmiorum.
Ama başta dediğim gibi artık avukatsız hareket etme madem mahkeme yazısı gelmiş...
Avukat tutamayacak durumdaysan eger, adli yardım talep ederek ucretsiz avukat yardımı alabilirsin:http://www.engelliler.biz/forum/hukuk/54771-adli-yardim-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-hukuk.html

ya ben yazılı da sözlüde sölüde smoyledim malmüdürlüğüne olmaz dediler.çok zordayım ceza alırsın diyolar hapis yatarsın diyolar

Meddata dava bitmiş ve nasıl sonuçlandıgı açıklanmış değil. Üzme kendini. Dediğim gibi bir avukat yardımı almalısın. Hakim karar almış değil daha:)
İlla mahkeme hapis hapis diye dayatmaz elindeki argümanları değrlendirir ve öyle sonuca bağlar. Avukat bunun için var di mi?

Sonuçta borcun borç ama "niye ödeyemiorum bi dinle be hakim bey" de demekten seni kim engelleyebilir ki?
:)

Üst Alt