Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı kesilen kişinin sağlık güvencesi ne olur?

serkan_3366

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
2022 engelli maaşı ve 18 yaşından büyük evde bakım ücreti alıyorduk. Engelli maaşı kesildi. Evde bakım ücreti aldığımız kişinin sağlık güvencesi ne olacak bu durumda. 18 yaşından büyük engelli kişilerin sağlık güvencesi nasıl sağlanabilir.
2022 engelli maaşı ile birlikte yesil kart vardı bu durumda ne yapabiliriz acil lütfen!!!

evdeki gelir oranı artıya geçtiği için maaşı kesilmiş olabilir edevletten bi bakın derim olmassa eğer yeniden gelir testi yaptırmanız gerekebilir serkan_3366

Edevletten nasıl bakacaz. Birde bilginiz var mı bu durumda sağlık güvencesi nolacak

işte sağlık güvencesi için dedim bende sizden yeniden gelir testi istenebilir bu durumda en güzeli gidip sgk ya sağlık güvencesi durumunu öğrenmeniz gerekir onu öğreninki ona göre hareket edin

Teşekkürler. Eğer oda iptal olursa ne yapabiliriz. Evde bakım masşı alıyoruz

problem olmaz gss var zaten ücret sabitlenmiş 60 tl falan sanırım ama sen bi netliğikavuştur öyle

yani evet tabi sizin durumunuz net değil henüz eğer sosyal güvenceniz olmassa devlet karşılamassa yani paranoya

serkan_3366
kardeşinizin 2022 engelli aylıgı kesilmiş. aylık kesilmişse haliyle 2022 aylıgından dolayı yararlandığı 60/c 3 kapsamındaki GSS'sı da sonlanmıştır (60/c 3, eski yeşil kart gibidir ve primini devlet öder). siz de kardeşinizin bundan sonra sağlık güvencesinden nasıl yararlanabileceğini soruyorsunuz.

ziyaretçi sayfamda aşağıdaki bilgileri vermişsiniz:
[SIZE=1]"Kardeşim ve annem birlikte yaşıyorlar. Engelli aylığı kesildi bu durumda sağlık güvencesi ne olur? 18 yaş üzeri evde bakım ücreti alıyor annem kardeşim için. Annem babamdan dolayı (babam vefat etti) özel bankadan emekli maaşı alıyor. Kardesimin sağlık güvencesi için neler yapabiliriz. Evde 2 kişi yasıyorlar."[/SIZE]

verdiğin bu bilgilere ek olarak şu sorularımı da cevaplar mısın sana yardımcı olabilmem açısından?
1. kardeşinin 2022 aylıgı ne zaman kesildi ve nasıl öğrendiniz?
2. kardeşinin e-devlet şifresi var mı? varsa SPAS sorgulama (sağlık provizyon sorgulaması) yaptıracağım.
3. Baban vefat etmiş. annen de babandan dolayı emekli maaşı alıyormuş yani dul aylıgı. aldığı dul aylıgı ne kadar? Miktarını yazar mısınız?
4. Annenin babandan dolayı aldığı dul aylıgı SGK kapsamında mı? özel bankadan alıyor demişsin çünkü. hangi kapsamda aylık alıyor anneniz? şöyle de sorabilirim. babanızın sigortası SGK kapsamında mıydı? bankada mı çalışıyordu babanız?
5. kardeşiniz hanesinde sadece annesiyle yaşıyormuş. her ikisinin de evde bakım aylıgı ve dul aylıgından başka gelir ya da mal mülkleri var mı?
6. kardeşiniz kadın mı erkek mi?

bu sorularımı cevaplayın öyle devam edelim. lütfen sorularımı net bir şekilde cevaplayın size yardımcı olabilmem açısından.

Kalem

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Sorularınızın cevabı:
1-maasın ne zaman kesildiği hakkında net bilgimiz yok cuma günü maas almak için gittiğimizde kesildiğini öğrendik.
2- edeblet şifresi almadık. (Gerekli ise pazartesi alabiliriz.
3-evet dul aylığı alıyor 1.304Tl oldu yılbasından sonra gelen zamlarla birlikte
4-evet akbankta çalışırken vefat etti. Kanunen sgk kanunlarına bağlılar. Şartları biraz daha iyi.
5- bunlardan başka gelirleri ve mal varlıkları yok.
6- erkek kardeşim 31 yaşında çalışmıyor.

Cevabınızı mesaj olarakta gönderirseniz sevinirim bu şekilde takip etmesi biraz zor oluyor

Birde babamdan dolayı yetim aylığı ve sağlık güvencesinden yararlanamaz mı kardesim.

serkan_3366
kardeşinizin durumunu önce yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanabilir mi diye degerlendirecektim. sonra profilime yazdıklarınızı okudum. babanız vefat etmiş, anneniz de dul aylıgı alıyor. bu durumda yetim aylıgı açısından değerlendirmek için sordum bazı soruları da zaten. yetim aylıgı baglanırsa kardeşinizin sağlık güvencesi de olacaktır. lakin babanız bankada çalışıyormuş. SGK'ya geçiş işlemleri oldu mu bankanın bilemiyorum. O yüzden annenizin dul aylıgı aldığı bankanın ilgili birimine kardeşinizin 2022 aylıgının kesildiğini ve sigortasının olmadığını, bakıma muhtaç engelli oldugunu söyleyin ve yetim aylıgı baglanma şartlarını ögrenmeye çalışın. SGK'ya devir işleminin yapılıp yapılmadıgını da sorabilirsiniz. eger SGK'ya kurum devri gerçekleşmişse o zaman yetim aylıgı için ben de yardımcı olabilirim.

yetim aylıgı ile ilgili işlemler uzun sürecektir. o yüzden kardeşiniz yetim aylıgı baglanana kadar kaymakamlıkta bulunan vakfa (SYDV) gitsin ve GSS gelir testi yaptırsın. aynı hanede aile olarak 2 kişiler.
ailenin aylık toplam geliri : (888,17 (evde bakım aylıgı) + 1304)= 2192,17 TL
ailede kişi başına düşen aylık gelir: 2192,17 / 2= 1096,085 TL
bu durumda GSS gelir testi sonucunda G1 çıkacaktır ve ayda 65,88 TL ödeyerek 60/g GSS kapsamında sağlık hizmetinden yararlanacaktır.
bkz:http://www.engelliler.biz/forum/sag...bilmek-icin-gelir-kriterleri-ocak-2016-a.html

özetlemem gerekirse:
pazartesi gunu e-devlet şifresi alın kardeşiniz için. kardeşinizin SPAS sorgulamalarını yapmamız gerekecek çünkü.
E-devlet şifresi için bkz: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

sonra vakfa gidip GSS gelir testi yaptırın ve kardeşiniz hemen sağlık güvencesine kavuşsun.
yetim aylığı için de annenizin dul aylıgı aldığı bankayla yetim aylıgı hakkında bilgi almaya çalışın.

gelişmelerden de haberim olsun.

Kalem
SPAS sorgulaması nedir?
Sgk devir işlemleri hala gerceklesmedi. Akbank tekaüt sandığı vakfı üzerinden işlemler yapılıyor ancak sgk kanunlarına bağlı olarak işlemler gerceklesiyor.
Birde ben devlet memuruyum benim üzerimden yararlanabilir mi?
Bu durumda 2022 mi yoksa bakım aylığı mı almak mantıklı?
Ayrıca çok teşekkür ederim biraz rahatladım sayenizde.
Yetim aylığı bağlanırsa bakım parası kesilir mi?
Son olarak Annemin maaşının düşük olduğu kanısındayım bunu nereden netleştirebilirim. yetim aylığı ne kadar olabilir?
Biraz fazla soru sordum ama galiba bu konuyla ilgilisiniz gelişmeleri bildirip bilgilerinizden yararlanmak isterim. Tekrar teşekkür ederim

Yetim aylığı bağlama ile ilgili işlemler sgk ile aynı sgkdaki prosedür nedir aceba
@Kalem
Ailenin toplam geliri kişi sayısına bölünüyor galiba gss için.
Peki bakım ücretinin kesilme ihtimali var mı bu durumda. Oturdukları ev kira durumu etkileyen bir faktörmüdür. 2022 ve bakım ücreti için

serkan_3366
SPAS sorgulama sağlık provizyon sorgulamasıdır. oradan sağlık güvencesinin durumuna bakacaktım. aynı zamanda 2022 aylıgının kesilip kesilmediğini teyit edecektim. ama size PTT'den 2022 aylıgı kesilmiş dedilerse doğrudur. Siz dediğim gibi kardeşiniz için e-devlet şifresi alın. Sağlık provizyon sorgulaması için gerekecek bize.
SGK'ya kurum devri gerçekleşmediyse o zaman Akbank tekaüt sandığı vakfına kardeşinizin yetim aylıgı için başvurunuzu yapın.
süreç hakkında da bilgi alın. uzun sürecekse bu arada vakfa GSS gelir testi için başvurun.
2022 aylığı kesilmişse SGK kardeşinizi resen 60/g GSS tesciline alacaktır en yüksek prim üzerinden. o yüzden kısa sürede GSS gelir testi yaptırmanız lehinize olur. yetim aylıgı baglnana kadar ayda 65,88 TL ödeyerek saglık hizmetlerinden yararlanır kardeşiniz.
SGK mevzuatına göre kardeşinizin maluliyet cetveli'ne göre malul sayılması gerekiyor. malul sayıldıgı takdirde kardeşiniz SGK mevzuatına göre yetim aylıgı alabilir.
Ama işte bankanın kurum devri gerçekleşmemiş. bu durumda nasıl yaparlar bilemiyorum. siz en iyisi bankanın ilgili birimine gidip başvurunuzu yapın ve şartları öğrenin.
Kardeşiniz sizin sağlık güvencenizden yararlanamaz. siz kanunen bakmakla yukumlu yakınlardan değilsiniz.
yetim aylıgı baglanırsa bu durumu en geç 1 ay içinde evde bakım aylıgı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne bildirmekle yükümlüsünüz. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'nin altında olursa evde bakım aylıgı kesilmez. aksi durumda kesilir.
annenizin aldığı dul aylıgının düşük oldugunu soyluyorsunuz ve bu durumu nasıl netleştireceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. inanın bilemiyorum. ALO 170'i arayarak bu konuda nereye başvuracagınızı öğrenmeye çalışın. ama unutmayın alo 170 SGK hattıdır. yardımcı olabilirler mi bilemiyorum.

Size çok teşekkür ederim iyiki varsınız ve bilgilerinizi paylaşıyorsunuz.
Durum hakkında sizden yine bilgi almak isterim. Rahatsız etmezsem şayet.
Galiba sgkda çalışıyorsunuz.
Ptesi dediğiniz işlemleri yapacam.
Ptt maaş yatmamış kesilmiş demişler.

serkan_3366
kardeşinizin durumunu önce yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanabilir mi diye degerlendirecektim. sonra profilime yazdıklarınızı okudum. babanız vefat etmiş, anneniz de dul aylıgı alıyor. bu durumda yetim aylıgı açısından değerlendirmek için sordum bazı soruları da zaten. yetim aylıgı baglanırsa kardeşinizin sağlık güvencesi de olacaktır. lakin babanız bankada çalışıyormuş. SGK'ya geçiş işlemleri oldu mu bankanın bilemiyorum. O yüzden annenizin dul aylıgı aldığı bankanın ilgili birimine kardeşinizin 2022 aylıgının kesildiğini ve sigortasının olmadığını, bakıma muhtaç engelli oldugunu söyleyin ve yetim aylıgı baglanma şartlarını ögrenmeye çalışın. SGK'ya devir işleminin yapılıp yapılmadıgını da sorabilirsiniz. eger SGK'ya kurum devri gerçekleşmişse o zaman yetim aylıgı için ben de yardımcı olabilirim.

yetim aylıgı ile ilgili işlemler uzun sürecektir. o yüzden kardeşiniz yetim aylıgı baglanana kadar kaymakamlıkta bulunan vakfa (SYDV) gitsin ve GSS gelir testi yaptırsın. aynı hanede aile olarak 2 kişiler.
ailenin aylık toplam geliri : (888,17 (evde bakım aylıgı) + 1304)= 2192,17 TL
ailede kişi başına düşen aylık gelir: 2192,17 / 2= 1096,085 TL
bu durumda GSS gelir testi sonucunda G1 çıkacaktır ve ayda 65,88 TL ödeyerek 60/g GSS kapsamında sağlık hizmetinden yararlanacaktır.
bkz:http://www.engelliler.biz/forum/sag...bilmek-icin-gelir-kriterleri-ocak-2016-a.html

özetlemem gerekirse:
pazartesi gunu e-devlet şifresi alın kardeşiniz için. kardeşinizin SPAS sorgulamalarını yapmamız gerekecek çünkü.
E-devlet şifresi için bkz: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

sonra vakfa gidip GSS gelir testi yaptırın ve kardeşiniz hemen sağlık güvencesine kavuşsun.
yetim aylığı için de annenizin dul aylıgı aldığı bankayla yetim aylıgı hakkında bilgi almaya çalışın.

gelişmelerden de haberim olsun.
Kalem hanım aklıma bir konu takıldı sormak istiyorum:
Evde bakım aylığı için toplam gelir kişi başı gelir 784,97 den az olmalı dediniz.
Ancak annemin aldığı maaş (1304) + evde bakım ücreti (888,17) bu durumda kişi başı gelir 1.096,85 oluyor. Evde bakım limitini geçmiyor mu?
İkinci sorum gelir testini SYDV yaptırmak zorunlu mu baska bir kurumda olabilir mi?

serkan_3366
hayır, sgk'da çalışmıyorum. Öğretmenim:)

evde bakım aylıgı gelir hesabı yapılırken alınan evde bakım aylıkları gelire dahil edilmez. o yüzden sınırı geçmiyorsunuz:) hesabı yanlış yaptınız yani.
GSS gelir testinde ise ailenin bakım aylıgı da dahil her geliir, malı mülkü dikkate alınır. GSS gelir testi sonucunda da kardeşiniz, G 1 çıkacak, ayda 65,88 TL ödeyerek sağlık hizmetelrinden yararlanacak.

GSS gelir testi sadece vakıflarda (SYDV) yapılır. bu görev vakıflara verilmiştir. GSS gelir testi sonucunu sistem aracılıgıyla SGK'ya bildirirler ve SGK da vatandaşın GSS tescilini yapar.

serkan_3366
hayır, sgk'da çalışmıyorum. Öğretmenim:)

evde bakım aylıgı gelir hesabı yapılırken alınan evde bakım aylıkları gelire dahil edilmez. o yüzden sınırı geçmiyorsunuz:) hesabı yanlış yaptınız yani.
GSS gelir testinde ise ailenin bakım aylıgı da dahil her geliir, malı mülkü dikkate alınır. GSS gelir testi sonucunda da kardeşiniz, G 1 çıkacak, ayda 65,88 TL ödeyerek sağlık hizmetelrinden yararlanacak.

GSS gelir testi sadece vakıflarda (SYDV) yapılır. bu görev vakıflara verilmiştir. GSS gelir testi sonucunu sistem aracılıgıyla SGK'ya bildirirler ve SGK da vatandaşın GSS tescilini yapar.

Sizi tebrik ediyorum öğretmensiniz ve yardımcı oluyorsunuz.
Yani bu durumda evde bakım ücreti için gelir uygun kesilmez diyorsunuz.
Peki bende öğrt. Mezunuyum ama memurum. Ekpss öğretmenlik hakkında bilginiz var mı?
Çok oldum ama kızmayın lütfen

serkan_3366
evet evde bakım aylıgı kesilmez diyorum. eminim. hesaplarımda yanılmam, burada bildirmediğiniz bir gelir olmadıkça.
evde bakım aylıklarında sadece alınan evde bakım aylıkları gelire dahil edilmez. onun haricinde her türlü gelir dahil edilir.
EKPSS ile pek ilgilenmiyorum ve yeterli bilgilere sahip değilim maalesef. EKPSS için sorularınızı şuradan sorunuz, bilen arkadaşlar size yardımcı olacaktır:Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)

serkan_3366
evet evde bakım aylıgı kesilmez diyorum. eminim. hesaplarımda yanılmam, burada bildirmediğiniz bir gelir olmadıkça.
evde bakım aylıklarında sadece alınan evde bakım aylıkları gelire dahil edilmez. onun haricinde her türlü gelir dahil edilir.
EKPSS ile pek ilgilenmiyorum ve yeterli bilgilere sahip değilim maalesef. EKPSS için sorularınızı şuradan sorunuz, bilen arkadaşlar size yardımcı olacaktır:Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)

Çok teşekkür ederim. 2022 de hesaba katıyorlar evde bakımda katılmıyor. Yine saçma bir uygulama olmuş. Yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için tekrar tesekkür ederim

Üst Alt