Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşımın durdurulma gerekçesi nedir?

Sylar

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
2022 Sayılı Kanun uyarınca Müdürlüğümüzden aylık almakta iken ; muhtaç olmadığına karar verilmesi nedeniyle aylıkları durdurulan,

......... ..........

hesabında bulunan istihkaklarının T.C. Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Şubesindeki ......... hesabın muameledeki ay ekstresine ad, soyad ve sicil numarası belirtilerek alacak kaydedilmesini ve sonucun Kurumumuza bildirilmesini arz ederim.

(X) HESABI KAPATINIZ

Az önce bi zarf geldi SGK'dan, yukarıdakiler yazıyor ama ben hiçbirşey anlamadım. Birisi tercüme edebilir mi bunu ? Maaş durdurulmuş, aldıklarım borç olarak mı yazılmış üzerime ? Ve neden böyle birşey yapılmış olabilir ?

SGK'nın sitesinde de böyle görünüyor, kırmızı içine aldığım bölümlerde yazılan para borç olarak mı yazılmış ? Geçici durdurma nedir ?

siz 14 haziranda sgk'ya ne diye dilekçe verdiniz?

2022 maaşı alırken göstermiş olduğunuz muhtaçlığınıza dair belgelerin birinde veya bir kaçını ihlal etmiş olabilirsiniz. Mesela aylık 100 tl gelir sınırını aşacak bir gelir girişi olmuş olabilir yada üzerinize sağlık sigortası almışsanız veya ev araba gibi menkulleri üzerinize geçirmişseniz bu yüzden muhtaçlık durumunuz kurumca ortadan kalkmış diye algılanır ve aldığınız maaş size borç olarak tebliğ ettirilir.

Icemaker;
Hiçbir dilekçe vermedim. Vermem mi gerekiyordu ?

Capricorn;
KYK'dan kredi alıyorum 240 TL,
Bir de Nisan ayında yurt dışına çıkmıştım. Masrafların tamamı AB tarafından karşılanmıştı orada AXA'dan 1 aylık özel sigorta yapılmıştı.

Bunlar ihlal olabilir mi ? Olursa itiraz etmem gereken merci neresidir ?

İhlal sayılabilir belki, normalde engelli bireyin taşıt almasını engelleyen bir madde yok ama taşıt alacak kadar paran varsa muhtaç değilsin diyip maaşı kesebiliyorlar. Burdada öyle birşey olmuş olabilir.. Sgk ya bir dilekçe yazıp neden kesildğini öğrenin önce.

bende maaş alan birisinin öğrenci yurduna çıktığından dolayı kesildiğini duymuştum...fazla bir bilgim yok ama kyk yazdığına göre ondan dolayı kesilmiş olabilir...

Death arkadaşımıza katılıyorum. Aldıgınız burs teesbit edilmiş olup aylıgınız durdurulmuş olabilir.
Muhtaçlığınızın kalkması sebebiyle aylıgınız durdurulmuş. Anladıgım kadarıyla yeniden gözden geçirme sürecinde muhtaçlıgınız yeniden sorgulanmış, hakkınızda muhtaçlıgınızın kalktıgına dair olumsuz karar çıkmış. Bu şekilde sizin drumunuzda sizin tüm ylıklarınız için bir borç tahakkuk ettirileceğini sanmıyorum. Dilekçeyi yorumlayamadım inanın. Bununla ilgili sgk'dan bilgi alırsanız daha iyi olur bence.
Kırmızı renkle işaretlediğiniz para tutarı size ilk aylık baaglandıgında ödenen toplu para tutarıdır. Borçla alakası yok.

SGK'ya bir dilekçe yazmama rağmen geri dönüş yapılmadı.:mad:

Aradan 3 hafta geçtikten sonra 170'i aradım, dilekçe yazmama rağmen maaşımın kesilme sebebini tam olarak bilmediğimi söyledim. Onlar da bi dosya numarası verdiler, 2 hafta sonra arayın maaşınızın neden kesildiğini söyleyeceğiz size dediler. 2 hafta geçtikten sonra aradım yine sebep söylemediler.:mad: Söyledikleri tek şey;

"Muhtaçlığınız devam ediyorsa raporunuz ve diğer belgelerinizle mal müdürlüğüne ve (veya da olabilir) defterdarlığa tekrardan başvurunuzu yapın maaşınız bağlanacaktır."

Ben müsait değildim annem kalkıp gitmiş Mal Müdürlüğü'ne, onlar da "Tekrar 170'i arayın, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Zaten Mal Müdürlüğü filan kalktı (artık bakmıyoruz bu işlere anlamında da söylemiş olabilir, annemin aktardığı şekilde yazıyorum)" demiş. Annem de okuma yazma bilmediğini, açıp görevlinin konuşmasını istemiş 170'le. Görevli aramış sormuş, "Maaşın neden kesildiğini bilmiyor musunuz ? Sürekli bu tarz şikayetlerle geliyor insanlar, biz de ne yapacağımızı ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz." diye. Telefondaki görevli de, bilgisayarın ekranında bir şey göremediğini, SGK'dan sigortalı görünüp görünmediğime dair onaylı bir belge istemiş, o belgeye ek olarak engelli raporu ve bir dilekçeyle tekrardan Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne dilekçe göndermemizi söylemiş...

Şimdi annem yanlış anlamış / eksik de aktarmış olabilir diye soruyorum, izlemem gereken yol bu mudur ?
Herhangi bir dilekçe şablonu var mıdır yoksa ben kendim mi yazayım ?
Yukarıda yazdığım belgelerin yanına eklemem gereken belge vs. var mı ?

Üst Alt