Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı ve sonda masrafları ikilemi..?

Sertuğ

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, ben Spina Bifidalı, %98 engelli raporu bulunan, hiç çalışma hayatı olmayan dolayısıyla babası üzerinden ssk hizmetlerinden faydalanan biriyim. %98 Engelli Raporu olan birçok Spina Bifidalı gibi bende T.A.K. yapmak zorundayım ve T.A.K.ta kullandığım sondaların masrafını da son birkaç aydır SGK ödüyor.
Bugüne dek babamın yapmış olduğu araştırmalara göre benim 2022 maaşı alabilmem için babamın sigortasından ayrılmam ve yeşil karta tabi olmam gerekiyordu. Oysa ki dün itibariyle şu linkte görebileceğiniz üzere babamın sigortasından ayrılmam ve yeşil kart almam gerekmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. =>http://www.engelliler.biz/forum/muh...ellinin-sakat-maasi-alma-sansi-var-midir.html

Fakat bu kezde kafamızı kurcalayan bir soruyla karşı karşıya kaldık. Eğer yanlış anlamadıysak yukarıdaki linkte geçen kanun maddelerine göre "bir kişi devletin bir hizmetinden faydalanıyor ve yerine geçebilecek başka bir hizmetinden yararlanmak istiyorsa elinde bulundurduğu hakları kayboluyor"

Örneğin bir SSK'lı Bağ-Kur'lu olmak istediğinde SSK hizmetlerinden yararlanamıyor ve aynı şekilde bir kişi de ne sebeple olursa olsun devletten nakdi bir yardım alıyor ve başka bir ad altındaki bir yardım içinde talepte bulunuyorsa o ana kadar yararlandığı nakdi yardım kesilerek yerine yeni başvuruda bulunduğu nakdi yardım verilmeye başlanıyor.

Yanlış anladıysam beni düzeltin ama linkte verilen kanun maddelerinin tam anlamı bu gibi anlıyorum. İş bu halde benim sonda masraflarımında nakdi bir ödemeyle karşılandığını hatırlatmak isterim. Bu durumda da ortaya şöyle bir soru çıkıyor.. Acaba ben 2022 maaşı için başvurduğumda benim sondalarımın masrafı olarak devlet tarafından ödenen para kesilecek mi?

Yanıt veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla Sertuğ

2022 maaşından sonda ve benzeri malzemelerin kesintisi yapılmamaktadır yeşil kart çıkarıp sondan yeşil kartla alabilirsin peşin ödeme istenirse raporunu yeşil kart aldığın kaymakamlık makamına dilekçeyle sunarak onların peşin ödeme yapmalarını isteyebilirsin

iyide yeşil kart çıkartırsam babamın ssk sından yararlanamayacağım değil mi? üçü birarada olacak değil herhalde : )babamın sigortasından ayrılmaksızın 2022 almayı başardığımda sonda masrafları kesilmez ve ödemesi devam eder mi ?

yeşil kart alabiliyorsan baban nın ssk sına neden ihtiyaç duyacaksın yeşil kart herşeyi karşılıyor ssk lı olarak 2022 alabilirmisin zor ama araştımak lazım forumda öyle bir başlık olacaktı

eğer yeşil kart ssk'nın sunduğu tüm hizmetleri sunuyorsa tabi ki gerek yok ama ben çalışmıyorum, çalışamıyorum bu yüzden ileride zor durumda kalmamam için babamda kendi maaşının bir kısmının bana kalabilmesini istiyor sanırım o yüzden 2022 maaşını bağlatmaktan yana değil pek ama bu söylediklerinizi söyledikten sonra ne der bilmiyorum

Babanın sigortasından yararlandığın sürece sonda ödemelerini hiç bir sorun olmadan alırsın
Babanın sigortasından yararlandığın sürece Yeşil Kart alamazsın.
Hem babanın sağlık güvencesinden yararlanıp hem de 2022 maaşı alabilmek için şansını deneyebilirsin: http://www.engelliler.biz/forum/muh...ellinin-sakat-maasi-alma-sansi-var-midir.html
2022 gelir tespitinde SGK'nun yaptığı sonda ödemeleri gelir olarak hesaba katılmaz.

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim benimde öğrenmek istediğim buydu teşekkürler

yalnız yeni bir sorunum var.. burada anlatılanları babama anlattığımda normal sondaların masrafı yeşil kart tarafından ödeniyor olabilir ama jelli sondalarınki lüks olarak görüldüğünden ödenmiyor olabilir gibi birşeyler söyledi.. ben şu anda prelube kendinden jelli sonda kulanıyorum yeşil kartlı olupta bu tür bir sonda kullanıp masraflar konusunda da sorun yaşamayan birileri varsa buraya yazarlarsa çok iyi olur.. eğer prelube tarzı sondaları yeşil kart ödemiyorsa düzenimizi bozmanın bir anlamı yok sanıyorum

Üst Alt