Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı için vasi ataması süresi var mı? Ayrıca vasilik için dilekçe örneği var mı? [Soru]

gulsah.gurgen

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar, vasi kararı için mahkemeye verilen dilekçede neler yazmalıyım? ya da standart bi dilekçe varsa bilgilendirir misiniz? adliyeye gittim ancak sağolsun bazı memurlar sorularımla igilenmedi bile başından atar gibi git dilekçe getir dediler. açıkçası böyle bi cevap karşısında ben de başka bişey soramadım. vasi ataması yapılmış ya da konuya dair bilgileri olanlar bana yardımcı olursa sevinirim. vasi ataması için başka neler gerekli ve ne kadar zaman alır. duruşma ve avukat gerektirir mi bu iş?

sevgili gülşah vasi olmak için sabıkasız ,ençok 2 çocuklu ve engelliyle çıkar çatışması olmamak gerekiyor.kime vasi olacaksınız? dilkçede rapor sunacaksın..ekte ki raporda görüldüğü üzre .....adlı kişiye (neyin olduğu ve ne için vasi olmak istiyorsun belirt) nedenlerden dolayı vasi olarak atanmayı mahkemenizden talep ediyorumyaz. açık adres belirt kaleme ver.avukata gerek yok.benim vasiliğim 17 yıllık o zaman ulusal bir gazeteye vasi ilamı istiyordu mahkeme.ilam gazetede çıktıktan tam 30 gün sonra mahkeme oluyordu..halen bu var mı bilmiyorum.kalemden seni yönlendirirler. gazete ilanındaki amaç senin vasiliğine İTİRAZ edenlerin olup olmayacağını öğrenmek için.. vasi her 2 yılda bir vasiliği mahkemeden uzatıyor.
NOT: eğer vasiliğin kabul edilirse evde bakım aylığına başburabilirsin.vasi de gelir kriteri aranmıyor.vasinin isterse aylık geliri 10000 olsun evde bakımı alıyor.
kolay gelsin

merhaba arkadaşlar, vasi kararı için mahkemeye verilen dilekçede neler yazmalıyım? ya da standart bi dilekçe varsa bilgilendirir misiniz?
adliyeye gittim ancak sağolsun bazı memurlar sorularımla igilenmedi bile başından atar gibi git dilekçe getir dediler. açıkçası böyle bi cevap karşısında ben de başka bişey soramadım.
vasi ataması yapılmış ya da konuya dair bilgileri olanlar bana yardımcı olursa sevinirim. vasi ataması için başka neler gerekli ve ne kadar zaman alır? duruşma ve avukat gerektirir mi bu iş?
biraz geç kalınmış bir soru olacak aslında. belge geleli kaç ay oldu, umarım aylık iptal edilmeden vasi atamasını gerçekleştirebiliriz. eve gelen evrakta yazanlar şöyle:

ödeme emrinin tarihi: 29/04/2008
hak ettiği aylık tutarı: 1247,05

buna göre şu anda birikmiş dahil ne kadar alınacak? bir de vasi ataması için ne kadar vakit kalmış yani maaş iptal edilmiş midir ki bu süre zarfında?

bu arada eksik bilgi kalmasın engel oranı %98, 11/02/2008 de özür oranı (%70-100) kabul edildi, 29/04/2008 tarihinde kısıt ödeme, 09/04/2008 evrak tahsis servisine gönderildi.

vasi

önemli bi detayı atlamışım vasi herkese olunmuyor.zeka özürlü ise,ya da çok yaşlı olup yaşa bağlı beyin rahatsızlıkları vs... diğer hallerde vekalet yeterli oluyor.eğer aileden biriyse vasi olmak istediğin,ailenin diğer fertleride gitsin mahkemeye hakimi ikna da çok yayarlı oluyor.yani senin vasi olmanı aile nin de onayladığını hakim görsün

ahmetermiş ve mikado456 arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. ben mesaj gönderilmedi sandım yeni bir başlık daha açtım forumu en çok ben işgal ediyorum galiba kusura bakmayın arkadaşlar :oops:
ben konunun ayrıntısını da yazayım mikado456 net bilgi vermek için soru sormuş çünkü. ben ağustos 2007'den bu yana bir komşumuzun engelli oğluna maaş bağlatmak için uğraşıyorum. siteyi de o zaman keşfettim zaten. engelli arkadaşımızın o dönemde askerde olan bir kardeşi var o vasi olacak ama konuyla ilgili onun da bilgisi yok ben de başladığım işi sonuna kadar götürmek istiyorum. şu an ailede tek çalışan, çalışabilecek durumda olan o ve herşeyi çok zaman almadan halletmesi lazım. o yüzden sordum gerekli evrakları yapabildiğim kadarını ben hazırlayacağım. engeli kişi adliye tarafından kolu mühürlenip hastaneye gönderiliyormuş bu doğru mu? zaten engel oranı çok yüksek ve çabuk yoruluyor bu yüzden de çevresine ve kendine zarar veriyor. onu hem adliyeye hem de rapor için hastaneye taşımak gerekecekse bu çok zor olacak hem onun için hem de bizim için. inşallah öyle birşey yoktur.
ben bakım aylığı için de başvuru yapmıştım. yanılmıyorsam 5 aydır anneleri bakım aylığı alıyor. ben şu an çalışmadığım için bankaya götürüp getiriyorum çalıştığım zamanlarda binbir güçlükle izin alıp götürürdüm. ama vasi olan kişi gelirine bakılmaksızın bakım maaşını da alıyorsa onu da değiştirebilir miyiz? yani maaşı annesinin üzerinden alıp kardeşinin üzerine bağlatmak mümkün mü böyle bir durumda? hem böylece annesini maaş alması için götürdüğümde engelli çocuğuna bakması için komşulara yalvarır olmuştuk ondan da kurtulurlar.
duyduğum başka birşey daha var yazdıkça aklıma geliyor hepsi.. bakım aylığı alan kişi vasi olmak zorundaymış başkası vasi olamıyormuş doğru mu?

anlamadığım bişi var.aylık başvurusunu kim yaptı.madem vasi gerektiren bi durum vardı.kendi yapamadıysa illa biri gerek.ve hangi sıfatla başvuru yaptı.bu kişi kaç yaşında.
evde bakım için illa vasi olunacak diye bişi yok.sadece vasi de gelir kriteri aranmıyor.
evet rapor için mahkeme hastaneye yolluyor mühür lü olarak.ama rapor alındıktan sonra mahkemeye gitmesine gerek olmaz..eğer çok zor bi durumdaysa aile mahkemeye kendi şartlarınızla götüremeyeceğinizi belirtin..

engelli maaşı başvurusunu yapan da bakım maaşı başvurusunu yapan da tüm evrakları hazırlayan da benim. nüfus dairesi hariç her yerde işimi hallettim diyebilirim. nüfus dairesinde de şefle tartıştım bu sıfat meselesi yüzünden. vasi bu işlemler için gerekmedi ama maaşı albilmek için gerekiyormuş. ben 22 yaşındayım. engelli arkadaş 29 yaşında %98 zihinsel engelli. aldığımız bir rapor vardı ankaraya gönderdik bi fotokopisi olacak annesinde duruyor mu bilmiyorum. inşallah buluruz ama tarihi ağustos 2007. geçerli sayarlar umarım.

SULH HUKUK MAHKEMESİNE
SAKARYA

DAVACI : ……………….

DAVALI : ………………

KONU : Vasi Atanması İstemi

AÇIKLAMALAR :

1 -) Annem ……………. 1995 yılından beri yatan hasta olarak bakılmaktadır.

2 -) Annem son yıllarda vücut azalarını tamamıyla kullanamaz hale geldiğinden yapılan tetkikler sonucunda doktorlar tarafından % 98 oranında özürlü raporu verilmiştir.

3 -) Anneme yatan hasta olarak baktığımdan bakım ücretinden faydalanmam için, vasi olarak atanmam gerekmektedir.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kaydı, Doktor raporu

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığım nedenlerle, annem ………………..’nun
hacir altına alınmasına ve benimde anneme vasi olarak atanmama karar verilmesini Yüce
Mahkemenizden saygıyla talep ederim. 22 / 10 /2008

Ad soyad
imza

adres

Üst Alt