Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 Maaşı ile ilgili genel sorularım var..?

E.Dyr

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
İyi günler.

Ben 22 yaşındayım. Görme problemi nedeniyle 2022 engelli maaşı başvurusu yaptım.
Göme problemim Kon Distrofi adlı henüz kesin bir tedavisi olmayan genetik bir görme hastalığı.
Askerlik raporumuda hastane raporuna dahil edipte göndermiştim. Askerliğe elverişsiz raporumda vardı SGK'ya gönderdiğim başvuruda
Ve bugün mektup geldi SGK'dan. %52 Özürlülük oranı yazıyor kağıtta. Yarın gidip alacağız.
Benim aklıma birkaç soru takıldı.

Şimdi kimisi diyor ki anne-babadan faydalanılamaz. Kimisi diyor ki faydalanabilir.

1. Sorum - Sağlıkta anne-babadan yararlanabilir miyim ve bunun için SGK ile bir irtibat kurmalı mıyım.
Forumda 2022 iptal olan birçok arkadaş gördüm. Ben de tereddüt yaşadım benimki iptal olur da bir daha borç ödemesi çıkar mı karşımıza diye

2. Sorum - Bunun bir yasası yok mu iptal olacaksa neden basvuruyu kabul ediyorlar. 18 yaşını dolduran bir kişi kendine bakmakla yükümlü değil midir?
Ve nasıl bir kıstas uygulanıyor neye bakılarak iptal ediiliyor.

Benim şahsi bir gelirim yok. 5 Kişilik bir aileyiz. Fakat Anne ve babam emekli , Annemin evi var. Fakat babamın çok borcu var kendisinin yerleri hep icralık.
Abim de Üniversite öğrencisi onun da gideri çok. Yıllık gelir 1600 Lira demişler anneme

Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

kardesim sadece fikirlerimi söylüyorum...
2022 yasasına bas vurupta oynaylanmaya bilir gelir gurubunuz cook yüksek bence yasaya göre 18 dolduran herkes ala bilir ama bazı nedenlerden dolayı sana vermeye bilirler..
benim önerim allah korusun annene babana bisey olursa eminim bunu bilmiyosundur..
hangisinin aylıgı daha yüksekse onu ala biliyosun diyelim ki annenin ması daha yüksek ise her ay annen ne kadar alıyosa sende alabilirsin. tabi alah korusun ona bisey olunca
böyle rahmetil olan babasının aylıgını alan arkadaslarım var mesela???

bu 2022 yasası konun sadece madi durumu kötüler yararlansa daha iyi olur mesela sizin durum iyiye benziyor??

Öyle görünüor olabilir.

Fakat çok çok büyük bir mebla borcumuz var zor durumdayız.
Anlamadım vallahi iptal olacaksa neden başvuru kabul oluyor.

Zaten mektup geldi param yatmış.

Bir akrabamız var oda engelli %60 oda 3 yıldır filan alıyor.
Durumlarıda iyi gibi.

Bende zar zor üniversite okumaya çabalıyorum yüksek derecede göz problemim olmasına rağmen.

Reddediyorlar diyorsunuz da.
Reddetmek ayrı kabul edip sonradan borç çıkarmak ayrı.
İlerde borç nasıl çıkıyor onu anlamadım.
Benimki bağlandı şimdi ben aldım ilk 3 aylığı.
Madem kabul ettin niye sonradan yersiz diyorsun.

Ne durumlarda yersiz kararı veriyorlar acaba?

Gerçekten çok sinir durumlar var.

Bir sorum daha var
Ben Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum (Üniversite okuyorum yazmışın editleyemedim de)
Diyelim ki kazandım 25 yaşında kadar Babamdan faydalanmak hakkım değil mi?

Ben Yeşil Kart almaya mecbur muyum sonuçta öğrenciyim ve engelliyim maddi durumum el vermiyor babam da emekli paramız anca yetiyor.
Engelli maaşı alacağım kendim geçinebilmem için.

Yani ben üzülüyorum vallahi bunedir böyle bendne daha kötüler var burda gördüm.
Bu Devletin saçmalığı ne böyle adamın Araba almasına karışırsın verdiğin maaş zaten egelli için yeterli değil.
Birde üstüne adam ne almış ona mı karışacaksın.
Birde ailesinin gelinie bakıpta harçlık hesabı yapacaksın.

Emekli Adam zaten açlık sınırında yaşıyor.
Genel bir durum yazıyoruz.
Bu kadar kaçakçı , söümürücü , vergi kaçakçısına bakmazlar.

Engellinin maaşına karışırlar.

PES!
Maaşlarının üzerine borç çıkan arkadaşlarımıza Allah yardım etsin.

İyi Forumlar

Üst Alt