Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşında muhtaçlık sınırı ve babanın sağlık sigortasından faydalanma..?

hazal.killic

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba.

Ben 39 yaşında bir bayanım. %45 engelli raporum var. 2009 senesinde eşimden boşandım. 8 yaşındaki kızımla yaşıyorum. Çalışmıyorum ve herhangi bir sosyla güvencem de yok.
Eşimden; kızım için 250TL. ve kendim için 250TL. nafaka alıyorum. Aylık 550TL. kira ödüyorum. Başka harcamalarla birlikte aylık harcamalarım 1000TL.'yi doğal olarak geçiyor. Bu bilgiler ışığında;

1- Ben özürlü aylığı alabilir miyim?
2- Emekli olan babamın sağlık sigortasından faydalanabilir miyim?
3- Yeşil kart sahibi olabilir miyim?
4- 2011 yılı için muhtaçlık sınırı ne kadar? Gelir olarak sadece aldığım nafaka var. Harcamalarım da belli. Muhtaçlık sınırının altında mıyım?

hazal hanim evde kişi başina düşen gelir tüm masraflar çıkınca 100tl geçmiyorsa evet özürlü maaşi alabilirsiniz
babanizin sigortasindan yararlanamazsınız yeşil kart içinde asgari ücretin 3/1 kişi başina geçmemeniz gerekir eger bunlar size uygunsa ilçe kaymakamlıklari veya ilk defterdarlıgına 2022 aylıgı için yeşil kart itibat bürosunada yeşil kart için başvurun saygılar

cevaplar için teşekkür ederim. özürlü maaşı aldığımda sağlık yardımlarından da faydalanmış olacak mıyım yoksa ayrıca yeşil kart başvurusu da yapmam lazım mı? Aylık geliriniz masraflar çıktıktan sonra 100TL.'yi geçmiyorsa demişsiniz ben kızımla birlikte yaşıyorum. yani iki kişiyiz. 250TL.'den 500TL. nafaka alıyoruz. Hesap yapılırken sadece benim kazancım mı yoksa kızımla ikimizin eline geçen toplam para mı hesap ediliyor? Kira vs. masrafları bu gelirin içinden düştüğümde aylık 100TL. kazancım yok. Asgari ücretin 1/3'ü derken ne kadar oluyor? Yine burada da yaptığımız masraflar çıktıktan sonra mı hesap yapılıyor? Ve toplam gelir mi asgari ücretin 1/3'ü olacak yoksa kişi başına düşen gelirin mi? Ben işin içinden çıkamadım. Belirttiğiniz kurumlara başvurdum. Sen nafaka alıyorsun deyip başka hiç bir açıklama yapmadan yararlanamayacağımı söylediler. Kafam çok karıştı. Hiç bir yerden net cevap alamadım.

Gelir tespiti yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda örnekle birlikte vereceğim. Diğer konularda ise, evet babanızın sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz ama hem yeşil kart hem babanızın sağlık hizmetlerinden aynı anda yararlanırken sorun yaşarsınız. Bence birini seçin ve ona göre hareket edin.. Çalışıyormusunuz bilmiyorum ama eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız 2022 özürlü aylığından yararlanamazsınız. Rapor oranınız maaş almaya yeterli. Gelir hesabınızda uygunsa bir sorun yaşamazsınız. Daha detaylı bilgi için 170 nolu telefonu arayıp bilgi edinebilirsiniz...

Gelir hesaplama örneği ve dikkat edilmesi gereken hususlar ;

sgk Uygulama Kılavuzuna göre özürlü aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 2:
22 yaşındaki Özgür, (%50 veya %75 oranında) özürlü olup 3 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Babası 600 YTL maaşla (sosyal güvencesi var veya yok) çalışmaktadır. Ayrıca atıl durumda herhangi bir gelir elde etmediği arsası vardır. Aldığı 600 YTL maaşın 200 YTL’sini kiraya, 200 YTL’sini iaşe giderlerine ve 100 YTL’sini çocuklarının masrafları için harcamaktadır. Sair harcamaları için geriye kalan 100 YTL’nin ancak 45 YTL’sini Özgür’e verebilmektedir.
Bu durumda Özgür 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) altında gelir elde ettiğinden özürlü aylığından yararlanabilir.

NOT: Atıl durumda olan ve herhangi bir gelir elde edilmeyen menkul veya gayrimenkul, gelir tespitinde dikkate alınmamalıdır. Ancak gayrimenkul veya menkulden herhangi bir gelir elde ediyorsa (Örn: kira geliri, arsa icar geliri) gelir tespitinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

UYARI!
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7. maddesi “ç” bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı göz önüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanedeki toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

Hazal, aylık 250 Tl nafaka aldığınız için 2022 aylığından faydalanamazsınız. Çünkü geliriniz muhtaçlık sınırını geçior. 2022 aylıgına başvuracak kişi siz oldugunuzdan ve nafaka aldıgınızdan dolayı direkt geliriniz dikkate alınır ve giderleriniz asla dikkate alınmaz.

muhtaçlık sınırı ne kadar ki? Peki masraflar hangi durumlarda dikkate alınıyor?

Şu an itibariyle muhtaçlık sınırı 100 TL.
Sizin bu tutarı aşan, aylık 250 TL tutarında bir geliriniz var. Bu geliriniz de muhtaçlık sınırını aşıyor. Bu durumda 2022 aylığı alamazsınız.
Eğer 2022 aylığına başvuran kişinin hiçbir geliriniz olmasaydı ya da tüm geliri 100 TL altında olsaydı her bir nafaka yükümlüsü yakınından alacağı yardım tutarlarının toplamı da dikkate alınacaktı.
Nafaka yükümlüsü yakınlardan alınabilecek yardım tutarı hesaplanırken yaşamsal düzeydeki giderler (kira, iaşe giderleri vs) hesaplanır ve gelirlerinden düşülür. 2022 aylığına başvuran kişinin alabileceği yardım tutarı hesaplanırken nafaka yukumlusu yakınının giderleri dikkate alınır sadece.
2022 aylıgına başvuran kişinin giderleri dikkate alınmaz. 2022 aylığına başvuran kişinin sadece gelirleri dikkate alınır. Alabileceği yardım miktarıyla birlikte, 2022 aylığına başvuran kişinin tüm gelirleri toplamı 100 TL'yi aşarsa aylık baglanmaz.
Sizin bir geliriniz var. yasal olarak yapılabilecek bişi yok. nafaka tutarınız muhtaçlık sınırını aşıyor çünkü. O yüzden alamazsınız.

çok aydınlatıcı oldu çok teşekkür ederim. peki ben şu an çalışmıyorum sosyal güvencem de yok. en başta verdiğim bilgiler ışığında babamın sağlık sigortasından faydalanma veya yeşil kart alma imkanım var mı acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ediyorum.

1 Ekim 2008 tarihinde babanızın sağlık güvencesinden yararlanıyor muydunuz?

O halde malesef babanızın sağlık güvencesinden yararlanamazsınız.
Yeşil kart hakkında pek bilgim yok.
Genel sağlık sigortası primi yatırarak saglık güvencesine kavuşabilirsiniz. Durumunuza uygun prim hesaplanır.
Bir yerde çalışıyor görünüp de sigortalı da olabilirsiniz.
Sağlık güvencesiyle ilgili haklarınızı daha iyi öğrenmek açısından şu foruma yazarsanız iyi olur:Sağlık Güvencesi
Çalışmayı düşünüyorsanız özürlü statüsünde çalışmak için şu forumu inceleyip aklınıza takılanları sorabilirsiniz:Kamu Kurumları Sakat Personel Alımları
Siz linkini verdiğim forumları inceleyin aklınıza takılanları sorun, bilenler yardımcı olurlar.
Alternatifsiz değilsiniz. Tüm seçeneklerinizi araştırıp iyi bir çözüm bulacagınıza inanıyorum. Şu an tüm alternatiflerinizi araştırın bence.

Üst Alt