Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşında geri ödeme bildirimi ve faiz istenmesi..?

Konular
22
Reaksiyonlar
0
aralık ve mart maaşını çekdik bilmeyerekden sigortalı oldugum halde...
martın 10'da emekli sandıgına dilekçe yazdım aylıgın kesilmesi için. tam bir ay sonra 1080tl geri ödeme kagıdı geldi

herhangi bir son ödeme tarihi yokdu. herhangi bir faiz de? bu kadar herşey çok iyi ve normal
maliyeye gittim. beni vakıflara yönlerdi. hernyese sonunda parayı yatırdık. en sonda makbuzu maliyeye götürdüm ve bana söylenen bunun 540 da faizi var. deliye döndüm. eger öyleyse neden başdan söylenilmedi. belki birkaç ay sonra öderdim. şimdi makbuz maliyede ve borç halen açık duruyo

bülent abi nasıl bi yol izlenmeli neye dayanarak bu faizi talep ediyo eger böyle bişey varsa neden ankaradan gelen resmi matbuda yokdu

Hay allah! Sana ilk bildirim yapıldığında %50 faiziyle birlikte geri alınacağı yazılmalıydı aslında. Zira yasa bu şekilde diyor. Yersiz ödemeler fark edilince %50 faiziyle birlikte geri alınır diyor. Yani o faizden kaçışın imkanı yok.
Bu saatten sonra ne yapılabilir bilemiyorum. Bence ne zaman maddi durumun müsait olursa o zaman faizini ödemek için maliyeye başvur. Zira aylar boyu üst üste binen bir faiz olmaz. Yani bu faizi bugün de ödesen aynı, 10 yıl sonra da ödesen aynı.
Yasa, "Bildirim yükümlülüğüne uyulmadığı ve aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için Sandık veya ilgili sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile % 50 fazlası ile borç tahakkuk ettirilir." der.

bülent abi arkadaş ilgileniyo maaş işinden ona demişlerki faizinide ayın 29 na kadar getirmesi lazım yoksa biz bişey yapamayız siz bu parayı yatıranda kagıda imza atmışsınız.. böyle bir densizlik olurmu devlet baba artık tahattüt de mi alıyor engellilerden ya ordaki memur korkutmak istemiş arkadaşımı yada gerçekden bir zamanı var bu faizin..
ama ana para geçen ay yatırıldı
acil bilgi istiyorum gerçekden böyle bir dayanak varmı ellerinde yoksa bizimle alaymı ediyorlar

bülen abi ben baran sertaç bilmem tanıdınmı urfadan ben senin çok eski üyenim

Üst Alt