Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 Sayılı Kanun'dan maaş alan fakat sağlık güvencesi olmayan engelliler..?

aliriza77

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
Öncelikle derdimizi anlatabileceğimiz ve çareler bulabileceğimiz böyle bir site olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Benim, 33 yaşında ve %100 engelli bir kardeşim var. Zİhinsel ve fiziksel engelli, ayırt etme, algılama, konuşma hatta yemek yeme yetisinden yoksun. Kardeşimin uzun süredir diş problemi var, derdini anlatamadığı için de bu sıkıntısını farklı ve yıpratıcı biçimde bize yansıtıyor. Acilen tedavisi görmesi gerekiyor. Fakat biz şu an ne yapacağımızı bilemez olduk.

Kendisi 2022 sayılı kanundan ötürü 3 ayda bir maaş almakta ve bir malul kimliği bulunmakta. Fakat hastaneler bu kimliği gerçerli kabul etmiyor. Sitenizi inceledim ve bunun için yeşil kart çıkartmamız gerektiğini öğrendim.
Yaptığımız başvuru sonrasında yeşil kartın 3-4 ay içinde çıkacağı söylendi!! Fakat bizim acilen tedaviye başlamamız gerekiyor. Bunun yanında, söz konusu tedavi bir çene cerrahı, Genel anestezi ve 1-2 gün hastanede kalmayı gerektiriyor. Fakat bulunduğumuz yerde devlet hastaneleri bu tedaviyi yapamayacklarını söylüyorlar. Anladığım kadarıyla yeşil kart sahipleri özel sağlık kuruluşlarına sevk de alamıyorlar.
Bu noktada benim merak ettiğim nokta şudur: Babam SSK emeklisi, kardeşim 2022 S.K. nedeniyle maaş almakla birlikte babamdan ötürü SGK olanaklarından yararlanarak özel hastanede tedavi olabilir mi?
Ya da sizin bize önerebileceğiniz başka bir çıkış yolu var mıdır. İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Maluliyet derecesinde sakatlığı bulunan çocuklar yaşları ne olursa olsun anne-babalarının sağlık güvencesinden yararlanır. Ne 2022 aylığı almaları ne de evde bakım hizmetinden yararlanmaları bu haklarına zarar verir.
Hemen sigorta müdürlüğüne gidin ve kardeşinizi babanız üzerinden sağlık güvencesine kavuşturun. Birileri çıkıp"2022 maaşı alan kişi babasının sağlık güvencesinden yararlanamaz" derse, bu bilginin yanlış olduğunu, SGK genel müdürlüğünü aramaları halinde 2022 aylığı almanın çocuğub babasının sağlık güvencesinden yararlanmasına engel olmadığını teyit edebileceklerini söyleyin.

Cevabınız için teşekkür ederim Bülent Bey.
Sigorta müdürlüğüne gittik zaten. Olmaz diye diretiyorlar adamlar. Yeşil kart alacaksın başka yolu yok diyorlar. Yeşil Kart bürosuna gittik, onlar da tahkikatın şart olduğunu iddia ediyorlar. Bakanlığın ilgili genelgesinin (2022 lilere tahkikat yapılmayacağına dair) çıktısını alıp tekrar gittik, yine olmadı. "Kaymakamın talimatı bu,ondan sonra çok genelge değişti" diye yalan söylüyorlar. Adamlar kanunları uygulamıyorlar. Sinirden iki gündür uyuyamıyorum. Çocuk acı içinde bekliyor. Ben de Okmeydanı Diş Hastalıkları hastanesine randevu aldım, yarın muayeneye götüreceğim. Artık cebimizden ödeyeceğiz borç harç. Ama bu işin peşini bırakmayacağım. Gerekli here yere yazı yazacağım, nasıl olur da kanun uygulanmaz aklım almıyor. Siz bahsettiğiniz kanunun numarasını yazarsanız sevinirim. O da elimde olsun.

Üst Alt