Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 sayılı Kanun 1. ve 8. maddesinde değişiklik yapıldı.

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
662 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'da aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:

MADDE 9-

1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “İl veya İlçe İdare Heyetlerinden” ibaresi “İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından”, 8 inci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “İl veya İlçe İdare Kurullarının” ibareleri “İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının” olarak değiştirilmiştir.
bkz: [FONT=Arial]2[/FONT][FONT=Arial] Kasım 2011 Tarihli ve 28103 Sayılı Resmî Gazete - Mükerrer[/FONT]
...

Yani yapılan değişikliğe göre 1. maddenin yeni hali şu şekildedir:

Madde 1– (Değişik birinci fıkra: 5/3/1992-3783/1 md.) 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve muhtaçlığını İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alacakları belgelerle kanıtlayan Türk Vatandaşlarına hayatta bulundukları sürece, 300 gösterge rakamının her yıl bütçe kanunu ile tespit edilecek katsayı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.

Yapılan değişikliğe göre 8. maddenin yeni hali şu şekildedir:

Madde 8– (Değişik: 31/7/2008-5797/7 md.)Sosyal Güvenlik Kurumu, İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınının alacakları muhtaçlık kararlarını esas alarak aylık bağlar. Kurum gerektiğinde, aylık almaya başvuranların gelir, yaşam düzeyi ve varlıkları hakkında, belirleyeceği yöntemlerle inceleme yapmaya ve yaptırmaya, resmi ve özel idare müessese ve ortaklarından ve şahıslardan bilgi ve belge istemeye yetkilidir.Aylık bağlanmasında İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının alacakları muhtaçlık kararlarıyla birlikte bu Kanunun gerektirdiği hallerde yetkili hastanelerden alınan sağlık kurulu raporları esas alınır. Aylık bağlanmasına esas belgelerin eksik olmaması halinde aylık bağlama işlemi yapılır.

NOT: Kırmızı renkteki ibareler 662 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname doğrultusunda değiştirilmiştir.

yani özetle anlıyacagımız dilde kısaca şıkları yazarmısınız.

Kısaca 2022 bağlanıp bağlanmamasının gerekliliğini, muhtaçlığın devam edip etmediğini vsvs. il ve ilçe özel idareleri yerine il ve ilçe SYDVler değerlendirecek.

SEDNA;

“İl veya İlçe İdare Heyetlerinden” ibaresi “İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından”, 8 inci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “İl veya İlçe İdare Kurullarının” ibareleri “İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları" kırmızıların yerine yeşiller geldi... :)

1 ve 8. maddelerde ibare değişikliği olduğunu söylüyor.

başvuru yapılan merci de değişiyor mu bu durumda?

Blake ; hayır burada bence başrulan yerler aynı

Benim anladığım:
-Aylık bağlanmasında İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının alacakları muhtaçlık kararlarıyla birlikte

+ diğer belgeler

gugukkuşu;

Tamamen siyasi içerikli konuşuyorsunuz. konuyu bilmeden anlamadan gelip siyaset yapıyorsunuz.

%84 ağır özürlü raporum var. emekli babam var diye ne bakım ücreti ne engelli maaşı alabiliyorum. tek nedeni ilçedeki yazıişleri müdürü.. nereye gitsem sen 2022 den yararlanırsın diyor ama yazı işleri müdürünü aşamadım. benim gibi onlarca insan tanıdım bu sayede. ve yazışmadığım yer kalmadı.

sizin hizmete hangi gözle baktıgınıza bağlı.. senin düşüncendeki insanın işine yararsa hizmet başka anlayışsa siyaset olur....

bu yazı işleri müdürlerinden özürlülerin çektiği nedir? bakıma muhtaç ağır özürlüyüm,babam asgari düzeyden emekli maaşı alıyor ve bir miktar arazisi var diye 2022 maaşım iki sefer reddedildi ve kararı veren yazı işleri müdürü!

yarın akp ilçe teşkilatına gidip üye olacağım ne olur ne olmaz...:cool::cool::cool:

2022 muhtaçlık kararlarını artık sosyal yard.ve day. vakıfları alacak.

2.11 .2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan 662 sayılı khk ye göre 2022 sayılı kanunda değişiklikler yapıldı. buna göre daha önce ilçe idare kurullarında alınan muhtaçlık kararları ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca alınacak. mal müdürlüklerine başvuru yaparken bunu da mutlaka hatırlatalım.

gugukkuşu;

Yukarıda durumumu anlattım. Adamım olsaydı 97 yılından bu yana tek kuruş yardım almadım. Ne aylık ne vakıf parası nede bakım aylığı.. Raporumda %84 ağır özürlü ibaresi olmasına rağmen alamadım. Bugüne kadar sen nekadar yardım aldın onu yaz ve hangi adamın vasitasıyla aldın onuda ayzarsan belki bizede yardım eder...

Her yapılan hizmeti sizin gibi şahıslar yandaş diye nitelendirdikce insanlar hizmet edeemz hale geldiler.. At gözlüklerini çıkartın da bu hizmetler daha iyi nasıl verilir ve hakkı olanların bu hizmetlerden yararlanmaları için kafa cürütün.. sağa sola çamur atarak kime hizmet ettiğinizi belli ediyosunzu sadece

Bu konuyla ilgili olarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün sitesinde yayınlanan haber şöyle:

"...
662 sayılı KHK'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ilgilendiren düzenlemelere de yer verildi. Buna göre, 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "İl veya İlçe İdare Heyetlerinden" ibaresi "İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından", 8 inci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan "İl veya İlçe İdare Kurullarının" ibareleri "İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının" olarak değiştirilirken, sosyal yardıma hak kazanılmasında ve genel sağlık sigortalılığının tespitinde esas alınacak gelir tespit testlerine ilişkin usûl ve esasların belirlenmesinde, bu testlerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıyla işbirliği yapılarak uygulanmasına karar verildi."

662 Sayılı KHK ile birlikte 2022 sayılı Kanun'da değişiklik yapıldıgına göre ilgili Yönetmelik'te de değişiklik yapılması gerekiyor. Yakın zaman içinde bazı düzenlemeler söz konusu olacaktır diye tahmin ediyorum ben.
Çünkü SHCEK artık mülga. Aynı şekilde Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü de mülga. Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı yapılandırmasını tamamlayana kadar bu mülga kurumlar kendi mevzuatlarına göre evde bakım ve 2022 aylıklarını ödemeye devam edecekler. Fakat yeni bakanlık yapılandırmasını tamamlayınca ilgili yeni birimlerin alanına girecek bu yardımlar. Bu süreçte hem yasal mevzuatta hem de usul ve yöntemlerde değişiklikler olacaktır. Bu açıdan bu dönemi benim açımdan kaos dönemi olarak görüyorum. Geçiş dönemi gibi insanın canını sıkan bişi olamaz herhalde...
Bu konularda her gün süreci takip etmeye çalışıyorum. Sizler de duyum alırsanız ya da uygulamada bişiler gorurseniz ve paylaşırsanız memnun olurum.
Hade hayırlısı yeni döneme dogru gidiyoruz bakalım:)
NOT: Şu geçiş döneminde net bişiler söylememizi beklemeyin arkadaşlar. Değişiklikler gündeme geldikçe burada duyuruları yapacagız zaten. Şimdilik bu konularda soru sormayın lütfen. Biz de beklemedeyiz.

şuan işleyiş yine aynıymış başvuru mal müdürlüklerine yapılıp sadece kararı mütevelli heyetleri veriyormuş diye biliyorum ben

gugukkuşu, anlaşılan tartışmaya devam etmeye ve bunda ısrarda kararlısınız. O halde tartışalım bakalım.
yüzde 84 agır özürlü biri 2022 aylıgı alamadıgında hangi yasal yollara başvurabilir? Buyrun yardımcı olun bakalım.

Birilerinden medet ummakla itham ettiğiniz arkadaş bakın nereden medet ummuş buyrun:
"Rezzak Kardeşim.

75 doğumluyum bende 2022 sayılı kanuna göre müracaat ettim. benimkide reddedildi.

Benim hiç bir gelirim yok. evde anne baba ve ben 3 kişi yasıyoruz Gerekçe henüz bana bildirilmedi ama sanırım tek nedeni Babamın emekli maaşının aile fertlerine bölündüğünde yüksek gelmesi.

Fakat. bu durumu sosyal yardımlar daire baskanlığına sordum. Aynı durumda onbinlerce insan oldugunu ve herkesin bu parayı aldıgını benimde bu parayı almaya hakkım olduğunu söylediler. ve başbakanlık özürlüler idaresine durumu anlattım Gerekçeli kararı faxlamamı istediler. Bende gerekçeli kararı bekliyorum. Hem sosyal yardımlar daire baskanlıgına hemde basbakanlık özürlüler idaresine faxlıyacam.

bunlar haricinde mahkeme safhası nasıl oluyor bilen arkadaslar yazarlarsa sevinirim. " bkz:http://www.engelliler.biz/forum/202...di-ama-gerekcesini-bilmiyorum.html#post890052

ayrıca şurada da mahkeme safhası konusunda bilgi almaya çalışmış:
"osman77;

Aynı halden benimde başvurum rededildi. Herhangi bir gelişme olursa bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: Başvurular artık ilçe kurullarından alındı sosyal yardımlaşmaya verildi. dün itibarıyle henüz devir gerçekleşmediği için sosyal yardımlaşmadan bir süre daha beklemem gerektiği iletildi.

saygılar.. " bkz:http://www.engelliler.biz/forum/202...nden-2022-basvurum-reddedildi.html#post980899
Mahkeme safhasını araştırırken bunda da tekrar başvurmaya çalışmış.
yardımcı olacaksanız gerekli linkleri verdim oralarda yardımcı olursunuz yasal hakları konusunda. Bekliyoruz.

gugukkuşu:

nickinin hakkını vermişsin.
çalışıp emeğimle kazandım yıllar boyu bu devlete vergi verdim sosyal pirimlerimi ödedim. lakin kaza gecirdim ve emeklilik hakkım olmadıgı için aylığa bağlanamadım. Ağır özürlü çalışamaz rapor vermiş devlet. ÇALIŞAMAZ ve çalışma imkanım olsaydı gider çalışırdım. çalışmayı bir klaç ay denedim ama uzun yıllar hastane köşelerinde faturasını ağır ödedim. o küçük aklın yaşadıklarımı hayal bile edemez. Allaha şükreti çalışacak kadar gücün ve imkanın var ama bu imkanı olmayanları aşağılayıcı ifadeler kullanamdan önce o küçük aklınla bir kez daha düşün. ve sarfettiğin cümleleri iyi seç.
Senin ve senin gibi hükümet düşmanlarının hakkımı aramasına benim ihtiyacım yok. hiç olmadı da buralarda provakatörlük yaparak engelli insanları kullanarak durumdan faydalanacagına var olan durumu nasıl daha iyi hale getirebiliriz tüm engellileri daha iyi hayat şartlarına nasıl kaçuşturabiliriz diye fikir üret. İçindeki hükümete olan kinini kusarak buralardan sana pirim çıkmaz..

Sana katılıyorum VURALH...İhtiyacımız olan şey, şu anki durumdan daha iyi duruma nasıl gelebiliriz diye fikir üretmek.Olumsuz düşüncelerden çok olumlu fikirlere ihtiyacımız var bence...

Üst Alt