Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşını kestireceğim, ama yersiz ödemeye düşmüş müyüm diye tereddütteyim?

yasminw

Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben 36 yasında 3 kız cocuk annesiyim. ortanca kızım 12 yasında yüzde 90 engelli.
esimden 2007 yılında bosandım esim ssk emeklisiydi o dönem nafaka almıyorum. cocuklarım babasının sağlık güvencesinden yararlanıyor 2008 de 2022 başvurusu yaptım ve 2009dan beri kızımın adına aylık alıyorum
o dönemde evde bakım parası da almaya başladım
başvuru yaptığım tarihte bende kendi babamın emekli sandığı sağlığından yararlanıyordum 3 yıl öncede tekrar evlendim simdi de esim tarım bağkuru ödüyor.

benim 2022 maas durumum nedir simdi halen aktifim müracat edip kestirmeli miyim. kestirdiğimde yersiz ödeme cıkarsa cok korkuyorum odönemde hem cocuğumun hem benim sağlık güvencemiz vardı bu maası bize bağlayının hiç sucu yok mu
cok sasırmış durumdayım ne olur akıl verin banaa

sağlık durumunuzu abanızın üzerinden alıp şimdiki eşinizin üzerinden faydalanın 2022 maaşını ise bence kestirmeden önce şu anki maddi durum bakımından inceleyiniz kişi başı geliri falan hesaplayınız benim bildiğim sağlık güvencesinden yaralanmak 2022 ye engel değil daha bilgili olan arkadaşlar yazacaklardır

tşrk ederim biyo kişi basına gelirden bi sorun yok o 2022 uygun ama sağlık güvencesi olmaması lazım diyorlar bilgisi olan yazsın gercekten kafam cok karısıkk

Eşiniz sizin için isteğe bağlı bağkur primi ödüyorsa bir an önce 2022 maaşını kestirmelisiniz. Çünkü 2022 maaşında en önemli kriterlrden biri aktif sigortalı gözükmemenizdir.

benim için değil kendisi için ödüyor

SGK Uygulama Kılavuzu'na göre 2022 aylıkları gelir hesaplaması örnekleri
Örnek olay
14 yaşındaki Erdem özürlüdür.
Babası Ali Rıza özürlü yakını aylığı almak için başvuruda bulunmuştur. Ali Rıza pazarcılık yapmakta ve aylık 200 YTL gelir elde etmektedir. Ali Rıza’nın sosyal güvencesi yoktur.
Özürlü yakını aylığına başvuran kişi Ali Rıza olduğundan doğrudan kendi geliri dikkate alınmalı (harcamalarının önemi yok) ve gelirinin 83,08 YTL üzerinde olup olmadığına bakılmalıdır. Ali Rıza’nın aylık kazancı 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) üstünde olduğundan özürlü yakını aylığından yararlanamaz.
Eğer Ali Rıza’nın geliri 83,08 YTL’nin altında olsaydı (nafaka yükümlüsü yakınından geliri de dikkate alınacak) ve herhangi bir sosyal güvencesi olmasaydı bu durumda aylıktan yararlanabilirdi.

not: çocuğunuz 18 yaşından küçük olmasından dolayı babasının gelirine bakılıyor. Burdaki kriter çocuğunuz babasının 100 tl geliri olsa dahi 2022'den faydalanamaz 18 yaşından küçük olduğu için giderler düşülmüyor. Ayrıca çocuğunuz 18 yaşından küçük olduğu için eşinizin sigortasından dolayı 2022 maaşı alamaz. Çocuğunuzun vasisi siz olduğunuz için, 2022 maaşı alma şansınız var yani bir sorun olmayabilir. Siz yinede 170 nolu alo sgk'yı arayın ve ayrıca http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplicationEntry.aspx aracılığıyla sorunuzun cevabını sorun.

Siz aktif sigortalı olmadığınız için ve bir geliriniz olmadığı için, Çocuğunuzun vasisi siz olduğunuz için, 2022 maaşı alma şansınız var, yani bir sorun olmaması lazım.

Üst Alt