Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı olan biri babasının sigortasından mı yoksa Yeşil Kart'tan mı yararlanır?

RK.209

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
Merhaba, ben 2022'den yeni yararlanıyorum. Bu zamana kadar babamın saglık güvencesinden (ssk) yararlanıyordum. Bu durumda yeşil kart almadan babamın saglık karnesinden yararlanabilir miyim?
Bazı uzmanlar yararlanır diyor pek azı da yararlanamaz diyor. ben de neye inanacagımı şaşırdım. Bana yasal dayanaklarıyla açıklayabilirseniz sevinirim (yaşım 18den büyük)
Bir de ilik nakli olan genetik hastalarının 2022'den yararlanabilir mi?

Teşekkürler.

Eğer babanızın bakmakla yükümlü olduğu çocuğu statüsündeyseniz hala, babanızın sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.
Sağlık güvencesi açısından kimlerin bakmakla yükümlü birey sayıldığına dair tanım 5510/3'de çok nettir (doğal olarak içinde 2022'ye dair bir atıf bulunmamaktadır):
[SPOILER=Bakmakla yükümlü olduğu kişi]
Bu Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinin dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;
a) Eşini,
b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,
c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babasını,
[/SPOILER]
2022 maaşı açısından şuradaki yazışmaları inceleyebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/muh...at-maasi-alma-sansi-var-midir.html#post221261
Bunun aksi bir durum olsaydı kurum 2022 maaşı bağlamazdı zaten.

2022'den

Çok teşekkür ederim Bülent bey beni bilgilendirdiniz. Bu baya kafamı karıştırmıştı. İnşallah sorun çıkmaz
Durum böyle olunca biz üç kardeş %70 üstü özürlü raporumuz var. kardeşlerim de 2022'den yararlanabilir mi?

Eğer gelir şartları uygunsa tabii ki yararlanabilir.

Bülent bey Teşekkürler verdiginiz bilgilere.

Üst Alt