Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı ve önündeki saçma engeller..?

Belcimm

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Babam emekli maaşı alıyor ve evde 4 kişi yaşıyoruz.
Annemde benim engelimden dolayı evde bakım ücreti alıyor. Oturduğumuz evden başka malımızda yok.
Bu şekilde 2022 maaşına başvursam, bana 2022 maaşı bağlanır mı?

%88 engelli durumundayım. Ve Omurilik felci olduğum için sonda vs malzemelerim babamın SSK' sı üzerinden sağlanıyor.
2022 maaşına başvurduğum zaman yeşil karta geç diyecekler bunu biliyorum, memur bunu adeta ezberlemiş. Fakat Ocak 2012'den itibaren Genel Sağlık Sigortasına geçilecekmiş, yeşil kartta bu durumda kalkacak. Nasıl bir yola başvurayım, bana yardımcı olur musunuz?

Birsu, sana 2022 aylıgın baglanmadan yeşil karta geç diyemem. Bu süre içinde babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmen önemli. "İhtiyaç duydugun sağlık giderlerini yeşil kart yeteri kadar karşılayacak mı?" bilemediğimden yeşil kart riskini göze alamam senin için.
Çünkü sağlık güvencesi haricinde muhtaçlık kriterlerine uyup uymadıgının kararının bilinmesi gerekir bunun için. Baban emekli ve eviniz kira değil. Bu durumda senin gelirin yoksa nafka yükümlüsü yakının olan babanın gelirinden sana ayırabileceği yardım miktarına bakacaklar. Babanın sana ayırabileceği ardım miktarını bulmak için zorunlu yaşamsal ihtiyaç giderleri düşülecek. Bunlar arasında barınma ihtiyacı da var. Eğer eviniz kira olsaydı bu durumda babanın gelirinden kira gideri düşülecekti. Fakat ev kendinizin oldugundan bu gider babanın gelirinden düşülemeyecek. Geriye giderlerden düşmesi gereken mutfak giderleri kalıyor. Mutfak giderleri de yaşadıgın yerin ekonomik şartlarına göre yaşamsal zorunluluklar üzerinden hesaplanıyor. Hatta bunun için il/ilçe idareleri hazır iaşe giderleri için bir tutar bile belirlemişlerdir bilemiorum. Böylece kalan paradan babanın diğer kardeşine varsa egitim masrafları o da düşülür. kalan paradan sana ayırabileceği aylık yardım miktarı 100 Tl altındaysa muhtaç bulunursun. Aksi taakdirde muhtaç bulunmaz ve aylık talebin reddedilir.
Böyle bir durum varken yani muhtaçlık durumunu tam bilemediğimden ve bu kararı il/ilçe idare kurulu alacagından dolayı sana yeşil karta geç ve öyle başvur diyemem.
Tek seçeneğin, mevzuatta "anne babasının sağlık güvencelerinden yararlananların 2022 aylıgına başvuramayacaklarına" dair bir hükmün olmadıgını söyleyip başvurunun dikkate alınmasını istemek.
Mal mdürlüğüne gidip başvurunun kabul edilmesini talep edeceksin. muhtaçlık kararının "sağlık güvencesinin olup olmadıgına göre verilemeyeceğini", Zaten bu konunun il/ilçe idare kurulununu ilgilendirdiğini, ilgili mevzuat gereği başvurunun kabul edilmesini talep edeceksin.
Zaten 01.01.2012 tarihi itibriyle yeşil kartlı olanların GSS sayılacagını, hatta 2011/50 sayılı Genelge'nin 4.7.4 maddesine göre göre bakmakla yükümlü birey sayılan malul çocuklarının 2022 aylığı alması durumunda bu durumun "durum değişikliği" sayılıp anne babasının saglık güvencesinden yararlanamayacağını ama 5510 sayılı yasanın 60.maddesi birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendine göre GSS kapsamına alınma imkanının olabileceğini söylersin. ( Bu durum anne babanın sağlık güvencesinden yararlınıyor olmanın çözülebilir bir durum oldugunun göstergesi)
Böyle bir durum da varken şimdi anne babanın sağlık güvencesinden düşüp 2022 aylıgı almak için muracat etmenin seni riske atacagını söyle.
2022 aylıgına başvudugunda bakalım 2022 aylık hak sahipliğin kabul edilecek mi? İl/ilçe idare kurulu muhtaçlığına karar verecek mi?
Muhtaçlık kararın il/ilçe idare kurulu tarafından verilecek. Ortada bişi yokken saglık güvencene takılıp bu kanuni hakkından feragat etmeni söylemelerinin hiçbir yasal mevzuatla ve hakkaniyetle bagdaşmadıgını söyle.
Mal müdürlüğü başvurunu kabul etsin, il/ilçe idare kurulu da muhtaçlığını degerlendirsin, aylıgın baglansın ondan sonra rahatlıkla yeşil karta geçebileceğini,ama önünü görmeden anne babanın sağlık güvencesinden düşemeyeceğini söyle.
Dediğim gibi onlar için sağlık güvencesi aşılabilecek bir olay (yukarıda bahsettiğim 2011/50 sayılı genelgesine göre bu sorunları zaten aşılır yani).
Ama senin için bir risk.
Böyle bir durumda başvurunu kabul etmediklerinde "2022 aylık başvurunun niçin reddedildiğine dair" yazılı beyanat al.
Çünkü daha başvru aşamasındasın. Hiçbir evraagını bile almıyorlar. Budurumda muhtaçlıgını zaten degerlendiremezler. Ayrca muhtaçlık degerlendirmesi de il/ilçe idare kuruluna aittir. E böyle bir durumda senin muhtaç olmadıgından dolayı başvurunu reddettiklerini yazmaları zaten abesle iştigal olur.
Tekrar ediyorum başvurunu dikkate almak zorundalar. Sen tüm belgeleri verirsin gerekli brimler de inceler ve durumunu karara baglar.

Lütfen tüm yazdıklarımı dikkatle oku. Benim kullandıgım ifadelerle tartış mal müdürlüğüyle. Aynı ifadelerimi kullanarak derleyip BİMER'e de şikayet edebilirsin.

Anlamadıgın açıklamanı istediğin şeyler varsa da açıklarım tekrardan...
Muhtaç bulunmazsan 2022 aylıgı alamazsın. Muhtaçlık kararın önemli 2022 aylıgı için unutma. Senin yapabileceklerin bunlar.
2022 aylıgına başvurunun kabulünü sağla öncelikle. Aylıgı aldıktan sonra yeşil karta geç.
Aylık hak sahipliğin karara baglanmadan asla yeşil karta geçme.

Üst Alt