Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 ve Evde Bakım aylığı alan kardeşime ÖTV indirimli araç alabilir miyiz?

melek1989

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba kardeşim19 yaşında %92 özürlü.Solunum cihazlarına bağlı.
Sürekli bakıma muhtaç olduğu için annem evde bakım hizmeti parası alıyor.
18 yaşını doldurduktan sonra bu özürlü maaşı için başvur da bulunduk fakat uzun bir süreçten ve evrak koşturmacasında sonra bir süre bekledik.Özürlü maaşı almaya hak kazanmış kardeşim ama elimize kağıt gedli parayı çekebilirsiniz diye.
Fakat parayı kardeşim gidip alamaz ve eve noter getircektik ve noter huzurunda vekalet vermede de kardeşim imza atamadığı için vasi tayini kararını bekliyoruz. Babam mahkemeye gidicek önümüzdeki ay birinci mahkemede uzatmadan vasi tayini verirler değil mi babama ?
Çünkü parayı almaya hak kazandığını ve bankadan parayı çekebilirsiniz diye evrak elimizde mevcut.
Bir sorum daha olucak?

Biz kardeşim adına engelli indiriminden yaralanarak bir hususi araç (engelli plakalı) almak istiyoruz.

Annem evde bakım maaşı alıyor,kardeşime de özürlü maaşı her ne kadar parayı alamamış olsakda bağlanmış görünüyor sebebiyle,
bizim aracın almamız kardeşimin özürlü maaşının veya evde bakım hizmet parası ile bir ilgisi varmı?
her iki maaş veya birinin kesilmesi gibi bir durum söz konusumu?
Beni bu husularda bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.

Melek, öncelikle hayırlı olsun canım:)
Ablacım vekalet vermek için noterle konuştunuz mu hiç? Toplu parayı çekmek için vekalet versin kardeşin vesayet davası sonuçlanana kadar. Kardeşin parmak bassın imza yerine. Noteri eve getirin parmak bastırtın.
Vesayet davaları ne kadar surer bilmiorum.Ama fazla sürmez.

Aldıgınız araçtan bir gelir elde etmediğiniz sürece iki aylık için de sourn olmaz canım. Yeter ki her iki aylıgı etkileyecek gelir duurmunuzda bir değişiklik olmasın. Gelir duurmunuzda bir değişiklik yoksa rahat olun.

Saol ablacım.Çok zorluklar geçti başımızdan diğer konularda da sana danışmıştım biliyosun.
Nihayet çözümlendi ama yine sorunsuz bir işimiz halledilemiyor maalesef.
Vekalet vermek için konuştuk tanıdık noterle ablacım ama Yaşar'ım elini artık kullanamıyo imzayı bizim desteğimiz olmadan atamadığı için raporda da bu şekilde belirtildiği için kabul edilemiyormuş bize noterin söylediği.
Parmak basmak da kabul edilemiyormuş malesef mahkemeyi beklemek zorunda kaldık.
Ama mahkeme sonuçlanıp bir karara varılana kadar 2022 maaşı geri gidermi iptali olurmu onu da bilmiyorum ne yazıkki.
Aldığımız aracı da Yaşarı gezdirmek için kullanacağız(tabi akrabamızdan para yardımı alabilrsek) artık yatmaktan sıkıldı biraz korkularını da atmaya başladı Allaha şükür.

Olanları biliorum ablacım... O yuzden aylıgın baglanmasına çoks sevindim:)
Ablacım baktım içim rahat etmedi ben de avukat arkadaşıma danıştım:) Vesayet davası pek uzamıyormuş.
Ayrıca kardeşinin şuuru yerindeyse iki şahit karşıısnda parmak bastırabilirmişsiniz. Bu şekilde oluyormuş çünkü. Bu konunun peşine düş bence canım. Para gelmişken niye daha fazla bekleyesiniz ki?
Arkadaşım, şuuru yerindeyse bu durumda iki şahitle birlikte noter huzurunda parmak bastırılabilecegini soyledi bana. Bence bunun için ugraşın en kısa surede.
Eğer baktınız olmuyor SGK'na bi şekilde ne yapacagınızı sorun "bankadan bu sebeplerden dolayı parayoı çekemediğinizi derdinizi anlatın. Kuruma danışmaktan asla çekinmeyin.. Tel açın, gerekirse. Yani parayı öylesine çekmeidğiniz anlaşılmasın. SGK bilsin bu durumu.

Teşekkür ederim Ablacım.
Sgk bilgi vermek doğru olacak,çünkü etrafdan duyduklarım paranın çekilmediği takdirde geri alınması gibi duyumlar..
Dediğini Noter ile görüşeceğim zaman kaybetmeden.Bilgilendirmen için çok saol Melek ablacım..

Sonuç olarak;
Kardeşim 18 yaşını doldurmuş ve hiç bir geliri olmaksızın,
Annemin aldığı evde bakım aylığı ve 2022 özürlü maaşı birlikte alınıyor olsa bile kardeşim adına ÖTV indirimli uygulanarak engelli plakalı araç alabiliyoruz ve
her iki maaşda da herhangi bir kesinti olmuyor (araba ticari anlamda bir gelir sağlamıyorsa ki bu sadece aile aracı olarak kullanılacak.)

İşin rast gitsin canım:) Sonuçtan bizi haberdar edersin di mi?

Evet, "sonuç olarak" diyerekten olayı çok güzel özetlemişsin canım. Evet, araba almanız her iki aylıga da ticari amaçla kullanmadıkça sorun oluşturmaz.

Allah razı olsun ablacım. Sonuçtan bilgi veririm.
Teşekkürler.
Rabbim tüm engelli arkadaşlarımızın yardımcısı olsun.

Üst Alt