Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşım bağlanacak. Babamın sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim?

buraklk

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
İşten çıkarıldığım için yeniden 2022 maaşına başvurdum.Öğrenim durumumu da önlisansa çıkarmak için ygs sınavına girdim.Tercihler başladığı zamanda Aöfe başvuracağım.İşten çıktıktan sonra 90 gün verilen güvencede bu ay bitiyor.Maaş onaylandığı zaman babamdan yararlanmak istiyorum.18 yaşını geçtiğim için babamın sağlık güvencesinden yararlanabiliyor muyum?Ameliyat olduğum için çalışmam zor.Kontröllere de gitmem gerekiyor.Zaten benden beden işçisi olamayacağı için gittiği yere kadar çalıştım.Bidaha çalışamam.Bu yüzden öğrenim durumumu yükselteceğim.

Burak, öğrenci kapsamında babandan yararlanamıyorsan, tek seçeneğin, maluliyet derecesinde sakatlığının olması. Eğer bu durum bvarsa, bunu %60 ve üzeri raporla belgeleyebiliyorsan, babanın sağşık güvencesinden yararlanabilirsin.

2022 maaşı almak buna mani değil. Memurlar "olmaz" derse, onlara diyeceksin ki: "2022 maaşı alanlar ailelerinin sağlık güvencesinden yararlanamaz diyen mevzuat maddesi var mı?" Yok! O nedenle, ite ite bu hakkını elde edebilirsinz...

Bülent abi %44 olan raporuma sadece kalbi ve gözü ekletmiştim.Ekletmediğim kabuki sendromu , boy kısalığı ve üroloji var.Raporu aldığım gün güvencem olmadığı için fazla muayene olamadım.250 ödemiştim.Bu hastalıklarım % 60 olabilir mi?Daha 2022 maaştan haber yok.Durdurduğum maaşı yeniden bağlatılmasını istiyorum diye dilekçe gönderdim.Haftaya belki belli olur.Emekli sandığından maaş almadan da yararlanabiliyor muyum?Temmuz'da kontrölüm var.O zamana kadar sağlık güvencemin olması lazım.Yeşil kartın neleri karşılayıp karşılamadığını bilmediğim için babamdan yararlanmak istiyorum.İşe girmemde zor.

sayın oturanboğa ve kalem; yukarıdaki beyanlarınızla ilgili olarak yaşadığımız maduriyeti burada dile getirmek ve anlayamadımğım konular da sizden bilgi rica ediyorum.

Buralk arkadaşımızın "özürlü maaşa bağlanırsam (2022) babamın sigortasından yararlanabilecekmiyim" diye sorduğu soruya anladığım kadarıyla sizler evet yararlanabilirsin dediniz doğru mu? Oysa benim 34 yaşında ablam (bekar) %50 engelli ve erkek kardeşim 26 yaşında %80 bedensel engelli 5 yıl öncesine kadar babamın siigortasından yararlanıyorlardı babamızın vefatından sonra hastaneye gidişlerinde artık yararlanamayacaklarını söylediler
durumlarını beyan ettik fakat yinede bunun mümkün olmadığını yararlanabilmeleri için öncelikle özürlü maaşının iptal edilmesi gerektiğini ama iptalinin de yeterli olmayabileceğini çalılşma gücünün şuan hatırlamadığım bilmem kaçta kaçının kaybedilmiş olması gerektiğini yani hem babamın sağlık sigortasından hem de babamın maaşından yararlanamayacaklarını söylediler bize

bu konuda çok maadur olduk ve yeşil karta başvurduk onunla hastanelere gidebiliyoruz

şimdi bana açıklayabilir misiniz lütfen bize söylenenler yalnış bilgiler mi yani haksız yere işgüzar memurlardan dolayı madur edildik çünkü bunu defalarca yaşadık o işgüzrlar yüzünden özürlü bakım aylığını kestiler tekrar bağlnaması 3 yılımızı aldı , yoksa doğruluk payı var mı lütfen bu konu hakkında sizlerden ve bilgisi olan tüm üyelerden acil bilgi rica ediyorum

şimdiden teşekkür ederim.

umudum25@
2022 maaşi alıyorsan direk yeşilkart bağlarlar.
eğer babanın sağlık güvencesinden yararlanmak istiyorsan raporun en az % 60 ve üzeri olacak. (bekar olmak)
babanın sağlik güvencesi bağlarken 2022 maaşı sorun cıkıyor:confused: daha önce böyle değildi 2008 sonra böyle oldu.
eğer 2022 maaşini seviyorsan yılbaşıya kadar sabret tüm yeşilkartlar iptal oluyor yerine Genel Sağlık Sigortası yapacaklar primi devlet ödeyecek:cool:

Evet, en mantıklısı 2012'yi beklemek. Bu tarihten sonra, ödeme gücü olmayanlar (yani bugünkü Yeşil Kart sahipleri) genel sağlık sigortalı olacak...

Yukarıdaki cevaplar aslında yanlış değildi. Ama kurumlar bu konuda öyle bir ketum ki, ya 2022 ya sağlık güvencesi diye tutturuyorlar. Ancak mahkeme süreci ile bu dayatma aşılabilir, ama ona da can dayanmaz. 2012 uygulamasını beklemek en akıllıca olanı

2022 vede yeşil kart.....

öncelikle merhaba arkadaşlar....
burada yazılanları zaman zaman takip ediyorum.ama bazı konularda aklım karışıyor..mesela 2022 maaşı alanlar araştırma yapılmaksızın direk yeşil kart alır diyorsunuz,ama uygulamada böyle birşey yok.aynen diğer normal insanlar gibi 2022 maşı alanlarıda araştırıyorlar.özelliklede bekar olanları..halbuki bugün 35 40 yaşına gelen bir çocuğun baba üzerinde ne hakkı bulunuyor.medeni kanuna göre 18 yaşından sonra çocuklar reşit sayılıyor.sanki babanın malı çocuğun malıymış gibi bir kanaat verip yeşil karta olumsuz deyip o engellinin hakkını gasp ediyorlar.bu uygulama bölge bölge mi değişiyo yoksa buradaki memurların keyfi uygulamasımı..????bu tip hallerde ne gibi bir yol izlenmelidir...2022 maaşı olupta yeşil kart uygulamasından faydalandırılmayan engelli ne yapmalıdır...bu konudaki kesin bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.........

merhaba arkadaşlar bende bu konuda mağdur olanlardanım...benimde 2022 maaşımı kestiler...sebep babamın maaşından ve sağlık sigortasından yararlanıyormuşum....bu ana kadar alıyordum....fakat eylül ayında kesilmiş...sebep babamın maaşından yararlanmam...babam vefat etti ve annem ve ben ondan kalan bağkur maaşından ve sağlık sigortasından yararlanıyoruz .bana ayda maaştan düşen para 180 tl....bu nedir anlıyamadım...180 tl ile geçinilebiliyorsa kendileri neden bu kadar yüksek maaş alıyorlar....neymiş yeşil karta dönmeliymişim...işte bende böyle mağdur edildim arkadaşlar......

Bende 18 yaşından büyüğüm babamın sağlık güvencesinden yararlandıgım için 2022 maaşını alamıyorum. %84 engelli olmama rağmen bakım ücreti alamıyorum. tek nedeni babamın aldıgı ucret.

444 6 000 MUTLU ENGELLİ HATTI Tüm engelliler arayıp destek isteyebilir.

burayı aradım bana bir dilekçe örneği gönderdiler gereken yerlere müracaat ettim. cevapları bekliyorum.

bende alamıyorum yetim aylıgı aldıgım için polyana sgk başvur benim aylıgı 2022 aylıgından az oldugu için yükseltiyorlar

OturanBoğa;

oturanboğa söylediklerin doğru olabilir ancak şu koşullarda bu arkadaşın 2022 maaşı alırsa babasının SSK sından yararlanması açıkcası pek mumkun görünmüyor SGK dan 2022 nin bağlandığına dair gelecek resmi evrakta isteğe bağlı prim ve bir yerde çalışma durumu vb. aşamalara izin verilmiyor dayandırdıkları bir madde uyarınca net bir şekilde 2022 yi alanın sağlık giderleri devlet tarafından yeşil kart ile karşılanır denmekte ki üstelik babasının ssk sından yararlanıyorsa bile 2022 ye başvurunca hemen kesiyorlar. açıkcası bu durumda YEŞİL KART alması gerekecek bu arada olurda 2022 bağlanırsa koşturmaca yapmana gerek yok elinde ki evrakla birlikte bağlı bulundugun İLÇE KAYMAKLIĞINA yada AİLE SAĞLIK MERKEZİNE git evrağı göster yeşil kart istediğini söyle nüfuz cüzdanı fotokopisi ve bir kaç tanede resmini yanına al 30 dakika da işini görürler 15 gün sonrada gider alırsın yeşil kartını forum gelir gider vs. doldurmana gerek.

Evet yoldaş, maalesef söylediğin doğru. SGK 2022 maaşı alanların sadece yeşil kartla sağlık hizmeti almasını istiyor. Bence bu mevzuata aykırı bir uygulama, ama işte, dava süreci açılsa ömür yetmez sonucu görmeye!
O yüzden en iyisi Yeşil Kart almak. 2012'de de genel sağlık sigortasına geçmek...

Üst Alt