Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı için gelir hesabı yapılırken kişinin gelirine mi bakılır, haneninkine mi?

LAYNO

Üye
Konular
35
Reaksiyonlar
0
meraba;
Bu gün kaymakamlığa gittim. başvuru yapmak için hastaneye sevk alcaktım.. ben 25 yaşımdayım.. hiç bir resmi gelirim yok.%94 ağır özürlü raporum var ve bakıcı parasına bile başvurmadım daha!!bunları söyledim... 18 yaşımdan büyük olduğum için birey oluyom bildiğim kadarıyla hanedeki gelirler beni kapsamıyor diye biliyom!

verilen cevap şu; biz direk olarak kapı numarasına bakarız. haneye giren gelir 90 tl geçerse bağlanması zor dedi. giderler düşüyomu diye sordum? hayır sadece gelir göz önünde bulunduruluyor denildi??? sizce ne yapmalıyım?? :(

evet yapacak birşey yok 2022 de durum öyle yanlız % 94 raporun varsa sen hemen bakım parasına müracaat et çünki orda kişi başı gelir 370 tl falan

yani 2022 haketmiyormuyum :( çok saçma 18 yaşından büyük olupta annesi babası emekli olanlar bu maaşı alıyolar!!! bunda bir yanlışlık var??

arkadaşlarr cevaplarınızı bekliyorum lütfen :(

18 yaşını doldurmuş bir engelli özürlü aylığı için kendi adına başvurur ve kendi gelirine bakılır. eğer hiçbir geliri yoksa nafaka yükümlüsü anne-babasının gelirinden ona düşecek yardım miktarına bakılır. anne-babasının gelirinden giderler düşülür ve kalan paradan kişi sayısıda düşünülerek kendisine kalan yardım miktarına bakılır.. bu anne-babasından düşen yardım miktarıyla beraber 98 TL ' yi geçmiyorsa bağlanır..

babam emekli 750tl alıyo .. oğlan kardeşim askeri ücret alıyor.eve giren resmi gelir 1400-1500 arasında. evde 5 kişiyiz.bide ev kendimizin iki tane 12.500 değerinde araba var!! bunlarla birlikte bağlanma ihtimali nedir?

MUhtaç bulunmazsın, eğer durum anlattığın gibiyse. Nafaka yükümlüsü olan babanın mutfak masrafları vs giderleri düşürülür geriye kalan paradan sana aylık 98 TL'yi geçen bir miktar gelir gorunur. Aynı evde kalan kardeşin zaten çalışıyor, babanın ona yardım etmesine gerek yok. Eviniz kira da değil ki gider olarak gorunsun.
Başvurunu incelerler muhtaçlık sorgulaman yapılır ve buyuk ihtimalle muhtaç bulunmazsın.

NOT: 18 yaşını geçen ergin bir birey olsan bile 2022 sayılı Kanun'nun dayanak aldığı Türk Medeni Kanunu 364. maddeye göre ([FONT=Tahoma]Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.) baban nafaka yükümlüsü yakının sayılır ve ilgili madde hükmünce sana yardım yapabilir. [/FONT]

18 yaşını geçen herkez t.r cumh. birey olarak geçiyor. ve ailesi ona maddi manevi destek vermek zorun da değil diye biliyom haksızmıyım?

Bu konularda dayanak Türk Medeni Kanunu'dur. Yukarıda bu Kanun'da geçen ilgili metni yazdım. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 18 yaşını geçen ergin bireylerin hepsini kapsıyor bu madde. Bakım borcuyla ilgili hükümler saklıdır.
Fakat bakım borcu olan ve nafaka yukumlusu olan yakınları da muhtaç durumdaysa bu durumda devlet yardım işini üstlenir.
İlgili maddeyi tekrar yazayım:

A. Nafaka yükümlüleri
MADDE 364.- Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Üst Alt